Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.03.2008, 17:53:46
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Sa-i uram spor la lucru on gradina lui Dumnezeu, lui si tuturor ierarhilor nostri. Sa ii lumineze Dumnezeu, pentru ca sub povatuirea lor, sa ne mantuim impreuna.
De mai mult vreme urmaream activitatea IPS Teofan. De fapt, chiar doream ca el sa fie ales patriarh. Dar iata ca Domnul nu a vrut sa fi patriarh, ci mitropolit...si inca in Moldova, cea plina de manastiri. Ma gandeam cu groaza ca exista posibilitatea ca PS Casian sa fie ales pentru Moldova...cunoscand prea bine...personalitatea lui.
Ma bucur sincer pentru IPS Teofan, cu atat mai mult cu cat pe 2 dintre surorile sale, monahii, le-am cunoscut personal.
Slava Domnului pentru toate...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.03.2008, 20:20:10
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Mie imi plange sufletul ca ne paraseste Inaltul Teofan, m-am bucurat de cuvantul sau de invatatura si de binecuvantarea sa timp de 3 ani aici la Catedrala mitropolitana din Craiova (dupa inca 4 ani de studentie la Bucuresti, cand era Vicar patriarhal). Insa, voia lui Dumnezeu este ca el sa mearga sa induhovniceasca prin propriul sau exemplu de duhovnicie, pe fratii nostri din Moldova. Si pentru asta, o parte din sufletul meu se bucura.
Pe de alta parte, ma rog sa ne aduca Dumnezeu la Craiova, un mitropolit pe masura Inaltului Teofan!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2008, 20:26:56
CatalinM CatalinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Pe de alta parte, ma rog sa ne aduca Dumnezeu la Craiova, un mitropolit pe masura Inaltului Teofan!
Gurile rele spun ca va fi Vincentiu Ploiesteanu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2008, 20:55:54
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinM
Citat:
În prealabil postat de marilena12
Pe de alta parte, ma rog sa ne aduca Dumnezeu la Craiova, un mitropolit pe masura Inaltului Teofan!
Gurile rele spun ca va fi Vincentiu Ploiesteanu.
Hmm, o sa aflu si eu curand ceva in plus, nu am auzit prea multe despre PS Vincentiu...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.03.2008, 21:25:57
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Eiii ce ziceti .. de cand asteptam eu sa ia Teofan:)...(oltean de-al meu :D )un mitropolit oltean pentru prima data in Moldova :)
Laurentiu,ti-am furat mitropolitul........dar vad ca tu te bucuri mult ca ni l-ai daruit.

Dumnezeu sa-i daruiasca iubitului nostru mitropolit IPS Teofan toate cele de folos!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2008, 21:45:46
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Abia astept sa il vad la Mitropolia din Iasi:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2008, 23:02:45
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Eiii ce ziceti .. de cand asteptam eu sa ia Teofan:)...(oltean de-al meu :D )un mitropolit oltean pentru prima data in Moldova :)
Laurentiu,ti-am furat mitropolitul........dar vad ca tu te bucuri mult ca ni l-ai daruit.

Dumnezeu sa-i daruiasca iubitului nostru mitropolit IPS Teofan toate cele de folos!
Da Nicoleta sper sa-ti placa de Teofan chiar daca uneori este mai sever ...dar sa stii ca are dreptate..Si pe cat este de sever pe atat de mare este si inma lui..stie sa impleteasca severitatea cu blandetea..si le foloseste acolo unde este nevoie. Sigur ca ma bucur:) ...sper sa va placa Teofan ..Acum ca Dumnezeu vi l-a daruit sa-L rugam pe Dumnezeu ca sa-l intareasca si pe Teofan sa duca lupta cea buna..si Dumnezeu sa-l invredniceasca sa-si indeplineascain continuare misiunea caun bun pastor
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2008, 03:04:15
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Mie aceasta alegere imi arata ca nu se poate vorbi de dictatura patriarhala in BOR, si ca ultimul cuvant il are Sfantul Sinod.

Imi mai arata ca nu are rost sa exageram cu teama si criticile care aduc a judecata... De exemplu PF Daniel a fost aspru criticat (vezi www.ortodoxmedia.com) ca a luat mirenilor (reprezentati de Adunarea Nationala Bisericeasca) dreptul de a-si vota ierarhii si ca a facut aceasta votare o problema a Sf. Sinod. Ei, exact aceasta modificare facuta de el a permis sa avem acum un vot responsabil, intelept, chiar duhovnicesc, as indrazni sa zic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2008, 09:32:03
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Pt. Laurentiu:
Frate, IPS Teofan e din Arges, din cate stiu eu, nu e oltean... Iarta-ma ca iti stric bucuria, dar asta e adevarul.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2008, 12:58:56
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si eu ma bucur ptr ca a fost ales IPS TEOFAN,mi se pare un ierarh bun..la suflet. cineva intreba daca nu era vreun moldovean mai potrivit pentru acest scaun:era P.S. CALINIC BOTOSANEANUL un episcop care a pus piciorul in fiecare parohie si bisericuta pe care le avea spre pastorire, dar daca cei de la Iasi nu prea il agreaza.....oricum bine ca nu a iesit P.S CASIAN...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protos. Teofan Merla eduardd Mari Duhovnici si predicile lor 46 11.02.2018 08:43:25
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Teofan Zavoratul Adela444 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 2 12.04.2012 16:37:23
sf Teofan Zavoratul iuda Moaste 3 30.06.2009 22:16:02
Teofan sau Daniel danyel Generalitati 11 08.09.2007 20:54:50