Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.08.2015, 14:54:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu cred ca daca vrei sa le prezinti alor tai Ortodoxia cel mai bine ar fi sa-i trimiti la o biserica ortodoxa sau la un preot ortodox sa vb cu ei.
Din cate cunoasteti dumneavoastra, asa face un preot ortodox cand vrea sa prezinte penticostalismul? Isi trimite enoriasii in bisericile penticostale si la pastorii acestora?

Insa eu nu am drept obiectiv prezentarea ortodoxiei.
Uneori, rar ce-i drept, cand prezint o tema amintesc pozitia bisericii ortodoxe, a celei baptiste, etc. Uneori pentru ca ceea ce fac penticostalii este bine si nu trebuie urmat exemplul altor biserici, alteori pentru ca in alte biserici este un exemplu bun de urmat si noi avem de invatat la acel capitol. Nu este nimic incorect sau neobisnuit.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.08.2015, 15:10:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Din cate cunoasteti dumneavoastra, asa face un preot ortodox cand vrea sa prezinte penticostalismul?
Cum ? =)) Daca face asa ceva zboara din preotie imediat =))
Cum sa faca asa ceva ?=))
Citat:
Isi trimite enoriasii in bisericile penticostale si la pastorii acestora?
Daca vrea sa nu iasa sifonat nu ar face asta =))
Dar cum sa faca asta, ? Intra in anathema imediat.

Citat:
Insa eu nu am drept obiectiv prezentarea ortodoxiei.
Uneori, rar ce-i drept, cand prezint o tema amintesc pozitia bisericii ortodoxe, a celei baptiste, etc. Uneori pentru ca ceea ce fac penticostalii este bine si nu trebuie urmat exemplul altor biserici, alteori pentru ca in alte biserici este un exemplu bun de urmat si noi avem de invatat la acel capitol. Nu este nimic incorect sau neobisnuit.
Pai nu inteleg.De ce pe penticostali i-ar interesa pararea diferitelor biserici
asupra unui lucru ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.08.2015, 15:12:18
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frățior, nu ești atent.
Cartea Faptele Apostolilor nu a fost scrisă la Cincizecime. Atunci abea s-a întemeiat Biserica lui Hristos. Sfântul Teofil nu auzise de creștinism. Iar Evanghelia a 3-a și Faptele Apostolilor îi sunt adresate lui, Sfântului Teofil.
La Cincizecime a început propovăduirea Evangheliei, dar nu au avut de scris niciun Sfânt Apostol, atunci, nimănui...
În capitolul 2, se amintește doar ce s-a întâmplat la Cincizecime, nu avea chiar atunci loc Cincizecimea, în urmă cu câteva ore. :)

Cum să spui și să crezi așa ceva? :) Să fi mai atent, te rog. Cincizecimea avusese loc în anul 33, de la Hristos. Adică 65, anul scrierii Faptelor Apostolilor, minus 33 de la Hristos, rezultă în urmă cu 32 de ani, nu în urmă cu câteva ore. Iar Sfântul Apostol Luca, doar amintește ce s-a petrecut atunci, acolo.

Interpretarea, nu e ingenioasă, e adevărul Bisericii lui Hristos, în care Biserică, frăția ta fiind penticostal, ești înafară și nu primești adevărul Bisericii, nici harul ei, nici mântuirea.
Dar nădăjduim că te vei trezi... :) Cel puțin eu, nădăjduiesc sincer, cel puțin în schimbarea ta la adevărata pocăință, în Sfânta Ortodoxie, cum ea de altfel, cheamă pe toți oamenii, toți fumătorii și toți păcătoșii.
Cine are urechi de auzit, să audă.


Așa este, cel biruit, nu înseamnă că nu mai există. Dumnezeu iubește pe satana, iar biruit, înseamnă alungat.
Dumnezeu este viață, El nu omoară pe nimeni. Tot ce crează Dumnezeu, e nemuritor. Adică îngerii, chiar și cei căzuți, și sufletele oamenilor, adică adevărata noastră esență. Sufletele care vor primi trupul nou cel înviat.

