Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.05.2009, 10:00:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Litanu;141027]1. Adventistii nu tin sabatul evreiesc ci tin sabatul celui care se numeste Domn al sabatului (Marcu 2:28). Adica, tin sabatul Domnului Iisus Hristos. [/quite]

Mai bine cititi contextul (daca puteti sa-l si intelegeti) in loc sa schimbati intelesul Scripturiii jongland cu cuvintele.
Sabath -ul a fost dat in contextul Legii Vechi si s-a terminat o data cu Legea Veche, nefiind o porunca morala ci una rituala, care a fost desfiintata prin jertfa de pe Cruce la fel cu restul ritualurilor, jertfelor, etc.

Dar n-are sens sa reluam aici discutia despre Sabath, am sa o continui acolo unde este deja, cand o sa am timp.

Din toate cele 10 porunci ale Decalogului pe care Domnul Hristos le reia in in Evanghelii, nu apare nici macar o singura data Sabatul.

Citat:
2. Referitor la blamare... stiti vorba aceea cu "hotul striga hotul".
Pai da, cum altfel si-ar fi facut sectele loc in lume daca nu strigand ca tot ce au fost pana la ei au gresit iar ei re-aduc in prim plan adevarata credinta..

Este laitmotivul oricarei grupari protestante si neoprotestante de la Luther incoace.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.05.2009, 10:04:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
A spus cineva ca eu sustin adventismul?Ma supun legilor lor?Eu sunt crestin ortodox si nu sarbatoresc nici un Sabath.Daca citesc o carte care va spun cu toata sinceritatea ca nu e eretica,stiu sa deosebesc cartile eretice,astea doua sunt inofensive si au idei simple si nu fac diferente interconfesionale.Dar a trecut.Faptul ca eu am citit o carte a unui catolic sa zicem nu inseamna ca sunt catolic si sustin adaosul Filique(am dat un exemplu) .Doamne ajuta!

Nu poti invata un peste despre pescuit.
Sau poate e vorba de altceva aici.

Am vazut ca eviti sa raspunzi la niste intrebari. De ce?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.05.2009, 11:26:47
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

[quote=AlinB;141055]
Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Din toate cele 10 porunci ale Decalogului pe care Domnul Hristos le reia in in Evanghelii, nu apare nici macar o singura data Sabatul.
Dvs. ati citit Evangheliile? Imi pun intrebarea la modul cel mai serios. Despre modul cum trebuie pazit sabatul zilei a saptea (sambata) se vorbeste de la un capat la celalalt al Evangheliilor. Expresia "sabat" (sau sambata) apare de cca 45 de ori, in cele patru Evanghelii.

Ceea ce vreti sa insinuati dvs. este incalificabil. Vreti sa spuneti ca o persoana a Dumnezeirii a ciuntit din cele 10 Porunci scrise de insusi Dumnezeu pe piatra (ca sa ramana pe vecie). Vreti sa spuneti ca acum nu mai avem 10 Porunci ci doar 9 (sau poate mai putine). Ca doar sunteti mai presus de Dumnezeu!

Daca vreti sa argumentati nepazirea zilei a saptea (singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu), faceti-o cu alte argumente, mai oneste (biserica catolica, spre exemplu, recunoaste ca ea a schimbat ziua de odihna). Nu puneti in spinarea Domnului Iisus Hristos ceea ce El nu a facut.

Nu ma indignat faptul ca nu respectati una din cele 10 Porunci, ci argumentul. Nu este deloc cinstiti sa-L bagi pe Hristos "la inaintare", pentru ceva ce nu a facut.

P.S. Se pare ca s-a deviat de la subiectul topicului. Discutii despre sabat se gasesc la "secte si culte".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.05.2009, 11:36:02
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

[quote=AlinB;141055]
Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Sabath -ul a fost dat in contextul Legii Vechi si s-a terminat o data cu Legea Veche, nefiind o porunca morala ci una rituala, care a fost desfiintata prin jertfa de pe Cruce la fel cu restul ritualurilor, jertfelor, etc.

