Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2010, 11:07:53
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit Iertare

fratilor,am si eu o problema micuta.m-am certat cu un coleg de scoala ca am facut io o prostie si el nu vrea sa ma ierte.daca eu nu sunt suparata pe el are ceva?nu stiu ce sa-i fac ca sa nu mai fie suparat,dar sper ca daca eu nu sunt suparata e ok.ma ajutati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2010, 14:14:38
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

lasa sa treaca putin timp inainte sa-i ceri iertare ca sa se mai linisteasca si el putin,apoi poti incepe sa te propii de el de ex daca aveti de facut un referat sau va pune profesoana in clasa sa faceti ceva pe grupe,pune-te cu el in grupa si fa in asa fel incat sa-l ajuti si sa lucrari impreuna la proiect si astfel este inevitabil sa nu colaborati intre voi si sa va impacati incetul cu incetul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2010, 14:31:25
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
fratilor,am si eu o problema micuta.m-am certat cu un coleg de scoala ca am facut io o prostie si el nu vrea sa ma ierte.daca eu nu sunt suparata pe el are ceva?nu stiu ce sa-i fac ca sa nu mai fie suparat,dar sper ca daca eu nu sunt suparata e ok.ma ajutati?
depinde care a fost motivul pentru care v-ati certat. daca este minor si a interpretat el gresit, atunci o sa dureze sa-i treaca (depinde si de personalitatea pe care o are, de temperament, ma rog). daca e grav, atunci ai de asteptat si aici :D
dar, mai intai, depinde care-i motivul.
daca tu nu esti suparata pe el, nu are ce sa fie :)) pentru ca nu ai de ce sa fi suparata pe el atata timp cat nu e el vinovat de ce s-a intamplat.
vorbeste cu el, cere-ti iertare (daca ai gresit tu), spune-i ca nu se mai intampla, ca ti-ai invatat lectia si o sa fie bine...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2010, 21:32:13
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

E bine ca atunci cand o sa-i ceri iertare sa ai sa ai si unu sau doi martori .Daca nici asa nu te iarta sa ai rabdare ca oricum ti-ai facut datoria .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2010, 21:42:25
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

trebuie de saptezeci de ori cate sapte...
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2010, 23:05:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Trebuie sa ai si tu rabdare, ranile se vindeca in timp, unii iarta mai greu...e bine ca ti-ai cerut iertare.mergi si te spovedeste, ca sa nu ai nimic pe constiinta si apoi comporta-te normal fata de persoana respectiva. Si trece-l la rugaciune, sa il imblanzeasca Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2010, 00:53:48
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
trebuie de saptezeci de ori cate sapte...
eu nu inteleg acest citat desi il aud mereu din gura preotilor, mi-l poti explica si mie te rog?
multumesc frumos
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2010, 01:04:29
adyy17's Avatar
adyy17 adyy17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Lupeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adyy17 Send a message via Skype™ to adyy17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu nu inteleg acest citat desi il aud mereu din gura preotilor, mi-l poti explica si mie te rog?
multumesc frumos
de atatea ori sa ierti pe fratele sau sora sau pe aproapele tau
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2010, 11:00:58
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu nu inteleg acest citat desi il aud mereu din gura preotilor, mi-l poti explica si mie te rog?
multumesc frumos
Este un sens figurat si face referire la iertarea aproapelui ori de cate ori acesta se caieste.Saptezeci de ori cate sapte are sens de infinit,iar nu de numar exact.

"Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de câte ori va greși față de mine fratele meu și-i voi ierta lui? Oare până de șapte ori?
Zis-a lui Iisus: Nu zic ție până de șapte ori, ci până de șaptezeci de ori câte șapte."

Matei 18:21-22
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2010, 11:08:01
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
fratilor,am si eu o problema micuta.m-am certat cu un coleg de scoala ca am facut io o prostie si el nu vrea sa ma ierte.daca eu nu sunt suparata pe el are ceva?nu stiu ce sa-i fac ca sa nu mai fie suparat,dar sper ca daca eu nu sunt suparata e ok.ma ajutati?
Ei nu vrea sa te ierte. Astea din cate vad sunt ifose de liceeni. N-avea tu grija ca-i trece lui cu timpul, daca nu cumva i-o fi trecut dar fiindca ii cam place de tine o face pe suparatul. Adica ii place sa para suparat tocmai fiindca ii iesti draga si stie cat timp baremi e tot numai suparare si lucrul acesta tare te mai afecteaza ii dai si lui oleaca de importanta, ii arati ca-ti pasa.

Ce motive serioase puteti avea voi, sa stati mahniti unii impotriva altora, la o varsta atat de vesela si de frumoasa. Zau asa, astea de acuma-s ghidusii he he
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 03:20:32
Iertare Bogdan N Generalitati 36 29.06.2011 15:31:25
Despre iertare dan73 Generalitati 28 14.03.2011 23:34:31
O intrebare ( sa imi fie cu iertare) nicoleta34 Generalitati 13 23.08.2006 18:41:32