Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.09.2009, 02:11:50
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Pentru a fi clar ca cei ce interpreteaza versetul ca indemn la desfrinare gresesc, dau mai jos intregul context al lui:

Luca, 7:
37. Și iată era în cetate o femeie păcătoasă și, aflând că șade la masă, în casa fariseului, a adus un alabastru cu mir.
38. Și, stând la spate, lângă picioarele Lui, plângând, a început să ude cu lacrimi picioarele Lui, și cu părul capului ei le ștergea. Și săruta picioarele Lui și le ungea cu mir.
39. Și văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar ști cine e și ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.
40. Și răspunzând, Iisus a zis către el: Simone, am să-ți spun ceva. Învățătorule, spune, zise el.
41. Un cămătar avea doi datornici. Unul era dator cu cinci sute de dinari, iar celălalt cu cincizeci.
42. Dar, neavând ei cu ce să plătească, i-a iertat pe amândoi. Deci, care dintre ei îl va iubi mai mult?
43. Simon, răspunzând, a zis: Socotesc că acela căruia i-a iertat mai mult. Iar El i-a zis: Drept ai judecat.
44. Și întorcându-se către femeie, a zis lui Simon: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta și apă pe picioare nu Mi-ai dat; ea însă, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele și le-a șters cu părul ei.
45. Sărutare nu Mi-ai dat; ea însă de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele.
46. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea însă cu mir Mi-a uns picioarele.
47. De aceea îți zic: Iertate sunt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit. Iar cui se iartă puțin, puțin iubește.
48. Și a zis ei: Iertate îți sunt păcatele.
49. Și au început cei ce ședeau împreună la masă să zică în sine: Cine este Acesta care iartă și păcatele?
50. Iar către femeie a zis: Credința ta te-a mântuit; mergi în pace.


Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.09.2009, 11:02:16
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am citit ca yoghinii sustin adesea ca Hristos lauda desfranarea. Tmeiul acestei afirmatii ar fi versetul: "Iertate sunt pacatele ei cele multe, caci mult a iubit" (Luca 7, 47). Aici e vorba de Maria Magdalena. Potrivit interpretarii date de ei, expresia "caci mult a iubit" s-ar referi la faptul ca a iubit multi barbati.

