Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2009, 14:17:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dulcea Romanie

Va invit la o discutie despre Romania.
Spre deosebire de celelalte topicuri, aici vom vorbi NUMAI despre cele bune.
Romania are partile ei bune, pe care le ignoram, gandindu-ne numai la probleme.
Totusi ceva ne tine sa ramanem sau sa revenim in Romania. Care sunt acele lucruri?

Sa incep eu. De cat ori revin in Romania gasesc aceeasi oameni inimosi, pe care ii stiu, si pe care nu-i gasesc in alta parte. Pentru mine este un motiv serios nu numai de a veni in vizita, ci chiar de a reveni definitiv in Romania.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2009, 16:46:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt roman si aceasta este un motiv de mandrie.
Nu mi-as fi dorit sa ma nasc nicaieri in alta parte a lumii.
Este cea mai minunata tara iar oamenii sunt calzi si primitori,iar limba noastra este dulce "ca un fagure de miere".
Uneori mi-am dorit si eu sa plec dar nu a vrut Dumnezeu aceasta.
Priviti ochii celor plecati din tara fratii mei !Veti decoperi in ei o tristete nesfârsita !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2009, 18:06:30
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit " Mult e dulce si frumoasa limba ce-o vorbim....! "

Sant tare " faloasa " ( cum zice banateanul ) ca m-am nascut in Romania !
Am lucrat la Oficiul Judetean de Turism Timisoara, am fost ghid, am vazut Rusia, Ungaria, Cehoslovacia, Iugoslavia, Bulgaria de nenumarate ori.
Am avut privilegiul de-am insoti sotul detasat ca profesor la Casablanca in Maroc, unde am stat doi ani. Aveam de toate, copii erau cu noi, eu am fost la 32 de ani, 2 ani in pensie, nu lucram, aveam grija de copilasii mei, faceam piata, mancare si ne plimbam. Si totusi cand vorbeam 3 minute cu mama mea draga, nu puteam articula nici un sunet, ca ma podilea plansul. Am simtit ce inseamna dorul de casa, de cei dragi. Acesti 2 ani au fost foarte hotaratori pentru a ne decide daca pentru copii, ar fi meritat sa ne stabilim in alta parte. Poate, pentru copii ar fi fost mai bine, dar nu am rezistat sufleteste sa fiu departe de parinti....
Am vazut la intoarcere spre casa Spania, Italia, Luxembourg, Franta, Germania, Austria.
Departe gandul de mine a ma lauda, insa ma bucur ca am reusit sa merg prin toate aceste tari, ca sa-mi dau seama, cat de fericita ma simt, aici, la mine acasa, unde vorbesc romaneste, unde pot sa ma plimb pe potecile muntilor si vailor minunate din orice parte a tarii, unde pot sa bat la usa neamurilor, prietenilor, la orice ora vreau, fara sa ma programez la telefon pentru a putea merge in vizita, unde pot trage apa la toaleta fara sa mi se atraga atentia ca apa e scumpa, unde chiar daca in aceste momente trecem prin aza zisa "criza mondiala" , nadajduiesc in ajutorul bunului Dumnezeu ca vom rezista si peste aceste nevointe dar sunt la mine acasa, alaturi de copii mei, de nepotii mei, de fratii mei, de prietenii mei cu care din pacate nu mai am timp sa ma intalnesc, fiindca timpul trece mai repede decat acum 50 de ani. Doamne ajuta! cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2009, 18:13:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne gandim ce e bun ACUM in Romania. Concentrandu-ne la ce e rau, la probleme, uitam de ce e bun.
Aveti vecini la usa carora puteti merge pentru a cere ajutor, un imprumut sau un sfat? In strainatate acest lucru nu e posibil. Vecinii nu se cunosc; unii nici nu se saluta intre ei. Poate nici nu vorbesc aceeasi limba, deci comunicarea este imposibila.
Romanul isi deschide usor inima; isi spune necazul, dar si asculta la randul lui despre preoblemele altuia. Credeti ca peste tot e asa? Nici decum.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2009, 18:38:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Anca-Miha;114538]Va invit la o discutie despre Romania.
Spre deosebire de celelalte topicuri, aici vom vorbi NUMAI despre cele bune.
Romania are partile ei bune, pe care le ignoram, gandindu-ne numai la probleme.
Totusi ceva ne tine sa ramanem sau sa revenim in Romania. Care sunt acele lucruri?

