Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2011, 15:25:55
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Stop indoctrinarii religioase in scoli!

Iata cum incearca se indeparteze oamenii de la credinta. Este o problema cu aceasta campanie si inca una foarte mare. Acum daca nici in scoli sa nu se vorbeasca despre credinta si Dumnezeu atunci unde? Dupa cate observ parintii din ziua de azi care au copii mici nici macar nu-si fac timp liber sa-si duca pruncii la Biserica, sa-i impartaseasca iar daca este cazul copiilor peste 7 ani sa-i duca la Preot sa le faca Sfanta Marturisire. Si atunci daca nici parintii, nici scoala nu le arata adevarata cale ,atunci cine? Am vazut multe cazuri si cred ca fiecare dintre voi care cititi acest topic ati observat acelasi lucru. Copii care sunt crescuti de mici in Biserica sunt mai sensibili, mai ajutatori, mai buni, mai credinciosi, si sunt ajutati la greu de Dumnezeu, in schimb ceilalti sunt prinsi in mrejele pacatelor din ziua de astazi tigari, droguri, alcool, etc. O singura intrebare am pentru cei care tot arunca cu noroi in cei care merg la Biserica si spun ca Biserica manipuleaza oamenii. Sa-mi spuna si mie la ce ne invata de rau Mantuitorul? Sa iertam de 70 de ori cate 7, sa ne ridicam ori de cate ori cadem in pacat, sa ajutam pe aproapele nostru, sa-l iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, sa facem fapte bune, sa facem ascultare, sa postim...etc Ce este rau in toate acestea?

Ma iertati daca v-am suparat cu infiintarea acestui topic dar dupa cum vedeti s-a ajuns intr-o situatie dificila si va fi si mai dificila si vor face mult mai multe pentru a ne indeparta de Hristos. Doamne ajuta
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli I.Calin Generalitati 164 19.06.2011 23:53:44
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!" horatiu.miron Generalitati 380 17.02.2011 12:39:54
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 22:24:30