Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2009, 12:55:55
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit clarvazatorii

Acum cateva zile, o persoana, s-a uitat la o poza de-a mea si a inceput sa imi zica niste lucruri pe care nu avea de unde sa le stie despre mine...La fel si cu alta prietena de-a mea.

M-am speriat initial, am crezut ca e ghicitoare..vrajitoare sau mai stiu eu ce specie de genul asta...Ea mi-a zis ca nu, ca doar are darul inaintevederii si atat... Ca se numeste clarvazatoare

Stau eu si ma intreb, oare Dumnezeu da acest dar oricui? Nu cumva e o forma de inselaciune a diavolului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2009, 15:18:21
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Acum cateva zile, o persoana, s-a uitat la o poza de-a mea si a inceput sa imi zica niste lucruri pe care nu avea de unde sa le stie despre mine...La fel si cu alta prietena de-a mea.

M-am speriat initial, am crezut ca e ghicitoare..vrajitoare sau mai stiu eu ce specie de genul asta...Ea mi-a zis ca nu, ca doar are darul inaintevederii si atat... Ca se numeste clarvazatoare

Stau eu si ma intreb, oare Dumnezeu da acest dar oricui? Nu cumva e o forma de inselaciune a diavolului?

Eu sunt convinsa ca este de la diavol. E bine sa te feresti de asa ceva.

Daca era spre binele nostru sa ne cunoastem viitorul, Dumnezeu ni l-ar fi dezvaluit, de vreme ce El ne-a daruit cerul, caci spune: ...toate cate am auzit de la Tatal Meu vi le-am facut cunoscute (ioan 15, 15).

Astfel de lucruri, mersul la ghicitori, clarvazatori etc. sunt lucruri care au putere sa scufunde un suflet si sa-l faca sa cada pana in fundul iadului.

Last edited by pacatoasa; 11.10.2009 at 15:31:37.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2009, 18:00:07
marysa marysa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2009
Mesaje: 8
Implicit

e bine sa stam departe de acesti oameni care au clarviziune
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2009, 21:50:08
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de marysa Vezi mesajul
e bine sa stam departe de acesti oameni care au clarviziune
ok Super tare acum ,stati departe si de mine ..va rog frumos ca poate musc desi sunt blanda ,poate latru desi tac....asa ca idee ce conceptie frate ...Doamne ajuta-ne!!! ca suntem multe verze prin zona:D
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2009, 13:37:18
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

adeline, tu ai acest dar de a vedea inainte?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2009, 13:48:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Acum cateva zile, o persoana, s-a uitat la o poza de-a mea si a inceput sa imi zica niste lucruri pe care nu avea de unde sa le stie despre mine...La fel si cu alta prietena de-a mea.

M-am speriat initial, am crezut ca e ghicitoare..vrajitoare sau mai stiu eu ce specie de genul asta...Ea mi-a zis ca nu, ca doar are darul inaintevederii si atat... Ca se numeste clarvazatoare

Stau eu si ma intreb, oare Dumnezeu da acest dar oricui? Nu cumva e o forma de inselaciune a diavolului?
Ai putea sa dai un detaliu despre un amanunt pe care il consideri tu ca putea sa ii fie cel mai ascuns?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2009, 13:49:00
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
adeline, tu ai acest dar de a vedea inainte?
Darul clarviziunii este primit prin Duhul Sfant de catre cei care au luat asupra lor nevointe mari si au ajuns sfinti .
Si altii cum s-a spus prin diavolul care descopera unor persoane anumite lucruri . De fapt acest al doilea caz nu e clarviziune doar ca diavolul afla mai repede ca noi ce se va intampla in anumite momente . Trebuie sa ne ferim automat .
Cel care are darul clarviziunii si a muncit pentru el de exemplu cum sunt sfintii nu se dau prin ziare , tv ,radio , cum ca ei are darul clarviziunii .
Caci inainte de a avea acest dar al clarviziunii ei au fost smeriti . Daca un sfant avand darul clarviziunii ar cauta slava desarta ar pleca harul de la el si pagubindu-se astfel pe sine .
Sfintii care au dobandit acest dar au cautat ca nu cumva harul sa plece de la ei caci cu multa sudoare , multa smerenie a fost castigat .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2009, 15:08:24
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit vez vietile sfintilor parinti

[Quote = onyx235; 172652] Acum cateva zile, o persoana, sa uitat la o poza de-a mea si a inceput sa imi place Jicei niste lucruri pe de îngrijire nu avea de unde sa le stie despre mine ... La fel si cu alta prietena de-a mea.

M-am speriat initial, am crezut ca e ghicitoare .. Vrajitoare sau mai stiu eu ce specie de genul asta ... Ea mi-a zis ca nu, ca doar sunt Darul inaintevederii si atat ... Ca se numeste clarvazatoare

Stau eu si ma intreb, oare Dumnezeu Dar acest da oricui? Nu cumva eo forma de inselaciune o Diavolului? [/ Quote]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2009, 15:29:56
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post vedeti si intelegeti

vedeti si intelegeti si voi frati si surori intru domnul ca si sfintul apostol PAVEL a fost rapit cu duhul pna la al treilea cer si au fost ai alti sfinti parinti care au primit de la DUMNEZEU daru de a vedea inainte lucruri ce se vor intimpla in timpul veti lor si chear in viitor vedeti si cercetati cum ieremia a vazut prin ochi duhului cum alti au vazut cind sufletele a unor frati din manastiri ce nu stiau unde se afla pe lume dar in duhul ii cunostea si au vazut ridicarea sufletelor lor la ceruri ( luati seama ca acesti SFINTI ai lui DUMNEZEU duceau o viata aspra sfanta si curata de monahi si se luptau cu raul ce venea adesa cautind sai alunge din locurile in care erau sa iasa in lume sa vada toate scarbele si rautatile ce se faceau in lume in timpul vietii lor dar ei sarmani i nu lau tradat pe mantuitorul lor cum facem noi cei de azi fugim de BISERICA lui HRISTOS si de invataturile sfitilor parintii si in zile noastre avem intre noi sfintii dar nui ascultam pentr ca nu ne place urechilor ce ne spune noi avem tendinta de a judeca aspru pe fratii nostri ce nu ne fac noua pe plac sau nu sant deacord cu noi si cu apucaturile noastre lacome de a aduna cat mai multe comori pe acest pamant nu la ceruri .daca vedem pe unul ca greseste noi nu cautam sa ascundem goliciunea lui si sa o acoperim bunatatea faptelor noaste ce iesim repede in strada si la cltul ulitelor si clevetim pe fratele nostru <
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2009, 15:39:05
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai putea sa dai un detaliu despre un amanunt pe care il consideri tu ca putea sa ii fie cel mai ascuns?
Da, de exemplu mi-a zis ca sufar f tare dupa o anume persoana ( si mi-a descris-o).
Am intalnit-o efectiv pe strada...nu ma cunostea de nicaieri.
Reply With Quote
Răspunde