Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2008, 12:02:19
alexina alexina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 23
Implicit

Rugaciunea spusa din inima si cu inima curata ,cu smerenie, cu nadejde ,te inalta,simti ca Dumnezeu te asculta.Doame-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2008, 00:37:11
Daniela.Matei Daniela.Matei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

eu nu inteleg de ce voi va tot umiliti atat si va rugati....oameni buni sunteti atat de slabi? nu puteti sa va ajutati singuri? ....de ca va considerati atat de mici si neajutorati? un om puternic niciodata nu se va ruga , ci va cauta sa se ajute singur!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2008, 10:31:35
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Umilinta? Rugaciunea nu este umilinta din nici un punct de vedere...pentru ca oamenii se roaga din dragoste si cu dragoste catre Dumnezeu... Sa ne ajutam singuri? sa stii, desi nu crezi ca omul este gol si nu poate face nimic fara ajutorul lui Dumnezeu....
Si da suntem mici prin multimea noastra de pacate si rautati....mari erau Sfintii
Iar Alexina se refera la rugaciunea inimii....te inalta la propriu cum a fost Sfanta Maria Egipteanca sau Sfanta Teodora de la Sihla cate atunci cand se rugau se ridicau de la pamant si erau incojurate de un val de lumina....exista martori care le-au vazut
Eu zic ca daca nu intelegei de ce unii se roaga....nu ca unui stapan, unui sef sa ii cerem cine stie ce...ci ca Tatalui Nostru cel Ceresc.... nici sa nu ii judeci...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2008, 18:29:07
alexina alexina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 23
Implicit

Daniela draga, ma sperie cuvintele tale.Nimic nu putem faca fara ajutorul lui Dumnezeu.Reusitele noastre se datoreaza tot Bunului Dumnezeu si pentru asta trebuie sa-I aducem multumire. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2011, 17:43:39
lucica lucica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

Daniela pune stavila acestor pareri si multumeste Bunului Dumnezeu ca ti-a dat un dar de pret- VIATA-pentru care trebuie sa-i multumesti si sa rostesti cea mai scurta rugaciune ,,Doamne ajuta-mi !''
Lucica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2011, 22:57:33
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina Vezi mesajul
Rugaciunea spusa din inima si cu inima curata ,cu smerenie, cu nadejde ,te inalta,simti ca Dumnezeu te asculta.Doame-ajuta!
regret sa te contrazic dar nu e asa mereu.......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2011, 23:07:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei Vezi mesajul
eu nu inteleg de ce voi va tot umiliti atat si va rugati....oameni buni sunteti atat de slabi? nu puteti sa va ajutati singuri? ....de ca va considerati atat de mici si neajutorati? un om puternic niciodata nu se va ruga , ci va cauta sa se ajute singur!!!
noi fara ajutorul lui Dumnezeu suntem doar praf si pulbere...cum sa ne ajutam singuri?

suntem mici pentru ca am fost creati de Dumnezeu...suntem copiii lui Dumnezeu si fratii mai mici a lui Iisus Hristos.

ai vaga impresie ca te poti ajuta singura...dar ceea ce ai scris poate ne determina pe unii dintre noi sa ne rugam pt tine...si astfel sa-ti gasesti adevaratul raspuns.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2011, 23:20:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Postarea initiala e veche, dar e frumoasa si adevarata.Dumnezeu ne asculta oricand, dar noi ii cerem si ii tot cerem cate in luna si in stele, nu avem rabdare daca nu ne da imediat ce dorim, de parca ar fi duhul lampii lui Aladin. Sa nu uitam ca trebuie sa Ii si multumi pentur toate cate primim de la El, si pentru bucurii si pentru necazuri, caci toate au un scop in viata asta.

Sa nu uitam nici sa ne folosim cum se cuvine de Sfintele Taine, de Sfanta Liturghie, sa nu ne lasam de biserica, de post si de rugaciune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2011, 23:33:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei Vezi mesajul
eu nu inteleg de ce voi va tot umiliti atat si va rugati....oameni buni sunteti atat de slabi? nu puteti sa va ajutati singuri? ....de ca va considerati atat de mici si neajutorati? un om puternic niciodata nu se va ruga , ci va cauta sa se ajute singur!!!
Și pe când Se ruga Iisus într-un loc, când a încetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: Doamne, învață-ne să ne rugăm, cum a învățat și Ioan pe ucenicii lui.
2. Și le-a zis: Când vă rugați, ziceți: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău. Vie împărăția Ta. Facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ.
3. Pâinea noastră cea spre ființă, dă-ne-o nouă în fiecare zi.
4. Și ne iartă nouă păcatele noastre, căci și noi înșine iertăm tuturor celor ce ne greșesc nouă. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău.
5. Și a zis către ei: Cine dintre voi, având un prieten și se va duce la el în miez de noapte și-i va zice: Prietene, împrumută-mi trei pâini,
6. Că a venit, din cale, un prieten la mine și n-am ce să-i pun înainte,
7. Iar acela, răspunzând dinăuntru, să-i zică: Nu mă da de osteneală. Acum ușa e încuiată și copiii mei sunt în pat cu mine. Nu pot să mă scol să-ți dau.
8. Zic vouă: Chiar dacă, sculându-se, nu i-ar da pentru că-i este prieten, dar, pentru îndrăzneala lui, sculându-se, îi va da cât îi trebuie.
9. Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.10.2011, 23:56:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei Vezi mesajul
....oameni buni sunteti atat de slabi?
Aici e problema ! ! ! Trebuie sa fi tare sa-ti recunosti neputinta , si limitele tale ! Aici e problema care n-o intelegi , sau te faci ca n-o intelegi , crezand ca cel slab se umileste, pe cand cel tare mai tot timpul se faleste cu "puterea" sa .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 84 06.06.2013 22:05:48
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Ce loc ocupa Hristos in inima ta? laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 119 18.02.2012 23:22:52
De la inima la inima eduardd Umanitare 6 14.08.2011 09:23:30
Va rog din inima !!! SimonaP Umanitare 4 04.07.2010 19:35:38