Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2009, 15:54:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Smile

Tot un clip de-al lor:

http://www.youtube.com/watch?v=cAX2b...eature=related
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2009, 09:30:10
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Draga Heaven, nu cred ca lumea duce lipsa de muzica rock, ci de rugaciune. Dupa umila mea parere, calugarii ar trebui sa se tina de ascultarile monahale. Mi se pare ca e o mare inselare a crede ca prin aceasta muzica poti sa-i atragi pe tineri la Dumnezeu. Ei produc mai multa sminteala. Din contra, tinerii vor fi atrasi de muzica autentica a Bisericii, cea psaltica. Caci aceasta muzica le-ar aduce adevaratul folos duhovnicesc.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/

Last edited by anastasia2008; 26.09.2009 at 09:32:25.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.09.2009, 09:50:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Muzica autentica" bisericeasca?
Exista o conceptie care zice ca ingerii canta in ceruri.
Aceasta e aratata neadevarata de Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica care zice ca ingerii nu vorbesc ci comunica ganditor.

Muzica bizantina e o muzica care se foloseste in Biserica Ortodoxa,se mai foloseste si muzica cu cor (calofonica parca ii zice) se poate face Sfanta Liturghie si fara sa canti cum slujesc unii preoti.
Muzica s-a pus ca sa atraga credinciosii mai usor la Sfintele Slujbe si la intelesurile fara sfarsit care sunt in Sfintele Slujbe.Si acestea sunt in cuvinte spuse.
E foarte frumos ce fac calugarii acestia pentru atragerea tinerilor la Biserica.
Slujbele nu se tin pentru Dumnezeu se tin pentru oameni.
Sfantul Ioan Cucuzel a compus niste muzica instrumentala cu influente din muzica turceasca.Aceea a compus-o Sfantul normal pentru a o asculta in afara slujbelor oamenii.Numai la catolicii si luteranii rataciti se canta muzica de orga la Sfintele Slujbe fara cuvinte.Altfel muzica de orga ar fi frumoasa dar nu sa se cante la Sfanta Liturghie si la alte Sfinte Slujbe.

Last edited by mihailt; 26.09.2009 at 10:13:50.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.09.2009, 10:03:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Draga Heaven, nu cred ca lumea duce lipsa de muzica rock, ci de rugaciune. Dupa umila mea parere, calugarii ar trebui sa se tina de ascultarile monahale. Mi se pare ca e o mare inselare a crede ca prin aceasta muzica poti sa-i atragi pe tineri la Dumnezeu. Ei produc mai multa sminteala. Din contra, tinerii vor fi atrasi de muzica autentica a Bisericii, cea psaltica. Caci aceasta muzica le-ar aduce adevaratul folos duhovnicesc.
sunt intrutotul de accord cu tine.
nu se potriveste unui calugar sa cante o astfel de muzica, statutul lui e diferit de cel al mireanului, are alte voturi.
cand cineva ajunge de gusta din frumusetea ortodoxiei, i se pare indestulatoare.nu putem substitui muzica bisericeasca cu o muzica profana.fiecare isi are rostul ei. muzica asa-zisi calugari e f faina.doar ca nu e potrivita hainei care o poarta.
Hristos e cel care isi cheama copii la el, nu noi.si are EL diferite metode de a-i aduce....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.09.2009, 10:22:30
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
E foarte frumos ce fac calugarii acestia pentru atragerea tinerilor la Biserica.
Slujbele nu se tin pentru Dumnezeu se tin pentru oameni.
Sfantul Ioan Cucuzel a compus niste muzica instrumentala cu influente din muzica turceasca.Aceea a compus-o Sfantul normal pentru a o asculta in afara slujbelor oamenii.Numai la catolicii si luteranii rataciti se canta muzica de orga la Sfintele Slujbe fara cuvinte.
Tocmai asta este problema. Ca profesor de religie, iti spun sigur ca tinerii ar vedea in film doar partea negativa, mai pe sleau ar rade de ortodoxie. Ar spune: uite unde s-a ajuns.
Eu n-as putea sa-l prezint lor ca pe ceva pozitiv. Pentru ca ei au o parere formata despre calugari, cum o avem si noi, de altfel. Eu, ca sunt mai matura, inteleg mesajul pe care vor ei sa-l transmita, dar un tanar se sminteste usor.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2009, 12:08:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Sinod al BO Greaca o fi mai putin intelept ca sora Anastasia sau ca sora Lore86 de ii lasa pe acei calugari sa cante si nu le-a zis nimic pentru aceasta.
Mai surorilor ati inteles macar versurile acestor melodii de ii atacati asa pe acesti calugari?
Poporul din Grecia priveste altfel preotii si calugarii de cat cum credeti fratiile voastre.
Cuviosul Porfirie se ducea si manca la un restaurant/terasa care nu era deloc de lux si povesteste ca la un moment dat neavand unde sa se aseze la masa s-a asezat cu o tanara.Si nu se uita nimeni aiurea la cuviosul Porfirie ca la noi daca vede careva un parinte la o terasa ca a venit sa bea un suc nu sa manance l-a si clasificat ca apostat.
Parintele Sofronie i-a dat unui tanar de a venit la dansul dupa ce l-a povatuit (care probabil nu avea prea multi bani) niste bani de pomana sa se duca sa manance o masa la restaurant si sa o bea o sticla de vin sa stie citez ca "a baut o sticla de vin de la popa Sofronie".