Sigur că nu avem voie să interpretăm Biblia, după capul nostru, că ușor cădem, cum spune însuși Biblia, că nu toți avem voie să interpretăm Biblia, ci numai Sfinții Părinți, au interpretato deja pentru noi, acum sute de ani. Și plini de Duhul Sfânt, au interpretat minunat, nu mai avem nevoie de interpretări noi, ci doar aprofundări și explicări ale interpretării.
Căci Teologia, este infinită, spune aceeași Sfinți Părinți.

Iar Biblia, știm deja din Patristică isihastă și noetică, adică a Duhului Sfânt:

Sfânta Scriptură nu este nici Revelație, nici Cuvântul lui Dumnezeu, ci Sfânta Scriptură este cuvântul despre Revelație și despre Cuvântul lui Dumnezeu, scrisă sub insuflarea Duhului Sfânt.
Dar cum zice la finalul Evangheliei după Ioan, că dacă s-ar fi scris toate câte a făcut Hristos, nu ajungeau cărțile lumii, câte erau atunci.
Altfel, idolatrizăm Biblia, iar "litera ucide, duhul face viu" (II Corinteni 2, 6)


Și tu îți imaginezi un râu de foc, care curge spre neanturi, spre nicăieri, și acolo e aruncat iadul personificat și moartea personificată?
Sau de ce dai exemplele astea?
Că nu înțeleg, sincer... cum e teologia voastră?
Așa, cu personificări?
E ciudat, nu-i în regulă...
Moartea e o stare a sufletului... A sufletului, nu a trupului. E o stare, fiindcă și sufletul e nemuritor. Moartea nu e reală. E biruită de Hristos. Cu toții vom învia. Dar mă refer la altă moarte, a trupurilor. Trupurile oamenilor obișnuiți și trupurile Sfinților.
Acolo-i cu totul altceva.
La fel și iadul, e o stare a sufletului. E neputința de a fi în prezența lui Dumnezeu, veșnic, spune Sfântul Isaac Sirul.
De aceea Dumnezeu a creat iadul, ca un loc special și separat, pentru diavol și îngerii lui, spune Scriptura și cei care au urmat diavolului.
Că zice Scriptura:
"De voi ajunge în Rai, Tu de față ești, de mă voi coborâ la iad, Tu acolo ești."
Iadul acela, e plin de dragostea lui Dumnezeu și tocmai asta îi arde pe cei ce vor fi în iad. Neputința de a sta veșnic în dragostea lui Dumnezeu.
Explică minunat, mai pe amănuntul Sfântul Isaac Sirul, în Filocalia 10, să citești frăția ta, dacă binevoiești.
"Litera ucide, duhul face viu", din nou amintesc.



Da, moartea fizică, pentru Sfinți, nu mai există. Doar pentru oamenii normali. Și chiar și aceea, e temporară. Până la Înviere.
De aceea le dăruiește Dumnezeu Sfinte Moaște. Adică sufletul e luat în Împărăția Cerurilor, iar trupul se umple de Duhul Sfânt Dumnezeu și devine făcător de minuni, sau izvorăște mir sau altele.
E modul lui Dumnezeu de a-i dovedi pe acei creștini, că sunt Sfinți, de ai arăta creștinilor. E modul lui Dumnezeu de a-i cinsti pe Sfinții Lui, nu doar în Ceruri, ci și pe pământ, printre creștini.

De aceea zice că nu toți vom muri. Adică vor fi și cei care mor, cei care nu au Sfinte Moaște.
La Faptele Apostolilor 7, 60, spune că a murit Sfântul Ștefan, primul Sfânt Mucenic, adică și-a dat sufletul. Că mergem la Evanghelii, și ce vedem? Când Hristos spune că a murit pe Cruce, defapt și-a dat sufletul în mâinile Tatălui.

Deci ne referim la moartea Sfinților din Ceruri. Ei nu mai mor. Și drept dovadă, Dumnezeu ne arată acest lucru prin Sfintele Moaște. Nu le dă trupul care l-au avut înainte, fiindcă acela e muritor, și nu le dă trup material stricăcios nemuritor, ar schimba legile firii, ci le dă Duhul Sfânt, în trupurile lor, din care a luat sufletul, iar prin Sfintele Moaște, le arată trupul nestricăcios, nemuritor, plin de Duhul Sfânt.
Ai văzut cât de frumoase sunt Sfintele Moaște și cât de frumos miros? Fiindcă Duhul Sfânt este în ele, de aceea ele nu sunt stricăcioase, și nici nu îți este teamă când ești lângă ele și sunt făcătoare de minuni, vindecătoare, prin Duhul Sfânt.

