Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.03.2008, 13:31:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu sunt in masura sa spun cine era mai bun pentru Moldova sau cine este potrivit pentru Oltenia. Ar trebui sa-mi dau cu parerea in astfel de situatii. Dar nu ma defineste. S-a vorbit atat de urat despre ierarhii nostri in presa, incat, cred ca nu a fost niciodata mai multa batjocora ca acum. A vorbi orice despre oricine, e semn de otravire. Sa nu uitam ca reaua folosire a cuvintelor e un mod de a face rau sufletelor. Eu doar ma bucur de rezultate. Nu ma intristez, caci am convingerea ca este Cineva care poate numi corect persoanele, lucrurile... Stiu ca daca denumirile nu sunt corecte, cuvintele nu se mai potrivesc. Iar daca nu se mai potrivesc, inseamna ca am tulburat ordinea fireasca a lucrurilor, iar eu nu-mi doresc asta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.03.2008, 16:01:36
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
Si eu ma bucur ptr ca a fost ales IPS TEOFAN,mi se pare un ierarh bun..la suflet. cineva intreba daca nu era vreun moldovean mai potrivit pentru acest scaun:era P.S. CALINIC BOTOSANEANUL un episcop care a pus piciorul in fiecare parohie si bisericuta pe care le avea spre pastorire, dar daca cei de la Iasi nu prea il agreaza.....oricum bine ca nu a iesit P.S CASIAN...
Da, bine ca nu a iesit PS Casian.
Da, nu este treaba noastra sa ne judecam ierarhii, insa trebuie sa recunoastem ca....unele lucruri stau cum stau...si in cazul unor dintre ei. Mai bine sa nu le spunem pe nume....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2008, 21:13:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
DA , dar ce ne facem noi acum oltenii ca am ramas fara Teofan? :)

DA exista multi monahi dar majoritatea nu candideaza ,,,dar nu stiu cum este cu mitropolitii astia dupa ce criterii se aleg..poate un simplu monah sa candideze??
poate vine ep.CASIAN la voi:D:D:D:)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2008, 22:20:53
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

Iata cat de minunat lucreaza Bunul Dumnezeu! Imediat dupa Revolutie Mitropolia Moldovei avea nevoie de un om care sa o organizeze si sa o aduca la un stadiu inalt de dezvoltare din punct de vedere administrativ... din acest punct de vedere Patriarhul Daniel a fost omul providential...a reusit acest lucru cu prisosinta...(desi are sub jurisdictie cea mai saraca zona a tarii noastre totusi MMB este Mitropolia cea mai instarita si mai bine organizata adiministrativ din BOR)... Acum e bine organizata... deci are nevoie de un conducator duhovnicesc care sa pun accent pe trairea duhovniceasca a pastoritilor, pe dezvolarea vietii spirituale....iata ca Dumnezeu a randuit un asemenea pastor... IPS Teofan... Cat de minunate sunt lucrarile Domnului!
Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2008, 00:06:49
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Pt. Laurentiu:
Frate, IPS Teofan e din Arges, din cate stiu eu, nu e oltean... Iarta-ma ca iti stric bucuria, dar asta e adevarul.
DA ma rog si Argesul nu face parte din Oltenia? Sau Oltenia este limitata la judetul Olt atunci ..eu stiam ca este o regiune
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2008, 00:11:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Judetul Arges este langa judetul Olt ...si oricum are inima de oltean:)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2008, 00:24:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Pt. Laurentiu:
Frate, IPS Teofan e din Arges, din cate stiu eu, nu e oltean... Iarta-ma ca iti stric bucuria, dar asta e adevarul.
DA ai dreptate ..este oltean fara putin :D cu toate ca Argesul este langa judetul olt nu.. pe harta face parte din Muntenia
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2008, 23:08:44
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Reporter: Mitropolia Moldovei este mitropolia cu cele mai multe manastiri si cu cei mai multi monahi. In acelasi timp, majoritatea monahilor din Mitropolia Moldovei s-ar inscrie intr-un asa- numit "curent antiecumenist". Cum vedeti dumneavoastra relatia cu monahii in aceste...?

IPS Teofan Savu: Socot ca s-a exagerat foarte mult pe aceasta tema. Cunosc viata monahala din interior si, in general, cu foarte rare exceptii, monahii sunt cuminti. Monahii sunt cuminti si, prin insasi statura lor, ei sunt mai atasati traditiei, /.../ unii dintre ei au anumita teama fata de o deschidere mai mare sau mai mica a relatiei Bisericii noastre cu celelalte confesiuni. Daca se analizeaza, insa, in amanuntime aceasta tema, se va vedea ca de la primul pana la ultimul ierarh exista o fidelitate fara stirbire fata de invatatura Bisericii noastre, monahii simt aceasta si cred ca vor vedea si in atitudinea noului mitropolit, pe de-o parte, o fidelitate, nadajduiesc sa ma ajute Dumnezeu, fara margini vizavi de traditia Bisericii noastre, dar si o deschidere de cooperare in domenii economice sau in domenii sociale, cu celelelate comunitati religioase crestine sau necrestine, care se afla pe solul Moldovei sau in relatia pe care Mitropolia de la Iasi o are cu institutii crestine internationale.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.03.2008, 08:01:10
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și Înalt Preasfințitul Mitropolit Teofan al Olteniei și Mitropolit ales al Moldovei și Bucovinei au convenit ca ceremonia de întronizare a Înalt Preasfinției Sale să aibă loc în Duminica Tomii, 4 mai 2008. Această dată a fost stabilită de comun acord avându-se în vedere responsabilitățile multiple ale ierarhilor în perioada Postului Mare și a Sfintelor Paști.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.03.2008, 21:32:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
DA , dar ce ne facem noi acum oltenii ca am ramas fara Teofan? :)

