Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.05.2009, 13:21:36
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e musai sa faci liste, ci pur si simplu iti dai seama ca acele carti apartin unei spiritualitati straine.
Daca esti teolog (fie si aspirant) si vrei sa duci un razboi teologic poti sa le citesti dar chiar si asa riscul e mare.

Atunci cand nu cunosti (si e greu sa le stii pe toate!) unele argumente ale lor pot parea rezonabile, si pana sa te lamuresti unde e problema (si de multe ori e greu sa gasesti lamurire) planeaza indoiala si poate veni si sminteala.

Dar hai sa punem problema si altfel, exista atata carte ortodoxa scoasa pe piata de nu ne-ar ajunge 3 vieti sa o dam gata, sub ce motiv ar trebui sa citim ceea ce este strain si potential smintitor?

Eu te inteleg pe tine ca nu a avut cine sa-ti indrume lecturile si ai citit ce ai apucat si ca poate la un moment dat ti-a folosit poate ceea ce ai citit, dar nu crezi ca ar fi putut exista (teoretic) o alternativa (ortodoxa) la nevoile tale din acea perioada?

A-ti pune in pericol libertatea (prin sminteala) nu este o libertate!

Iar ceea ce spui despre Sf. Apostol Pavel nu este in duh ortodox ci este o scoatere din context in duh protestant!
Uite ce spune el de fapt:

"Toate sa le încercati; tineti ce este bine;
Feriti-va de orice înfatisare a raului." (1Tes. 5:21,22).

Raul nu este de "incercat", trebuie sa te feresti de el.

Cu tot respectul este periculos sa mergi pe ideea "sa citim doar cartile noastre ortodoxe", eu chiar vreau sa fac rost sa citesc si Coranul si nu vad nimic rau in asta, ideea e ca trebuie sa-ti fie "frica" de alte carti atat timp cat credinta ta este una slaba, mostenita (bagata pe gat de parinti, bunicii etc) dar atat timp cat credinta ta este una autentica si o credinta formata de propile tale convingeri nu o sa ai probleme. Eu as dori sa existe in Romania doar 100.000 de ortodocsi autentici, oameni plini de credinta si oameni plin de har, dect sa fie 20.000.000 de ortodocsi "de ocazie". Sunt sigura ca 100.000 de ortodocsi autentici, oameni care chiar traiesc dupa invatura ortodoxa si dupa ce a Sfintilor Parinti ar reusi sa schimbe lumea in bine.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.05.2009, 13:34:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Cu tot respectul este periculos sa mergi pe ideea "sa citim doar cartile noastre ortodoxe", eu chiar vreau sa fac rost sa citesc si Coranul si nu vad nimic rau in asta, ideea e ca trebuie sa-ti fie "frica" de alte carti atat timp cat credinta ta este una slaba, mostenita (bagata pe gat de parinti, bunicii etc) dar atat timp cat credinta ta este una autentica si o credinta formata de propile tale convingeri nu o sa ai probleme. Eu as dori sa existe in Romania doar 100.000 de ortodocsi autentici, oameni plini de credinta si oameni plin de har, dect sa fie 20.000.000 de ortodocsi "de ocazie". Sunt sigura ca 100.000 de ortodocsi autentici, oameni care chiar traiesc dupa invatura ortodoxa si dupa ce a Sfintilor Parinti ar reusi sa schimbe lumea in bine.
Coranul pentru un crestin, chiar si mai caldicel, este o carte inofensiva dpdv al credintei.
Nu la fel s-ar putea spune despre literatura protestanta.
Parerea mea.

In rest, si eu cred ca credinta nu se "imprumuta" prin imiatie sau se face prin obligatii si constrangeri ci se formeaza, dar din pacate din cate vad prea putin parinti incearca sa-si formeze copii prin catehizare si mai mult printr-un soi de imitatie a laturii exterioare a credintei.

Iar cand ajung la o anumita varsta incep sa se vada roadele unei credinte construite pe temelii de nisip.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.05.2009, 14:36:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Jertfa Domnului în opera Răscumpărării la catolici, protestanti si ortodocsi

Diferentele intre confesiuni pot fi considerate minore de catre unii, insa "subtilitatea" lor este analizata profund de teologii nostri. Redau in atasament un fragment din "Jertfa si Rascumparare", teza de doctorat a lui Constantin Galeriu.

Va recomand sa-l cititi, nu va veti pierde vremea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.05.2009, 15:26:10
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dl. Litanu, am vb si eu cu astfel de crestini supraconfesionali cum sunteti dvs. si sunt la fel de fanatici si plini de prejudecati ca oricare altii.

Pacea si armonia cu ei este posibila doar in masura in care consimti sa aderi la perspectiva lor personala si subiectiva asupra crestinismului, in momentul in care iti manifesti dezacordul fata de anumite aspecte, in special criticismul lor fata de crestinismul traditional (ortodox, catolic) iti sar in gat ca orice "fanatic".
Referitor la fanatism, nu este bine sa generalizati. Sunt si grupari religioase care au un respect real pentru crestinii din alte confesiuni, si care cred ca poporul lui Dumnezeu este format din toti credinciosii sinceri. Important este sa ai o dragoste sincera pentru Dumnezeu si pentru semeni. Restul nu conteaza.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dvs. aveti alt ton pe acest forum, asta poate pentru ca dvs. constientizati rolul de musafir si poate aveti si un dram de bun simt in plus, dar asta nu inseamna ca nu sunteti atasat punctului dvs. de vedere, altfel ati frecventa o biserica catolica, ortodoxa si nu una neoprotestanta.
Va asigur ca sunt cat se poate de original, in tonul pe care-l folosesc pe forum. Nu pot sa ma desfasor facand glume (sunt o fire vesela), dar in rest ma exprim cum imi place.

