Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.09.2011, 15:55:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Doar formele frumosului spiritual il apropie pe om de Dumnezeu, daca starea ta launtrica e sceptica, te indepartezi, pentru ca iti hranesti ego-ul intr-un mod constat si perseverent.
Ce legatura exista intre scepticism si ego? Adica daca nu accept niste explicatii doar pentru ca sunt scrise intr-o carte vazuta ca adevarata de altii, asta inseamna ca am un ego supra dimensionat?

Citat:
Universul fiintei umane nu poate fi disecat strict in mod stiintific
Ba da, se poate, si o facem deja de cativa ani buni. Suntem abia la inceput.

Citat:
Adevarul microcosmosului meu uman nu poate fi zdruncinat de „dovezi stiintifice” ale altora, deci dictonul "Tu poti avea "adevarurile" tale,eu am dovezile" e gol de continut si denota o pseudo-superioritate.
Nu stiu ce intelegi tu prin "microcosmosul meu uman". Restul frazei s-ar putea traduce simplu prin: aleg sa cred ca vreau si ce ma face sa ma simt bine, indiferent de dovezile care mi-ar putea arata ca gresesc"

Si tot noi suntem aia cu un ego mare?:)

Citat:
Nu stiu de ce a spus ca e discriminat, pentru ca nu exista discriminare la adresa ateilor, exista doar aroganta si de o parte si de alta. Imfatuarea ateilor este la fel de dezgustatoare ca si bigotismul religios.
Educatia religioasa cu de-a sila, in scoli, pe banii mei, nu ti se pare suficienta?

Citat:
Un ateu care crede in reincarnare nu mai e ateu, din moment ce el crede ca spiritul supravietuieste mortii trupului, pentru a reveni dupa un interval de timp in alt trup, deci crede in supranatural.
Eu nu cred in reincarnare, la fel cum nu cred nici in existenta unui "suflet", dar nu vad asocierea intre reincarnare si supranatural ca pe una obligatorie.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.09.2011, 16:06:41
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Prin faptul ca va iubiti aproapele si-l ajutati, il iubiti pe Dumnezeu, insa sunteti prea orgolios sa recunoasteti asta. In schimb sunteti sigur ca veti suferi in viata urmatoare ... n-ati prea studiat invatatura crestina.
Adica daca eu vreau sa fac bine, atata cat pot, sunt de fapt crestin, dar sunt in denial? Cum vine asta?

Sau vrei sa spui, ca, inainte de crestinism, conceptul de a ajuta pe altii, de a face bine dupa propriile puteri, era total inexistent, si a fost "inventat" de Iisus?

Treaba asta cu "facerea de bine" exista de cand lumea, pentru ca aceasta inclinatie umana catre colaborare ne-a ajutat sa existam ca specie. Crestinismul doar a monopolizat-o, atata tot, asa cum a facut si cu moralitatea. Ca si cum ar fi spus: "datorita lui Iisus ploua astazi" (de parca inainte de Iisus ploaia era ceva inexistent pe Pamant).

Citat:
Dacă vei suferi sau nu după această viață în funcție de faptele tale, numai Dumnezeu știe. Însă dacă nu crezi în Iisus Hristos nu poți avea parte cu El.
Adica daca ma nasc intr-un trib din jungla amazoniana, care nu are contact cu crestinismul, deci nu am cum sa aflu despre Iisus (deci nu am optiunea sa cred sau nu in el) ajung automat in iad?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.09.2011, 16:45:47
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Prin faptul ca va iubiti aproapele si-l ajutati, il iubiti pe Dumnezeu, insa sunteti prea orgolios sa recunoasteti asta. In schimb sunteti sigur ca veti suferi in viata urmatoare ... n-ati prea studiat invatatura crestina.
Si spunemi tu, cum asi putea sa iubesc pe cineva cand nu exista? Daca eu fac binele ii datorita educatiei pe care am primit-o, si nu ca sa bucur o divinitate. Si sa inteleg, daca tu faci binele, ii doar sa il bucuri pe Dumnezeu? Asteptand sa iti deie lucruri si fericiri in schimb? Asta ii principala chestie. De cand am inceput sa gandesc la ateism, fac lucruri bune pentru bucuria altora, si pentru bunastarea mea, nu ca sa il bucur pe Dumnezeu, si de frica lui. Ce ar fi de asteptat? O trecere V.I.P in paradis? (Glume aparte).

Nu spun ca daca NU crezi in cineva neaparat NU exista, dar nici daca CREZI in el neaparat ar trebui sa existe.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.09.2011, 21:40:05
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Părintele Arsenie Boca: "Ateismul este o infirmitate, o monstruozitate și o eroare fundamentală a naturii umane."
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.09.2011, 23:21:09
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Stai ca inca imi revin putin din shock.

De unde este natura umana STRICT legata de Dumnezeu? De fapt stati, mai bine nu intreb, vine din faptul ca Dumnezeu se presupune ca ne-a creat si de asta trebuie sa ii fim multumiti si sa credem in el, gresesc?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.09.2011, 23:24:14
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Părintele Arsenie Boca: "Ateismul este o infirmitate, o monstruozitate și o eroare fundamentală a naturii umane."
Si Arsenie Boca de unde stie? A fost ateu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.09.2011, 23:25:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

nu cred ca exista ateu convins. La un mare necaz, sa zicem un copil grav bolnav, toti oamenii se intorc chiar si involuntar cu fata la diviniate si astepta inauntrul fiintei lor un ajutor de la acel CINEVA mai presus de ei. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.09.2011, 23:27:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema ta, Gast84, ca și a altor atei, este aroganța. Îți asumi din start o poziție de superioritate față de creștini, considerând că ai concepții mai înalte, că ești cu mintea mai deschisă, mai evoluat.

Ca să ne convingi să ne schimbăm părerile, ar trebui întâi să ne convingi de superioritatea concepțiilor tale. Faptul că ele vin din Vest nu e suficient.

Însă, până atunci, încearcă să îți cunoști mai bine adversarul, măcar pentru a-l combate mai bine. Poți afla chiar aici, pe sait sau pe forum, mai multe despre creștinism. Important este să nu ai tocmai tu idei preconcepute în ce ne privește și, pe de altă parte, să nu te poticnești atunci când vei primi răspunsuri slabe. Caută interlocutorii cei mai capabili.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.09.2011, 23:52:22
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca exista ateu convins. La un mare necaz, sa zicem un copil grav bolnav, toti oamenii se intorc chiar si involuntar cu fata la diviniate si astepta inauntrul fiintei lor un ajutor de la acel CINEVA mai presus de ei. Doamne ajuta!
Mhm... Asta este ceva ce nu imi place la noi ateii. Daca eu ma intorc din calea lui Dumnezeu cum o numiti voi, mi se pare o mare hipocrezie sa ii cer ajutor doar cand am nevoie, pentru asta nici nu as mai fi ateu.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.09.2011, 23:53:24
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
nu cred ca exista ateu convins. La un mare necaz, sa zicem un copil grav bolnav, toti oamenii se intorc chiar si involuntar cu fata la diviniate si astepta inauntrul fiintei lor un ajutor de la acel CINEVA mai presus de ei. Doamne ajuta!
Asta nu inseamna ca acel CINEVA e real. Si faptul ca si o "intoarcere" involuntara va satisface spune ceva despre legitimitatea argumentelor din spatele pozitiei voastre. De parca vorbesti de un virus, care capata acces in organism cand imunitatea e scazuta.

Si da, ateii nu sunt convinsi, pentru ca in general, ateii nu sustin ca detin adevarul suprem. Nu e o pozitie usoara, e de fapt departe de a fi confortabila. Personal, incerc sa invat in fiecare zi cate ceva, iar calitatea de adevar a unei propozitii o analizez bazat pe argumente, si concluzia o trag la urma. Nu am o concluzie care e considerata adevarata din start, dupa care incerc sa schimonosesc realitatea ca sa se potriveasca cu respectiva concluzie. Asta e apanajul religiei si a celor care o sustin.

Citat:
Problema ta, Gast84, ca și a altor atei, este aroganța. Îți asumi din start o poziție de superioritate față de creștini, considerând că ai concepții mai înalte, că ești cu mintea mai deschisă, mai evoluat.
Exact acelasi lucru se poate spune despre crestini. Vrei sa incep sa caut pe forum, si sa iti dau exemple de exprimare aroganta/condescenta a crestinilor fata de atei? Stii de cate ori mi s-a oferit citatul ala din Tutea, cu dihorul? Citeste mai sus citatul din Boca. Ala nu ti se pare arogant?

Mai mult decat atat, citatele apartin unor oameni care considera ca smerenia e o virtute.

Macar, in cazul multora dintre noi, ateismul sau agnosticismul sunt pozitii asumate in urma unui studiu destul de aprofundat al religiei. Nu ma mir (spre deosebire de credinciosi) ca de multe ori ateii stiu mai multe despre Biblie decat ortodocsii de pe forum. Nu am acceptat o dogma doar pentru ca e majoritara in tara in care traim, in urma unui botez prin care am trecut fara sa fi avut de ales.

Citat:
Ca să ne convingi să ne schimbăm părerile, ar trebui întâi să ne convingi de superioritatea concepțiilor tale. Faptul că ele vin din Vest nu e suficient.
A folosit vreun ateu provenienta geografica a ideilor sale ca argument? Nu cred. Argumente nenumarate au fost postate, multe dintre ele valabile. Nu le trivializa, te rog.

Citat:
Caută interlocutorii cei mai capabili.
Tocmai pentru ca, personal, consider ca te numeri printre ei, mi se pare dezamagitor sa spui ca, din toate argumentele pe care le-am adus (nu numai eu) pe acest forum, singurul pe care il mentionezi e ala cu Vestul.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10