Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 02.03.2008, 22:13:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, catolicii , pe care ii cunosc, avand unii si in familie, ii iubesc, caci sunt oameni ca si noi ortodocsii. Problema nu e acolo.
Problema e ca vreau sa raman ortodoxa cu orice chip. Dar iata ce citesc in Documentul de la Balamand: "Biserica catolica a dezvoltat o viziune teologica dupa care ea se prezenta pe sine ca unica depozitara a mantuirii."
CE NE FACEM FRATIOLOR?!? Si noi , care credem ca mantuitoare e numai ortodoxia? Cineva vrea sa ne sminteasca!

Iosif, te intreb acum: de ce sa nu ramanem noi in credinta noastra stramoseasca si sa nu ne amestecam cu cei, care ne-au anatemizat cu aproape 1000 ani inainte, slabind Biserica, prin desprinderea lor; mai ales ca nu sunt dispusi sa indrepte cele strambate. Crezi ca este bine sa facem acum o pace politica (daca se poate spune asa)cu ei? Si apoi ce se va intampla, daca vom incepe si noi sa spunem "Si in Duhul Sfant, Care de la Tatal si de la Fiul purcede...". Nu va cadea cerul pe noi?
Consideri ca acesta e un ecumenism a nivel personal, sau are importanta pentru toata ortodoxia?
Reply With Quote
  #332  
Vechi 02.03.2008, 22:46:51
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Ma intreb , oare de ce dvs, doamna Sofia Iuga, vorbiti in mesajele dvs atat de putin de iubirea fata de semeni pe care preferati, chiar, sa o numiti "umanism" , de parca v-ati feri de acest sentiment? Vorbiti de datoria de a apara ADEVARUL Domnului nostru IISUS HRISTOS. Dar, atat ne-a lasat MANTUITORUL de indeplinit pe pamant - doua porunci IUBIREA fata de DUMNEZEU si IUBIREA fata de APROAPE. Sutele de porunci ale Vechiului Testament au fost reduse la doua. Numai ca este departe de a fi o simplificare. Daca avem sinceritatea si mai ales curajul de a privi in adancul inimilor noastre am vedea ca de multe ori,in cel mai fericit caz, fata de aproape simtim indiferenta si plictiseala. In alte dati, care, din nefericire nu sunt putine, nutrim chiar sentimente de dispret sau de ura cand apropele nu este asa cum ne dorim. Si, gandindu-ne ca Dumnezeu nu vrea astfel de sentimente de la noi, ne trebuie multa vointa si renuntare de sine pentru a lupta sa transformam zilele, lunile sau poate chiar anii in care am fost indiferenti sau chiar dispretuitori fata de ceilalti, crezand insa ca suntem drepti, in cateva minute sau macar secunde de iubire. Sa reusim sa ii iubim pe ceilalti pana la identificarea cu ei, sa intelegem ca, in ciuda tuturor diferentelor, toti suntem "frati ai marii treceri, calatori spre moarte", cum a scris foarte miscator Ionel Teodoreanu, ei bine, acesta este un lucru f. dificil. Mai usor ne-ar fi sa respectam la fel ca evreii evlaviosi din vechime toate poruncile din Levitic, Numeri si Deuteronom. De asta cred ca unii crestini, prefera sa predice, uneori autoritar, despre adevarata invatatura, sa critice invataura religioasa a altora, desi poate nici nu o cunosc, sa dea sfaturi despre cum trebuie sa ne practicam religia, de cate ori sa ne spovedim si sa ne impartasim, ce muzica sa ascultam sau ce carti sa citim. Pentru ca toate acestea sunt mult mai usor de facut decat sa-i iubim pe ceilalti cu adevarat, chiar si numai cateva minute!
Doamna, Sofia Iuga, poate ca ar trebui sa va intrebati si dvs., asa cum m-am intrebat si eu, citind, timp de mai multe luni, mesajele dvs si ale altor forumisti, de ce folositi atat de rar cuvantul iubire. Eu m-am lamurit, in seara aceasta, citindu-va ultimul mesaj.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 03.03.2008, 12:16:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Societatea civila promoveaza valorile umaniste si il are pe om in centrul atentiei ei; iar Biserica are valorile crestine, avandul pe Hristos, la care se raporteaza.

Putem sa vorbim despre iubire acolo unde acesta se gaseste, si anume in orice subiect de discutie, mai putin ecumenismul, care este tocmai dovada lipsei de dragoste, in primul rand fata de Dumnezeu si apoi si fata de om. Actualmente se da o lupta cauzata de acest ecumenism. In toiul luptei e cam greu sa se vada dragostea, care o anima pe Sofia Iuga atat fata de Dumnezeu, cat si fata de Biserica Ortodoxa, dar ea exista indubitabil. Trebuie doar sa stii sa privesti.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 03.03.2008, 13:49:42
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

A iubi inseamna a spune Adevarul!
Sa nu ne infratim in minciuna ci in Adevar! Aste este iubirea adevarata.
Sa ii primim cu dragoste pe toti cei care vor sa se intoarca la credinta neschimbata cu nicio iota.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 03.03.2008, 14:10:11
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Si intre timp sa ii privim cu dragoste, chiar daca inca nu s-au intors! Caci asa cum un copil vine la cel ce-l priveste cu dragoste, asa cum un om ratacit intr-un oras se indreapta catre cei ai carui ochi ii zambesc, asa si cel care cauta Adevarul se va indrepta spre cel care e gata sa i-l descopere in dragoste, blandete, rabdare, intelegere.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 03.03.2008, 16:36:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Topicul se refera la "Ortodoxie si Ecumenism". Sa continuam cu toata dragostea pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 04.04.2008, 00:23:18
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cand pe un forum se intalnesc si discuta persoane de confesiuni diferite cautand adevarul avem de-a face cu ecumenismul atat de mult criticat.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 04.04.2008, 00:43:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dorstor: adevarat ce spui. Dar culmea e ca aproape toti ne-am declarat ortodocsi pe acest forum; dar impresia pe care o lasam nu e ca am fi totusi ortodocsi cu totii.
La un moment dat cineva afirma ca sunt multi masoni pe aici!?!
Ecumenism nu inseamna oare sa ne rugam impreuna, cei de confesiuni diferite? Din cate am citit in Pidalion, faptul ar avea urmari si la nivel de mirean, nu numai de episcop.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 07.04.2008, 21:34:39
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Cum pot unii sa condamne ecumenismul promovat insa de Sfantul Sinod al BOR?
Reply With Quote
  #340  
Vechi 07.04.2008, 22:57:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PadreCory:ce avantaje am avea din partea ecumenismului? Dar dezavantaje?
Ati fi de acord sa aderati la ecumenism cu conditia schimbarii Crezului catolic in cel ortodox? Ati fi de acord ca un Patriarh ortodox sa conduca Biserica ecumenica?
Ati fi de acord la reintoarcerea la Biserica de dinainte de Schisma, cu tot ceea ce presupune aceasta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17