Iar asta fără să mai amintesc ce a văzut Sfântul Mucenic Ștefan? Ce a văzut? Că zice, era plin de Duhul Sfânt, a văzut Cerurile deschise și a văzut slava Tatălui și pe Hristos.
Și ca el, mulți au mai fost care au văzut acestea: pe slava Tatălui și pe Hristos și pe Sfinții îndumnezeiți, și au pictat ce au văzut. Și așa avem varietatea și frumusețea Sfintelor Icoane.
Ai văzut că au aureolă, în jurul capului, cu toții? Aceea este slava Tatălui, cu care îi proslăvește pe Sfinți, cum spune Scriptura.




Corect, oamenii de rând obișnuiți. Mor fizic. Apoi Judecata, particulară, judecata mică. De acord. Moartea fizică la oamenii de rând, ca efect temporar. Dar nu Sfinții. Ei nu mor. Fizic, mă refer. Ei nu mor fizic. Fiindcă Sfintele Moaște ale lor, sunt pline de Duhul Sfânt. Iar Duhul Sfânt nu e mort, e Viață și Dătător de Viață. Explic mai mult în quote-ul următor.



Deci ne referim la moartea trupului Sfinților. Nu la moartea unui om de rând. Ci la Sfintele Trupuri ale Sfinților, care fiindcă Dumnezeu le dăruiește Sfinte Moaște, le arată deci, pe acelea, că nu sunt moarte, ci sunt vii prin Duhul Sfânt.

Cum Sfintele Moaște ale Sfântului Elisei, ucenicul Sfântului Ilie Tesviteanul, au înviat un om obișnuit, îți amintești? La 4 Regi.
Fiindcă ele, Sfintele Moaște ale lui Elisei, nu erau moarte. Ci era și este Duhul Sfânt în ele.

Trupurile Sfinților, acelora care Dumnezeu le dă Duhul Sfânt în ele, în trupuri, sunt vii prin Duhul Sfânt, nu pot fi moarte, fiindcă Duhul Sfânt este Vistierul bunătăților și Dătătorul de Viață.

Nu este împotriva unei judecăți sănătoase, este adevărul Bisericii lui Hristos. În care dacă nu crezi, vei fi osândit la Judecată, de către ei, Sfinții, care vor judeca lumea. (I Corinteni 6, 2)

Eu mai mult nu pot face pentru tine, decât să îți mărturisesc Adevărul. Tu dacă vrei crezi, dacă nu, nu. Ești liber. Dar nu mie îmi vei da socoteală, ci Sfinților, care te vor judeca.
Doamne, ce entropie delirantă! Dacă asta e creștinismul ortodox, eu sunt muftiu wahhabit(bleah!).
Penticostalule Tradițional, iti sugerez sa vorbesti cu oameni întregi, de pilda preoti precum pe. Constantin Necula; de exemplu vezi pe YouTube predica sa când l-au invitat Cireșarii lui Vladimir Pustan (si părintele si pastorul sunt niste uriasi ai confesiunilor lor, dupa părerea mea). Erau discutii cu adevărat deschise si profunde, fără să se pice in latrat-pentru-cauza de tipul "popii orto instiga la închinat la cadavre" sau "in penticostali intra dracu când se roagă". Nu. Era ceva cu adevărat înalt, adevăratul ecumenism: nici diplomatie ipocrita, nici divizare isterica, nici sincretism masonico-dracesc. Personal, ii consider pe penticostali singurii neoprotestanti care sunt oameni de rugăciune; ii respect foarte mult, îndeosebi din cauza adunărilor lor de staruinta.
Daca vrei adevăruri ortodoxe, vorbeste cu parinti ca pr. Necula sau pr. Pruteanu, sau pr. Niculcea sau pr. Victor Mihaila. Sau, la nivel efectiv patristic, cu Preasfintitul Stăpân Longin de Banceni: e "tatăl" a 400 de copilasi. Astfel de oameni sunt ingineri ai mamtuirii noastre. Pe forumul asta nu poti vedea decât 85% ciudati si 70% teologumene, sa nu zic erezii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.08.2015, 15:48:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci in anul 33 (nu in 65 cum pretindeai mai devreme), chiar in ziua intemeierii Bisericii apostolul Petru marturisea ca ei, crestinii, carau dupa ei "moastele" lui David?
Așa am spus și eu, doar că tu având duhuri, înțelegi greu sau deloc.

