Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2008, 21:10:44
vs_ioan vs_ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Iata ce am descoperit pe HotNews in aceasta seara.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-2494574-invata-copiii-din-manualele-religie-pedeapsa-divina-calca-masina.htm

Este absolut strigator la cer minciunile si murdaria pe care o arunca ei in fata bisericii si a traditiei noastre! Nu am cuvinte pt. a imi descrie furia care ma incearca, de aceea voi incheia aici.

Trebuie sa facem ceva! Nu putem lasa ca astfel de mizerii sa fie facute publice, iar noi sa stam impasibili asteptand ca cei mai slabi in credinta sa cada in plasa atat de grosolana, de aceasta data, a acestor indivizi.

Surse suplimentare de informare asupra acestei fundatii, Liga Pro-Europa, gasiti pe site-ul lor www.humanitar.ro Este vizibil faptul ca scopul lor principal este denigrarea BOR si al Ortodoxiei in general

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2008, 21:32:01
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Multe din observatiile facute in articol sunt tendentioase (mai ales cele refritaore la manualele de liceu) pt. ca sunt facute in spiritul lumii, nu in Duhul Bisericii.

Pe de alta aprte e adevarat ca unele manuale, mai ales pentru cei mici, sunt exagerate. Cel putin chestiile cu pedeapsa divina parca sunt luate din manualele neoprotestante din SUA.

In plus, exista profesori de religie care vorbesc in clasa mai mult de Cel rau decat de Hristos, Dumnezeul nostru. Ajung copiii sa aiba cosmaruri si sa se teama de draci.

Sa fim foarte atenti, orele de religie sunt menite sa raspandeasca LUMINA, nu sa otraveasca sau sa infricoseze! Pentru ca exista pericolul bumerangului, ca la catolici in Europa de vest, unde copiii care acum 20 de ani invatau despre diavoli la religie au devenit adulti care au o ura nestapanita fata de Biserica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2008, 10:22:19
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

eu consider ca vina o au cei care au scris si publicat asemenea cartii(daca le putem spune asa) si mai ales este vina celor care predau dupa ele fara sa faca un demers in legatura cu aceste mizerii care conduc la o educatie mai mult decat eronata copiilor. eu am o nepotica clasa a 4-a, care este mai mult decat terorizata cand are ora de religie, nu pt ca nu a fost educata sa creada in Dumnezeu , ci din cauza acelui profesor, care are metode mai mult sau mai putin bune in ceea ce priveste prezentarea religiei unor copii de 10 ani. sunt sigura ca sunt multe cazuri, de aceea cred ca biserica si ministerul educatiei ar trebui mai mult sa se implice in acest caz.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2008, 10:29:01
vs_ioan vs_ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Revin acum, ca sunt mai limpede la cap :) Aseara eram efectiv furios incat nici nu am putut citi tot articolul.

Asa este, articolul este tendetios si cum spuneai si tu anumite manuale sunt intr-adevar facute cam nu prea conform cu invatatura. Raul pe care il face acest articol cu siguranta nu ma afecteaza pe mine, insa afecteaza marea masa a celor care inca nu cunosc credinta dandu-le niste idei false.

In plus, alt factor care m-a determinat sa imi ies din fire, este prezenta acestei asociatii comunist-ateiste, Liga Pro-Europa, al carui singur scop este denigrarea credintei si traditiei ortodoxe. O cautare pe internet, dar si vizitand site-ul lor, va releva ca singurul lor obiect de activitate este prozelitismul ateist si campania anti-credinta, de unde "Libertatea pentru Constiinta" pe care o proclama sus si tare este praf in ochii celor mai slabi de inger.

Chiar cred ca nu putem asista indiferenti la modul in care imaginea Bisericii lui Hristos este terfelita zilele acestea. Imi aduc aminte de un Avva din Pateric, la care au venit niste calugari si i-au spus: am auzit ca esti curvar, ticalor, betiv, lenes etc si la toate acesta el a raspuns ca asa este. Dar cand i-au spus ca au auzit ca e si eretic el s-a ridicat si a spus ca asta nu.

Au murit atatia oameni in temnitele comuniste pt. credinta si pt. ca noi acum sa ne-o putem sustine in libertate. Daca ei au murit, noi putem macar sa luam atitudine!!! Si sa incercam sa-i aducem pe fratii rataciti macar in apropierea adevarului, ca de-acolo ii ia Isus si-i cara mai departe.

Doamne ajuta!


Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2008, 10:29:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca manualele de religie pentru clasele I-IV, au fost facute grabit, ar trebui sa se alcatuiasca o comisie pentru revizuirea lor. Este posibil, ca anumite teme sa fie prezentate mult prea devreme sau mult prea greu pentru copii. Ma refer la Sfintele Taine in clasa aIVa, din cate stiu - nu era un continut care sa-l fascineze pe copil, era scolastic.
Pe de alta parte, multe din reactiile din presa sunt neintemeiate. Se uita ca la Dumnezeu nu se ajunge invatand, ci traind. Cred ca aici avem noi mari probleme. In scoli, Dumnezeu de multe ori nu este prezentat asa cum este: IUBIRE. Daca se vorbeste de faptul ca ai pacatuit si Dumnezeu te va pedepsi - stim ce imagine vom avea despre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2008, 10:37:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Poate articolul este tendentios, insa releva un adevar: manualele de religie sunt dezastruoase si nu prezinta nici pe departe adevarata imagine ortodoxa a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2008, 10:52:16
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Se poate ca formularile si pildele publicate in manuale sa fie unele nepotrivite partial sau total. Asta ar fi o abordare obiectiva.
CE deranjeaza si uluieste, recunosc ca desi sunt adult si am avut de a face cu atitudini vadit ostile crestinilor si ortodoxiei in particular, am fost consternat de rautatea si voluptatea cu care se afirma unele lucruri despre mesajul si misiunea acestor manuale...

Tactica este ca se combate principiul prin "desfiintarea" aplicatiilor. Astfel se inoculeaza ideea ca "uite ce vor crestinii - uitati-va la ei cat sunt de rai - ne arata copii raniti - sunt niste oameni violenti si rai"...asta fiind baza combaterii orelor de religie: ca reprezinta o propaganda "fundamentalista", o fanatizare. La radio in dimineata asta am ramas de-a dreptul dezgustat si am fost iritat ca am auzit exprimari ipocrite facand teoria chibritului despre cum ar trebui sa fie orele de religie, ca nu ar trebui religie ci istoria religiilor, ca nu cumva, vezi dumneata, sa se "murdareasca" sufletele tinere cu ideea ca Dumnezeu este sau fereasca marele spirit al tolerantei - nu cumva vreunul din ei sa devina chiar ortodox...
Totul in numele libertatii...

Inca greu pot scapa de senzatia de dezgust si iritare...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2008, 11:02:54
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Poate articolul este tendentios, insa releva un adevar: manualele de religie sunt dezastruoase si nu prezinta nici pe departe adevarata imagine ortodoxa a lui Dumnezeu.
Aceeasi impresie o am si eu. E mult loc de mai bine la manualele de religie, desi admit ca nu este usor sa prezinti religia copiilor.
Cred ca ar fi mai bine sa se puna accentul pe bunatatea lui Dumnezeu, pe darul libertatii, pe calitatea de copii ai lui Dumnezeu a crestinilor. Tinerii sa fie convinsi sa faca binele in mod liber, ca niste adevarati fii, nu din frica pedepselor. Insa trebuie sa li se descopere si faptul ca incalcarea legilor lui Dumnezeu duce la nefericire. Cand tanarul este responsabilizat da mai bune rezultate decat atunci cand este infricosat.

Articolul este totusi tendentios, exploateaza unele greseli strecurate in manuale dand impresia ca acestea sunt in intregime asa, ceea ce este o exagerare.
Predarea religiei este foarte dependenta de calitatea de crestin a profesorului. Sunt unii care apropie tinerii de Hristos, altii ii indeparteaza. Stiu de la nepotica mea un astfel de caz, o profesoara isterica (are probleme acasa!) care tipa la copii si ii terorizeaza. In afara de cativa elevi care sunt dusi la biserica de parinti, ceilalti au capatat repulsie fata de religie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2008, 11:30:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca a pune un film cu impartasirea copiilor, cu rugaciunile rostite de ei inainte de impartasire si dupa (ex la Stavropoleos) sau cu diverse actiuni in care ei sunt implicati, valoreaza mult mai mult pentru cei de clasa intai, decat un manual cu cateva poze si cu un text pe care multi nu-l pot citi.
Asa este, e nevoie si de o refacere a manualelor. Dar ce ne facem daca avem cele mai bune manuale si nu ramane in noi chipul viu si luminos, bland si smerit, care lauda neincetat pe Dumnezeu - chipul profesorului de religie?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.03.2008, 15:18:48
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

asa este. copiii sunt amenintati cu bataia lui dzeu. bineinteles ca manualul a fost facut de un amator, daca scrie asa ceva acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un articol frumos andrei0890 Impartasania (Taina Euharistiei) 11 05.02.2014 22:52:02
Referitor la un articol de pe site M Bratu Generalitati 20 31.12.2012 02:27:15
articol marturisire evreu E_my Iudaismul 172 26.02.2012 11:20:47
articol chengerme Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 23.06.2011 00:22:45
comentariu la articol mirelababanas Intamplari adevarate 1 08.09.2006 14:25:56