Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.12.2013, 16:09:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Ceea ce urmărește eseul nostru este însă războiul spiritual. Există multe similitudini între războiul în spirit și cel dus pe plan politic: unele din aceste războaie erau duse pe motivul ciocnirii ouălor, cum a fost lupta dintre papi și împărați, altele erau duse, cum e cazul cruciadelor, pentru cruce sau semilună, dar toate (sau aproape) au eșuat în războiul ouălor. Epoca dintre cele două războaie mondiale a dus la crearea imperiului sovietic, activ, agresiv, intolerant și perfid. Realitatea este că perfidia sovietică nu avea nimic de a face cu subtilitatea, încât să nu fie văzută și mirosită de la o poștă de democrațiile europene. Dar pentru că și unii și alții ciocneau atunci ouăle la capătul gros, frățietatea lor a fost plină de dragoste și armonie.


Acesta este răstimpul în care, după o perioadă grea, Biserica Ortodoxă a obosit și a adormit. O parte a Bisericii ortodoxe din țările comuniste a adormit somnul de veci al martirajului, cealaltă parte a adormit somnul conștiinței. Violența și opresiunea au în ele o forță mistică și această forță vine de la diavolul. Dacă nu «ispitești» bine duhurile (1 Ioan 4:1), după o presiune îndelung exercitată, vederea clară nu mai lucrează cum trebuie, argumentele încep să devină seducătoare, mintea caută justificări în sensul avantajelor sau al apărării prin compromis și «somnul rațiunii» bune începe să nască monștri.

Cel mai uriaș adormit al perioadei de care vorbesc a fost Biserica Ortodoxă. În țările comuniste europene și în Rusia toată politica, după valul „revoluției” bolșevice și după începerea colaborărilor cu regimurile instalate, era dusă de pitici morali și intelectuali. Ei foloseau firele subțiri și tari cu care înfășurau Biserica (pentru celelalte categorii orice fel de fir era lucrativ) ca pe un uriaș, târând-o spre palatul puterii, spre supunere. O forță uriașă care ar fi putut schimba fața lumii comuniste, în ciuda colaborării nerușinate a Occidentului cu conducătorii țărilor din alianța sovietică, dormea în timp ce piticii mișunau pe trupul uriaș. Încet-încet, ca și Gulliver, Biserica s-a mișcat ca într-un somn spiritual susținând lupta pentru ciocnirea oului la capătul gros. Dar o parte a acestei Biserici murea martiric mărturisind în cer și pe pământ Calea, Adevărul și Viața. Această forță mistică a martirajului s-a înscris în substanța esențială a Bisericii și a poporului, creând acea mișcare spirituală care a făcut din Ortodoxie – prin părinții spirituali călugări și preoți – făclia neadormită a credinței și a nădejdii."

Mai mult:

http://atitudini.com/parintele-gheor...l-constiintei/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.12.2013, 16:52:58
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Scrisoarea Testament a Părintelui Gheorghe Calciu către Părintele Iustin Pârvu și către obștea mânăstirii Petru Vodă


“Prea Cuvioase Părinte Stareț Iustin, Prea Cuvioși Părinți Ieromonahi, Ierodiaconi, Monahi și frați ai obștii Sfintei Mănăstiri a Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil,

Vine o vreme când oamenii trebuie să se oprească din goana lor și să se gândească măcar o clipă la drumul pe care l-au făcut și la ceea ce a mai rămas de împlinit. După toate aparențele, Dumnezeu a hotărât să pună capăt zilelor mele pământești și să mă cheme la El, să-mi ceară socoteală pentru toate faptele pe care le-am făcut în viața aceasta, bune sau rele.
Sunt speriat, că multe sunt păcatele mele, dar nu sunt deznădăjduit. Înaintea lui Dumnezeu nu se ascunde nici lacrima, nici din lacrimă o fărâmă… Și El ia în seamă nu numai faptele noastre, ci și strădaniile noastre. Și cred cu tărie în cuvintele Mântuitorului „milă voiesc, iar nu jertfă”. Fără mila lui Dumnezeu, cine se poate mântui?!…

