Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.11.2013, 17:11:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Staretul Antonie ne ofera un alt indiciu. La venirea Antihristului, deja vom avea documentul unic. [/url]
Asta e cumva un nou papa ortodox, profet infailibil?

Citat:
Asadar, pana la venirea Antihristului cred ca numaram pe degete anii.
Ca sa nu mai zic ca stai prost cu logica, tipic pentru cei care pot fi invartiti pe degete.
Sau de fapt incerci sa invarti, asta fiind nivelul intelectual al audientei tinta?


Hai sa-ti fac si eu o profetie infailibila: pana la venirea Antihristului, vom avea masini electrice.
Acum poti sa ghicesti daca Antihristul va veni peste un an sau 1000 sau zece mii.
Ce zici, te incumeti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #122  
Vechi 10.11.2013, 17:24:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista crestinism cu cip? De ce nu ne-a spus si Mantuitorul despre asa ceva?
Inca un exemplu de retorica stupida, pentru semi-idioti.
Dar este crestinism in calculatorul care il folosesti?
In Internet?
In buletinul "fara cip" care il ai acum?
In motorul cu combustie interna? Ti-a zis Mantuitorul despre asa ceva?

Oricum, emblematic pentru cipofobul militant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #123  
Vechi 10.11.2013, 17:29:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu e o problema mica. Altminteri nu-i dadeau atata importanta duhovnici si sfinti importanti. Tot cortegiul de relativizari, modernisme si pacate primesc drept ,,premiu'' aceasta pecete, ca semn al biruintei pacatului. Dar asa ne trebuie, daca vrem sa fim moderni! Ne va da Dumnezeu o modernitate, de n-o vom putea duce!
Stii cine e tatal minciunii?
Si tu esti sora cu ea.

Care sfinti? Majoritatea i-ati "inrolat" in campania cipofoba fara sa fi spus nimic despre vreun cip. (Sf. Laurentie de Cernigov)
Altii nici n-au zis ceva de vreun cip, ci de banda magnetica si codurile de bare si au luat pecetluirea ca o insemnare cu raze laser a codului de bare pe frunte (par. Paisie).
O chestie care s-a dovedit ridicola pana la urma, dar nu conteaza, voi l-ati inrolat si pe el in campania anticip.

Alti parinti au fost indopati cu minciuni, pe urma filmati doar in timp ce li s-au cerut parerea despre minciunile care li s-au spus.
Uneori fara stirea lor chiar.

Si vreti sa va dati reprezentatii ortodoxiei autentice.
Ha - ha - ha.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #124  
Vechi 10.11.2013, 17:30:54
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Cand am spus de cardul RATB cu cip, mi s-a spus ca exista carduri pe care nu e trecut numele.
Pai daca cipul e de la satana si satana iti da un card cu cip, are vreo importanta ca ti-a trecut sau nu numele pe el.
Ca asa sustin cipofobii, ca cipul in sine e instrumentul sistemului antihristic.
Pai atunci ce importanta are daca e sau nu numele pe card. Tot de la satana il ai.
  #125  
Vechi 10.11.2013, 17:33:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aceste citate sa ne fie calauza. Trebuie sa vedem cine dintre semeni ne calauzeste in raport cu acestea si cine nu.
Citate in care o imaginatie care a luat-o razna, amplaseaza "cipuri".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #126  
Vechi 10.11.2013, 17:35:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Inteleg sa ai reticente fata de un anumit sistem de supraveghere si sa respingi actele biometrice, insa suprapunerea in mod fortat a acestora peste textul biblic si lansarea in speculatii pseudo-religioase nu-si au rostul. Nu poti lupta impotriva apocalipsei prin petitii on-line prin care soliciti interzicerea actelor biometrice, ca apocalipsa tot va veni, mai bine sa ne vedem de capacitatea noastra de a o traversa fara vatamari sufletesti. Dupa mine unii se consuma mult prea mult pe seama acestor cip-uri si mai mult rau isi fac.
  #127  
Vechi 10.11.2013, 17:36:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nici Biserica Ortodoxa Romana, nici cea Rusa, nici cea Greaca nu au spus ca a avea un act cu cip e lepadare e credinta. Au avertizat doar asupra pericolului ca tehnologia sa poata fi folosita
intr-un mod discretionar de un guvern aflat la putere. De la aceasta posibilitate pana la a vorbi de lepadarea de credinta e distanta mare.
Doar nu crezi ca individul chiar poate sa inteleaga ceva care e scris negru pe alb.
Un om care isi ia doctrina in serios si vrea sa-i convinga si pe altii, vede doar ceea ce vrea el sa vada.
Incapatanarea si orbirea poate fi usor luata drept determinare de catre audienta tinta, ca de obicei, cei mai "saraci cu duhul" sunt tinta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #128  
Vechi 10.11.2013, 17:38:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dupa mine unii se consuma mult prea mult pe seama acestor cip-uri si mai mult rau isi fac. [/font]
Nu se consuma chiar deloc, pentru ca sunt doar vorbe goale, inrolarea in secta cipofoba nu presupune vreun efort deosebit (decat cel mult, ala de imaginatie pentru a popula textul biblic cu lucruri care nu exista).

Ideea este de a strange aderenti, efort cam zadarnic si expirat, dar nu te poti pune cu programul partidului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #129  
Vechi 10.11.2013, 17:39:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Pai parca dupa parintele Elpidie, prorocul mincinos era chiar actualul papa Francisc.
O cauza asa mareata nu se impiedica in astfel de detalii nesemnificative...
N-ai idee cate secte importante s-au cladit pe minciuni si profetii mincinoase. Adventistii de ziua a saptea de exemplu.
Sa nu putem si noi, "ortodocsii" sa atingem aceste performante de soi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #130  
Vechi 10.11.2013, 17:44:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu trebuie sa exageram, Parintele Iustin a fost unul din marii duhovnici. Chiar daca ar fi avut o asemenea greseala mie mi se pare ceva minor,
Sminteala ti se pare ceva minor?

[quote] au fost chiar sfinti care au avut greseli dogmatice, din nestiinta. La noi nu exista infailibilitatea umana, la fel ca la catolici, prin papa. Infailibil este doar Iisus si invatatura revelata, dogmele (deci si Biserica, din aceasta privinta). [/qupte]

Serios. Chiar crezi tu asta?

Citat:
In mesajul meu de mai sus am dat ce a spus Parintele Iustin intr-un interviu, ca doar cipul implantat in corp este problema, buletinul biometric este doar o atentionare, inceputul problemei.
Asta inainte de scandalul cu afisurile sau dupa, incarcandu-se dregerea busuiocului?

Citat:
Desi eu nu inteleg exact de ce, e posibil sa fie si asa, nu cred eu ca sunt cel mai intelept, altii stiu mai bine decat mine ce se va intampla in viitor.
Altii ca cine de ex? BOR sau secta de la Petru Voda?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30