Dar vezi că zice Biblia: cercetați duhurile care vin asupra voastră, căci nu toate sunt de la Dumnezeu.

Nu tot ce vine peste voi, în adunările de penticostali, e Duhul Sfânt.

Am spus: Cincizecimea a avut loc în anul 33, iar cartea Faptele Apostolilor se scrie în anul 63-65, deci în anul 63-65 se vorbește despre ce s-a petrecut în anul 33. Mai simplu de atât nu știu să-ți vorbesc.
Sfântul Apostol Luca, îi scrie Sfântului Teofil, în anul 63-65, despre ce s-a petrecut în anul 33. Adică 65 minus 33, vorbește despre ce s-a petrecut în urmă cu 32 de ani, la întemeierea Bisericii Drept Slăvitoare, Creștină.
Cartea Faptele Apostolilor este scrisă de Luca care se afla la Roma, căci acolo era și Teofil, și îi dă mărturie și dovadă lui Teofil, ca să propovăduiască Evanghelia la romanii din Roma, căci Sfântul Teofil, avea să devină Episcop acolo.

Înțelegi acum? În 65 se vorbește despre ce s-a petrecut în 33. Iar Faptele Apostolilor, capitolul 2, cuvântarea lui Petru, este amintită de Sfântul Luca lui Teofil, așa cum l-a auzit Luca pe Petru, atunci, vorbind în Ierusalim.