Insa, daca Hristos o lauda ca "a iubit multi barbati", dupa cum sustin yohinii, atunci de ce Maria Magdalena renunta la desfranare? De ce plange pentru faptele din trecut? Despre acest lucru nu au mai grait nimic.
Poate se citeste ce scriu aici pe forum,poate nu,simt imboldul de a scrie totusi...
Despre yoga,deoarece se face referire la yoga si yoghini.
Ca in toate religiile,sint scoase fraze din context,si se pune accent pe ele,spre pierzarea lor si pentru pierzarea celor naivi care cred cele citite.Yoga nu este altceva decit o alta CALE spre Dumnezeu.Nu este cu nimic MAI BUNA decit ORTODOXIA,dar,asa cum am mai postat o data,EROAREA constanta din interiorul ei,este EU.Pe parcursul practicii,creste si se intareste acest EU (EU fac,prin MINE,capacitatea MEA..EU,EU).La fel ca in ortodoxie,CALEA este denaturata.Oameni sint si cei numiti yoghini,dar nu toti care practica sint yoghini.Ei doar au auzit de yoga,practica yoga dar NU O INTELEG.Caramizile de baza din yoga sint:
infrinarea,nonviolenta,respect,puritate,multumire, altruism,bunatate nelimitata,invatatura despre Dumnezeu etc,etc...iar practica yoga,intr-o manastire yoghina,NU ESTE PREDATA fara asimilarea profunda a acestor principii.Precum este scris in biblie despre lume ''ei doar au auzit despre mine''.aceiasi fraza IDENTICA se aplica si in yoga ''ei doar au auzit despre yoga''.Si la final,o idee:cei numiti yoghini,cei care ''sustin'',care''demonstreaza'' care ''se fac auzuti'' cei care ''pretind'' etc...nu sint altceva decit ''omul vechi'' de care scrie biblia.
Ego-ul este cel turbulent si vorbaret.
Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.09.2009, 12:13:59
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Poate se citeste ce scriu aici pe forum,poate nu,simt imboldul de a scrie totusi...
Despre yoga,deoarece se face referire la yoga si yoghini.
Ca in toate religiile,sint scoase fraze din context,si se pune accent pe ele,spre pierzarea lor si pentru pierzarea celor naivi care cred cele citite.Yoga nu este altceva decit o alta CALE spre Dumnezeu.Nu este cu nimic MAI BUNA decit ORTODOXIA,dar,asa cum am mai postat o data,EROAREA constanta din interiorul ei,este EU.Pe parcursul practicii,creste si se intareste acest EU (EU fac,prin MINE,capacitatea MEA..EU,EU).La fel ca in ortodoxie,CALEA este denaturata.Oameni sint si cei numiti yoghini,dar nu toti care practica sint yoghini.Ei doar au auzit de yoga,practica yoga dar NU O INTELEG.Caramizile de baza din yoga sint:
infrinarea,nonviolenta,respect,puritate,multumire, altruism,bunatate nelimitata,invatatura despre Dumnezeu etc,etc...iar practica yoga,intr-o manastire yoghina,NU ESTE PREDATA fara asimilarea profunda a acestor principii.Precum este scris in biblie despre lume ''ei doar au auzit despre mine''.aceiasi fraza IDENTICA se aplica si in yoga ''ei doar au auzit despre yoga''.Si la final,o idee:cei numiti yoghini,cei care ''sustin'',care''demonstreaza'' care ''se fac auzuti'' cei care ''pretind'' etc...nu sint altceva decit ''omul vechi'' de care scrie biblia.
Ego-ul este cel turbulent si vorbaret.
Amin.
Archangel da-mi voie sa-ti spun... gresesti mult asemanand ortodoxia cu yoga. In yoga calea este denaturata, in ortodoxie nu calea este denaturata ci aplicarea ei. Avem martori atatia sfinti (mult mai multi decat fachirii din yoga) care dovedesc ca aplicarea corecta duce la Dumnezeu. Yoga nu este cale spre Dumnezeu pentru ca nu foloseste indicatiile date de EL pentru a gasi calea adevarata. Asa cum spui este concentrata pe multe alte chestii printre care si Dumnezeu (de fapt o idee de divinitate nu neaparat Dumnezeu), Ortodoxia il are chiar in centru pe Iisus Hristos care este DUmnezeu.
Mai cauta... mai citeste... si cand vorbesti despre Yoga vezi ca esti exact ca cei pe care ii descrii "Ego-ul este cel turbulent si vorbaret" - dupa cei vei trai ADEVARATA YOGA daca inca mai esti viu, fizic si psihic, vei fugi catre ortodoxie si vei vrea sa o uiti.
Toate cele bune iti doresc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.09.2009, 00:09:09
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Archangel da-mi voie sa-ti spun... gresesti mult asemanand ortodoxia cu yoga. In yoga calea este denaturata, in ortodoxie nu calea este denaturata ci aplicarea ei. Avem martori atatia sfinti (mult mai multi decat fachirii din yoga) care dovedesc ca aplicarea corecta duce la Dumnezeu. Yoga nu este cale spre Dumnezeu pentru ca nu foloseste indicatiile date de EL pentru a gasi calea adevarata. Asa cum spui este concentrata pe multe alte chestii printre care si Dumnezeu (de fapt o idee de divinitate nu neaparat Dumnezeu), Ortodoxia il are chiar in centru pe Iisus Hristos care este DUmnezeu.
Mai cauta... mai citeste... si cand vorbesti despre Yoga vezi ca esti exact ca cei pe care ii descrii "Ego-ul este cel turbulent si vorbaret" - dupa cei vei trai ADEVARATA YOGA daca inca mai esti viu, fizic si psihic, vei fugi catre ortodoxie si vei vrea sa o uiti.
Toate cele bune iti doresc.
Frate draga,am gresit acolo unde am scris ''la fel ca in ortodoxie'' dar in rest nu observ greseala,si revin aici cu o precizare,vizavi de atentionarea ce mi-o faci.
1.Aici exista PAREREA ta vizavi de PAREREA mea.
2.Sint DOAR 2 pareri diferite.
3.INVATATURA este cea (mai) IMPORTANTA.
4.Ceva de genul ''daca tu care esti iudeu,taiat imprejur,etc,etc si nu pazesti legea,au oare nu te va judeca el (neamurile) care nu cunosc legea dar din natura firii lor isi fac lor insusi lege ?''
Draga frate,incercind practica,apare intelesul celor citite in biblie,dar daca DOAR este citita si nu este aplicata,raminem la intelesurile cele slabe ale mintii.Cele scrise de tine,apar ca urmare a faptului ca esti situat la un anumit kilometru pe drum,diferit de kilometrul meu,aflat pe acelasi drum.Oare care pozitie este corecta ?
Unul din 10 milioane atinge PACEA lui Dumnezeu.Atingerea iubirii fara conditii,reclama abandonarea celor gresite (intelesuri).In momentul in care te blochezi la un anumit kilometru,nu-ti dai seama de blocaj.Eu RESPECT invatatura yoga,nu si pe cei numiti yoghini.
Frate draga,nu are rost....Scris este in biblie ''dar inca nu ati rabdat pina la singe'' undeva la romani sau evrei.Nu eu iti spun,ia-l ca un indemn...daca ai avea ocazia sa rabzi PINA LA SINGE ,vei parasi pozitia mentala de acum , IN FUGA,iar INTELESUL BIBLIEI PENTRU TINE VA FI SCHIMBAT TOTAL.Nu te supara pe mine...
PS:Prin ce sint ca ei ?
Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.09.2009, 00:13:05
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
1.Aici exista PAREREA ta vizavi de PAREREA mea.
Amin.
Cred întru unul Dumnezeu,Tatăl atotțiitorul, Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.
Și întru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii: Lumină din lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut, Cel ce este de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara și S-a făcut om.
Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponțiu Pilat și a pătimit și S-a îngropat.
Și a înviat a treia zi, după Scripturi.
Și S-a înălțat la ceruri și șade de-a dreapta Tatălui.
Și iarăși va să vină cu slavă, să judece viii si morții, a Căruia împărăție nu va avea sfârșit.
Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață făcătorul, Care din Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și mărit, Care a grăit prin prooroci.
Și întru una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică.
Mărturisesc un Botez, întru iertarea păcatelor.
Aștept învierea morților.
Și viața veacului, ce va să fie. Amin.