Mulțumesc lui Dumnezeu că înainte de a muri mi-a dat să vin pe la Mănăstirea Petru Vodă, să mă mai adap o dată la duhul creștin ortodox din care ați făcut țelul suprem al lucrării acestei mănăstiri și al trăitorilor ei, că am primit mângâierea Sfântului Maslu și podoaba binecuvântărilor. Prea Cuvioase Părinte Stareț și Prea Cuvioasă Obște, introducerea această lungă a fost făcută în ideea de a-mi da binecuvântarea ca să fiu înmormântat în cimitirul mănăstirii, printre cei smeriți și printre cei nevrednici, deși smerit n-am fost îndeajuns, iar nevrednic am fost cu prisosință. Curând după moartea mea va veni și preoteasa Adriana, căci este în vârstă ca și mine. Mi-a fost tovarășă de o viață în lupta pe care am dus-o, în suferința prin care am trecut, în lacrimile pe care le-am vărsat împreună și niciodată nu m-a părăsit în timpul vieții. Prea Cuvioase Părinte Stareț, binecuvântați să fie lângă mine și în viața eternă de dincolo! Crucea să fie foarte simplă, numai numele și data nașterii și a morții, cu un îndemn scurt către tot creștinul care va trece pe acolo să se roage pentru noi. Dacă voi muri în România, tot procesul înmormântării va fi mult simplificat. Dacă voi muri în America, lucrurile vor fi mult mai complicate, dar oricum va fi, doresc Părinte, să mă primiți în cimitirul mănăstirii. Știu că înmormântarea mea va fi înconjurată de o anumită vâlvă, pe care n-o merit în moarte, precum n-am meritat-o nici în viață. Oameni vor vorbi, vor crea legende, dar Dumnezeu va deosebi adevărul de legendă și mă va arăta așa cum am fost, ca un păcătos și nevrednic.

Dacă la înmormântarea mea va veni vreun episcop sau alt ierarh și va dori să vorbească, să vorbească, căci Dumnezeu a dat arhiereului duhul învățării, și dacă el va tăcea, cine va vorbi pentru noi în fața lui Dumnezeu?… Dacă însă nu va veni nici un ierarh, nimeni să nu vorbească, pentru că mai de folos este rugăciunea de iertare pe care cineva o spune pentru cel adormit decât toate laudele pe care o minte omenească le poate construi în fraze frumoase, dar care valorează mai puțin decât un simplu „Dumnezeu să-l ierte”.

Am vorbit mai sus despre acel duh de pietate populară care poate greși, poate crea false minuni. De aceea Vă rog, Prea Cuvioase Părinte stareț, să găsiți o cale prin care să împiedicați asemenea lucruri: fie că veți lăsa la mănăstire un document, fie că veți pune acest document în sicriul meu. Diavolul s-ar putea folosi de această mitologie populară spre a împiedica putrezirea trupului meu și atunci ar putea fi rătăcirea din urmă mai mare ca cea dintâi.

Dacă peste ani, din anumite nevoi de construcție sau din alte cauze, trupul meu va fi dezgropat și, spre uimirea multora, va fi neputrezit, preoții să citească peste el rugăciuni de desfacere a blestemului, ca trupul să se risipească în cele din care a fost alcătuit, că nu de la Dumnezeu se va fi făcut minunea aceasta, ci din înșelarea celui rău. Să fie legați preoții care m-au văzut să nu vorbească niciodată despre această minune falsă și trupul pus într-o altă groapă spre a fi uitat pentru totdeauna.

Prea Cuvioase Părinte Stareț, pentru viața mea ați fost o mare binecuvântare, și obștea, și mănăstirea. Pentru toate dau slavă lui Dumnezeu și-L rog să mă ierte pe mine păcătosul că mi-a dat dulceți duhovnicești pentru care eu n-am mișcat un deget și oameni pe care nu i-am meritat. Vă sărut dreapta cu smerenie și lacrimi de pocăință.”


