Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 12.03.2008, 01:10:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean:Referitor la rugaciunile Sf. Parinti, iti amintesc ca, pana la un punct al Sf. Liturghii, au voie si cei nebotezati

Acestia, despre care vorbesti, erau catehumeni, nu simpli nebotezati:
CATEHÚMEN, -Ă s. m. f. adult care primește învățătura religioasă în vederea botezului (în creștinismul primitiv).

Nu poate fi alungata din Biserica Ortodoxa o persoana care vrea sa se boteze ortodox.
Dar pentru restul Biserica nu are voie sa se roage,nu? Adica BO nu se roaga pentru prietenul meu cel mai bun, care e catolic. Pentru acesta trebuie sa ma rog eu acasa. Gresesc cumva?
Rog un raspuns precis, caci am un asemenea caz.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 12.03.2008, 01:32:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
mirean draga, prozelitismul nu inseamna dorintza de a-l convinge pe aproapele tau de ceva, ci dorintza ascuns de a-l convinge de ceva rau, de a pacatui, crezand ca nu pacatuieshte datorita tzie shi ca sa te potzi lauda apoi tu cu credintza lor, shi cu numarul celor pe care i-ai adus in secta... deci prozelitismul este un interes sectant pentru ai excroca de bani shi bunuri pe fraieri sau chiar pentru a forma armate contrare Adevarului... deci n-are nimic cu discutziile de convingere, care sunt normale intre oameni ce sustin adevaruri, ca daca n-ash incerca sa te conving atunci pentru ce ash mai discuta? dar convingerea nu vine din discutzii neaparat, mai mult ea urmeaza implinirii, cand pazind poruncile ajungi sa te convingi ca faci bine doar asha shi nu nepazindu-le...??????:(
DEX-ul zice asa:
PROZELITISM s.n. 1. Zel, ravna, stradanie de a face prozeliti 2. Devotament, atasament (la o credinta, la o doctrina etc.) specific prozelitilor
PROZELIT, -A, prozeliti, -te, s.m. si f. Persoana convertita de curand la o credinta, la o doctrina etc.; adept nou (si inflacarat) al unei credinte, al unei doctrine etc
Mirean, care e diferenta dintre aspectul ofensiv al misiologiei si prozelitism?
Reply With Quote
  #223  
Vechi 12.03.2008, 08:33:26
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Amintesc exemplele ierarhilor (inclusiv patriarhi) care au stat la masa sultanilor, femei trimise in harem cu binecuvantarea patriarhilor, etc.
Frate, pe asta de unde ai scos-o? Denumire de patriarh poate sa-si ia si orice nebun de pe strada, dar eu nu recunosc de patriarh decat pe cel uns al bisericii ortodoxe. Cand faci afirmatii ca cele de sus, daca nu esti subversiv, dai numele celui care a facut asa ceva si sursa. Afirmatia este foarte grava.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 12.03.2008, 08:38:07
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Amintesc exemplele ierarhilor (inclusiv patriarhi) care au stat la masa sultanilor, femei trimise in harem cu binecuvantarea patriarhilor, etc.
Frate, pe asta de unde ai scos-o? Denumire de patriarh poate sa-si ia si orice nebun de pe strada, dar eu nu recunosc de patriarh decat pe cel uns al bisericii ortodoxe. Cand faci afirmatii ca cele de sus, daca nu esti subversiv, dai numele celui care a facut asa ceva si sursa. Afirmatia este foarte grava.
Iti recomand sa citesti Istoria Bizantului. Sunt patriarhi care, pentru binele Bisericii, au facut anumite compromisuri. La momentul respectiv faptele lor au fost apreciate ca scandaloase, ulterior, istoria a dovedit ca modul in care au actionat a fost...salvator!
Reply With Quote
  #225  
Vechi 12.03.2008, 08:49:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
mirean draga, prozelitismul nu inseamna dorintza de a-l convinge pe aproapele tau de ceva, ci dorintza ascuns de a-l convinge de ceva rau, de a pacatui, crezand ca nu pacatuieshte datorita tzie shi ca sa te potzi lauda apoi tu cu credintza lor, shi cu numarul celor pe care i-ai adus in secta... deci prozelitismul este un interes sectant pentru ai excroca de bani shi bunuri pe fraieri sau chiar pentru a forma armate contrare Adevarului... deci n-are nimic cu discutziile de convingere, care sunt normale intre oameni ce sustin adevaruri, ca daca n-ash incerca sa te conving atunci pentru ce ash mai discuta? dar convingerea nu vine din discutzii neaparat, mai mult ea urmeaza implinirii, cand pazind poruncile ajungi sa te convingi ca faci bine doar asha shi nu nepazindu-le...??????:(
DEX-ul zice asa:
PROZELITISM s.n. 1. Zel, ravna, stradanie de a face prozeliti 2. Devotament, atasament (la o credinta, la o doctrina etc.) specific prozelitilor
PROZELIT, -A, prozeliti, -te, s.m. si f. Persoana convertita de curand la o credinta, la o doctrina etc.; adept nou (si inflacarat) al unei credinte, al unei doctrine etc
Mirean, care e diferenta dintre aspectul ofensiv al misiologiei si prozelitism?
Incerc sa iti explic, sper sa nu fiu "criptic".
prozelitism = te convinge
misionarism = te convingi

