Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2012, 13:49:25
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit ce parere aveti?

ce parere aveti despre aceste canoane?ati mai auzit de ele?mie mi la recomandat un parinte pe cel pentru boala.......http://www.lavrentie-sovre.eu/Canoan..._rugaciuni.htm
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2012, 13:50:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și dacă ți le-a recomandat un părinte ce ai vrea să zicem noi?
Dacă zicem "da" e bine?
Dar dacă zicem "nu", cum e?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2012, 13:53:49
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

eu vreau doar sa stiu daca ati mai auzit de ele............
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2012, 22:38:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
eu vreau doar sa stiu daca ati mai auzit de ele............
Sunt rugaciunile care se gasesc cam in orice carte de rugaciuni..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2012, 00:37:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Steliana, știi ce idee mi-a venit în minte? Tu ai auzit despre maica Siluana Vlad și, dacă da, te-ai gândit să-i scrii?
În cazul în care nu știi, foarte pe scurt, maica Siluana este o măicuță deosebit de inteligentă și înduhovnicită, absolventă de Filosofie, fiind foarte bine documentată și în domeniul psihologiei care, de mai mulți ani, și-a asumat dificila misiune de a-i încuraja pe cei întristați, descurajați, neliniștiți etc. N-o cunosc personal pe această măicuță, dar am ascultat mai multe conferințe pe care le-a susținut la invitația Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR) și modul de gândire m-a impresionat profund. Maica Siluana a reușit să aducă la Hristos o mulțime de necredincioși, să salveze din situații critice persoane aflate în depresie, să reabiliteze moral mai mulți deținuți din penitenciare etc etc. Nu sunt exagerări... Te poți convinge singură informându-te pe site-urile creștine despre ea. Dacă ea a reușit să-i întărească și să le trezească bucuria în suflete chiar unor persoane deprimate și/sau lipsite de credință, cu mult mai ușor te va ajuta duhovnicește pe tine, care ești o persoană credincioasă și echilibrată.
Nu știu... Mă gândesc că poate ți-ar fi de folos să intrii pe site-ul centrului de consiliere al maicii Siluana Vlad și să-i trimiți un mesaj. Este o persoană inteligentă și credincioasă, o persoană care știe să asculte, să încurajeze și, în primul rând, are o dragoste profundă pentru Hristos.
Ce zici? :)
Îți doresc multă sănătate și bucurie duhovnicească, Steliana, draga noastră soră întru Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2012, 01:02:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Site-ul Centrului de Formare și Consiliere Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, coordonat de către maica Siluana: www.sfintiiarhangheli.ro
Dacă intrii acolo unde scrie "Răspunsuri la întrebări" (cred că am reținut corect), îi poți trimite o întrebare maicii Siluana.
Mi-am amintit și titlul conferinței de la ASCOR, care m-a impresionat atât de mult: "Sursa depresiei omului modern" - să nu te sperie titlul, abordează mai multe teme (nu-i vorba doar despre depresie), fiindcă studenții pun diverse întrebări. Conferința este publicată chiar pe site-ul crestinortodox.ro. Nu mai stau să caut link-ul, fiindcă-mi merge foarte încet internetul, din câte observ.

Doamne ajută!
Domnul Iisus Hristos să fie cu tine, Steliana!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2012, 21:39:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ce parere aveti despre aceste canoane?ati mai auzit de ele?mie mi la recomandat un parinte pe cel pentru boala.......http://www.lavrentie-sovre.eu/Canoan..._rugaciuni.htm
Pentru plecarea în străinătate???????????????????????
Pentru concubinaj?????????????????
Pentru concubinaj cu străini?????????????????
Pentru cununie grabnică??????????? Eventual sa ii cerem lui Dumnezeu si termen.

Orice rugaciune este buna atat timp cat nu il conditionam pe Dumnezeu. Scopul rugaciunii poate fi atingerea unui scop intermediar, dar scopul acesta va reprezenta doar o cale spre atingerea scopului final: Mantuirea.
Daca oamenii se vor intoarce spre Dumnezeu cu credinta si nadejde, dar doar pentru indeplinirea unor dorinte lumesti nu le este de folos.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13