Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.09.2009, 00:20:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Chiar pana acum nu am auzit ca la greci se slujeste in greaca veche si la rusi,bulgari,sarbi in slavona.Normal ca la greci se slujeste in greaca vorbita,la rusi in rusa ,la bulgari in bulgareste,la sarbi in sarbeste iar la BO Greaca din SUA se slujeste in englezeste.
Asta (a sustine ca numai anumite limbi sunt bune sa slujesti) este o erezie care prima data a patruns prin inselare draceasca in BC ca se zicea ca trebuie neaparat sa slujesti in latina.Dar BC acum s-a dezis de aceasta erezie si s-a mai dezis si de alte rataciri dar se pare au ramas niste inselati de draci,asa numita secta "vechii catolici" care sustin aceasta idee ratacita ca trebuie sa slujesti in latina.
Oricum in Bisericile Ortodoxe se slujea in limba locala - vedeti de exemplu pe Sfantul Antim care a introdus limba romana in cultul liturgic romanesc cum fusese de la inceput si cum era normal.


Normal ca trebuie sa se actualizeze forma Sfintelor Slujbe dupa cuvintele de acum dar fara a schimba intelesurile si asta se poate face numai prin inspiratia Duhului Sfant.Biserica fiind vie ca Dumnezeu e prezent intr-ansa si se poate vedea ca s-au tot actualizat Sfintele Slujbe care se fac pentru oameni nu pentru Dumnezeu ca nu are nevoie Dumnezeu de slujbe.
Se fac pentru ca Dumnezeu prin Sfintele Taine si Sfintele Slujbe se impartaseste oamenilor pe cat poate fiecare a primi.
Chiar acum de curand Dumnezeu prin IPS Anania si altii a dat o forma cu cuvintele actuale a Sfintei Scripturi.
Mihail, nu esti bine informat. Din pacate majoritatea bisericilor ortodoxe locale slujesc in limbi vechi. In Grecia (si in mai toate bisericile grecesti din strainatate, exceptie facand USA) se slujeste in greaca veche. Cand fostul arhiepiscop a incercat acum cativa ani sa puna macar evanghelia in greaca noua, au fost miscari de protest si a trebuit sa renunte.

La fel, in mai toata Rusia se slujeste in slavona. Cei care incearca sa propage slujba in rusa sunt persecutati (am cunoscut personal un traducator preot care nu mai are parohie din cauza asta)..
In majoritatea tarilor slabe tot in slavona, in Serbia au inceput sa mai introduca si sarba, de un timp.

Ai dreptate ca este impotriva principiilor ortodoxe, insa asta este situatia actuala si nu este cazul sa o idealizam

Romania este intr-o situatie privilegiata ca are slujbele intr-o limba inteligibila. Asta din cauza ca s-au tradus acum 300 de ani.

Aici la Bruxelles din cele vreo 20 de parohii care exista doar doua sunt in franceza, limba locala. Majoritatea sunt in limbi coplect ininteligibile credinciosilor, mai ales a celor care nu au fost la scoala in tarile natale: greaca veche, slavona, georgiana veche... Ei nu inteleg bine nici evanghelia la slijba.
In Germania exista numai vreo doua trei parohii complect germanofone. (la un mlilion de ortodocsi)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.09.2009, 00:47:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Antim Ivireanul a introdus in Sfanta Biserica limba romana si se vedea clar ca in Sfantul Antim locuieste Dumnezeu cu multe daruri ca pe langa ca era mare teolog era si geniu universal fiind mare arhitect,sculptor,
gramatician,cunostea nu stiu cate limbi straine,tipograf si altele.

Eu nu cred ca se slujeste pe greaca veche sau slavona ca am auzit cantari ortodoxe pe engleza de la Sfintele Manastiri fondate de parintele arhimandrit Efrem Filotheitul.
Pe care le-am si postat aci pe forum,linkul la respectivele cantari.
http://www.stanthonysmonastery.org/music/It is Truly Right.mp3
Chiar de pe siteul unei Sfinte Manastiri fondate de cuviosul Efrem Filotheitul.
Aflate sub BO Greaca,care are si o mitropolie in SUA.
http://www.goarch.org/archdiocese/monasteries

Mai apoi exista cantarea "Agni Parthene" pe youtube de la diverse Sfinte Manastiri grecesti care e pe greaca normala nu pe greaca veche.

