Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.04.2009, 15:55:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Janina,am observat ca nu le ai cu folosirea virgulei si,sincer,aceasta cam schimonoseste propozitia,dar,nici la formularea unei expresii nu te pricepi?Cu realizarea unei conversatii concrete,astfel incat sa inteleaga si omul ce vrei de fapt,dincolo de pastilele scurte si fara sens pe care le tot arunci.
Revizuieste-ti atitudinea,daca,totusi doresti sa te incadrezi cumva,fii tu insati dar exprima ceva mai mult...in asta consta o conversatie,un schimb de pareri.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.04.2009, 16:19:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De pițigoi am auzit, dar de pițipoancă , nu !
fata cu inclinatie spre libertinaj
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.04.2009, 16:29:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da zicea parintele Dumitru Staniloae intr-un interviu in 1993 inainte de trecerea sa la Domnul:
(o zicea referindu-se la ce se crede ca se stie tot; cred ca de acolo si vine stiinta de la sti...:)) )
"În secolul XIX se credea ca poate sa cunoasca si cele spirituale, dar nu le
poate cunoaste. Psihologia este cea mai slaba dintre stiinte pentru ca vrea sa reduca la câteva legi viata spirituala a omului; omul este o mare taina.
Eu sunt o mare taina fata de celalalt, desi ma deosebesc de altii si fiecare se deosebeste de altii; fiecare este o taina de necuprins, de nedefinit. Fiecare este o taina, fiecare este mereu nou, fiecare este altfel decât altul, asa ca nu poti sa reduci viata persoanei la o stiinta precisa, asa cum pretinde stiinta. Persoana e o mare taina, dealtfel si lucrurile, fiecare sunt taine…"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.04.2009, 16:38:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu cred în existența a așa ceva. Sunt șabloane, etichete, ale minții omenești. Suntem ceea ce suntem și suntem diferențiați doar în măsura în care am fructificat sau risipit talanții dați.
De aceste lucruri se ocupa psihologia; deci nu sunt chiar de ignorat.
Noi nu avem un singur temperament, ci le avem pe toate, dar sunt 2 dominante; deci suntem un amestec, din care mai pregnante sunt doua.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.04.2009, 18:24:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
De aceste lucruri se ocupa psihologia; deci nu sunt chiar de ignorat.
Noi nu avem un singur temperament, ci le avem pe toate, dar sunt 2 dominante; deci suntem un amestec, din care mai pregnante sunt doua.
Care Anca ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.04.2009, 20:56:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa.. Vezi mesajul
As dori sa aflu care este temperamentul vostru si in ce masura va influenteaza acesta relatiile cu cei din jur si cu Dumnezeu.
Temperamentul cuiva se poate creiona din felul cum răspunde la provocări și de ce să nu recunoaștem acestea nu lipsesc din multe topice.
Dacă tâlharul pe cruce într-o clipă și-a schimbat firea păcătoasă împărtășindu-l pe Hristos înseamnă că orice om dacă vrea poate.Așadar chiar dacă psihologia împarte oamenii pe temperamente cred că aceștia prin puterea credinței capătă un temperament pe care l-aș numi îndumnezeirea (unire cu Dumnezeu) pe care nu-l vom găsi în cârțile de psihologie dar care cu siguranță există.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.04.2009, 23:10:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cand am fost in liceu am invatat si psihologia,chiar dadeam teza la aceasta materie.Printre alte lectii,la teza ni se daduse sa invatam tot capitolul despre temperamente.Care mai de care au tocit o gramada,insa cand a venit profesoara a spus subiectul pentru teza;"descrieti-va propriul temperament!".Toti au ramas paff,nu se asteptau la o astfel de incercare,care nu prea avea de-a face cu toceala,dar bine-neteles ca trebuia facuta o descriere amanuntita in functie de tipurile de temperament invatate.
Cred ca am luat zece in acea teza si,mai mult decat atat am pus-o pe profesoara intr-o situatie putin mai dificila,scriind o lucrare destul de ciudata,una care reflecta o personalitate nu prea adaptata mediului social.
In consecinta,am exprimat trasaturi din fiecare temperament in parte,apoi un haos din amestecul acestora,iar in final ceea ce ma poate reprezenta mai bine si anume,temperamentul melancolic...cu toate ca balanseaza cam la acelasi nivel doua tipuri de temperament,flegmatic si melancolic,cu toate ca am fost intotdeuna timida,dar niciodata papa-lapte si nici nu stau sa crosetez.
Deci,ne inclinam spre anumite temperamente,insa intrunim trasaturi din fiecare,mai mult sau mai putin.Oricum,genetica asta ne omoara,pana la urma,fie ca suntem mai credinciosi,sau mai putin credinciosi,tot psihologia asta ciudata ne coordoneaza intr-o buna masura din surdina evenimentelor intampinate de-a lungul vietii si-a geneticii incontestabile.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.04.2009, 23:15:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Care Anca ?
Doua din cele 4 enumerate de Cristina.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2009, 23:18:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
un temperament pe care l-aș numi îndumnezeirea (unire cu Dumnezeu)
Cred ca indumnezeirea presupune mai degraba lipsa temperamentului. Oricum suntem departe de indumnezeire. Sa nu creada careva pe aici ca schimbandu-ne temperamnetul si domolindu-ne, ne-am indumnezeit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2009, 23:29:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Doua din cele 4 enumerate de Cristina.
am înteles, două la întâmplare. Ok !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 18:08:47
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 09:13:24
Aveti Acatistul....... pui Diverse Sarbatori 4 24.09.2008 09:56:11