DA exista multi monahi dar majoritatea nu candideaza ,,,dar nu stiu cum este cu mitropolitii astia dupa ce criterii se aleg..poate un simplu monah sa candideze??
B. Alegerea Mitropolitului
Art.129 – (1) Eligibil pentru slujirea, vrednicia si raspunderea de Mitropolit este oricare
ierarh membru al Sfântului Sinod, începând de la eparhia vacanta, care este doctor sau licentiat
în Teologie si s-a distins prin viata curata, cultura teologica, demnitate eclesiala, zel misionar si
simt gospodaresc. Lista ierarhilor eligibili se întocmeste în ordinea dipticelor, descrescator,
începând de la eparhia vacanta.
(2) Pentru alegerea de Mitropolit, Sinodul Mitropolitan, prezidat de Patriarhul României
sau de loctiitorul desemnat canonic si statutar, stabileste, prin consultare deschisa urmata de vot
secret consultativ, o lista de doi candidati dintre ierarhii eligibili, cu motivarea fiecarei propuneri.
(3) Dupa consultarea prevazuta la alineatul precedent, Sinodul Mitropolitan se consulta,
într-o sedinta speciala, cu membrii Adunarii Eparhiale ai eparhiei vacante la care se adauga
membrii clerici si mireni din celelalte eparhii ale Mitropoliei respective, delegati în Adunarea
Nationala Bisericeasca. La sedinta participa, de asemenea, un decan al unei facultati de teologie
si un director de seminar teologic din Mitropolie, desemnati de Patriarhul României sau
Loctiitorul de Mitropolit în consultare cu ierarhii sufragani. Consultarea are loc la sediul
Mitropoliei vacante, la data stabilita de Patriarhul României, în acord cu membrii Sinodului
Mitropolitan.
(4) Lista de candidati pentru alegerea de Mitropolit, întocmita de Sinodul Mitropolitan,
poate fi completata, prin consultare deschisa urmata de vot secret consultativ, cu doua nume
dintre ierarhii eligibili care au obtinut cele mai multe voturi. Lista întocmita de Sinodul
Mitropolitan, completata în urma consultarii cu membrii clerici si mireni mentionati la aliniatul
precedent, va fi înaintata Sfântului Sinod cu proces-verbal.
(5) Sfântul Sinod primind lista poate dispune completarea acesteia cu doi candidati,
ierarhi eligibili, desemnati prin vot secret consultativ de catre plenul sau, care au obtinut cele mai
multe voturi.
(6) Lucrarile Sfântului Sinod pentru alegerea de Mitropolit sunt prezidate de catre
Patriarhul României.
(7) În vederea alegerii de Mitropolit, pe buletinul de vot se vor înscrie, în ordine,
numele ierarhilor eligibili propusi prin vot secret consultativ de Sinodul Mitropolitan, de clericii
si mirenii participanti la consultare, precum si de Sfântul Sinod.
(8) Alegerea Mitropolitului de catre Sfântul Sinod se desfasoara în conformitate cu
modalitatea de votare prevazuta la art.128, alin.2-9, cu adaptarile adecvate.
(9) Mitropolit devine candidatul care a obtinut voturile a jumatate plus unu din totalul
membrilor prezenti. Daca nici unul dintre candidati nu a întrunit numarul necesar de voturi, se
organizeaza o noua votare, la care participa primii doi candidati care au întrunit cel mai mare
numar de voturi. Devine ales cel care a întrunit voturile a jumatate plus unu din totalul
membrilor prezenti. În caz de paritate, decid sortii.
(10) Rezultatul alegerii se consemneaza într-un proces-verbal la care se anexeaza
buletinele voturilor exprimate. Presedintele anunta solemn numele celui ales, dupa care închide
sedinta de lucru.
Multumesc frate George pentru informatii....:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protos. Teofan Merla eduardd Mari Duhovnici si predicile lor 46 11.02.2018 08:43:25
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Teofan Zavoratul Adela444 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 2 12.04.2012 16:37:23
sf Teofan Zavoratul iuda Moaste 3 30.06.2009 22:16:02
Teofan sau Daniel danyel Generalitati 11 08.09.2007 20:54:50