In principiu, diferenta intre cele mentionate de tine consta in metodele utilizate.
Mai mult aici: http://www.crestinortodox.ro/Modalitatile_de_racolare_a_noilor_adepti_specifice _sectelor_religioase_-p213-15025
Reply With Quote
  #226  
Vechi 12.03.2008, 09:03:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean:Referitor la rugaciunile Sf. Parinti, iti amintesc ca, pana la un punct al Sf. Liturghii, au voie si cei nebotezati

Acestia, despre care vorbesti, erau catehumeni, nu simpli nebotezati:
CATEHÚMEN, -Ă s. m. f. adult care primește învățătura religioasă în vederea botezului (în creștinismul primitiv).

Nu poate fi alungata din Biserica Ortodoxa o persoana care vrea sa se boteze ortodox.
Dar pentru restul Biserica nu are voie sa se roage,nu? Adica BO nu se roaga pentru prietenul meu cel mai bun, care e catolic. Pentru acesta trebuie sa ma rog eu acasa. Gresesc cumva?
Rog un raspuns precis, caci am un asemenea caz.
Așa spune și Sfântul Ioan Scărarul. "Să nu învinuiești cumva pe fratele tău când te rogi pentru el, sau să-i ceri pedeapsă", cum îi pun unii în pomelnice la vrăjmași. Nu-i voie! Chiar dacă îi puneți pe unii la vrăjmași, Biserica știți cum se roagă? Biserica se roagă pentru vrăjmași să-i înțelepțească, să le ierte păcatele, să-i aducă la cunoștința adevărului, să-i facă blânzi și să-i întoarcă cu bine.

Așa se roagă Biserica. Niciodată Biserica nu vrea să facă rău la nimeni. Că Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască... Iar noi, când avem o supărare, ni se pare că cutare ne urăște. Dar Biserica nu! Ea nu face deosebire. Ea se roagă deopotrivă pentru toți, ca să fie buni. (pr. Cleopa)

Ancah, cine este Biserica? Noi suntem, credinciosii. Rugaciunea este un act personal, oriunde acesta s-ar actualiza.

