Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2010, 15:45:28
Filofteea Filofteea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 1
Implicit ajutor :(

Buna ziua,
Ma numesc Filofteea si am o mare dilema pe care as vrea sa va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Sunt eleva in clasa a XII-a la profil uman si-mi place extraordinar invatatura si tot ce tine de scoala, insa nu pot spune acelasi lucru despre ora de filosofie, unde invatam despre tot soiul de filosofi blasfemi, cum ar fi Sartre si Nietzsche. Efectiv urasc aceste ore la care ni se preda despre oameni care au nesocotit poruncile Domnului (in plus, profesoara de filosofie ii lauda mereu) si invataturile lor pacatoase, dar in acelasi timp imi vine greu sa chiulesc pentru ca si asta ar fi un pacat. Ce sa fac? Am vorbit si cu profesorul meu de religie, care mi-a spus ca nu am ce face, asta e programa si tot ce pot face e sa nu ma las ademenita de blasfemiile acestor filosofi. Cu toate acestea, eu trebuie sa invat acest filosofi si sa dau lucrare si sa fiu ascultata din ei, in conditiile in care mi-e peste putinta sa repet ideile lor.
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2010, 15:49:55
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Filofteea Vezi mesajul
Buna ziua,
Ma numesc Filofteea si am o mare dilema pe care as vrea sa va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Sunt eleva in clasa a XII-a la profil uman si-mi place extraordinar invatatura si tot ce tine de scoala, insa nu pot spune acelasi lucru despre ora de filosofie, unde invatam despre tot soiul de filosofi blasfemi, cum ar fi Sartre si Nietzsche. Efectiv urasc aceste ore la care ni se preda despre oameni care au nesocotit poruncile Domnului (in plus, profesoara de filosofie ii lauda mereu) si invataturile lor pacatoase, dar in acelasi timp imi vine greu sa chiulesc pentru ca si asta ar fi un pacat. Ce sa fac? Am vorbit si cu profesorul meu de religie, care mi-a spus ca nu am ce face, asta e programa si tot ce pot face e sa nu ma las ademenita de blasfemiile acestor filosofi. Cu toate acestea, eu trebuie sa invat acest filosofi si sa dau lucrare si sa fiu ascultata din ei, in conditiile in care mi-e peste putinta sa repet ideile lor.
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?
Daca disciplina nu este facultativa nu ai ce face.
Dar nu te pune nimeni sa inveti de 10.
Pentru un 5 nu trebuie sa inveti prea mult.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2010, 15:51:49
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Filofteea Vezi mesajul
Buna ziua,
Ma numesc Filofteea si am o mare dilema pe care as vrea sa va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Sunt eleva in clasa a XII-a la profil uman si-mi place extraordinar invatatura si tot ce tine de scoala, insa nu pot spune acelasi lucru despre ora de filosofie, unde invatam despre tot soiul de filosofi blasfemi, cum ar fi Sartre si Nietzsche. Efectiv urasc aceste ore la care ni se preda despre oameni care au nesocotit poruncile Domnului (in plus, profesoara de filosofie ii lauda mereu) si invataturile lor pacatoase, dar in acelasi timp imi vine greu sa chiulesc pentru ca si asta ar fi un pacat. Ce sa fac? Am vorbit si cu profesorul meu de religie, care mi-a spus ca nu am ce face, asta e programa si tot ce pot face e sa nu ma las ademenita de blasfemiile acestor filosofi. Cu toate acestea, eu trebuie sa invat acest filosofi si sa dau lucrare si sa fiu ascultata din ei, in conditiile in care mi-e peste putinta sa repet ideile lor.
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?
si eu am invatat despre ei (la examenul de filosofie din facultate mi-au picat existentialistii:Sartre si Camue), si acum stiu de cine sa ma feresc asa acum citesti despre Vietile Sfintilor, asa poti sa citesti si de diavol. asta nu inseamna ca te vei sminti. bine ca nu inveti despre Voltaire....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2010, 16:04:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Filofteea Vezi mesajul
Buna ziua,
Ma numesc Filofteea si am o mare dilema pe care as vrea sa va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Sunt eleva in clasa a XII-a la profil uman si-mi place extraordinar invatatura si tot ce tine de scoala, insa nu pot spune acelasi lucru despre ora de filosofie, unde invatam despre tot soiul de filosofi blasfemi, cum ar fi Sartre si Nietzsche. Efectiv urasc aceste ore la care ni se preda despre oameni care au nesocotit poruncile Domnului (in plus, profesoara de filosofie ii lauda mereu) si invataturile lor pacatoase, dar in acelasi timp imi vine greu sa chiulesc pentru ca si asta ar fi un pacat. Ce sa fac? Am vorbit si cu profesorul meu de religie, care mi-a spus ca nu am ce face, asta e programa si tot ce pot face e sa nu ma las ademenita de blasfemiile acestor filosofi. Cu toate acestea, eu trebuie sa invat acest filosofi si sa dau lucrare si sa fiu ascultata din ei, in conditiile in care mi-e peste putinta sa repet ideile lor.
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?
Nu este chiar asa inutil.. gandirea lor a influentat enorm societatea.
Citeste din Seraphim Rose.. "Nihilismul. Cauzele revolutiei in epoca moderna".. se gaseste de citit pe net..http://www.scribd.com/doc/7857021/Serafim-Rose-Nihilism
sau in librarii, sub un alt nume: http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...afim,-pr..html