28 octombrie 2006

Spitalul Militar București Preot Gheorghe Calciu
(Viața Părintelui Gheorghe Calciu, Ed. Christiana, București 2007, pag. 318 – 319).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2013, 17:34:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul

Dacă peste ani, din anumite nevoi de construcție sau din alte cauze, trupul meu va fi dezgropat și, spre uimirea multora, va fi neputrezit, preoții să citească peste el rugăciuni de desfacere a blestemului, ca trupul să se risipească în cele din care a fost alcătuit, că nu de la Dumnezeu se va fi făcut minunea aceasta, ci din înșelarea celui rău. Să fie legați preoții care m-au văzut să nu vorbească niciodată despre această minune falsă și trupul pus într-o altă groapă spre a fi uitat pentru totdeauna.
Iata o pilda de smerenie a parintelui Ghorghe Calciu si o dovada de inainte-vedere. Un sfant se cuvine a fi cinstit, nu ingropat. Sa ne rugam sa se faca voia lui Dumnezeu in toate. Noua ne e mai de folos sa avem inca niste moaste intregi pentru inchinare. Noua ne este mai de folos sa acordam cinstire unui rugator smerit catre Dumnezeu. Unii cred ca sfintenia este un titlu onorific, ca la partid. Nu. E o dovada a noastra ca stim sa ne cinstim sfintii cu evlavie si cu smerenie. Daca suntem prea mandri ca sa recunoastem sfintenia altora si ne vedem pe noi sfinti, atunci e mai greu. Si avem de pierdut, din pacate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2013, 17:46:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un articol de-al lui Razvan Codrescu, intr-o alta nota, il gasiti aici - http://razvan-codrescu.blogspot.ro/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.12.2013, 18:43:20
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un articol de-al lui Razvan Codrescu, intr-o alta nota, il gasiti aici - http://razvan-codrescu.blogspot.ro/
Razvan Codrescu spune ca pot fi cauze naturale ale neputrezirii, mai ales ca din cap nu a ramas decat craniul, singurul care nu fusese invelit cu folie protectoare.
Se dovedeste inca o data sminteala pe care o provoaca unii agitatori din cauza carora lumea va ajunge sa se indoiasca pana si de minunile autentice.
Pentru ca exista realmente si minuni autentice, insa sunt promovate cele false.
Acelea ale parintelui Calciu probabil nu sunt moaste, fiindca capul e putrezit complet iar restul a ramas fiindca a fost acoperit cu folie.
Asta nu inseamna ca parintele Calciu nu e sfant.
Dar ce spuneam, acolo la Petru Voda este un viespar eretic din cauza carora se vor mai sminti inca multi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.12.2013, 18:50:47
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Pr. Calciu a fost cumva legionar?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2013, 18:52:31
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Pr. Calciu a fost cumva legionar?
Buna intrebare, catehumen. Din pacate, raspunsul e afirmativ, deci nu poate fi canonizat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.12.2013, 19:42:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Razvan Codrescu spune ca pot fi cauze naturale ale neputrezirii, mai ales ca din cap nu a ramas decat craniul, singurul care nu fusese invelit cu folie protectoare.
Se dovedeste inca o data sminteala pe care o provoaca unii agitatori din cauza carora lumea va ajunge sa se indoiasca pana si de minunile autentice.
Pentru ca exista realmente si minuni autentice, insa sunt promovate cele false.
Acelea ale parintelui Calciu probabil nu sunt moaste, fiindca capul e putrezit complet iar restul a ramas fiindca a fost acoperit cu folie.
Asta nu inseamna ca parintele Calciu nu e sfant.
Dar ce spuneam, acolo la Petru Voda este un viespar eretic din cauza carora se vor mai sminti inca multi.
Iata imagini cu trupul intreg al parintelui Gheorghe Calciu si marturii:

http://www.youtube.com/watch?v=EEOViFN1s8U
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2013, 20:11:28
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iata imagini cu trupul intreg al parintelui Gheorghe Calciu si marturii:

http://www.youtube.com/watch?v=EEOViFN1s8U
Eu nu vad ca ar fi intreg. Capul e acoperit si nu se vede.
Razvan Codrescu spune ca e doar un craniu cu barba, in timp ce restul trupului a ramas neputrezit fiindca ar fi fost acoperit cu folie protectoare.
Nu o spun eu, Codrescu o spune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa.jpg Abell Stiri, actualitati, anunturi 7 18.01.2014 00:08:41
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 18:47:18
Prea cucernicul parinte Calciu MARIUS_DANIEL Mari Duhovnici si predicile lor 51 01.03.2008 18:08:19