Reply With Quote
  #227  
Vechi 12.03.2008, 10:22:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
mirean draga, prozelitismul nu inseamna dorintza de a-l convinge pe aproapele tau de ceva, ci dorintza ascuns de a-l convinge de ceva rau, de a pacatui, crezand ca nu pacatuieshte datorita tzie shi ca sa te potzi lauda apoi tu cu credintza lor, shi cu numarul celor pe care i-ai adus in secta... deci prozelitismul este un interes sectant pentru ai excroca de bani shi bunuri pe fraieri sau chiar pentru a forma armate contrare Adevarului... deci n-are nimic cu discutziile de convingere, care sunt normale intre oameni ce sustin adevaruri, ca daca n-ash incerca sa te conving atunci pentru ce ash mai discuta? dar convingerea nu vine din discutzii neaparat, mai mult ea urmeaza implinirii, cand pazind poruncile ajungi sa te convingi ca faci bine doar asha shi nu nepazindu-le...??????:(
DEX-ul zice asa:
PROZELITISM s.n. 1. Zel, ravna, stradanie de a face prozeliti 2. Devotament, atasament (la o credinta, la o doctrina etc.) specific prozelitilor
PROZELIT, -A, prozeliti, -te, s.m. si f. Persoana convertita de curand la o credinta, la o doctrina etc.; adept nou (si inflacarat) al unei credinte, al unei doctrine etc
poi mirean draga, tu nu ai folosit termenul in sensul lui firesc, adica lipsit de umbre asha cum scrie in dex, ci celalalt, cu subantzelesul pe care tzi l-am combatut... :|???
Reply With Quote
  #228  
Vechi 12.03.2008, 11:20:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
mirean draga, prozelitismul nu inseamna dorintza de a-l convinge pe aproapele tau de ceva, ci dorintza ascuns de a-l convinge de ceva rau, de a pacatui, crezand ca nu pacatuieshte datorita tzie shi ca sa te potzi lauda apoi tu cu credintza lor, shi cu numarul celor pe care i-ai adus in secta... deci prozelitismul este un interes sectant pentru ai excroca de bani shi bunuri pe fraieri sau chiar pentru a forma armate contrare Adevarului... deci n-are nimic cu discutziile de convingere, care sunt normale intre oameni ce sustin adevaruri, ca daca n-ash incerca sa te conving atunci pentru ce ash mai discuta? dar convingerea nu vine din discutzii neaparat, mai mult ea urmeaza implinirii, cand pazind poruncile ajungi sa te convingi ca faci bine doar asha shi nu nepazindu-le...??????:(
DEX-ul zice asa:
PROZELITISM s.n. 1. Zel, ravna, stradanie de a face prozeliti 2. Devotament, atasament (la o credinta, la o doctrina etc.) specific prozelitilor
PROZELIT, -A, prozeliti, -te, s.m. si f. Persoana convertita de curand la o credinta, la o doctrina etc.; adept nou (si inflacarat) al unei credinte, al unei doctrine etc
poi mirean draga, tu nu ai folosit termenul in sensul lui firesc, adica lipsit de umbre asha cum scrie in dex, ci celalalt, cu subantzelesul pe care tzi l-am combatut... :|???
Eu zic ca l-am folosit bine, ba chiar am explicat in paranteza (la postul respectiv), cu ghilimelele de rigoare. ;)???
Reply With Quote
  #229  
Vechi 12.03.2008, 12:20:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de vsovi
mirean draga, prozelitismul nu inseamna dorintza de a-l convinge pe aproapele tau de ceva, ci dorintza ascuns de a-l convinge de ceva rau, de a pacatui, crezand ca nu pacatuieshte datorita tzie shi ca sa te potzi lauda apoi tu cu credintza lor, shi cu numarul celor pe care i-ai adus in secta... deci prozelitismul este un interes sectant pentru ai excroca de bani shi bunuri pe fraieri sau chiar pentru a forma armate contrare Adevarului... deci n-are nimic cu discutziile de convingere, care sunt normale intre oameni ce sustin adevaruri, ca daca n-ash incerca sa te conving atunci pentru ce ash mai discuta? dar convingerea nu vine din discutzii neaparat, mai mult ea urmeaza implinirii, cand pazind poruncile ajungi sa te convingi ca faci bine doar asha shi nu nepazindu-le...??????:(
DEX-ul zice asa:
PROZELITISM s.n. 1. Zel, ravna, stradanie de a face prozeliti 2. Devotament, atasament (la o credinta, la o doctrina etc.) specific prozelitilor
PROZELIT, -A, prozeliti, -te, s.m. si f. Persoana convertita de curand la o credinta, la o doctrina etc.; adept nou (si inflacarat) al unei credinte, al unei doctrine etc
poi mirean draga, tu nu ai folosit termenul in sensul lui firesc, adica lipsit de umbre asha cum scrie in dex, ci celalalt, cu subantzelesul pe care tzi l-am combatut... :|???
Eu zic ca l-am folosit bine, ba chiar am explicat in paranteza (la postul respectiv), cu ghilimelele de rigoare. ;)???
poi daca l-ai fi folosit bine, shi eshti asha de sigur de tine, atunci nu faceai astfel de afirmatzii:

A convinge pe cineva de ceva, religios, este prozelitism (specific "sectelor" ) , iar asta este ilegal!

aici sensul prozelitism, folosit de tine este ala pe care il arat eu, cu substrat ticalos, shi nicidecum de a forma adeptzi ai convingerilor tale, care nu are nimic ilegal shi interzis, asha cum arata domnia ta...

deci a face prozelitism nu este neaparat ceva rau... cu atat mai mult cu cat dumneata asociezi convingerea, sa te convingi sau sa convingi pe cineva ca shi cum ar fi interzis shi ca ar trbui sa vorbim asha neconvinshi shi neconvingatori ca asha ar fi ortodocs...

deci, draga mirene... nu vreau sa-tzi scot paiul ca barna mea e mult mai grozava shi nu e implantata in ochi ci are varful spre exterior shi prin aia ma uit tarat de ingamfare, ca printr-un ochean...???:(:(

asha ca fi bun shi iarta-ma daca te-am contrazis pe degeaba... ca vad ca tot sigur de tine ai ramas... deci nu te-am convins shi am facut un act de prozelitism inutil ???

ca specific "sectelor" la propriu shi la figurat este sa aiba ceva ascuns, dar rau, pierzator de sufletul tau, intri in ispita, pe dinafara-i vopsit gardul shi-nlauntru leopardul...
Reply With Quote
  #230  
Vechi 12.03.2008, 12:25:39
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca-i toleram in starea in care se afla, gandindu-ne la consecintele faptelor, pe care le fac ei, sfarsitul vor fi muncile cele de veci si ale iadului. Deci in momentul in care ii tolerezi, inseamn ca ii urasti, ca-i dispretuiesti, inseamna ca esti de acord si vrei ca acesti oameni sa ajunga in iad.
Daca ii iubesti, trebuie sa faci ceva pentru acesti oameni.
Nu ne vommantui, daca suntem indiferenti fata de nenorocirile sufletesti ale semenilor. Principala lupta este de a scoate acesti oameni din pacat, daca ii iubim cu adevarat.( din predica despre "Indiferenta si complicitate")
Ancah, noi nu stim cine va fi mantuit si cine nu. Asta e o Taina si nu e al nostru de a spune despre vreun om "ala, daca va continua cu stiul sau de viata, nu va fi mantuit".

Apoi, dupa parerea mea, toleranta nu inseamna sa fii neaparat de acord cu ceea ce face o anumita persoana. Ci pur si simplu sa nu fortezi schimbarea prin propriile tale fortele, ci sa-L chemi pe Dumnezeu in ajutor, cu MARE RABDARE. Caci se poate intampla si mai rau! Parintele Porfirie spunea ca "atunci cand il mustri pe un om in legatura cu patima lui, se declanseaza in el o reactie de respingere care face si mai grea vindecarea". Cand am citit lucrul asta am realizat deodata cat rau am facut eu incercnad "sa-mi indrept prietenii pe calea cea buna"... iar ei mai mult s-au departat. De aceea, daca e vorba de ceva foarte adanc inradacinat, sfintii parinti recomanda rugaciunea (in taina) si blandetea fata de aceste persoane.

E ca si cum ai vedea un bolnav de picioare si i-ai spune: "ma, tu trebuie sa te faci sanatos, altfel o sa ramai schilod pe veci". O asemenea atitudine il infunda si mai tare. Probabil mult mai mult il ajuta daca tu il INSOTESTI in boala lui, esti rabdator cu el, il ajuti azi sa faca un pas, maine inca unul, peste UN AN (poate) inca doi... si asa, in timp, omul poate incepe sa mearga.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05