Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.03.2008, 23:14:38
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green] nu poate fi pacat daca nu primesti nicio recompensa materiala si faci acest gest doar din dorinta de a ajuta pe cineva, de a salva o viata
nu cred ca exista cineva, o persoana de pe acest pamant care nu ar face orice pentru a-si salva o persoana draga, sau un membru al familie de la o boala, sau chiar moarte si atata timp cat tu nu primesti nimic, nu vad unde este raul, e ca si acum ai salva pe cineva de la inec, sau un incendiu[/color]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2008, 22:21:39
Ionescu42 Ionescu42 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

Sincer , nici macar nu stiu unde este cel mai apropiat centru pt. donati de sange si asta este o reala problema .Am impresia ca marea majoritate a populatiei se afle in aceiasi situatie ca si mine si cel mai bun lucru ar fi sa se deruleze un program de informare si sensibilizare a populatiei si in special a elevilor de liceu in an terminal si a studentilor .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2008, 22:02:06
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
stim cu totii ca centrele de transfuzie de sange din tara sunt in criza de sange
avantajele donarii de sange sunt: in primul rand este un gest umanitar, nu poti sa stii niciodata cand vei avea nevoie de o transfuzie, aflarea grupei ( in caz ca unii nu o stiu), analize complete gratuite si o zi libera de la lucru. Nu se recolteaza decat 400 de ml.
ca si reguli nu se mananca in ziua donarii, iar in ziua precedenta a se evita dulciurile si grasimile
Dia se manaca dimineata cand se doneaza , ceva usor fiindca esti foarte slabit in ziua cand donezi. Am donat de cateva ori sange si de fiecare data m-am dus mancat bine ca daca nu poti sa pici pe strada si te calca tiru.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2008, 11:29:31
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionescu42
Sincer , nici macar nu stiu unde este cel mai apropiat centru pt. donati de sange si asta este o reala problema .Am impresia ca marea majoritate a populatiei se afle in aceiasi situatie ca si mine si cel mai bun lucru ar fi sa se deruleze un program de informare si sensibilizare a populatiei si in special a elevilor de liceu in an terminal si a studentilor .
http://www.transfuzia.ro/centre.php
Este un link util, dupa parerea mea. Ceva se incearca. Asa, mai populari mi s-au parut cei de la Crucea Rosie.
La sectii de hematologie, din spitale se mai poate dona. Stiu ca exista centru in Fundeni, de exemplu.
Ca tot a venit vorba, pe mine ma preocupa faptul ca lumea nu stie sa acorde primul ajutor. Ar trebui sa fie o activitate obligatorie, un curs sau ceva, in liceu mi se pare cel mai util.
Adica primul ajutor in caz de arsuri, de accidente auto, de lesin, chiar resuscitare. Lucrurile astea se invata. Cei de la Crucea Rosie au incercat ceva, dar nu mi se pare de ajuns.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2008, 17:14:28
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Sa nu uitam ca Mintuitorul, nici o data macar nu ne-a spus, tineti-va de aceasta viata cu dintii, evitati ceea ce va este scris, evitati nuiaua Tatalui Meu, sa nu uitam ca totul este facut pentru vindecarea sufletului si , pe undeva, si nu este usor de declarat asta..., insa ne opunem Voii Lui Dumnezeu.
1. Nu ne este scris NIMIC!
2.Daca Tatal cere viata noastra nici transfuzia singelui din toata lumea in venele noastre nu ne scapa!
3.Daca traim mai mult exista posibilitatea sa ne mai indreptam, daca murim ea moare odata cu noi.
4. Voia lui Dumnezeu este sa mori tu, ca sa traiasca celalalt!

Cozia, tu nu prin cuvinte ci prin fapte arata ca chiar crezi ceea ce spui. Cind copilul iti va fi pe moarte nu lasa pe nimeni sa-i faca o transfuzie, ascunde-l sa moara cum ii este scris, nu te opune voii lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.06.2008, 20:05:22
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox


Cind copilul iti va fi pe moarte nu lasa pe nimeni sa-i faca o transfuzie, ascunde-l sa moara cum ii este scris, nu te opune voii lui Dumnezeu!
esox, nu stiu daca esti casatorit/ta daca ai copii sau nu..dar un Parinte care are puterea sa scrie astfel are mareee credinta daca cu Adevarat simte acesta!!! Ati preda cu TOTUL soarta copiilor in mana Domnului.. asemenea credinta.. am intalnit DOAR la Iov. Ori tu esox esti Iov? Daca ti-ai vedea copilul pe patul de moarte ai face acestea??? Eu una nu stiu..poate nici Andrei nu stie...dar daca nici tu nu poti atunci nu mai da cu piatra..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2008, 21:25:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Jenica,ai mare dreptate...iar Esox cred ca in primul rand nu este parinte,iar in al doilea rand nu e...parinte(si nici credincios,ci doar inconstient).
Lasa-l,saracul,o sa creasca si o sa vada ca..."nu va ascunde pe nimeni...ci va rage ca cel mai feroce animal,de disperare"(Domne fereste!,sa nu cunoasca situatia niciodata,cea pe care o exprima cu atata calmitate,probabil)
Oameni buni,donati sange!,caci va donati o parte din voi semenilor aflati in mare nevoie,si va va purta in bucuria proprie.Ce poate fi mai frumos!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2008, 22:46:24
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox
Citat:
În prealabil postat de cozia
Sa nu uitam ca Mintuitorul, nici o data macar nu ne-a spus, tineti-va de aceasta viata cu dintii, evitati ceea ce va este scris, evitati nuiaua Tatalui Meu, sa nu uitam ca totul este facut pentru vindecarea sufletului si , pe undeva, si nu este usor de declarat asta..., insa ne opunem Voii Lui Dumnezeu.
1. Nu ne este scris NIMIC!
2.Daca Tatal cere viata noastra nici transfuzia singelui din toata lumea in venele noastre nu ne scapa!
3.Daca traim mai mult exista posibilitatea sa ne mai indreptam, daca murim ea moare odata cu noi.
4. Voia lui Dumnezeu este sa mori tu, ca sa traiasca celalalt!

Cozia, tu nu prin cuvinte ci prin fapte arata ca chiar crezi ceea ce spui. Cind copilul iti va fi pe moarte nu lasa pe nimeni sa-i faca o transfuzie, ascunde-l sa moara cum ii este scris, nu te opune voii lui Dumnezeu!
Cozia era intr-un moment de revolta fata de orice metoda de vindecare.
Esox a analizat textul "la sange".
Haideti sa ne purtam crestineste!
Medicina si metodele acesteia sunt date tot de la Dumnezeu, dar cu adevarat nu ne putem opune voii lui- ca nu sunt infailibile. Asa ca sa ne rugam sa ne dea Dumnezeu ceea ce avem nevoie pentru mantuire, fie si transfuzii si timp de mantuire, daca e nevoie.
Oricum, nu ar trebui sa hotaram noi ca nu mai avem nevoie de acel timp de mantuire!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.06.2008, 12:59:04
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

ory si jenica, inainte sa dati cu piatra mai cititi odata! Si daca tot n-ati inteles intrebati ca "cine umbla cu intrebarea, nu greseste" Nu lasati gura sa fie mai iute decit mintea!
Multumesc Lidia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2008, 15:12:30
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scuze esox daca cuvantul meu a parut dur!
sa nu raman off topic, eu nu pot dona sange pentru ca am hepatita B altfel as dona cu draga inima.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Voi unde donati hainele pe care nu le mai purtati? casiana Umanitare 40 05.01.2016 12:42:56
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 20:42:11