Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.10.2013, 08:13:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
era acealsi lucru, dublat. continui altadata.
Problema romanului este ca detine animale dar fara a avea obligatii fata de ele;zero responsabilitati care vin odata cu aceasta.
Se inmultesc necontrolat in ograda lui iar apoi are inima sa-i omoare cu sange rece,ba mai si folosind tot felul de solutii monstruoase.


Acum este scandalul asta cu cainii si se mediatizeaza atata omorarea lor ca pe adevarate pericole publice,dar daca stai sa te gandesti aceasi soarta se aplica si pisicilor,pasarilor salbatice sau alte salbaticiuni pe care omul dragalas si bun ca painea calda,nu le poate digera!

O femeie foarte candida aici pe forum declara ca a stricat cuibul cu oua a unor randunele foarte simpatice doar pt ca nu-si dorea "mizerie"in jurul ferestrei ei.
Te intrebi ce rau pot face niste randunele gingase?!
Pai uite nesimtitele ce gunoi si mizerie fac pe fereastra noastra,la casa asta toata numai lux si stralucire de"portolanuri".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 09.10.2013, 11:39:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Problema romanului este ca detine animale dar fara a avea obligatii fata de ele;zero responsabilitati care vin odata cu aceasta.
Se inmultesc necontrolat in ograda lui iar apoi are inima sa-i omoare cu sange rece,ba mai si folosind tot felul de solutii monstruoase.
Am mai spus asta si repet: cei care ii omoara cu sange rece nu sunt vinovati de tragediile pe care trebuie sa le traiasca semenii lor, ci dimpotriva, cei care din "mila" nu pot rezolva problema, intr-un fel sau altul, la momentul potrivit si arunca in strada cainii, puii lor, ii hranesc incurajandu-i sa-si dezvolte instinctul de paza al zonei in baza careia ataca trecatori, etc.

Citat:
Acum este scandalul asta cu cainii si se mediatizeaza atata omorarea lor ca pe adevarate pericole publice,dar daca stai sa te gandesti aceasi soarta se aplica si pisicilor,pasarilor salbatice sau alte salbaticiuni pe care omul dragalas si bun ca painea calda,nu le poate digera!
Exact, s-a aplicat si se aplica oricaror animale care sunt DAUNATATOARE sau chiar UTILE (prin moartea lor, ajung papica).
Doar cu cainii s-ar parea ca treaba s-a poticnit, de ce, nu mai repet.

Citat:
O femeie foarte candida aici pe forum declara ca a stricat cuibul cu oua a unor randunele foarte simpatice doar pt ca nu-si dorea "mizerie"in jurul ferestrei ei.
Te intrebi ce rau pot face niste randunele gingase?!
Pai uite nesimtitele ce gunoi si mizerie fac pe fereastra noastra,la casa asta toata numai lux si stralucire de"portolanuri".
Mai tragic ar fi fost sa aiba pui, in rest, mancam oua in mod curent iar randunica nu e specie protejata, poate destul de usor sa-si faca cuibul in alta parte.

Desigur, nu e un model de conduita, dar e alegerea ei, asta nu inseamna ca modelul de conduita ar fi cei care cer sa fim mancati de caini.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 09.10.2013, 15:38:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am mai spus asta si repet: cei care ii omoara cu sange rece nu sunt vinovati de tragediile pe care trebuie sa le traiasca semenii lor, ci dimpotriva, cei care din "mila" nu pot rezolva problema, intr-un fel sau altul, la momentul potrivit si arunca in strada cainii, puii lor, ii hranesc incurajandu-i sa-si dezvolte instinctul de paza al zonei in baza careia ataca trecatori, etc.
sunt TOTAL de acord cu tine
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.01.2014, 20:19:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs down

Buna seara, mai am si eu o curiozitate...morbida, de altfel. Cei care ati sustinut ca ati avut si dvs animale, dar cand s-au imbolnavit nu le-ati mai dus la doctor, ce ati facut, practic, cu ele, le-ati lasat sa moara cu zile sub ochii dvs, sa se chinuie, sa se imputa de vii, sau le-ati dus undeva departe sa nu le mai vedeti -la subsol, pe maidan, pe camp, in padure, etc ? Acum nu-i votrba, ca am auzit o poveste prin vecini si cu un om batran care desi fusese operat in urma cu cateva saptamani, nu a mai putut manca, si nimeni nu a considerat necesar sa faca nimi c pt dansul, nici macar sa-l duca inapoi la spital sa vada ce nu e in regula, daca se mai poate face ceva, considerand ca s-a facut deja tot ce era omeneste posibil... Oamneii au o ideee foarte persobnalizata despre acest "tot ce e omeneste posibil"...se pare ca ce ept unii nu e pt toti...Pt unii de exemplu acest tot ce e omeneste posibil inseamna sa mearga pana la farmacie sa intrebe daca exista ceva pt pofta de mancare pt cineva, om sau dobitoc, care nu a mai mancat nimic de vreo doua saptamani....daca nu...asta e, asa a vrut Dumnezeu... de parca ignoranta, lenea, lipsa de preocupare si neascultarea sfaturilor (medicilor, farmacistilor, etc) ar face parte din planul lui Dumnezeu...acum poate ca vcitima (daca e vb de un om, desigur) are si e a partea ei de vina "karmica", daca are asemenea rude, sau poate totul se intampla pt a-i trezi constiinta, dar ma tem ca nici rudele nu vor fii recompensate pt marea lor purtare de grija, indiferent de pacatele victimei...din cate imi amintesc, parca cu totii aveam de ales, la un moment dat... (iar judecarea si "pedepsirea"aproapelui nu facea parte dintre alegerile cele bune...)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.01.2014, 20:54:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu unul mi-am dus cățelușa de 16 ani la eutanasiat când nu s-a mai putut mișca/face nevoile. Nu știu de am făcut sau nu bine dar nici nu puteam s-o las așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.01.2014, 22:56:36
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu unul mi-am dus cățelușa de 16 ani la eutanasiat când nu s-a mai putut mișca/face nevoile. Nu știu de am făcut sau nu bine dar nici nu puteam s-o las așa.
Puteai să-i pui pamperși dacă aveai inimă. Nu s-o omori.
Uite aici, aveai și reducere: http://www.animal-vet.ro/caini/igien...tu-caini_P5918

