Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.03.2024, 18:04:23
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
mie Gică mi se pare un om serios și de încredere, nu făcea performanță dacă șmecherea lucrurile
Si mie la fel, insa banii gramada neperceputi drept un simplu instrument de a ajuta sa continui drumul spre mantuire ta si a familiei au, nu calitatea, ca nu este o calitate ci o caracteristica de a-ti tulbura gindirea si a-ti schimba personalitatea. Banii pot cu usurinta sa-ti distruga familia si relatia cu copiii daca nu ii vezi si ii administerezi pentru ceea ce sunt, uneltele mamonei.
Trebuie procedat cu mare grija iar cu familia si prietenii apropiati nu se fac niciodata afaceri sau aranjamente asa cum planuieste el cu mintea lui sa faca cu fata lui. Oare o fi singurul lui copil?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 14.03.2024 at 18:07:46.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.03.2024, 18:55:59
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iar Gică Popescu a răspuns: „Nu cred că era normal să-i cumpăr o mașină mai scumpă, atât timp cât nu a făcut nimic. Ca să ai o mașină bună, trebuie să faci ceva, trebuie să meriți, să muncești.
Daca Fiatul din poze este masina care i-a cumparat-o eu zic ca a facut o mare greseala. Incepatorilor le trebuiesc masini maricele de mana a doua dau daca ai bani sa le cumperi una voluminoasa gen VAN sau SUV in caz ca le place sa apese pe pedale si intra in vre-o coliziune. Ma surprinde ca Gica, cu scoala vietii facuta, nu le are pe astea cu siguranta si sansele de supravietuire in trafic.
Masini minuscule se cumpara cind toata lumea va conduce masini de aceleasi dimensiuni nu cind unii au bolizi care pot cu usurinta sa te spulbere intr-un Fiat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A făcut master la Londra, nu a picat niciun examen în toți acești ani, are un potențial uriaș.[/b]
In occident acum, toti trec clasele si isi iau creditele. Trebuie doar sa faci prezenta si sa platesti taxele de scolarizare.
Tinta lor este prelucrarea mintii tinerilor din est in directia marxisto-wok-globalista. Restul, partea profesionala este irelevanta. Asemenea copii primesc inapoi(daca se mai intorc) parintii ahtiati dupa "cele mai bune scoli din occident".
Treaba lor!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.03.2024, 20:30:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Daca Fiatul din poze este masina care i-a cumparat-o eu zic ca a facut o mare greseala. Incepatorilor le trebuiesc masini maricele de mana a doua dau daca ai bani sa le cumperi una voluminoasa gen VAN sau SUV in caz ca le place sa apese pe pedale si intra in vre-o coliziune. Ma surprinde ca Gica, cu scoala vietii facuta, nu le are pe astea cu siguranta si sansele de supravietuire in trafic.
Masini minuscule se cumpara cind toata lumea va conduce masini de aceleasi dimensiuni nu cind unii au bolizi care pot cu usurinta sa te spulbere intr-un Fiat.
Păi tocmai de aceea o să meargă prudent că nu are suv și nu-și permite să facă lucruri riscante, pe mentalitatea asta merg mulți că intră ca bizonii că au protecție.
Plus că în alte țări nu e nebunia din România din trafic, cred că e cea mai periculoasă țară din U.E. la siguranța rutieră, deși populația scade cu cel puțin 1 milion de oameni la 10 ani, accidentele tot se mențin.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.03.2024, 23:22:34
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Maxim pina-n '35(oficial prin Namerica si UE) se termina cu masinile personale si deci si cu accidentele, dar eu din ce vad si aud prin stiri nu cred ca mai prindem la volan 2030. In cel mai bun caz va reveni Rata si trenul.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.03.2024, 23:39:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Maxim pina-n '35(oficial prin Namerica si UE) se termina cu masinile personale si deci si cu accidentele, dar eu din ce vad si aud prin stiri nu cred ca mai prindem la volan 2030. In cel mai bun caz va reveni Rata si trenul.
Or să fie tot mai scumpe mașinile iar sistemul electric va colapsa dacă se vor băga obligatoriu centrale electrice și se vor scoate cele pe gaz.
Dar la cât sunt de ticăloși oamenii sistemului ar fi în stare să pună impozit și pe biciclete și să fie obligatorie înmatricularea lor.

Îmi aduc aminte cum spuneau de mijloacele electrice că sunt scutite de orice taxă, și acum trebuie RCA și la biciclete și trotinete electrice, devin nefezabile economic deja, că și costul curentului electric se va mări, iar mentenanța lor costă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.03.2024, 01:20:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Si mie la fel, insa banii gramada neperceputi drept un simplu instrument de a ajuta sa continui drumul spre mantuire ta si a familiei au, nu calitatea, ca nu este o calitate ci o caracteristica de a-ti tulbura gindirea si a-ti schimba personalitatea. Banii pot cu usurinta sa-ti distruga familia si relatia cu copiii daca nu ii vezi si ii administerezi pentru ceea ce sunt, uneltele mamonei.
Trebuie procedat cu mare grija iar cu familia si prietenii apropiati nu se fac niciodata afaceri sau aranjamente asa cum planuieste el cu mintea lui sa faca cu fata lui. Oare o fi singurul lui copil?
Nu, mai are un fiu, Nicolas,
https://lpf.ro/jucator/popescu-nicolas/974 ,
”fotbalist” la clubul al cărui președinte este chiar el, Gh Popescu, iar patron și antrenor este unchiul lui, Gh Hagi.

Am pus ghilimele deoarece, datorită ”cumnaților”(Gh. Popescu și Gh. Hagi sunt căsătoriți cu 2 surori), Nicolas a jucat 110 minute în 4(patru) meciuri din 30 de etape.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.03.2024, 08:09:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, mai are un fiu, Nicolas,
https://lpf.ro/jucator/popescu-nicolas/974 ,
”fotbalist” la clubul al cărui președinte este chiar el, Gh Popescu, iar patron și antrenor este unchiul lui, Gh Hagi.

Am pus ghilimele deoarece, datorită ”cumnaților”(Gh. Popescu și Gh. Hagi sunt căsătoriți cu 2 surori), Nicolas a jucat 110 minute în 4(patru) meciuri din 30 de etape.
E încă tânăr Nicolas, nu trebuie forțat probabil va prinde mai multe minute pe viitor, gândește-te că de la 7 ani stă prin cantonamente și nu-și petrece timpul cum ar face-o un adolescent care stă pe calculator, mănâncă junk food.

Putea fi un gras debusolat de viață cu obezitate, cum sunt atâția, dar a muncit de mic.

Când am timp o să caut un interviu cu un fotbalist care a calculat câți ani din viață a pierdut în cantonament.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.03.2024, 19:45:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E încă tânăr Nicolas, nu trebuie forțat probabil va prinde mai multe minute pe viitor, gândește-te că de la 7 ani stă prin cantonamente și nu-și petrece timpul cum ar face-o un adolescent care stă pe calculator, mănâncă junk food...
De 3 ani ar fi trebuit să joace permanent chiar și în ligi inferioare pentru a învăța, căci la vârsta asta și dacă greșește poate trage învățăminte, iar dacă nu joacă acum, mai târziu orice situație de pe teren devine nouă pentru el fiindcă nu are experiență de joc și nu știe cum să se integreze în colectiv pentru toate situațiile din joc/meci.

Experiența de joc îi dă posibilitatea unui fundaș (cazul lui) talentat(...) să deprindă în joc și să stăpânească tot mai mult abilitatea de a restrânge posibilitățile de exprimare ale atacantului și în același timp, să-și ajute colegii, dându-le și lor încredere.

La 21 de ani tatăl lui debuta la națională, iar el nici măcar nu învață să joace. Astea nu sunt cuvinte grele, sunt adevărul gol-goluț.

Dacă fetei sale Gh. Popescu îi pune condiții de ”performanță”, pe băiat îl ”discriminează”?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.03.2024, 22:22:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De 3 ani ar fi trebuit să joace permanent chiar și în ligi inferioare pentru a învăța, căci la vârsta asta și dacă greșește poate trage învățăminte, iar dacă nu joacă acum, mai târziu orice situație de pe teren devine nouă pentru el fiindcă nu are experiență de joc și nu știe cum să se integreze în colectiv pentru toate situațiile din joc/meci.

Experiența de joc îi dă posibilitatea unui fundaș (cazul lui) talentat(...) să deprindă în joc și să stăpânească tot mai mult abilitatea de a restrânge posibilitățile de exprimare ale atacantului și în același timp, să-și ajute colegii, dându-le și lor încredere.
E adevărat ce zici frăția ta, dar faptul că nu joacă poate fi un plus tot pentru Gică Popescu, că nu-l impune în echipă, deci se vede că acolo sunt respectate anumite criterii de performanță.

Cred că e mijlocaș defensiv, nu e apărător central.

L.E. din câte se vede copilul nu e la fel de talentat ca părintele, sau sunt alții și mai buni în promoția lui, dar cu toate astea muncește și își lucrează talantul, nu e un pierde vară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.03.2024 at 22:26:55.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.03.2024, 17:07:30
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cred că e mijlocaș defensiv, nu e apărător central.
Cred ca taica-su il protejeaza de accidentari. Statistic vorbind mai toate accidentarile au loc on zona ofensiva, la inaintasi pe linia de atac. Acolo au loc coliziunile cele mai violente. Eu am o gramada de prieteni care sunt cu genunchii facuti praf, rotule crapate, suruburi, etc.
Asa cum ai zis, cred ca in umbra sta o mama grijulie care avertizeaza cu pumnul strins ca daca pateste ceva fi-miu cu fotbalul vostru si ajunge olog, va crap capul la toti.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde