Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2008, 19:41:58
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Si Hristos, Imparatul tuturor a intrat in Ierusalim cu mult fast, in caleasca cea mai impodobita, trasa de 6 cai, imbracat in purupra si vizon, ca un imparat lumesc.

Cum suna? Cam absurd, nu-i asa?


Ce spui tu e mentalitate de protestant. Ierarhul este o imagine a lui Hristos, nu a lui însusi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2008, 19:53:28
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=blue]e acum nimeni nu e perfect, toata lumea aspira la ceva mai bun, diferenta este ca acesti oameni sunt niste modele pentru credinciosi, cred ca celalte culte vor gasi in asta un pretext pentru a nu chiar lauda ortodoxismul[/color]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.03.2008, 19:56:41
CatalinM CatalinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Mai oameni buni, ar trebui sa stiti ca un ierarh este in primul rand un calugar. Iar calugarii nu au averi, pentru ca au depus voturile monahale, dintre care unul este saracia. Deci masinile alea nu sunt ale lor, proprietate personala. Toate cate au sunt ale manastirii, episcopiei, mitropoliei etc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.03.2008, 20:37:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
[color=blue]e acum nimeni nu e perfect, toata lumea aspira la ceva mai bun, diferenta este ca acesti oameni sunt niste modele pentru credinciosi, cred ca celalte culte vor gasi in asta un pretext pentru a nu chiar lauda ortodoxismul[/color]
Cele trecatoare pana la urma urmei nu valoreaza in fata eternitatii in lumina nici macar doi bani si nici efortul de a discuta prea mult de ele, pentru a nu ne confunda noi insine cu ele, indepartandu-ne de la dorinta cea cu temei in toate ce duc la nadejdea intru mantuirea noastra. Restul sunt praf si pulbere ce pier , se risipesc far de urma.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.03.2008, 20:41:11
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Ce sa faci, frate CatalinM, ne mai uitam si in ograda vecinului, asa... macar cu coada ochiului. si cine a spus ca reparatia unei masini ieftine costa mai putin, se inseala. de cate ori am reparat caruta mea de dacie, imi cumparam una noua. dar astept si eu o "donatie"...cine stie?:D:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.03.2008, 20:42:15
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Ierarhul este o imagine a lui Hristos, nu a lui însusi.
Exact! Si tocmai de asta demn ar fi sa-l vedem pe ierarh bland si smerit cu inima, ca si pe Hristos. Mergand la Sf. Sinod in mod modest.

Patriarhul Pavle al Serbiei e un model demn de urmat. Si e interesant de vazut ce zicea acest Patriarh exact despre chestia asta cu masinile scumpe. Amanunte am citit pe blogul lui Laurentiu Dumitru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.03.2008, 22:33:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Exact! Si tocmai de asta demn ar fi sa-l vedem pe ierarh bland si smerit cu inima, ca si pe Hristos. Mergand la Sf. Sinod in mod modest.

Patriarhul Pavle al Serbiei e un model demn de urmat. Si e interesant de vazut ce zicea acest Patriarh exact despre chestia asta cu masinile scumpe. Amanunte am citit pe blogul lui Laurentiu Dumitru.


Imagineaza-ti ca un ierarh ar veni cu Dacia. Care se strica pe drum sau poate crea deruta în rândul oamenilor simpli, care se asteapta ca un ierarh sa aiba o anumita prestanta.


Daca ierarhul nu ar fi avut nevoie de fast aparent, vestmintele sale ar fi fost modeste, dar ele trebuie sa fie stralucitoare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2008, 23:11:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Imagineaza-ti ca un ierarh ar veni cu Dacia. Care se strica pe drum sau poate crea deruta în rândul oamenilor simpli, care se asteapta ca un ierarh sa aiba o anumita prestanta.


Daca ierarhul nu ar fi avut nevoie de fast aparent, vestmintele sale ar fi fost modeste, dar ele trebuie sa fie stralucitoare.
Nu este mai bine oare sa ne vedem de pacatele noastre, decat sa tinem socoteala masinilor cu care merg ierarhii? Daca ne-ar ajuta sufleteste as intelege, dar discutand despre asta, mai mult ne inveninam cu cartire si cleveteala unul impotriva altuia si mai multe pacate ne facem. Dar sa avem grija, ca nu cumva sa clevetim in tacere in gandul si inima noastra, ca asta-i mai urata decat cea scrisa sau vorbita.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2008, 23:25:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, dar aceste cazuri de donatie sunt cazuri aproape unice, in rest numai Dumnezeu stie cum si ce s-a invartit de au ei masinute de lux :D
uite ca si eu am gresit in mesajul meu, ca am i-am banuit ca si cum ar fi ale lor masinile, dar nu e asa, le sunt puse doar la dispozitie pentru a se deplasa la nevoie. Offf, greu e cu proasta interpretare, trebuia sa comit si eu o gafa ???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.03.2008, 00:12:40
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Imagineaza-ti ca un ierarh ar veni cu Dacia. Care se strica pe drum sau poate crea deruta în rândul oamenilor simpli, care se asteapta ca un ierarh sa aiba o anumita prestanta.

Eh, nu zice nimeni sa mearga cu o Dacie veche de 20 de ani, sau sa merga pe jos cum faceau sfintii apostoli, dar exista masini si mai modeste decat ultimul tip the VW sau BMW, si care functioneaza foarte bine fara sa se strice la fiecare 50 de metri, nu? Nu trebuie sa iei ochii cersetorilor de la usa bisercii.
Si apoi prestigiul nu sta in masina cu care mergi, sau asa ar trebui.

Veilur, intr-adevar masinile nu sunt ale lor personal, le sunt date spre folosinta in deplasari. Dar cine comanda aceste masini? Cine alege modelul? Cine le cumpara? Acel cineva risipeste banii bisericii, ceea ce se cheama furt de cele sfinte, nu? Nu este BOR saraca, dar asta nu inseamna ca poate sa risipeasca. Iar cel ce calatoreste cu acea masina nu observa ca luxul e ostentativ, mai ales ca multi dintre cei care vin la Sf Biserica nu isi pot permite asa ceva nici pe departe. :(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
noile pasapoarte si noile permise auto g_giorgian Generalitati 18 25.09.2008 19:01:17