Last edited by Dalian; 19.01.2014 at 23:05:02.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.01.2014, 23:17:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poti aplica aceleasi criterii la om si la animal.

La om eutanasiera e o crima spirituala, pentru ca omul prin natura lui poate valorifica suferinta, pe cand animalul, neavand suflet si liber arbitru, nu poate.

Si da, din pacate eutanasia se practica la noi, destul de des cred, este cea a indiferentei nascuta din lipsa dragostei care la randul ei nici nu a fost cultivata in mod deosebit de cei a carei lipsa cad victima.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.01.2014, 23:19:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Puteai să-i pui pamperși dacă aveai inimă. Nu s-o omori.
Uite aici, aveai și reducere: http://www.animal-vet.ro/caini/igien...tu-caini_P5918
Daca poti sa maninci o vaca, un porc, o gaina care n-au facut nimic rau, sunt sanatoase, etc. de ce sa nu eutanasiezi o pisica sau un caine atunci cand este evident ca au o problema cronica majora?

Unde este "inima" cand sacrifici animalele amintite pentru placerea stomacului tau?

Apropo, nu trebuie sa o si/il maninci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.01.2014, 23:23:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Puteai să-i pui pamperși dacă aveai inimă. Nu s-o omori.
Uite aici, aveai și reducere: http://www.animal-vet.ro/caini/igien...tu-caini_P5918
A nu-si putea face nevoile poate sa insemne si sa nu mai iasa nimic din ea....
Cu pampersii mai faci o treaba, cand e vorba de o incontinenta, dar cand deja nu s emai misca deloc...sunt multe aspecte care trebuie analizate in mod obiectiv, de preferat impreuna cu un medic nu cu vecinii la carciuma din colt, unde dupa ce termini bugetul te-apuca remuscarile si te duci sa te consulti cu vanzatorul de la farmacie sau pet-shop...
N-am zis ca sunt impotriva eutanasiei propriu-zise, ea pe care o face medicul veterinar la el in cabinet, de preferinta, ci impotriva improvizatiilor morbide pe care le imagineaza unii proprietari, pe de o parte, dar si a preferintei unora de a-si vedea animalele chinuindu-se, in speranta initiala ca se vor vindeca de la sine, iar daca nu, ca vor muri repede si fara dureri. E drept ca nu asa a randuit Dumnezeu, cum zic unii, dar ganditi-va ca daca era in salbaticie, nu apuca nici un animal sa se chinuie atat, pentru ca ii faceau de petrecanie dusmanii naturali; iar daca era vorba de un animal domestic din toate timpurile (oaie, vaca, gaina, etc), orice om primitiv sau modern, crescator de animale, ii curma suferinta intr-un mod cat mai putin dureros. Atata doar ca in ziua de azi nu se mai poate, chiar daca tai gatul la gaini sau la oi in fiecare zi, parca tot n-ai inima sa iei gatul si la un caine, decat daca esti foarte sadic, dar poti,ma gandesc, daca nu e nici un veterinar prin preajma, esti pe varful muntelui cu oile, sa rogi un vanator sau un padurar sa il impuste... ca sa nu mai spun ca si legea vanatorilor prevede ca animalele vanate nu trebuiesc chinuite, ci ucise pe cat se poate mai rapid si fara dureri (daca l-ai ranit de exemplu, nu il lasi sa se duca, il urmaresti si cauti sa-l ucizi cat mai repede).
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.01.2014, 23:32:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
.

Si da, din pacate eutanasia se practica la noi, destul de des cred, este cea a indiferentei nascuta din lipsa dragostei care la randul ei nici nu a fost cultivata in mod deosebit de cei a carei lipsa cad victima.
De obicei asa se intampla, desi indiferentei mai pot cadea victima si oameni bineintentionati...doar ca aceia o pot lua ca pe o incercare de la Dumnezeu, ca pe o mucenicie, eventual (cel putin teoretic; practic, e o mare incercare pentru oricine, sa se vada abandonat de cei pe care i-a iubit si de care a incercat cat a putut sa aiba grija...daca mai are si acea tulburare de personalitate de care se pare ca sufera unii de au impresia permanent ca nu sunt suficient iubiti si apreciati, e clar ca pe aceia ii ia aghiutza cel mai usor).
Insa mai grave ar fii situatile cand unora chiar li se pune perna pe gura (asta o poti face si dintr-o pervertire grava, o deturnare a sentimentului de mila), sau nu li se mai da mancare si apa special pentru a se termina mai repede cu ei....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46