Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2011, 14:25:17
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
din pacate, mare dreptate aveti...! "domnisoara de religie" dintr-o anume scoala de oras, era rockerita si fumatoare pe deasupra...!
ce pretentii sa mai avem?

Asta este oribil!
Cred ca ar trebui sa se faca o selectie mai riguroasa printre candidatii la predarea religiei in scoli. Chiar si la celelalte discipline, dar mai ales la religie.
Eu nu prea cunosc profesori de religie dar nu mi-as fi imaginat asa ceva... rocker fumator preda religia...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.05.2011, 21:33:59
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Unhappy

si inca mai sunt multe altele in lumea asta de vazut, si pe care le-am vazut si le-am trait si le traiesc in continuare pe care chiar daca vi-le-as spune tot nu m-ati crede. Dar haideti sa luam totul asa cum este si in rest depinde doar de noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.06.2011, 01:18:54
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Vorbim despre indoctrinare.Cred ca in scoli trebuiesc profesori de religie care sa aibe har.Sa transmita elevilor chemarea spre credinta Dar nu din prisma canoanelor.Trebuie sa se adapteze si sa vorbeasca pe intelesul elevilor.In multe privinte Profesorii si Preotii in general sunt inflexibili la schimbare societatii noastre.Risca usor usor sa ajunga la fel ca acei misionari care incercau sa converteasca triburile de indieni aratand biblia si citand scriptura in latina pentru ca apoi sa-i catalogheze ca diavolesti pentru ca reactionau altfel decat inchinand-use.Religia nu poate fi predata ca ori-ce materie,Religia trebuie sa ajunga la sufletul omului prin aratarea adevarului ei.Conversez pe site-uri de socializare cu un profesor de religie care-mi spune ca de fapt nu am nici o sansa pentru a ma reabilita sufleteste daca nu devin o persoana cu idei fixe si profund credincioasa nu neaparat in Dumnezeu ci in cei care-i interpreteaza scriptura.Fara televizor,fara a fi receptiv la descoperiri stiintifice,fara a asculta ce spun celelalte religii despre ortodocsie, fara a pune sub semnul intrebarii unele practici ale preotilor(taxe,"deschiderea cartii" etc).Cred ca mai degraba tinerii si cei foarte tineri sunt indepartati de Dumnezeu astfel pentru ca nu gasesc un ajutor moral real in depasirea problemelor cotidiene sufletesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli I.Calin Generalitati 164 19.06.2011 23:53:44
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!" horatiu.miron Generalitati 380 17.02.2011 12:39:54
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 22:24:30