Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2016, 23:15:27
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Despre studiul Bibliei.Ajutor

Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...?
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Exista vreun studiu biblic care te ajuta sa intelegi foarte foarte bine Biblia?
Vreau sincer sa ma apropii de Dumnezeu mult..Eu vreau sa fiu asa mai simplu si mai aproape de Dumnezeu..Am fost de acord cu New Age-ul in trecut acum nu mai sunt..
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Ma simt atras de subiectul crestinism sau religie.. dar nu am facut prea mult in sensul asta..adica nu am studiat nimic serios cu privire la crestinism decat foarte foarte putin si asta in trecut.
Deci,ce sfaturi aveti pentru mine?
M-am hotarat si vreau sa aflu cam totul despre crestinism..
Ma puteti ajuta in acest sens?

Last edited by tigeratlantic9; 09.12.2016 at 23:19:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2016, 23:39:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

vobeste cu duhovnicul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2016, 00:37:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Vrei 1. sa il gasesti pe Dumnezeu sau 2. sa citesti carti (Biblia)?

Cartile cele mai mari pe care le recomand oricarui incepator sunt ale Cuviosului Paisie Aghioritul.

"Cu dragoste si durere pentru omul contemporan"

Si apoi mai recomand "Minunile Maicii Domnului", o adevarata teologie ortodoxa, spusa prin intamplari din viata Bisericii.

Citeste cartile astea, si vei intelege multe despre Dumnezeu si cum ajungi la el.

Si citeste si Vietile Sfintilor, poti sa incepi cu multe vieti de sfinti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2016, 20:32:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...?
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Exista vreun studiu biblic care te ajuta sa intelegi foarte foarte bine Biblia?
Vreau sincer sa ma apropii de Dumnezeu mult..Eu vreau sa fiu asa mai simplu si mai aproape de Dumnezeu..Am fost de acord cu New Age-ul in trecut acum nu mai sunt..
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Ma simt atras de subiectul crestinism sau religie.. dar nu am facut prea mult in sensul asta..adica nu am studiat nimic serios cu privire la crestinism decat foarte foarte putin si asta in trecut.
Deci,ce sfaturi aveti pentru mine?
M-am hotarat si vreau sa aflu cam totul despre crestinism..
Ma puteti ajuta in acest sens?
Susțin ce s-a zis mai sus în legătură cu cărțile cuviosului Paisie Aghioritul de la editura Evanghelismos și cam tot ce se poate găsi despre el, sunt foarte bune pentru orice om indiferent de cât timp frecventează viața liturgică.

Omilii la Matei ale Sfântului Ioan Gură de Aur ar fi bune pentru tâlcuirea Bibliei și ajută și versiunea Bartolomeu Anania a Bibliei, diortosită și cu note explicative în josul paginii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare