Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.03.2008, 04:57:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:angry: bine ca v-ati gasit voi sa-l invatati teologie pe iosif... macar de v-ati destupa urechile ati face diferenta intre ce spune el si stereotipiile pe care le aveti in cap despre ecumenism.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.03.2008, 12:28:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si asta tine de credinta si cunoastere.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.03.2008, 15:12:48
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Fratilor, sa facem deosebirea dintre atitudinea ecumenica si ecumenismul ca miscare! Eu vorbesc aici despre modul in care trebuie sa ii privim pe ceilalti, despre modul in care trebuie sa ii tratam pe fratii nostri de alte confesiuni, de marturia pe care trbeuie sa o dam noi mai ales prin ceea ce suntem si facem si apoi prin ceea ce spunem!

Nu putem inghiti calupuri pe care nici macar nu suntem in stare sa le mestecam! Fratilor, ecumenismul are si crizele lui, la nivel oficial ma refer, are ereziile lui...insa Ortodoxia da marturie reala, vie! Nu s-au facut compromisuri in materie de credinta! Mai incetati cu viziunile acestea apocaliptice!

Da, Ortodoxia este dreapta credinta, dreapta slavire! Da, Ortodoxia este calea deplina! Insa Parintele Staniloae, cel mai mare teolog roman, numeste celalalte Biserici, BISERICI NEDEPLINE, ceea ce inseamna ca ele nu sunt lipsite de lucrarea Duhului, ci de deplinatatea harului.

Sa ne rugam sa mai si intelegem ceea ce auzim, vedem, citim.... e bine ca exista ANTIECUMENISM, dar acest antiecumenism nu trebuie sa fie o miscare a URII, VRAJMASIEI, a nebuniei cu care multi au crezut ca apara credinta! Asa cum ECUMENISTII au ispitele lor si ANTIECUMENISTII au ispita de cadea din iubire!

Sa nu credeti ca daca sunteti ANTIECUMENISTE sunteti neaparat n DREAPTA SLAVIRE! E o mare inselare! O sesizati?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.03.2008, 16:15:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, eu am duhovnic, si fac ascultare de el.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.03.2008, 18:46:09
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Iosif,tot parintele Staniloaie a zis ca ecumenismul este produsul masoneriei,iar expresia

"biserici nedepline" nu se refera la o masura mai mica a Harului,ci la faptul ca nu au Har.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.03.2008, 19:01:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Negroponte, Parintele Staniloae nu este pentru ecumenism, dar este pentru dialogul teologic.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.03.2008, 09:49:30
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Deci, e bine sa facem distinctia intre dialog ecumenic si alte forme ecumeniste. Eu sunt pentru dialog! Eu sunt pentru respect! Eu sunt pentru toleranta! Dar sunt in acelasi timp pentru o propovaduire ortodoxa autentica, ce nu trbeuie compromisa de dragul iubirii. Nu stirbim adevarul pentru iubire si nici iubirea pentru adevar!

Ma intelege si pe mine cineva pe acest forum???????:dozingoff:

Anca, fa ascultare de duhovnicul tau, e foarte bine si nu te mai baga atunci in probleme care te depasesc. Ecumenismul te depaseste...deocamdata! Vom afla cu timpul mai multe lucruri, Dumnezeu nu ne va lasa fara lumina intelepciunii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.03.2008, 10:52:01
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Draaga Iosif te inteleg si te aprob ca trebuie sa fim exemple de iubire fata de toata lumea inclusiv alte religii,dar dialogul nu trebuie sa minimalizeze adevarul de credinta.Nici eu nu sunt de partea "ultraortodocsilor" cu un verb aspru si destul de taios.Sa ne rugam pentru intelegerea corecta a ortodoxiei.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.03.2008, 11:58:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de vsovi

poi vezi Iosif draga, ca aici e minciuna, ca un astfel de catolic sau protestant daruit intru totul lui Dumnezeu, asta ar fi ortodox adica român, iar diferentza ar face-o patimile lor ....
Frate Vsovi,

Poate ca nu stiu sa citesc...sau poate am luat-o din loc...totul e posibil!

Insa in fraza de mai sus eu nu inteleg nimic altceca decat faptul ca orice catolic sau protestant daruit lui Dumnezeu ar fi un ortodox adica român! Adica ortodoxul roman este un om daruit lui Dumnezeu....


De ce nu poate sa devina un ortodox rus sau grec? De ce trebuie sa fie roman?

NU iti miroase deloc a nationalism pe aici?
nu draga Iosif, de ce le complici prea mult, poi era vorba ca nu exista catolic sau protestant sau orice altceva care nu sa fie daruit lui Dumnezeu ci sa fie daruit complet lui Dumnezeu iar daca totushi exista, acela deja nu mai este nici catolic shi nici protestanta shi nici grec shi nici rus, ci ala, daca chiar exista shi este daruit complet lui Dumnezeu, acele este roman, fiindca s-a facut pe sine creshtin-ortodox adevarat ca nu se poate altfel in cazul lui ca sa se fi dauit complet, adica roman ajunge sa iubeasca a fi cum spun Cuvantul Lui Dumnezeu care totushi spune ca shi evreii din vechime care se daruiau complet lui Dumnezeu erau Creshtini aceia, iar daca erau creshtini, tot romani ii numea Dumnezeu...

deci am vrut sa scot in evidentza folosindu-ma de Cuvantul Lui Dumnezeu ca nu exista un ecumenism cu apropiatzii, al unei iubiri din asta in adevar shi un echilibru cum spui dumneata shi ca asta ar fi o cale echilibrata a bunei vietzuiri shi ca exista asha o desavarshire, adica asha cum ai vazut dumneata ca chiar ar fi cineva credincioshi shi buni shi daruitzi complet lui Dumnezeu de alte credintze shi neamuri, poi nu sunt, shi trebuie citita pilda cu cel cazut intre talhari ca sa intzelegem cine sunt apropiatzii noshtrii, shi mai trebuie auzit ce spune Domnul Hristos cine sunt fratzii Lui shi ai noshtrii, apostolii shi sfintzii shi credincioshii Lui ce trebuie urmatzi... romanii sunt, ca asha ii numeshte Hristos, romanii creshtini-ortodocsi, dar nu e vorba de natzionalismul pentu politichie, de propaganda ieftina, sau Barnabian, ci romanii aia care fac voile lui Hristos, in taina... aia care ridica dig intre ei shi lume intru Hristos...

dar ce spui Dumneata cu echilibrul intre dragoste shi adevar vine din pacate din desfranare, shi este foarte larg raspandita aceasta traditzie lumeasca care nu respecta legea data pentru trup: "7.Sa nu fi desfranat." Caci noi ne gandim ca ar fi antonimul infranarii, dar antonimul infranarii este neinfranarea... sau ne gandm doar la curvie shi adulter... dar Domnul ne spune ca: "Cine Voieshte sa-shi ia crucea shi sa-Mi urmeze Mie.... in acest neam desfranat shi pacatos" deci ce insemneaza desfranat shi pacatos? poi desfranat vine din insashi termenul respectiv, ca desfranat este un fel de echilibrat, dar ce fel de echilibrat poate sa fie acela intre iubire shi adevar? Shi e mare mirare pentru dumneata shi precis iar te enervezi ca zici ca spun prostii... poi ia citeshte corect cuvantul desfranat? care este radacina? care este sensul cuvantului, ia-o pe litere, ce scrie? scrie des? sa ne gandim la des ca la de multe ori? da, des inseamna shi de multe ori, dar a frana des ar putea sa insemne infranat, dar atunci de ce spune ca sa nu fi des-franat? am putea sa pricepem ca e vorba sa fi infranat shi sa nu pacatuieshti de multe ori ca sa fi obligat sa te reinfranezi de prea multe ori, deci ca ar fi mai bine sa fi o data shi bine infranat shi apoi veshnic franat la ceva, shi nu neinfranat shi iar infranat shi iar neinfranat shi iar infranat ajungand sa fi foarte des-franat... da, ar fi o explicatzie a intzelegerii corecte a terminologiei... shi se potriveshte perfect cu pacatele cu patimile, cu curvia, dar atunci de de foloseshte Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos tocmai cei doi termeni in pericopa de ieri? vorbind despre un neam desfranat shi pacatos? cand era suficient sa-i zica doar pacatos, ca mie imi pare ca ar fi fost suficient... Dar iata ca nu e suficient, fiindca e vorba tocmai de echilibrul pe care-l invoci dumneata.... ca e foarte rau echilibrul asta al traditziei lumeshti, ca ar fi un fel de cumpatare, adica putzin din toate inclusiv pacate, cu un fel de masura... dar nu se refera la asha ceva Hristos, ca ce sens are sa faci toate pacatele cu masura? ce? daca faci pacatele cu masura shi echilibrat atunci nu mai eshti pacatos? eshti chiar un mare pacatos dar cu aere de sfant, de intzelepciune, de smerenie, deci e calea compromisului, a echilibrului cu pacatele, faci din toate shi pacatuieshti mereu, dar putzin, asha cat sa nu itzi atenteze la trup, sa nu mori, sa nu tzi se faca rau, sa nu ametzeshti,....in timp ce sufletul itzi merge in gheena.... Dar Hristos cum a spus?, cum e Cuvantul? la ce face trimitere cuvantul DES? Poi sigur ca da, la DES-adevar-Vartos-shire de la un shirag de virtutzi... da, de la DESAVARSIRE vine termenul in opinia mea.... deci iata intzelesul stricat shi traditzional al echilibrului, al minciunii, shi mie asha imi pare ca de asta a folosit Hristos ambele termene, neam Desfranat shi pacatos, adica neamul asta viclean ishi infraneaza desavarshirea pentru a face pacate, din toate, in mod echilibrat, ash cum itzi pare tzie corect a avea un echilibru intre adevar shi dragoste, poi Adevarul shi Dragostea nu au echilibruri intre ele, caci Adevarul e complet, shi ce masura potzi sa pui in el? il ciunteshti shi ce iese? nu iese minciuna?.... iar dragostea, daca e intru Hristos, ce echilibru potzi sa-i ceri ca shi cum ar face cel cuprins de dragoste de Dumnezeu ceva rau ca iubeshte, ar exagera in opinia echilibratzilor care repede l-ar tempera de la dragoste intru Hristos ca shi cum ar face pacate prin iubirea shi ascultarea lui, sau ar putea face el rau iubind? poate face pomul bun roade rele?, ei vezi cata stricaciune este in indemnul domniei tale la echilibru in Dragoste in Adevar, ca spunand de echilibru deja ai shi socotit ca Dragostea in Adevar ar fi o extrema periculoasa shi ar trebui infrnata, eliminate extremele shi lasat doar comromisul de mijloc al caii aurite, adica tocmai asta spui domnia ta, spui dar nu realizezi ce inseamna deci spui sa fim desfranatzi... ai vazut draga Iosif? de asta tzi-am cerut sa citeshti corect scriptura! dar shi ce scriu unii shi altzii, ca in mii de ani noi n-am deslushit-o shi doar doar cu Ajutorul lui Hristos ajungem sa pricepem ce spun defapt Cuvintele ei shi propozitziile, deoarece lumea creeaza o traditzie lumeasca a intzelegerii, indemnand la o falsa cumpatare.... traditzi care se baga cu nerushinare in traditzia Scripturistica shi atunci iar ne spune Hristos noua de neamul cel DesFranat shi Pacatos... dar ne mai spune nu numai Creshtini shi Romani, ci shi Israele mai spune cand ni se adreseaza, deci ne considera israelitzi, dar cercuitzi nu in carne ci la invartosharea inimii, ca Israel e nume sfant, nume ceresc...

Doamne ajuta, dar te rog nu mai incerca sa-mi iei ochii cu ideea ca din texte ar rezulta ceea ce vrei dumneata sa vezi, shi scotzi in evidentza mereu rastalmacind cand nu-tzi convine ca ai calcat in strechini, caci daca sensul cuvintelor nu le pricepi shi te faci ca nu shtii sa citeshti, shi ca ar rezulta altceva din frazele folosite ale altora atunci nu are sens discutzia, shi nu se cade, cu atat mai mult cu cat textele de pe blogul/site-ul domniei tale mi se par foarte profunde, intzelepte, corecte, frumoase....... dar nu uita ca daca o cirta, o iota, a unuia dintre aceshti mici copilashi ai lui Hristos calcam, e vai de noi, ca mai bine ne legam de gat o piatra de MOARA shi ne aruncam in mare(acolo de unde se pescuiesc oamenii) ca pedepsa va fi mai mica decat pentru unul care ii necinsteshte... :)

Sigur ca Dragoste in Adevar... dar unde sunt poruncile? unde e legea Harului? unde e lucrarea lui Hristos....adica Biserica, Umilintza shi Desavarshirea? Deci aproapele shi fratele e acela care il defineshte Hristos shi nu ce definesc ecumenishtii sau catolicii sau protestantzii adica totzi cei ce vehiculeaza tolerantza ca un melodie lugubra ce te face sa te crezi intolerant... caci Adevarul intotdeauna tolereaza mincinoshii, dar mincinoshii, de aia se numesc mincinoshi ca defapt ei sunt intolerantzi, ei nu pot suporta Adevarul, il leapada... din pricina nevoii de laudaroshenie probabil sau pur shi simplu din lacomie shi trufie naturala shi libertate... ca shi domniei tale itzi place foarte mult sa vorbeshti de libertatea naturala dar aia vine de la animale ca libertatea intru Hristos e in legea sfanta a Harului iar pentru lepadre de trup sint toate legile shi poruncile proorociile shi Cuvantul lui Dumnezeu, a le plini, a le face shi a rabda 40 de ani de drumuri cu picioare descultze ajungand a le straluci Hristos ca arama... dar a zis foarte clar: cine Voieshte... deci iata libertatea... ca daca nu voieshti, lasa pe altzii shi nu le inchide drumul spre Imparatzia Cerurilor... ca nu se supara Hristos daca vede ca nu iubeshti, nu voieshti nu shtii Adevarul shi incerci sa stai deoparte, dar daca vrei slava de la lume, de la shefi, de la Hristos doar asha ca sa te lauzi tu, atunci mai bine stai deoparte ca ai fi mai de apreciat... ca nu se supara Hristos ci chiar zice pleaca Creshtinule du-te nu sta aici, mergi la ale tale... ca decat sa fii "lumi/lupi in haina de oaie sau de miel" shi sa darami shi sa distrugi cu miile sau cu sutele atunci mai bine pashti la locul tau, la viatza ta unde ai fost dat, shi nu creezi traditzie falsa intre creshtini... shi iata ca itzi lasa Hristos toata Libertatea, dar nu uita ca shi asha vei da socoteala dupa ce tzi-ai ales, dupa cum tzi-ai dus viatza, dupa cum va considera Cel ce toate le Socoteshte shi le ia in seama daruindu-tzi acum cu Milostivire shi Adevar... iar la a doua venire, cand va veni nu numai sa judece pe fiecare ci shi sa plateasca fiecaruia dupa faptele sale, atunci se va vedea shi tot Adevarul shi Desavarshirea shi viatza pe care ai trait-o asha cum a fost ea... exact asha cum te-ai priceput in libertatea pe care tot Dumnezeu a creat-o shi a lasat-o la indemana omului... dar ashteptandu-se totushi cu indelunga rabdare shi blandetze ca omul sa-I urmeze lui Dumnezeu.... nu pentru altceva ci pentru ca Lumina este mai buna decat intunericul shi Dragostea decat rautatea... mai buna shi pentru om... pentru creshtin...pentru roman.:)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.03.2008, 13:46:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Deci, e bine sa facem distinctia intre dialog ecumenic si alte forme ecumeniste. Eu sunt pentru dialog! Eu sunt pentru respect! Eu sunt pentru toleranta! Dar sunt in acelasi timp pentru o propovaduire ortodoxa autentica, ce nu trbeuie compromisa de dragul iubirii. Nu stirbim adevarul pentru iubire si nici iubirea pentru adevar!

Ma intelege si pe mine cineva pe acest forum???????:dozingoff:

Anca, fa ascultare de duhovnicul tau, e foarte bine si nu te mai baga atunci in probleme care te depasesc. Ecumenismul te depaseste...deocamdata! Vom afla cu timpul mai multe lucruri, Dumnezeu nu ne va lasa fara lumina intelepciunii.
Iosif, nu problemele ma depasesc. Am citit si m-am informat si sunt de acord cu cele spuse de marii teologi ortodocsi si traitori ai ortodoxiei. Duhovnicul meu este unul dintre acestia. Pe el il urmez.
Problema este, ca tu si cu mine nu suntem de aceeasi parte a baricadei, in ceea ce priveste ecumenismul. Si nu intelegem acelasi lucru nici prin iubire, caci nu vad iubire in mesajele tale. Vad mai degraba o incercare de prozelitism in ceea ce priveste ecumenismul. Nu uita ca ortodoxia in decursul timpului a fost aparata cu pretul vietii. E prea pretioasa s-o sacrificam celor, care s-au rupt odata de noi.
Pana una alta, iarta-ma frate, dar pe tine te vad depasit, caci nu esti la curent cu ce spun marii teologi si traitori ai ortodoxiei. Daca gasesti inadvertente in cele afirmate de acestia, te rog sa ne atentionezi aici pe forum, ca sa intelegem si noi ce eventual este gresit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17