Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2009, 21:51:11
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

eu unu sincer in post nici nu ma interesat ce am mancat...ma refer lamancaruri de post ca am tinut postul..dar nu mam gandit ce sa fac una alta..ce am de post aceea mananc..
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
  #22  
Vechi 12.02.2009, 22:51:42
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar..nu stiu cum sa fac maioneza de post. Poate sa ma invete cineva?

Draga Anca, daca dai cuvant cheie pe Google, dasesti cateva retete faine de post, una chiar a Laurei. N-are rost sa le transcriu, intra si ai sa gasesti retete din pufuleti, din avocado . Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
  #23  
Vechi 12.02.2009, 23:46:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doar ce m-a intors de pe blogul Laurei, unde am zabovit destul de multisor, caci am fost in vizita la Manastirea Bistrita prin intermediul imaginilor si a comentariilor ei. Nu am gasit reteta de maioneza de post, caci am dat de prajiturile gustoase ale Laurei si am uitat de ce am intrat pe blog.
Multumesc, Ica, si sper ca Laura va veni iar cu retetele ei de post, ca sa ne inspire ca si anul trecut in perioada Postului Mare.
  #24  
Vechi 12.02.2009, 23:49:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
eu unu sincer in post nici nu ma interesat ce am mancat...ma refer lamancaruri de post ca am tinut postul..dar nu mam gandit ce sa fac una alta..ce am de post aceea mananc..
Cine gateste trebuie sa stie cum se prepara bucatele...
Dar drept sa-ti spun, Ioane, daca am ridichi din cele mari sau salata de morcovi rasi cu seminte de floarea soarelui, din care imi fac un castron plin, nu-mi mai trebuie nici o mancare...
  #25  
Vechi 12.02.2009, 23:54:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Mie cel mai mult imi plac cartofii copti in cuptor,cu un pic de mujdei si un strop de ulei,desi in Postul Pastelui incerc sa mai reduc uleiul din mancaruri. Sunt multe preparate de post care sunt f bune dar trebuie sa fim atenti si la cantitate,ca nu ne mantuim cu burta plina de fasole si cartofi...Abia astept perioada postului,ma linisteste mult plus ca si hramul bisericii noastre e de Florii (unul din ele) si pregatirea de dinainte imi da f multa putere...
Cui nu-i plac cartofii?!?
Am invatat sa fac cartofii cu coaja cu tot; ii spal, ii tai felii, dar nu pana jos, ii pun in tava, presar putina sare si ii un stropesc cu un fir subtire de ulei. Ii bag la cuptor si cand ii scot sunt galbeni-aurii si f gustosi.
  #26  
Vechi 12.02.2009, 23:58:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
v-as zice pofta buna dar n-aveti voie sa va faceti poftele in post!
Nu, Mirela; pe acelea le-am pus in cui! Tie ce-ti place sa mananci de post?
  #27  
Vechi 13.02.2009, 00:01:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
eu unu sincer in post nici nu ma interesat ce am mancat...ma refer lamancaruri de post ca am tinut postul..dar nu mam gandit ce sa fac una alta..ce am de post aceea mananc..
Pai fiindca de asta se ocupa mama, nu? :D Foarte frumos ca nu faci mofturi la masa.
  #28  
Vechi 13.02.2009, 05:05:51
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar..nu stiu cum sa fac maioneza de post. Poate sa ma invete cineva?
Eu personal am incercat sa o prepar in 2 moduri, exact precum maioneza normala, doar ca oul l-am inocuit cu:
cartof fiert si bine frecat sau telina(pastarnac)fiarta si facuta pasta la care se adauga obisnuitul ulei, putin mustar si zeama de lamaie.Eu prefer gustul celei facuta cu telina(cartoful oferindu-i un gust prea "nisipos" dupa parerea mea)
  #29  
Vechi 13.02.2009, 06:24:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu, Mirela; pe acelea le-am pus in cui! Tie ce-ti place sa mananci de post?
ciorba de varza!! ca se face repede, ajunge cate o saptamana fara sa mai trebaluiesc prin bucatarie, si ajuta si la slabit! pacat insa ca sotul meu nu tine post, si tot trebuie sa gatesc ptr el!
  #30  
Vechi 13.02.2009, 06:35:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile mese la biserica, in post

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
...Abia astept perioada postului,ma linisteste mult plus ca si hramul bisericii noastre e de Florii (unul din ele) si pregatirea de dinainte imi da f multa putere...
spor la treaba!... si noi dam masa la biserica, de Florii. pregatirea n-as putea spune ca imi da putere, mai ales ca sunt cam in criza de timp (si de energie) in ultima vreme, dar o sa ma straduiesc si eu sa ajut cum pot, ca sa asez mesele frumos - cam asta e "job"-ul meu la mesele astea - si sa fie toata lumea multumita. daca nu uit sa fac poze va arat si voua ce a iesit.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul Pastilor PODANA Intrebari utilizatori 0 01.02.2011 13:02:46
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22