Poftiti aci versurile pe engleza a cantarii "Cuvine-se cu adevarat" pe engleza:
"It is truly meet to bless thee, O Theotokos,
ever blessed, and most pure, and the Mother of our God.
More honorable than the cherubim,
and beyond compare more glorious than the seraphim.
Without corruption thou gavest birth to God the Word.
True Theotokos, we magnify thee"
Alta varianta:
"It is truly meet and right to bless you, O Theotokos,
Ever-blessed and most-pure mother of our God.
More honourable than the Cherubim,
And beyond compare more glorious than the Seraphim,
Who without corruption gave birth to God the Word,
True Theotokos: we magnify you."

Last edited by mihailt; 30.09.2009 at 01:17:15.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.09.2009, 12:12:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfantul Antim Ivireanul a introdus in Sfanta Biserica limba romana si se vedea clar ca in Sfantul Antim locuieste Dumnezeu cu multe daruri ca pe langa ca era mare teolog era si geniu universal fiind mare arhitect,sculptor,
gramatician,cunostea nu stiu cate limbi straine,tipograf si altele.

Eu nu cred ca se slujeste pe greaca veche sau slavona ca am auzit cantari ortodoxe pe engleza de la Sfintele Manastiri fondate de parintele arhimandrit Efrem Filotheitul.
Pe care le-am si postat aci pe forum,linkul la respectivele cantari.
http://www.stanthonysmonastery.org/music/It is Truly Right.mp3
Chiar de pe siteul unei Sfinte Manastiri fondate de cuviosul Efrem Filotheitul.
Aflate sub BO Greaca,care are si o mitropolie in SUA.
http://www.goarch.org/archdiocese/monasteries

Mai apoi exista cantarea "Agni Parthene" pe youtube de la diverse Sfinte Manastiri grecesti care e pe greaca normala nu pe greaca veche.

Poftiti aci versurile pe engleza a cantarii "Cuvine-se cu adevarat" pe engleza:
"It is truly meet to bless thee, O Theotokos,
ever blessed, and most pure, and the Mother of our God.
More honorable than the cherubim,
and beyond compare more glorious than the seraphim.
Without corruption thou gavest birth to God the Word.
True Theotokos, we magnify thee"
Alta varianta:
"It is truly meet and right to bless you, O Theotokos,
Ever-blessed and most-pure mother of our God.
More honourable than the Cherubim,
And beyond compare more glorious than the Seraphim,
Who without corruption gave birth to God the Word,
True Theotokos: we magnify you."
Mihail, ma exasperezi.

Sigur ca exista in engleza, exista si in germana si in franceza etc, slujbele, insa grecii din Grecia (si din multe alrte biserici din occident, cele care nu slujesc in limbile locale de care zici tu, si care in europa sunt putine, in USA mai multe) slujesc in GREACA VECHE, iti poqte confirma oricine, iar in Rusia in slavona veche


Agni Pathene este in greaca noua pentru ca a fost scrisa de afantul Nectarie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.09.2009, 14:15:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Chiar pana acum nu am auzit ca la greci se slujeste in greaca veche si la rusi,bulgari,sarbi in slavona.Normal ca la greci se slujeste in greaca vorbita,la rusi in rusa ,la bulgari in bulgareste,la sarbi in sarbeste iar la BO Greaca din SUA se slujeste in englezeste.
Asta (a sustine ca numai anumite limbi sunt bune sa slujesti) este o erezie care prima data a patruns prin inselare draceasca in BC ca se zicea ca trebuie neaparat sa slujesti in latina.Dar BC acum s-a dezis de aceasta erezie si s-a mai dezis si de alte rataciri dar se pare au ramas niste inselati de draci,asa numita secta "vechii catolici" care sustin aceasta idee ratacita ca trebuie sa slujesti in latina.
Oricum in Bisericile Ortodoxe se slujea in limba locala - vedeti de exemplu pe Sfantul Antim care a introdus limba romana in cultul liturgic romanesc cum fusese de la inceput si cum era normal.