Fără să mai amintesc că Teofil, la Roma, nu a avut BIBLIA, cum avem noi azi.
Nu exista Biblie pe atunci. Cred că știai asta, nu?
Toți creștinii de peste tot din lume, din anul 33, până târziu după anul 150 de ani, NU AU AVUT BIBLIE. Asta știu că știai, doar reamintim, să nu te superi pe mine, bine ?
Deci ce era?
Era doar Sfânta Tradiție.
Ce-i aia ?
Adică ce se transmitea de la un creștin la altul, prin viu grai, din gură-n gură, ce le spuneau Episcopii, Preoții și Diaconii, din comunitățile lor, din Bisericile lor, ei spuneau la alții.
Când plecau în alte orașe sau sate, fie și ca simpli călători, sau pelerini sau comercianți, mărturiseau ce au auzit la ei în sat sau în oraș (cetate).
Așa se răspândea creștinismul pe atunci.
Până s-au adunat toate cărțile din Biblie, 27 ale Noului și 53 ale Vechiului, total 80, aveau să treacă mult peste 150 de ani.
Dar ei, creștinii, scumpii de ei, nu aveau nimic împotrivă.
Nu spuneau niciodată: "DOAR CE-I SCRIS ÎN BIBLIE, NIMIC ALTCEVA SĂ VREAU SĂ AUD !" :)
Se credeau unii pe alții, ce își vorbeau ca și cum le vorbea însuși Dumnezeu. Și le era foarte bine așa. Vorbea Duhul Sfânt, unul prin altul.
Fiindcă nu aveau Biblie !
Fiindcă așa lucrează Duhul Sfânt, atunci ca și azi.
Biblia e doar un reper, nu e ceea ce este creștinismul ca total, ca întreg, Biblia, sunt doar idei principale.
Ea, Biblia nu este însăși revelația, și nu este însăși cuvântul lui Dumnezeu.
Biblia sunt scrierile despre Revelație și scrierile despre Cuvântul lui Dumnezeu.
Scrieri insuflate de Duhul Sfânt desigur, la fel ca scrierile Sfinților Părinți de după ei, de după autorii Bibliei, sunt despre ce s-a petrecut în timpurile și locurile Revelației. Așa cum le-a dat Duhul Sfânt să-și amintească.
Putem spune că Sfântul Apostol Pavel, este un Sfânt Părinte.
Ca Sfântul Ioan Gură de Aur.
Scrierile lu' amândoi, adică amândurora sunt despre Revelație și sunt pline de Duhul Sfânt.
E simplu de înțeles... sper... :)
Iar Biserica, asta face prin episcopii de la Sfintele Sinoade, discută cu acei oameni pe care Biserica îi bănuiește că nu vorbesc despre Revelație, ci vorbesc altceva, ce Biserica numește: eresuri, adică prostioare care nu țin de Revelație.
Pentru a păzi cele ce sunt ale Revelației și a ține creștinismul întreg.
Și au reușit.
Toate eresurile și prostioarele au ieșit afară și creștinismul a rămas întreg. Azi numim acel creștinism întreg: ortodox.
Noi nu mărturisim Biblia, ca idol, ci revelația care a ajuns în Biblie din Sfânta Tradiție, de la Sfinții Părinți, adică ceea ce era cu mult înaintea Bibliei.
Sfânta Tradiție a înființat, a creat Biblia.
Dacă nu era Sfânta Tradiție și scrierile Apostolilor și ale Sfinților Părinți care sunt tot Apostoli, nu exista nici Biblia.
Nici Apostolii, nu erau doar 12. Cu 12 a început.
Dar mai erau și cei 70.
Ca să arate că apostolii, vor fi toți conducă Sfintei Bisericii, păstorii Bisericii, a turmei lui Hristos: episcopi, preoți, diaconi.
Acesta-i Adevărul.
Adevărul mărturisit de Biserica lui Hristos, nu de "ortodoxie" ca denumire politică, ci de adevărata Biserică Creștină, care se numește azi, lumesc, "Ortodoxia". Dar ea defapt este adevărata Biserică. Adică simplu: Biserica. Ea e Una. Singura creștină.
Înțelegi?
E minunat de simplu..
Altfel, idolatrizăm Biblia și ne pierdem, nu mai rămânem creștini, Doamne ferește, plecăm și ne facem "confesiuni" și le numim în moduri diverse: baptiști, mormoni, penticostali, sau alte întunericuri.
Nu mai ascultăm de Biserică și de episcopii, pe care i-au pus Sfinții Apostoli și ne facem noi adunarea noastră și "biserica" noastră.
Și acolo... minuni !
Învârtim creștinismul cum vrem noi...
Facem "biserica" adventistă de ziua a șaptea, sau panticostală tradițională, sau penticostală harismatică, sau alte tipuri, moduri și feluri, din cele 7 "biserici"-denominațiuni de panticostali câți există azi.
Sau poate mai multe de 7...
Mai ales în America, unde e permis așa ceva. Asta înseamnă să ignorăm tot creștinismul din primul mileniu. Să-l negăm că nu-i bun (?)
Cum să permitem așa ceva?
Așa era în primul mileniu creștin? Așa era la Apostoli și la cei de după ei? NU !
Era ierarhie !
"Fără de nici o îndoială, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare." - Evrei 7, 7.
Doar prin episcopi și preoți vine binecuvântarea.
Și prin ei vine mântuirea.
Pentru că ea, mântuirea, vine de la Apostoli, dată episcopilor, preoților și diaconilor. Și la Apostoli a fost dată și a venit de la Duhul Sfânt. Și Duhul Sfânt a fost trimis de Hristos, Duhul Sfânt de la Tatăl purces.
Asta-i.
Nimic altceva.
Orice altceva, e de la diavol și îngerii lui, demonii.
Nici pomeneală de așa ceva.
Doamne ferește, să nu fie adunări înafara Bisericii celei vii, Ortodoxia.
Amin.
Deci?
Biblia lui Teofil, era doar ce i-a dat Luca scris: Evanghelia după Luca și Faptele Apostolilor. Aceste două cărți erau "Biblia" lui Teofil. Iar el, Teofil, nicio altă carte nu avea, nici din Vechiul Testament nu avea, fiindcă era roman, nu era din neam evreiesc, ca Apostolii.