Aveti dreptate: sunt atasat de punctul meu de vedere (dar nu lipit). Dar asta nu ma impiedica sa frecventez si alte biserici si sa apreciez ce gasesc bun.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Crestinismul pe care il promovati nu este decat o alta confesiune
Eu nu promovez decat un principiu crestin, care s-ar putea traduce intr-un singur cuvant: "cercetati".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.05.2009, 16:28:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Referitor la fanatism, nu este bine sa generalizati. Sunt si grupari religioase care au un respect real pentru crestinii din alte confesiuni, si care cred ca poporul lui Dumnezeu este format din toti credinciosii sinceri. Important este sa ai o dragoste sincera pentru Dumnezeu si pentru semeni. Restul nu conteaza.
Chiar nu i-am intalnit desi unii la prima vedere erau asa cum spuneti dvs.

Citat:
Eu nu promovez decat un principiu crestin, care s-ar putea traduce intr-un singur cuvant: "cercetati".
Sigur, e un principiu bun (cred la fel) dar nu infailibil.

Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.05.2009, 19:03:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Consider ca exagerati....daca va inchipuiti ca aceste carti sunt eretice va inselati.Am reusit sa le citesc si nu contine invataturi eretice,eu stiu care sunt acele invataturi,scopuri .Sunt simple carti .Cea a lui Bullon vorbeste despre Apocalipsa exact asa interpretata ca si noi.Nu stiu de unde atata rautate...sincer....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.05.2009, 19:15:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si cei care mai au impresia ca un catolic sau un protestant nu se mai mantuieste,sau nu primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu ca si noi se inseala amarnic.Astea sunt minti bolnave.Ganditi-va ca Dumnezeu este pentru toti,intr-adevar ,ceea ce fac martorii lui Iehova nu este bine dar cartile acestea de care zic eu...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.05.2009, 00:01:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Consider ca exagerati....daca va inchipuiti ca aceste carti sunt eretice va inselati.Am reusit sa le citesc si nu contine invataturi eretice,eu stiu care sunt acele invataturi,scopuri .Sunt simple carti .Cea a lui Bullon vorbeste despre Apocalipsa exact asa interpretata ca si noi.Nu stiu de unde atata rautate...sincer....
De curiozitate, ce inseamna pentru tine "carti eretice"?
Ce carti despre interpretarea ortodoxa a Apocalipsei ai citit?

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si cei care mai au impresia ca un catolic sau un protestant nu se mai mantuieste,sau nu primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu ca si noi se inseala amarnic.Astea sunt minti bolnave.Ganditi-va ca Dumnezeu este pentru toti,intr-adevar ,ceea ce fac martorii lui Iehova nu este bine dar cartile acestea de care zic eu...
Pai daca e sa o luam asa, probabil exista si budhisti care se mantuiesc, hai sa ne apucam sa studiem si budhismul, poate ne convertim.

Sigur ca primeste aceeasi dragoste, si cel mai mare pacatos primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu, problema este modul in care o recepteaza fiecare.

Apropo, tu tii Sabath -ul evreiesc? Ca adventistii il tin, si blameaza pe toti cei care nu-l tin.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.05.2009, 07:27:54
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, tu tii Sabath -ul evreiesc? Ca adventistii il tin, si blameaza pe toti cei care nu-l tin.
1. Adventistii nu tin sabatul evreiesc ci tin sabatul celui care se numeste Domn al sabatului (Marcu 2:28). Adica, tin sabatul Domnului Iisus Hristos.
2. Referitor la blamare... stiti vorba aceea cu "hotul striga hotul".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.05.2009, 09:12:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De curiozitate, ce inseamna pentru tine "carti eretice"?
Ce carti despre interpretarea ortodoxa a Apocalipsei ai citit?



Pai daca e sa o luam asa, probabil exista si budhisti care se mantuiesc, hai sa ne apucam sa studiem si budhismul, poate ne convertim.

Sigur ca primeste aceeasi dragoste, si cel mai mare pacatos primeste aceeasi dragoste de la Dumnezeu, problema este modul in care o recepteaza fiecare.

Apropo, tu tii Sabath -ul evreiesc? Ca adventistii il tin, si blameaza pe toti cei care nu-l tin.


A spus cineva ca eu sustin adventismul?Ma supun legilor lor?Eu sunt crestin ortodox si nu sarbatoresc nici un Sabath.Daca citesc o carte care va spun cu toata sinceritatea ca nu e eretica,stiu sa deosebesc cartile eretice,astea doua sunt inofensive si au idei simple si nu fac diferente interconfesionale.Dar a trecut.Faptul ca eu am citit o carte a unui catolic sa zicem nu inseamna ca sunt catolic si sustin adaosul Filique(am dat un exemplu) .Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 22:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 00:23:02
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 10.05.2009 23:38:29
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50