Este despre felul cum nihilismul lui Nietzsche a influentat societatea moderna. F interesant..
Poate-ti faci referat pe asta si scapi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2010, 16:12:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Filofteea Vezi mesajul
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?
Una este a lua cunostinta de aceste invataturi si altceva sa aderi la ele, adica sa le consideri normative. In general, Sfintii Parinti, cunosteau temeinic filosofia profana tocmai pentru a o combate, cu propriile ei arme, din interior.

Pe de alta parte, nu trebuie sa consideram, intregul rod al gandirii acestor filosofi, drept pierzator de suflet. Gasim si lucruri bune, numai ca avem nevoie de discernamant.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2010, 17:08:07
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit apostazie

Va veni o vreme cand altii vor incepe sa iti denigreze credinta curata folosindu-se de citate din Nietsche sau J.P. Sartre. Caci "toti cei care vor dori sa traiasca cucernic vor fi prigoniti" spune Sf. Apostol Pavel. Traim un veac al apostaziei care refuza sa-si mai asume Crucea lui Hristos si care rade de Inviere. Un veac in care omul se vrea Dumnezeu si care striga precum Nietsche: "Dumnezeu a murit!".

Nu prea ai ce face...Rabda toate pentru Hristos care te iubeste. Prin rabdarea aceasta iti vei mantui sufletul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2010, 17:37:55
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca invatandu-i pe acesti filozofi vei ajunge sa pretuisti mai bine crestinismul. Dar ai grija ca poti sa cazi in partea cealalta si sa ajungi ca mine, adica sa nu mai crezi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2010, 17:50:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Filofteea Vezi mesajul
Buna ziua,
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?
Parerea mea este "Sa-i dai Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu"

Observi cum iti cere Dumnezeu?
Sa fii la scoala precum iti CERE SCOALA, asta este incercarea ta in fata careia te-a pus Dumnezeu.

Filozofii prostesti o sa intilnesti si mai tirziu si chiar si aici pe forum. Poate mai tirziu vei lucra cu oameni care emit tot felul de teorii poate chiar si sotul tau. Ce-ai sa faci atunci? Vei lasa serviciul si familia numai pentru ca "muzicuta" lor nu este pe placul tau?
Hristos te vrea rabdatoare! SI prin scoala laica te intaresti si te imbunatatesti!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2010, 17:55:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Adevaratii mari preoti si Duhovnici scriitori de carti BUNE au luat nota 10 la filozofia laica asta pe care tu ai invatat de la fanatici sa o numesti draceasca.
Invata de la marii scriitori crestini nu de la oricine isi da cu parerea!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2010, 21:09:04
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine orele filosofie din liceu erau odihnitoare. Era un obiect lejer la care se discutau probleme fundamentale. Gandeste-te ca precum exista filosofi atei in aceasta materie si in religie sunt lucruri putin placute, scindarea bisericilor, casatoria.
Intreab-o pe profesoara ta de filosofie despre probleme abstracte gen problema infinitului potential si infinitului actual. Va aprecia asta pentru ca filosofia asta inseamna sa propui teme si sa le discuti, fara pretentia de a gasi solutii.
Mai tarziu cand vei fi la facultate si vei invata sa rezolvi probleme iti va fi dor de filosofie de libertatea intelectuala.

Last edited by idealist; 19.02.2010 at 21:18:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45