Lucrurile astea cred că le știai, nu mai avea rost să amintesc. Doar așa, în cazul că ai uitat, bine ? :) Of, măi frățior, of, mulți nemulțumiți și răzvrătiți din Biserică, mulți ca tine. Dar nădăjduiesc, precum spuneam... că vă veți întoarce.

Imediat îți voi răspunde și despre David, și despre Sfintele Moaște, vorbit un pic mai amănunțit.

Și da, desigur, rămânem la Biblie, așa cum vă place vouă foarte mult, celor ieșiți din Biserică, doar "Sola Scriptura", cum spunea Martin Luther în anii 1517, sărăcuțul de el, că tare înșelat a mai fost.

Deci da, rămânem numai la Biblie, fiindcă spun și eu, în micimea mea, cum spunea Luca că a zis Avraam din Rai către bogatul care era în iad:

"Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți." - Luca 16, 29 și 31.

Așa că spun și eu cum a zis Luca că spunea Avraam, bogatului: dacă nu ascultați de Moise și de prooroci și de ceea ce este scris în Biblie, nici dacă ar învia un mort din morți, să vă spună că Ortodoxia este calea către Rai și adevăratul creștinism, nici atunci nu veți crede.

Pace ! Pacea Domnului ! și Doamne ajută.

P.S. (post scriptum):

Și da, cu adevărat așa este, cum spunea mai sus colegul "Grand Moff Hadrianus", eu nu sunt un om întreg. Voi fi întreg doar dacă voi merge în Împărăția Cerurilor, până atunci nu sunt întreg. Sunt necioplit, cu lipsuri multe care le voi avea toată viața, sunt păcătos și mândru și vrednic de iad, dar nădăjduiesc să ajung întreg...

Ai de ales, dacă să asculți de mine, sau dacă nu.
Poți merge să vorbești și cu părintele Constantin Nicula, să-i ceri să-ți vorbească cu versete despre Sfintele Moaște, și să-ți spună ce este Biblia și Sfânta Tradiție și Sfinții Părinți și care-i diferența între acestea, sau vorbești cu alți "ingineri ai mântuirii noastre", cum bine spune "Grand Moff Hadrianus".

Și apoi compari, cu ce au spus ei, cu ce ți-am spus și eu, în nevrednicia mea.
În rest, ce a scris "Grand Moff Hadrianus", sunt numai prostii.

Iertare tuturor pe care i-am smintit, în micimea mea de suflet.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.08.2015 at 17:01:30.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.08.2015, 17:02:04
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sfântul Apostol Luca, îi scrie Sfântului Teofil, în anul 63-65, despre ce s-a petrecut în anul 33. Adică 65 minus 33, vorbește despre ce s-a petrecut în urmă cu 32 de ani
Ma bucur ca ai prins ideea chiar daca nu vrei sa recunosti ca la inceput ai zis altceva:
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce vedem din verset?
Că ei, creștinii, cinsteau mormântul lui David, într-atât de mult încât îl luau cu ei, că zice "care era cu ei", spune versetul, "până în ziua aceasta".
Care e ziua aceasta?
Ziua scrierii cărții Faptele Apostolilor, anii 63-65, după Hristos, desigur.
Care e ziua aceasta?
Nu ziua scrierii cartii precum afirmi mai sus ci ziua predicii lui Petru. Nu anul 65 ci anul 33. Ziua in care Petru a predicat.



Acum sa trecem mai departe: apostolul Petru afirma despre David ca a murit. Evanghelistul Luca scrie despre martirul Stefan ca a murit. Noi vedem zilnic in fiecare zi ca oamenii mor.

Cum poti afirma tu ca moartea fizica nu exista? Este scris undeva in catehism sau in Sfanta Traditie ca moartea fizica nu mai exista?