Sa incep eu. De cat ori revin in Romania gasesc aceeasi oameni inimosi, pe care ii stiu, si pe care nu-i gasesc in alta parte. Pentru mine este un motiv serios nu numai de a veni in vizita, ci chiar de a reveni definitiv in Romania.[/quote
[SIZE=3][COLOR=blue]Tata mea[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Frumoasă mi-e țara straveche[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Întinsă pe munți și pe vai,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Cu fete cu flori la ureche[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Cu mândri și ageri flacăi.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Frumoasă mi-e țara cea nouă[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Când râde cu râs tineresc,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Cum râde gradina când plouă[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=blue]Si florile când infloresc![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=1][COLOR=black](de Otilia Cazimir)[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=1][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2009, 19:51:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

cred cu obiectivitate ca a fi român e cel mai norocos (din punct de vedere al apartenentei etnice) fiindca nici un alt popor nu mi se pare mai interesant ca istorie si cultura, nemaipunând la socoteala frumusetea tarii care de asemeni cred ca e primul loc.

De asemeni, cred ca românii sunt cei mai frumosi si sanatosi oameni din lume, ca sunt plini de viata, nu niste apatici ca strainii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2009, 20:12:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traditie, mi-ai amintit de o discutie, pe care am avut-o cu o daneza, care vizitase Romania:
frumos popor!
Ma gandesc ca aceasta frumusete se datoreaza in primul rand insusirilor interioare ale generatiilor de dinainte. Dumnezeu rasplateste pana la a mia generatie. Sa vedem ce se va intampla cu frumusetea dupa anii comunismului si cei postcomunisti, adica anii generatiilor din care facem noi parte; oare la fel de frumosi vor fi oamenii si in generatiile care urmeaza?
Cred ca cei 7 ani de acasa, adica educatia isi va spune si ea cuvantul.
Am intalnit copii atat de deosebiti, seriosi, pusi pe invatatura. In ciuda reprosurilor aduse invatamantului, cine vrea sa invete, va invata. Romania este o adevarata pepiniera de cadre bine pregatite.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2009, 20:17:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Parca sunteti pe vremea comunistilor cand totul trebuia sa fie perfect, recolte manoase, cetateni sanatosi si satui, copii super inteligenti, si o tara de o frumusete de neegalat. :D

Chiar nu trebuie sa il imitati pe strut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2009, 20:39:25
Flow-rin Flow-rin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Foarte frumos topicu, e bine sa aveam o mandrie nationala, multe tari o au si nimeni nu le condamna asa ca nici noi nu trebuie sa ne rusinam, cat priveste felul in care privim lucrurile ,asta depinde de ochii fiecaruia cum sunt programati sa vada lumea (poate stiti parabola cu musca si albina) , Dumnezeu sa ajute la Renasterea spirituala a Romaniei prin Maica sa Biserica Ortodoxa , in rest sanatate si sa auzim numai de bine .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2009, 20:47:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Parca sunteti pe vremea comunistilor cand totul trebuia sa fie perfect, recolte manoase, cetateni sanatosi si satui, copii super inteligenti, si o tara de o frumusete de neegalat. :D

Chiar nu trebuie sa il imitati pe strut.
Mie chiar îmi place acest topic.Voi cauta și o poezie patriotica!
Vezi că este un topic "România Încotro!" care abordeaza Romaânia din alt punct de vedere !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a doua romanie....MOARTA.terifiant iulyaan Generalitati 117 28.02.2011 16:46:24
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32