.
Confundati legile ceremoniale (scrise pe zapis si pironite pe cruce- Coloseni 2:14) cu Legea Morala a lui Dumnezeu-cele 10 Porunci (scrisa pe piatra de insusi Dumnezeu, pusa in chivot, care se afla inTemplul lui Dumnezeu din cer - Apocalipsa 11:19). S-ar putea sa aveti surpriza ca, la judecata, sa fiti pus fata in fata cu Legea lui Dumnezeu, pe care o cunoasteti dar o desfiintati pentru a va justifica teologia. Mai bine nu ati fi cunoscut aceasta Lege.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.05.2009, 13:50:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Dvs. ati citit Evangheliile? Imi pun intrebarea la modul cel mai serios. Despre modul cum trebuie pazit sabatul zilei a saptea (sambata) se vorbeste de la un capat la celalalt al Evangheliilor. Expresia "sabat" (sau sambata) apare de cca 45 de ori, in cele patru Evanghelii.
Si eu ma intreb foarte serios daca ati citit Evangheliile sau doar statistica facuta pe marginea cuvintelor din ele.
Faptul ca apare de 45 de ori sau ca Hristos a pazit oarecum Sabath -ul pana la jertfa de pe cruce nu inseamna ca este mai mult decat o porunca pentru evrei.

Citat:
Ceea ce vreti sa insinuati dvs. este incalificabil. Vreti sa spuneti ca o persoana a Dumnezeirii a ciuntit din cele 10 Porunci scrise de insusi Dumnezeu pe piatra (ca sa ramana pe vecie). Vreti sa spuneti ca acum nu mai avem 10 Porunci ci doar 9 (sau poate mai putine). Ca doar sunteti mai presus de Dumnezeu!
Se pare ca cele 10 porunci sunt pentru dvs. ceea ce a devenit sarpele de arama mai tarziu pentru evrei.
Dumnezeu n-a "ciuntit" nimic, doar a pus lucrurile in ordine.
Chestia cum "ca sa ramana pe vecie" este interpretarea dvs., fantezii pe marginea Scripturii daca doriti, in definitiv, ca sa va aduc cu picioarele pe pamant, tablele Legii nici macar nu s-au pastrat.

Crestinul are doar doua porunci (sper ca le stiti) si care daca doriti se pot diversifica in zeci de norme morale, nu doar 9.

[quoe] Daca vreti sa argumentati nepazirea zilei a saptea (singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu), faceti-o cu alte argumente, mai oneste (biserica catolica, spre exemplu, recunoaste ca ea a schimbat ziua de odihna). Nu puneti in spinarea Domnului Iisus Hristos ceea ce El nu a facut.
Ma rog, este pozitia teologica a dumnealor (poate), personal cred ca nu se bazeaza pe o interpretare corecta a Scripturii, legea ceremoniala care include Sabath -ul saptamanal a fost desfiintata pe Cruce.
Nu stiu ce intelegeti prin "argumente oneste", probabil doar cele oferite de dvs pentru ca na, pentru cioara tot puii ei sunt mai frumosi, nu?

Citat:
Nu ma indignat faptul ca nu respectati una din cele 10 Porunci, ci argumentul. Nu este deloc cinstiti sa-L bagi pe Hristos "la inaintare", pentru ceva ce nu a facut.
Eu cred ca nu este "cinstit" sa se pretinda crestinilor pazirea Sabathului evreiesc..dar ma rog, fiecare intelege Scriptura in felul sau, si macar daca ar fi doar doua pozitii, asta nu arata decat cat de mincinos este slogaul "Sola Scriptura".

Citat:
P.S. Se pare ca s-a deviat de la subiectul topicului. Discutii despre sabat se gasesc la "secte si culte".
Pai trebuia sa postati acolo, dar vad ca nu v-ati putut abtine.