Repet intrebarea: conceptia conform careia moartea fizica nu mai exista iti apartine tie sau ortodoxiei?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.08.2015, 17:23:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ma bucur ca ai prins ideea chiar daca nu vrei sa recunosti ca la inceput ai zis altceva:

Care e ziua aceasta?
Nu ziua scrierii cartii precum afirmi mai sus ci ziua predicii lui Petru. Nu anul 65 ci anul 33. Ziua in care Petru a predicat.
Bine, uite, eu recunosc că ți-am explicat greșit. Laso așa. Mă bucur că am ajuns la un numitor comun.
Luca vorbește lui Teofil, în anul 63-65, despre ce spunea Petru, mulțimii, în anul 33.

Petru și Luca erau evrei. Deci aveau acces la Sfintele Moaște ale Sfântului Prooroc David. Ține minte, că poate vrei să vorbim mai adâncit despre asta.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Acum sa trecem mai departe: apostolul Petru afirma despre David ca a murit. Evanghelistul Luca scrie despre martirul Stefan ca a murit. Noi vedem zilnic in fiecare zi ca oamenii mor.

Cum poti afirma tu ca moartea fizica nu exista? Este scris undeva in catehism sau in Sfanta Traditie ca moartea fizica nu mai exista?

Repet intrebarea: conceptia conform careia moartea fizica nu mai exista iti apartine tie sau ortodoxiei?
Biserica învață că Sfintele Moaște ale Sfinților, nu sunt moarte, ci sunt vii, fiindcă Duhul Sfânt este viu în ele.
Altfel nu ar putea face minuni, Duhul Sfânt, prin Sfintele Moaște. Deci trupul lor este viu prin Duhul Sfânt.
Pentru cine crede.
Oricum moartea a fost biruită de Hristos. Noi trecem de la moarte (viața asta) la viață (Împărăția Cerurilor).
Moartea de azi, e doar o stare temporară.
Iar la Sfinții cărora Dumnezeu le-a dat Sfinte Moaște, trupul lor e plin de Duhul Sfânt, deci e viu.
Dar nu toți sunt vrednici să primească Duhul Sfânt.
Simon Magul, de exemplu nu a fost vrednic de a-L primi, deși el vroia să cumpere... :-)
La fel, penticostalii nu sunt vrednici, deși ei se roagă, și își imaginează că l-au primit... :-(
Fiindcă nu au luat binecuvântare de la cei mai mari, de aceea nu vine Duhul Sfânt la penticostali.
"Fără de nici o îndoială, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare." - Evrei 7, 7.
Trebuia luată binecuvântare de la episcop, sau de la patriarh...
Dar pentru răzvrătire, Duhul Sfânt nu va veni niciodată la voi...

Deci, dacă Sfintele Moaște ale Sfinților lui Hristos, care vor judeca lumea, pentru că sunt pline de Duhul Sfânt, ele nu pot fi moarte, ci sunt vii.
La fel cum Sfintele Moaște ale Sfântului Elisei, au fost pline de Duhul Sfânt și au înviat un om, în Biblie, la 4 Regi. Și e viu și astăzi, după sute de ani. Fiindcă Duhul Sfânt din acel trup sfânt, e viu și e Viestierul bunătăților și Dătătorul de Viață.

Crezi ce îți spun ?

Dacă crezi, vom vorbi mai amănunțit despre Sfintele Moaște a Sfinților lui Hristos, Prietenii și Fiii lui Dumnezeu, iar dacă nu crezi, îți ajunge cât ți-am dăruit, că scris este:

"nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare" - Matei 7, 6.

Și nu ești vrednic de mai mult, cum nu ești vrednic să primești Duhul Sfânt, fiind înafara Bisericii, nici nu l-ai avut niciodată în adunările penticostalilor.
Și dacă nu crezi, Sfinții pe care îi consideri morți, te vor judeca și te vor osândi că ai smintit în predicile tale pe cei mici.

Iar dacă crezi ce ți-am scris, ai făcut un pas înspre venirea sau revenirea acasă, în Biserică, cu Hristos și Sfinții, care vor judeca lumea și sunt vii în vecii vecilor.
Vei fi iertat și vei moșteni Împărăția Cerurilor, alături de Hristos și toți Sfinții.