Normal ca trebuie sa se actualizeze forma Sfintelor Slujbe dupa cuvintele de acum dar fara a schimba intelesurile si asta se poate face numai prin inspiratia Duhului Sfant.Biserica fiind vie ca Dumnezeu e prezent intr-ansa si se poate vedea ca s-au tot actualizat Sfintele Slujbe care se fac pentru oameni nu pentru Dumnezeu ca nu are nevoie Dumnezeu de slujbe.
Se fac pentru ca Dumnezeu prin Sfintele Taine si Sfintele Slujbe se impartaseste oamenilor pe cat poate fiecare a primi.
Chiar acum de curand Dumnezeu prin IPS Anania si altii a dat o forma cu cuvintele actuale a Sfintei Scripturi.
daca nu ai auzit nu inseamna ca asa e. stiu sigur ca am auzit eu insami ca la greci se slujeste in greaca veche, iar la rusii, ucraineni si sarbi in slavona. mai mult decat atat sunt considerati schismatici ucrainenii care slujesc in ucraineana(nu asta e sg motiv).
eu nu am zis in care limba e cel mai bine sa slujesti, stiu ca in america se slujeste in engleza, in austria am auzit ecfonise si in germana.
si eu consider ca e firesc liturghia sa se slujesca in limba pe care o intele omul
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.09.2009, 14:40:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
daca nu ai auzit nu inseamna ca asa e. stiu sigur ca am auzit eu insami ca la greci se slujeste in greaca veche, iar la rusii, ucraineni si sarbi in slavona. mai mult decat atat sunt considerati schismatici ucrainenii care slujesc in ucraineana(nu asta e sg motiv).
eu nu am zis in care limba e cel mai bine sa slujesti, stiu ca in america se slujeste in engleza, in austria am auzit ecfonise si in germana.
si eu consider ca e firesc liturghia sa se slujesca in limba pe care o intele omul
La muntele Athos auzeam ca se mai slujeste si in greaca veche, dar in restul Greciei, e in greaca noua...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.09.2009, 15:13:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La muntele Athos auzeam ca se mai slujeste si in greaca veche, dar in restul Greciei, e in greaca noua...
Nu, dragilor, este greaca veche peste tot, din pacate. Glykys, cred ca confunzi cu calendarul: la Athos este calendarul vechi iar in restul Greciei, nou.
Stiu bine pt ca cunosc multi greci si am studiat problema. Am organizat si o conferinta despre acest subiect - limbie liturgice si traducerile liturgice. Am invatat si putina greaca veche si am studiat nitel texte liturgice.
Grecilor li se zburleste parul daca aduci vorba de greaca noua in Biserica, chiar celor mai deschisi si care sunt pentru folosirea limbilor locale in occident. Insa majoritatea lumii nu intelege slujbele. Liturghia poate o mai inteleg partial, daca au facut cateheza. Dar de ex. in post nu se mai face pe nicaieri canonul sf Andrei, ca este absolut ininteligibil... Psalmii tot asa, este traducere f veche si o greaca dinainte de Hristos, nu koiné ca Biblia.

Mihail, suntem de acord cu ideea ca ar trebui sa se slujeasca in limbi pe care sa le inteleaga lumea. Dar din pacate nu este asa in momentul de fata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.10.2009, 16:47:13
Sotacap Sotacap is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2009
Mesaje: 4
Implicit

Ori cu Dumnezeu ori cu rockul.. nu poti sluji la doi Domni. Dar, daca ne gandim, este un fel de a te apropia de oameni de tineri.. sa ii aduci.. Incetul cu incetul dupa voia lui Dumnezeu.. Trebuie sa fie dupa voia lui Dumnezeu. Atata timp cat ei doar canta asta pentru exteriorul lumii, nu tin concerte si NU canta muzica asta in biserica-manastire este bine.

Bucurie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.10.2009, 18:19:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sotacap Vezi mesajul
Ori cu Dumnezeu ori cu rockul.. nu poti sluji la doi Domni. Dar, daca ne gandim, este un fel de a te apropia de oameni de tineri.. sa ii aduci.. Incetul cu incetul dupa voia lui Dumnezeu.. Trebuie sa fie dupa voia lui Dumnezeu. Atata timp cat ei doar canta asta pentru exteriorul lumii, nu tin concerte si NU canta muzica asta in biserica-manastire este bine.

Bucurie.
Nu inteleg de unde ai scos ca rock-ul este Domn?
Pina si Hristos era surprins de noutatile in comportament si deci si muzica, port national la cei pe care-i vizita, iar muzicii auzite la nunti nu striga ..piei Satano!...asta noi am inventat cu mintile noastre inchistate si limitate
Cine ti-a spus ca Hristos uraste rockul( cel adevarat, cintat bine, cu voce buna si cu profunzime), greseste!

Orice muzica buna care reuseste sa-ti faca pielea ca de gaina si sa ti se ridice parul pe cap de fiori este un instrument de sensibilizare a ta si un pas catre iubirea lui Hristos

Last edited by andreicozia; 13.10.2009 at 18:22:11.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugarii liberi, free monks



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42