Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2007, 22:39:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.537
Implicit

Multumim de povestire Elena!:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2007, 22:44:48
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?
Asa cum statuia sarpe era in desert salvare pentru evrei (ca ei trebuiau sa se uite imediat la statuie ca sa nu moara dupa ce erau muscati de vreo vipera), tot asa si Hristos trebuie sa fie salvare pentru noi.

Deci, daca ne uitam la Hristos, El a fost inmormantat. Ca sa nu murim, la orice rascruce bine ar fi sa ne indreptam atentia spre Fiul lui Dumnezeu.

El a fost fara de pacat in viata aceasta, iar noi sa ne facem pacat chiar si dupa ce murim... sa nu avem liniste... cred ca atunci cand vom parasi conserva asta [trupul] si, cu mila lui Dumnezeu, vom fi langa El, in rai, sau... vom fi in iad, nu ne va interesa ce se intampla cu paraginatura asta de corp [ca asa va fi cand vom muri].

Dumnezeu sa ne lumineze !
Ionut
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2007, 12:56:57
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Este adevarat ca ritualul nostru de inmormantare crestin presupune inmormantarea corpului, ca simbol ca il cinstim si il pregatim pentru inviere,dar daca cineva isi incinereaza mortul fiind vorba despre ultima lui dorinta din timpul vietii sau stiu eu care alt motiv, nu mi se pare un asa grav pacat, slujba conteaza.
Este complicat, caci am auzit ca preotii nu au voie sa slujeasca la o incinerare, insa mie slujba mi se pare importanta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2007, 15:15:15
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cu privire la intrebarea din topic vreau sa va spun ce mi`a zis un preot. Acest lucru este un pacat doar daca cel decedat a insistat sau si`a exprimat dorinta de a fi incinerat. Cum a spus si Va_iubesc acestia nu pot fi pomeniti la Sfantul Altar.

Daca cei care`l inmormanteaza nu`l ard atunci el desi a pacatuit poate fi pomenit la Sfantul Altar. Daca cel decedat vrea sa fie inmormantat si cei vii il ard el nu are de a face cu acest pacat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.07.2007, 12:56:21
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainer_ligia
Incinerarea este un pacat?
Daca au fost incinerati cu voia lor, da ,daca fara voia lor, nu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2007, 12:57:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parintele Cleopa spunea asta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2007, 13:35:00
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Invierea mortilor, in care crede Biserica, nu va depinde de ingroparea sau arderea lor. Insa, ingroparea mortilor nu este lipsita de legatura cu credinta in inviere. Biserica nu simte repulsie fata de trup, ci il cinsteste. Acolo unde trupul omenesc este tratat ca hoit macabru, este firesc sa se urmareasca disparitia lui. Pastrarea osemintelor este ceva sacru. Cunoastem astazi ca osemintele, desi uscate, mentin identitatea biologica a celui mort, pe cand cenusa nu. Sfantul Apostol Pavel spune: se seamana trup intru stricaciune inviaza intru nestricaciune..."
In intreaga istorie a Vechiului si a Noului Testament, arderea mortilor este abordata ca obicei idolatru.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.07.2007, 17:29:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Invierea mortilor, in care crede Biserica, nu va depinde de ingroparea sau arderea lor. Insa, ingroparea mortilor nu este lipsita de legatura cu credinta in inviere. Biserica nu simte repulsie fata de trup, ci il cinsteste. Acolo unde trupul omenesc este tratat ca hoit macabru, este firesc sa se urmareasca disparitia lui. Pastrarea osemintelor este ceva sacru. Cunoastem astazi ca osemintele, desi uscate, mentin identitatea biologica a celui mort, pe cand cenusa nu. Sfantul Apostol Pavel spune: se seamana trup intru stricaciune inviaza intru nestricaciune..."
In intreaga istorie a Vechiului si a Noului Testament, arderea mortilor este abordata ca obicei idolatru.
Inviera mortilor in care crede Biserica ? Cum mai rastalmacim si cum aruncam cuvinte in necunostinta de cauza. Daca nu ai timp sau placere sa citesti Biblia, citeste CREZUL , pe care orice bun crestin ortodox il stie sau il are in casa sa. Nu te supara dar esti in necunostinta si e si oleaca de rea vointa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.07.2007, 18:46:57
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Am spus ca invierea mortilor "nu va depinde de ingroparea sau arderea lor", in sensul ca toti vor invia, inclusiv cei incinerati. Dumnezeu nu cunoaste limita in putere, dupa cum nu cunoaste limita in iubire.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.07.2007, 19:37:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Am spus ca invierea mortilor "nu va depinde de ingroparea sau arderea lor", in sensul ca toti vor invia, inclusiv cei incinerati. Dumnezeu nu cunoaste limita in putere, dupa cum nu cunoaste limita in iubire.
Da, Dane ai dreptate.Pe mine m-a intrigat propozitia in care ai afirmat ca Biserica crede in invierea mortilor , ca si cum ar fi inventia ei. Probabil ca exprimarea a fost nefericita. In rest sunt intru totul deacord cu cele spuse de tine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Ortodoxia si incinerarea sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 53 31.08.2012 00:59:14
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01