Deci yoga nu are nimic de a face cu calea spre mintuire.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.09.2009, 00:48:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Este foarte clar despre ce iubire este vorba, citind originalul grecesc - http://books.google.ro/books?id=BLk9...age&q=&f=false
citatul il gasiti la pag. 306. - oti egapese poli (ca mult a iubit). termenul pentru a iubi - agapao (cu aoristul din text egapese), de unde provine si agape - iubirea crestina, spre deosebire de eros (si verbul corespunzator - eran). pentru distinctia dintre eros si agape, vedeti primele doua rezultate care apar pe aceasta pagina:
http://www.crestinortodox.ro/cauta/eros-agape
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2010, 15:32:53
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit sa nu generalizam un lucru despre ceva ce nu cunoastem destul..

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am citit ca yoghinii sustin adesea ca Hristos lauda desfranarea. Tmeiul acestei afirmatii ar fi versetul: "Iertate sunt pacatele ei cele multe, caci mult a iubit" (Luca 7, 47). Aici e vorba de Maria Magdalena. Potrivit interpretarii date de ei, expresia "caci mult a iubit" s-ar referi la faptul ca a iubit multi barbati.

Insa, daca Hristos o lauda ca "a iubit multi barbati", dupa cum sustin yohinii, atunci de ce Maria Magdalena renunta la desfranare? De ce plange pentru faptele din trecut? Despre acest lucru nu au mai grait nimic.
ATENTIE :
1. nu pledez pt yoghini DAR ceea ce afirmi tu ca ai citit se refera la ceva legat de Bivolaru, care numai yoga nu practica....sa-mi fie iertat....
2.CITESTE sa te luminezi :http://www.hatha-yoga.ro/origini.htm


In principiu cam asta e scopul Hatha Yoga, reechilibrarea fizica (si implicit psihica) a organismului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.10.2010, 15:49:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Formularile de genul "yoghinii spun, yoghinii fac, yoghinii dreg" sunt deosebit de periculoase, in special cand vin de la cineva care habar n-are despre ce inseamna yoga.