Last edited by mihailt; 26.09.2009 at 12:38:43.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2009, 16:12:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

stiu, am fost in grecia cu un grup de pelerini, dintre care si doi preoti in reverenda(doar ca preotii greci poarta in plus rasa si culion). in timp ce ne plimbam prin salonic iata ca acesti preoti care ne insoteau sunt injurati pt ca nu respectau uniforma, adica nu purtau rasa si culion.
2. inca nu stim care e pozitia biserici greciei, asa ca sa nu ne pripim cu concluziile. nu cred ca parintiilor de pe sf munte le surade ideea. sa asteptam intai reactia lor, pozitia oficiala o BOG si apoi sa punem etichete...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2009, 16:20:28
Mihai2009 Mihai2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Tocmai asta este problema. Ca profesor de religie, iti spun sigur ca tinerii ar vedea in film doar partea negativa, mai pe sleau ar rade de ortodoxie. Ar spune: uite unde s-a ajuns.
Eu n-as putea sa-l prezint lor ca pe ceva pozitiv. Pentru ca ei au o parere formata despre calugari, cum o avem si noi, de altfel. Eu, ca sunt mai matura, inteleg mesajul pe care vor ei sa-l transmita, dar un tanar se sminteste usor.
eu nu inteleg de ce aceasta muzica....careia ii spuneti rock va deranjeaza asa mult.Ascult si eu o trupa rock si credeti-ma nu este nici un vers satanic sau care sa instige la violenta.Din contra,daca imi permiteti voi reveni cu o melodie in care mesajul este de pace.Revenind la calugari.Omenirea se schimba, unii zic ca e evolutie (dar eu nu as numi-o asa) trebuie sa fim atrasi de Biserica si de viata religioasa.Eu recunosc..nu prea ma duc la biserica..din ce cauza..nu-mi place atitudinea preotilor fata de copiii,te trateaza cu mare superioritate,de parca nu am fi egali in fata lui Dumnezeu si multe altele.Sincer sunt mult mai atras de acesti preoti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.09.2009, 17:10:26
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Parerea unui amarat, nu dati cu parul

Acesti calugari fac misiune in felul lor. Scopul (banuiesc) e sa atraga tinerii care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu inca. Muzica rock sau folk pe care o canta, atata timp cat e scrisa cu gandul la Dumnezeu, cu cuvinte despre Dumnezeu, nu poate dauna celor care o asculta.
Iar cei carora nu le place (sa zicem mai avansati in credinta care deja se roaga si asculta muzica psaltica) oricum nu o asculta. Corect?
Pe de alta parte, daca muzica atrage, acesti calugari vor intra in contact cu tinerii si se pot intampla 2 lucruri:
1. ori tinerii ii vor cunoaste pe calugari si vor fi cuceriti de inimile care se afla in spatele muzicii si versurilor;
2. ori calugarii vor fi cei influentati de contactele cu viata lumeasca a tinerilor din ziua de azi.

In cazul 2, asta se va intampla abia dupa o vreme, timp in care misiunea se va fi indeplinit (cel putin partial).

Oricum, ma gandesc asa: daca nu ar fi fost benefica pentru cineva (din punctul de vedere al mantuirii) Dumnezeu, care vede totul si poate orice, nu ar fi lasat sa se intample.
__________________
Doamne ajuta!

Last edited by caminaris; 26.09.2009 at 17:12:53.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.09.2009, 17:49:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

crezi ca uciderea lui abel a fost benefica? si totusi s-a intamplat...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugarii liberi, free monks



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42