Cu mila Domnului, eu acum merg la Sfintele Slujbe, Slujiri, de seară. La Biserică. Că noi facem slujbe în fiecare zi, și dimineața și seara, nu doar ca voi din penticostalism, care știu că faceți adunări doar duminică și joi.
Noi, la Sfintele Slujbe, ne rugăm neîncetat.
Și e minunat, nu vreau să lipsesc, mi-e dor de slujbă.
Când și dacă mă mai întorc, mai vorbim.

Să mă ierți te rog, dacă te-am supărat cu orice, nu vreau să pățești nici un rău, deși Dumnezeu permite răul spre îndreptare, vreau doar să devi creștin, să înțelegi ce este și ce oferă nevoința și să o dorești, pentru Hristos, odată ce ai devenit sau redevenit creștin, ieșind din întunericul curentului protestant al penticostalismului.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.08.2015 at 17:31:42.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.08.2015, 17:28:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Repet intrebarea: conceptia conform careia moartea fizica nu mai exista iti apartine tie sau ortodoxiei?
Pai in Ortodoxie, nu exista moarte.Un suflet odata ce s-a nascut nu poate
muri.
Tu probabil de referi la moartea biologica.Ortodoxia nu vede moartea
biologica ca pe o moarte=final de drum.In Ortodoxie moartea biologica
este incheierea unui etape (a timpului tau personal de mantuire) si trecerea
in viata vesnica.
Ideea e ca sufletul nu moare, ci doar isi schimba "ambalajul".
Mai pe scurt, in Ortodoxie, atat timpul cat sufletul nu moare nu exista moarte.

De aceea la pomelnice nu exista "MORTI" si "VII" exista "ADORMITI" si "VII".

Apoi mai este o chestie.Din moment ce sufletul are si facultati Dumnezeiesti, una din ele fiind chiar nemurirea sa,
nu putem spune ca exista moarte acolo unde este "Chipul si asemanarea lui Dumnezeu" deoarece am nega
insusi Invierea Lui Hristos, lucrul care duce la blasfemie, si uneori poate duce si la hula impotriva Duhului Sfant.

De aici rezulta un singur lucru:acolo unde este Duh Sfant nu exista moarte ci viata, iar oricine sustine altfel face
blasfemie si devine in mod nestiut hulitor de Dumnezeu si este la un pas de hula impotriva Duhului Sfant.

Last edited by Copacel; 06.08.2015 at 17:36:20.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.08.2015, 17:34:32
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Haide inginere, doar fiindca igor e, teoreti, ortodox, ii canti in struna, te aglutinezi cu el, numai sa nu ramana cum scrie cu mult bun simt colegul penti.
Fireste ca moartea e final de drum. Drum pamantesc. Din pdv spiritual ce este iesirea din nimfa in imago la insecte, biologic: o nastere in next level.
Dar "adormiti" e doar un eufemism diplomatic, pentru a atenua durerea rudelor celor decedati. Care decedati sunt...morti pe bune.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.08.2015, 17:41:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Care decedati sunt...morti pe bune.
Sfintele Moaște ale Sfinților, sunt "moarte pe bune"?
Nu, nu sunt "moarte pe bune", Sfinții aceia nu sunt "morți pe bune", ci sunt vii prin Duhul Sfânt.

Iar "adormiți", e pentru ceilalți, care nu au Sfinte Moaște, și nu e pentru durerea rudelor, e Adevărul. Trupurile nici unui om de pe pământ, nu mai moare, ci doarme. La Judecata lui Hristos cea mare, de Apoi, se vor trezi din adormire.

Ai să vezi cu ochii tăi. Îți vor fi amintite aceste cuvinte ale mele, în nevrednicia mea.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.08.2015, 17:48:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cu mila Domnului, eu acum merg la Sfintele Slujbe, Slujiri, de seară. La Biserică. Că noi facem slujbe în fiecare zi, și dimineața și seara, nu doar ca voi din penticostalism, care știu că faceți adunări doar duminică și joi.
Noi, la Sfintele Slujbe, ne rugăm neîncetat.
Dumnezeule, iti multumesc pentru ca nu sunt ca ceilalti oameni, rapitori, nedrepti si desfranati, sau ca acest vames. Postesc de doua ori pe saptamana si dau zeciuiala din toate cate castig.
Reply With Quote
Răspunde