Ca sa explic, inchipuiti-va un hindus, nascut intr-un sat oarecare din fundul agricol al Indiei. Religia lui este hinduismul. Nu a auzit si nu cunoaste mai mult despre crestinism decat cunoaste tusa Leana dintr-un sat de munte despre yoga sau hinduism, adica aproape nimic.

In aceste conditii, vine unul si ii spune: "tu stii ce fac, sau ce cred, crestinii ? Uite, crestinii isi lasa copii sa moara mai degraba decat sa le faca o transfuzie de sange ! Crestinii, la adunarile lor, urla si se tavalesc pe jos ! Crestinii ard femei pe rug pentru ca ei cred ca sunt vrajitoare"

Eh, va convine sa fiti pusi in aceeasi oala cu Martorii lui Iehova, cu carismaticii sau cu puritanii ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.10.2010, 16:10:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Formularile de genul "yoghinii spun, yoghinii fac, yoghinii dreg" sunt deosebit de periculoase, in special cand vin de la cineva care habar n-are despre ce inseamna yoga.

Ca sa explic, inchipuiti-va un hindus, nascut intr-un sat oarecare din fundul agricol al Indiei. Religia lui este hinduismul. Nu a auzit si nu cunoaste mai mult despre crestinism decat cunoaste tusa Leana dintr-un sat de munte despre yoga sau hinduism, adica aproape nimic.

In aceste conditii, vine unul si ii spune: "tu stii ce fac, sau ce cred, crestinii ? Uite, crestinii isi lasa copii sa moara mai degraba decat sa le faca o transfuzie de sange ! Crestinii, la adunarile lor, urla si se tavalesc pe jos ! Crestinii ard femei pe rug pentru ca ei cred ca sunt vrajitoare"

Eh, va convine sa fiti pusi in aceeasi oala cu Martorii lui Iehova, cu carismaticii sau cu puritanii ?

Asta îmi aduce aminte de un banc excelent cu ardeleni. Cică, în Imperiu, un agitator naționalist ține o cuvântare în fața unor țărani adunați în fața cârciumei, sperând să-i monteze împotriva stăpânului locului.
"Fraților ! Știți voi oare unde este groful vostru ? Ei bine, groful vostru este la Beci, unde se îndoapă cu cele mai scumpe bucate !"
"Huo ! Să merem să-l omorâm !"
"Dar știți voi ce mai face groful vostru acolo, în palatele de la Beci ? Ei bine, groful vostru chefuiește în brațele femeilor ușoare, care se vând pentru bani !"
"Huo !!! Să merem să-l jugănim !"
"Știți voi ce a mai făcut groful vostru, cu banii luați de la voi, de pe munca vostră ? Ei bine, groful vostru o pierdut avere multă la poker !"
Liniște. Nimeni nu zice nimic, ci toți se uită în pământ. Ca să nu piardă avantajul oratoric, agitatorul adaugă:
"Fraților, înțeles-ați că banii de pe sudorea vostră au mers în buzunarele ticăloșilor cu care joacă groful vostru cărți ???"
Se ridică badea Gheorghe zicând:
"No ! Apăi, dacă nu i-o intrat carte...!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2010, 18:50:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
ATENTIE :
1. nu pledez pt yoghini DAR ceea ce afirmi tu ca ai citit se refera la ceva legat de Bivolaru, care numai yoga nu practica....sa-mi fie iertat....
2.CITESTE sa te luminezi :http://www.hatha-yoga.ro/origini.htm


In principiu cam asta e scopul Hatha Yoga, reechilibrarea fizica (si implicit psihica) a organismului.
Crezi ca in Ortodoxie nu te echilibrezi?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
desfranare, yoghin

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 14:04:54
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 03:52:51
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 22:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 14:53:39