Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2010, 18:38:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Tu vezi dovada creatiei ... dar un evolutionit vede o formidabila forma de adaptare.
Poate ca stiinta nu a reusit sa explice inca, evolutia acestei bacterii. Dar, ceea ce nu poate fi dovedit nu inseamna ca nu este adevarat ... credinciosii spun asta foarte des.
Este uimitor cum ai gasit rezolvarea tuturor problemelor planetei printr-o singura bacterie ...
Nu e vorba că e dovedit sau nedovedit. E vorba că bunul simț (în sensul de capacitate de a recunoaște intuitiv adevărul sau neadevărul unor idei) ne arată că așa ceva nu poate apărea din întâmplare.

Că el se întâmplă nu e o dovadă în apărarea evoluționismului ci în apărarea creaționismului. Faptul că se întâmplă nu înseamnă că trebuie să se întâmple ci că este o minune.

Iar bacteria e dată doar ca unul din milioanele de exemple, orice specie dovedind același lucru, că există o Persoană Care a gândit aceste lucruri. Spun Persoană fiindcă numai o ființă de natură personală e înzestrată cu rațiune.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2010, 18:41:49
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Topic imbecil, ignoranta, complacere in nestiinta, mandrie nejustificata(pacat mare) etc.
http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB200_1.html
Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Tipic pentru un creationist: in lipsa de argumente o baga p-aia cu "ba p-a ma-tii".
N-am ce spune, toate retorica creationista este cat se poate de crestineasca(paiul fictiv din ochiul altuia, apel la ignoranta, demonizarea logicii, ipocrizie etc).
Deci tu vii și arunci insulte și apoi acuzi că nu ți se aduc argumente? Realizezi ce infantil și obraznic te manifești?

Și de unde ai determinat tu tipologia creaționistului?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2010, 20:48:11
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Vai,iar incepeti ...
Niciodata nu am inteles de ce nici o tabara si nici cealalta nu pot accepta ca cele doua variante ar putea fi posibile concomitent:oare Dumnezeu nu putea fauri totul prin evolutie?
De ce sa nu admitem ca si Biblia poate fi alcatuita si din simboluri si de ce oamenii de stiinta sa refuze vehement ideea unei entitati superioare care putea sa creeze totul,in conditiile in care nici religia si nici stiinta nu pot explica absolut toate fenomenele care exista pe Terra si in univers.
Ele ar trebui sa fie in completare,din punctul meu de vedere,in schimb adeptii ambelor tabere aleg sa se jigneasca si sa proclame fiecare ca detine adevarul suprem.
De regula,cei care sunt partizanii evolutiei,resping varianta creatiei,adica a unui Dumnezeu care sa faca totul prin evolutie.Ei sustin ideea evolutiei din nimic,ceea ce inseamna ca si noi suntem tot...nimic.
Cale de mijloc nu prea e...ori accepti ca exista Ceva(cineva)care a initiat totul(indiferent ca prin evolutie sau a creat pur si simplu),ori accepti ca totul a aparut,asa cum ziceam,din nimic,si deci toata constiinta si scopurile noastre bune sunt doar praf in vant.As putea sa ies acum in strada sa omor toti oamenii ce-mi ies in cale ,care-i problema?E doar materie,care a aparut din nimic,nu are inteligenta,nu-i pasa nimanui de ea,sa nu vina cineva(vreun ateu)sa-mi invoce vreo lege facuta de oameni,ca-i voi rade in nas,si el va fi prima victima!
Nici macar nu sunt crestin...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2010, 22:56:39
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Deci tu vii și arunci insulte și apoi acuzi că nu ți se aduc argumente? Realizezi ce infantil și obraznic te manifești?
Nu man, eu nu arunc insulte, fac niste simple constatari.
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și de unde ai determinat tu tipologia creaționistului?
Citindu-ti posturile.




PS: Esti atat de zelos, de aprig in dispute, incat ai fi un ateu militant de nota 10, unul din oamenii de baza ai ASUR. Ateism radical, fundamentalism crestin/islamic/pink poney cult-same shit.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.09.2010, 23:12:32
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Subscriu parerii lui Heaven.In plus..de ce trebuie dovada?de ce trebuie ceva palpabil pentru cineva?Eu ca si multi altii al simt pur si simplu si nu am nevoie de nici o dovada.Oare daca asi avea nevoie de ceva palpabil pentru a crede asi mai fi crestin??
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.09.2010, 23:28:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Nu man, eu nu arunc insulte, fac niste simple constatari.
Așa orice insultă poate fi aruncată sub pretextul constatării. Ce nu observi tu din cauza imaturității este că, unu - că te descalifici singur folosind astfel de injurii și doi - că te paște banarea dacă continui.



Citat:
Citindu-ti posturile.
Vorbești aiurea, așa cum îți atrăgeam atenția și prin acea întrebare, care era retorică.


Citat:
PS: Esti atat de zelos, de aprig in dispute, incat ai fi un ateu militant de nota 10, unul din oamenii de baza ai ASUR. Ateism radical, fundamentalism crestin/islamic/pink poney cult-same shit.
Nu știu ce face ASUR dar știu că tu intri pe acest forum și faci ateism militant, deci te contrazici încercând să faci pe moderatul ca să pari interesant. Sau dacă cumva urmărești să devii credincios și nu mi-am dat eu seama, îmi cer scuze.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2010, 23:35:49
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Fac ateism militant? Nu domnule, sunt agnostic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu politically correct si sa inghit toate prostiile debitate de creationisti. Moderat sunt, dar doar pana la un punct!
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.09.2010, 23:38:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Fac ateism militant? Nu domnule, sunt agnostic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu politically correct si sa inghit toate prostiile debitate de creationisti. Moderat sunt, dar doar pana la un punct!
Măi scărăbuță, nu te obligă nimeni să stai aici pe forum, matale te poți duce să faci ce ai tu chef nu trebuie să stai să dai flux continuu elucubrațiilor tale pe care oricum nimeni nu le ascultă. Vorbești în gol și irosești banda de internet.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.09.2010, 23:47:42
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi scărăbuță, nu te obligă nimeni să stai aici pe forum, matale te poți duce să faci ce ai tu chef nu trebuie să stai să dai flux continuu elucubrațiilor tale pe care oricum nimeni nu le ascultă. Vorbești în gol și irosești banda de internet.
First of all, nu ai nici un drept sa mi te adresezi in halul asta, n-am crescut impreuna ca sa ne tragem de sireturi.

Pot sa ma duc sa fac ce am eu chef? Pai uite, eu am chef sa stau aici pe forum, sa elucubrez si sa port discutii interesante cu legionari rafinati ca dumneata. Oricum, ai grija ca iar ai incurcat organele de simt, nu cred ca-mi aude nimeni posturile scrise p-acisilea. Eventual le vede.

Si asa mane, irosesc banda la internet? In cazul asta iti sugerez sa depui o plangere oficiala la...uhm, nu stiu, Societatea Masonilor de pe Interwebz...or smth.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2010, 00:08:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Si asa mane, irosesc banda la internet? In cazul asta iti sugerez sa depui o plangere oficiala la...uhm, nu stiu, Societatea Masonilor de pe Interwebz...or smth.
Măi dar ce-s cu expresiile ăstea? „mane”, „uhm”, „Interwebz”, „or smth” ?
Nu le găsesc în dicționar.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07