Oricum topicul asta tot acolo isi afla locul,de fapt nici nu inteleg pentru ce a fost deschis, ca sa fim "informati" ca materialele de propaganda adventiste nu sunt eretice?


[quote=Litanu;141072]
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Confundati legile ceremoniale (scrise pe zapis si pironite pe cruce- Coloseni 2:14) cu Legea Morala a lui Dumnezeu-cele 10 Porunci (scrisa pe piatra de insusi Dumnezeu, pusa in chivot, care se afla inTemplul lui Dumnezeu din cer - Apocalipsa 11:19).
Eu cred ca aceasta confuzie va apartine, clasificarea celor 10 porunci ca suma de legi exclusiv morale apartine interpretarii dvs. si nu Scripturii.

Citat:
S-ar putea sa aveti surpriza ca, la judecata, sa fiti pus fata in fata cu Legea lui Dumnezeu, pe care o cunoasteti dar o desfiintati pentru a va justifica teologia. Mai bine nu ati fi cunoscut aceasta Lege.
Idem.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.05.2009, 14:17:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Va intreb si eu ceva: de ce Hristos nu enumera toate cele 10 porunci cand acel tanar l-a intrebat ce sa faca pentru a mosteni viata vesnica?

"...de vrei să intri în viață, păzește poruncile.
El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb;
Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta și să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți."
Matei 19, 17-19 (si Marcu 10, 18-19 si Luca 18, 18-20)

si de ce subliniaza ca:

"Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,
Care sunt umbră celor viitoare"
Coloseni 2, 16-17

si ca:

"Fiul Omului este Domn și al sâmbetei."
Luca 6, 5
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.05.2009, 15:01:06
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca ... Hristos a pazit oarecum Sabath -ul pana la jertfa de pe cruce nu inseamna ca este mai mult decat o porunca pentru evrei.
1. A pazit sau nu a pazit Hristos ziua a saptea? Ce vrea sa insemne acel "a pazit oarecum"?
2. Daca Domnul Iisus Hristos a pazit poruncile lui Dumnezeu (inclusiv porunca a patra), este gresit sa-L copiem? Daca Domnul Iisus Hristos ma va intreba de ce am respectat o anumita porunca, as vrea sa-i pot raspunde: "pentru ca asa ai facut si Tu Doamne". Daca vrei sa nu gresesti, imita-L pe Mantuitorul.
"Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui."(spune Mantuitorul in Ioan 15:10)
3. Daca pazirea poruncii a patrta a fost o valabila pentru evrei, pana la jertfa de pe Cruce, de ce nu a spus nimic Mantuitorul despre aceasta anulare a unei porunci? Nu a avut timp? Ca a inviat si si a mai stat 40 de zile printre noi.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.05.2009, 15:20:50
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Va intreb si eu ceva: de ce Hristos nu enumera toate cele 10 porunci cand acel tanar l-a intrebat ce sa faca pentru a mosteni viata vesnica?

"...de vrei să intri în viață, păzește poruncile.
El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb;
Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta și să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți."
Matei 19, 17-19 (si Marcu 10, 18-19 si Luca 18, 18-20)
Dupa cum vedeti, aici Mantuitorul specifica doar poruncile care reflecta relatia dintre semeni. Nu face nici o referire la primele patru porunci care reflecta relatia dintre Dumnezeu si om. Sa intelegem ca s-au desfiintat aceste prime patru porunci (1. Sa nu ai alti Dumnezeu, 2. Sa nu-ti faci chip cioplit...3 Sa nu iei in desert numele Domnului. 4 Aduti aminte de ziua de odihna...)? Daca vreti sa ajungeti la o conluzie prin care sa desfiintati o porunca inseamna ca trebuie sa le desfiintati pe toate 4.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
si de ce subliniaza ca:

"Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,
Care sunt umbră celor viitoare"
Coloseni 2, 16-17
Luati Coloseni cap. 2 incepand cu versetul 14. Vedeti ca se vorbeste despre desfiintarea unor porunci scrise pe zapis (carte). Era vorba despre niste ceremonii (sabate ceremoniale) care cuprindeau unele reguli referitoare la mancare, bautura, zile, luni, etc. Nu era vorba despre cele 10 Porunci scrise pe piatra. (Subiectul ar merita detaliat, dar nu pe acest topic).
si ca:
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Fiul Omului este Domn și al sâmbetei."
Luca 6, 5
Domnul Iisus Hristos este Domn a ceea ce El a instituit si mai exista. Nu poate fi Domn a ceva ce a fost desfiintat. Este Domnul Iisus Hristos, Domn al vietii dvs.? Daca da, inseamna ca existati, nu sunteti "desfiintat".
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.05.2009, 17:03:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Dupa cum vedeti, aici Mantuitorul specifica doar poruncile care reflecta relatia dintre semeni. Nu face nici o referire la primele patru porunci care reflecta relatia dintre Dumnezeu si om. Sa intelegem ca s-au desfiintat aceste prime patru porunci (1. Sa nu ai alti Dumnezei, 2. Sa nu-ti faci chip cioplit...3 Sa nu iei in desert numele Domnului. 4 Aduti aminte de ziua de odihna...)? Daca vreti sa ajungeti la o conluzie prin care sa desfiintati o porunca inseamna ca trebuie sa le desfiintati pe toate 4.
Am observat ca se refera la relatiile interumane.
Bineinteles ca vom respecta si primele patru porunci. Dar n-am prins ideea de ce i-a subliniat Iisus tanarului doar restul poruncilor pentru accesul la viata vesnica...
Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Luati Coloseni cap. 2 incepand cu versetul 14. Vedeti ca se vorbeste despre desfiintarea unor porunci scrise pe zapis (carte). Era vorba despre niste ceremonii (sabate ceremoniale) care cuprindeau unele reguli referitoare la mancare, bautura, zile, luni, etc. Nu era vorba despre cele 10 Porunci scrise pe piatra. (Subiectul ar merita detaliat, dar nu pe acest topic).
si ca:
"Coloseni 2, 14: Ștergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, și l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."

Da, ar merita detaliat. Dar poate ca s-a si dezbatut de forum mai demult, merita de cautat. De fapt uite-l aici.

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos este Domn a ceea ce El a instituit si mai exista. Nu poate fi Domn a ceva ce a fost desfiintat. Este Domnul Iisus Hristos, Domn al vietii dvs.? Daca da, inseamna ca existati, nu sunteti "desfiintat".
Pana voi ajunge la dezpatimire mai am de razboit cu vechile obiceiuri. Pentru mine nasterea din nou nu este un eveniment instantaneu, ci o transformare in timp, o nevointa continua care poate intr-un final sa duca la desavarsire prin harul lui Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.05.2009, 18:28:30
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am observat ca se refera la relatiile interumane.
Bineinteles ca vom respecta si primele patru porunci. Dar n-am prins ideea de ce i-a subliniat Iisus tanarului doar restul poruncilor pentru accesul la viata vesnica...
Nici eu nu am prins ideea. Dar, putem observa ca atunci cand vorbeste despre conditiile obtinerii vietii vesnice, Domnul Iisus Hristos pune un accent deosebit pe manifestarea activa a dragostei fata de semeni. Este foarte frumos reliefat acest lucru si in Evanghelia dupa Matei cap 25:31-46.

Ca sa ramanem in spiritul lui Hristos, pot spune ca lipsa dragostei fata de semeni duce sigur la pierderea mantuirii.

Nu pot spune acelasi lucru despre pazirea unor porunci (cum ar fi pazirea sabatului). Dar asta nu inseamna ca ne putem permite sa calcam cu buna stiinta poruncile lui Dumnezeu (daca suntem constienti de valabilitatea lor).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 22:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 00:23:02
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 10.05.2009 23:38:29
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50