Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2008, 23:34:33
BogdanBogdan BogdanBogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 9
Implicit

Am vazut un documentar despre Sir Isac Newton ca totul se va sfarsi in 2050 cica ??? oare este adevarat?acest lucru e cam inspaimantator dar ma rog tot timpul sa nu se intample Domnul fie cu noi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2008, 11:48:52
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Buna Bogdan.
Sfarsitul lumii va fi prin venirea lui Iisus. Iar Iisus nu este inspaimantator decat pentru cei care lucreaza pentru diavol. Nu sfarsitul lumii trebuie sa te intereseze pe tine in mod personal ci al tau, care sa dea Dumnezeu sa fie atat cat trebuie ca sa te mantuiesti, adica sa te salvezi din ghearele celui rau. Asa incat sfatul meu e sa te pui pe treaba. Cum? Asta-i alt capitol.
Dumnezeu sa iti ajute.
PS in general ceea ce vezi trece prin filtrul ortodoxiei, a invataturii parintilor care trebuie sa iti devina sfatuitori prin scrierile lor. daca nu cunosti invataturile lor, incepe si le citeste si cu timpul o sa gandesti ortodox.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2011, 23:13:02
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow

"Nimeni nu stie nici ziua , nici ceasul..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2011, 23:15:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Stim noi oare daca mai traim in 2050?! De murit, oricum murim, mai devreme sau mai tarziu, si vom fi judecati. Nu e cazul sa ne ingrijoram ca (nu) vom prinde sfaristul lumii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2011, 00:20:29
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu stiu ingerii, nu stiu nici oamenii cand anume va veni a doua oara Hristos. Daca ne-ar fi fost folositor sa cunoastem cu exactitate vremea sfarsitului chipului acestei lumi, Dumnezeu ne-ar fi descoperit-o.

Si trebuie sa fim constienti de faptul ca a fi preocupati exclusiv de sfaristul lumii, uitand de sfarsitul propriu, e o ispita draceasca. Sfantul Ioan Gura de Aur spunea intr-o frumoasa omilie ca sfarsitul propriu e "un chip al sfarsitului lumii".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2011, 01:16:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfarsitul nostru este mai important decat sfarsitul lumii.
Intrabarea si framantarea corecta ar fi: Ce se va intampla cu mine... daca mor nepregatit ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2011, 01:20:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sfarsitul nostru este mai important decat sfarsitul lumii.
Intrabarea si framantarea corecta ar fi: Ce se va intampla cu mine... daca mor nepregatit ?!
Sună puțin egoist ! Ce se întâmplă cu noi . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2011, 01:24:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sună puțin egoist ! Ce se întâmplă cu noi . . . ?
Precum imi spune uneori, duhovnicul:
"Sa fim egoisti, sa ne uitam numai la pacatele noastre si sa scapam de ele, sa lasam pacatele celorlalti."
Este un "egoism" care ar trebui sa ne cuprinda pe toti. Dea Domnul !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2011, 01:36:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Precum imi spune uneori, duhovnicul:
"Sa fim egoisti, sa ne uitam numai la pacatele noastre si sa scapam de ele, sa lasam pacatele celorlalti."
Este un "egoism" care ar trebui sa ne cuprinda pe toti. Dea Domnul !
Se vede că ești tinerel . . . ! N-ai înțeles mesajul meu și te-ai repezit în a răspunde , dar îți dau un indici :"Învăța-voi pe cei fără de lege căile Tale și cei necredincioși la Tine se vor întoarce". . . , apoi Apostolul Pavel în pagini multe îți dă răspunsul Cel Adevărat . Te rog citește , recitește, și arată-mi unde este acel egoism de care vorbeai . O noapte liniștită !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.04.2011, 03:30:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sună puțin egoist ! Ce se întâmplă cu noi . . . ?
Ești elegant cand spui puțin...

Iti dai seama cum unii atat de preocupati fiind de propria mantuire, ajung sa creada ca-i mai importanta chiar decat sfarsitul lumii...??? Implicit, si de a doua venire a lui Hristos ??!!

Aici s-a ajuns Cristi! Si acesta este abia inceputul..Si atunci ma mai mir eu ca iubirea pentru aproapele este calcata in picioare, este ridiculizata,terfelita,batjocorita si improscata cu mizerii suburbane deseori..

Last edited by Melissa; 11.04.2011 at 03:32:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Nu stiu ce se intampla doareu Generalitati 27 15.12.2008 06:47:25
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 20:00:56