Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 07.09.2009, 11:32:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

De Parintele Galeriu:

http://www.crestinortodox.ro/predici...-sfintei-cruci
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #722  
Vechi 07.09.2009, 12:19:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Matei 21,33-44.

33. Ascultați altă pildă: Era un om oarecare stăpân al casei sale, care a sădit vie. A împrejmuit-o cu gard, a săpat în ea teasc, a clădit un turn și a dat-o lucrătorilor, iar el s-a dus departe.
34. Când a sosit timpul roadelor, a trimis pe slugile sale la lucrători, ca să-i ia roadele.
35. Dar lucrătorii, punând mâna pe slugi, pe una au bătut-o, pe alta au omorât-o, iar pe alta au ucis-o cu pietre.
36. Din nou a trimis alte slugi, mai multe decât cele dintâi, și au făcut cu ele tot așa.
37. La urmă, a trimis la ei pe fiul său zicând: Se vor rușina de fiul meu.
38. Iar lucrătorii viei, văzând pe fiul, au zis între ei: Acesta este moștenitorul; veniți să-l omorâm și să avem noi moștenirea lui.
39. Și, punând mâna pe el, l-au scos afară din vie și l-au ucis.
40. Deci, când va veni stăpânul viei, ce va face acelor lucrători?
41. I-au răspuns: Pe acești răi, cu rău îi va pierde, iar via o va da altor lucrători, care vor da roadele la timpul lor.
42. Zis-a lor Iisus: Au n-ați citit niciodată în Scripturi: "Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta și este lucru minunat în ochii noștri"?
43. De aceea vă spun că împărăția lui Dumnezeu se va lua de la voi și se va da neamului care va face roadele ei.
44. Cine va cădea pe piatra aceasta se va sfărâma, iar pe cine va cădea îl va strivi.

Prin aceasta Pilda Hristos si-a anticipat jertfa de pe Cruce si a descris in simboluri astepatrea mesianica din Vechiul Testament.

poi Hristos nu vorbeshte de El, shi nici de Dumnezeu ca zice acolo "un om oarecare"

iar din ce am bolduit se vede clar ca Hristos in locul pierzarii celor rai cu raul, in loc sa-i piarda pe rai cu raul, doar spune ca imparatzia se va lua de la voi... shi se va da celor ce fac roadele ei la vreme.

iar piatra imi pare ca e rushinea in fatza lui Bunicu shi a lui Bunica, rushinea ca de fatza Fiului acelui om oarecare nu s-au rushinat.

deci piatra ajunsa in capul unghiului cred ca e Bunicul shi Bunica. caci aceasta piatra a fost nesocotita de zidari.
Reply With Quote
  #723  
Vechi 08.09.2009, 17:00:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Luca 10, 38-42 ; 11, 27-28

<< Și pe când mergeau ei, Iisus a intrat într-un sat, iar o femeie, cu numele Marta, L-a primit în casa ei. Și ea avea o soră ce se numea Maria, care , așezându-se la picioarele Domnului, asculta cuvântul Lui . Iar Marta se silea cu multă slujire și, aparopiindu-se, a zis : "Doamne, au nu socotești că sora mea m-a lăsat singură să slujesc ? Spune-i deci să-mi ajute ". Și, răspunzând, Domnul i-a zis : "Marto, Marto, te îngrijești și pentru multe te silești ; dar un lucru trebuie : căci Maria partea bună și-a ales, care nu se va lua de la ea". Și când zicea El acestea, o femeie din mulțime, ridicând glasul , I-a zis : "Fericit este pântecele care Te-a purtat și fericiți sunt sânii pe care i-ai supt". Iar El a zis : "Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc". >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #724  
Vechi 09.09.2009, 15:39:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Luca 8 , 16 - 21 :

Iisus a spus : "Nimeni, aprinzând făclia , n-o ascunde sub un vas sau n-o pune sub pat, ci o așează în sfeșnic, pentru ca cei ce intră să vadă lumina. Căci nu este nimic ascuns, care să nu să dea pe față și nimic tainic, care să nu se cunoască și să nu vină la arătare. Luați seama deci cum auziți : Celui ce are i se va da ; iar de la cel ce nu are, și ce i se pare că are se va lua de la el ". Și au venit la El mama Lui și frații ; dar nu puteau să se apropie de El din pricina mulțimii. Și I s-a vestit : " Mama Ta și frații Tăi stau afară și voiesc să Te vadă ". Iar El, răspunzând, a zis către ei : " Mama mea și frații Mei sunt aceștia care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l îndeplinesc ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #725  
Vechi 10.09.2009, 16:16:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Epistolele Pauline - Întâia Epistolă către Corinteni a Sf. Apostol Pavel ( 15 : 1-11)

Vă aduc aminte, fraților , Evanghelia pe care v-am binevestit-o , pe care ați și primit-o, întru care și stați , prin care și sunteți mântuiți ; cu ce cuvânt v-am binevestit-o dacă o țineți cu tărie , afară numai dacă numai dacă n-ați crezut în zadar . Căci v-am dat , întâi de toate, ceea ce și eu am primit, că Hristos a murit pentru păcatele noastre după Scripturi ; Și că a fost îngropat și că a înviat a treia zi, după Scripturi ; Și că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece ; În urma S-a arătat deodată la peste cinci sute de frați, dintre care cei mai mulți trăiesc până astăzi, iar unii au și adormit ; După aceea S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor ; Iar la urma tuturor, ca unui născut înainte de vreme, mi S-a arătat și mie. Căci eu sunt cel mai mic dintre apostoli, care nu sunt vrednic să mă numesc apostol, pentru că am prigonit Biserica lui Dumnezeu. Dar prin harul lui Dumnezeu sunt ceea ce sunt ; și harul Lui care este în mine n-a fost în zadar, ci m-am ostenit mai mult decât ei toți. Dar nu eu, ci harul lui Dumnezeu care este cu mine. Deci ori eu, ori aceia , așa propovăduim și voi așa ați crezut.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #726  
Vechi 10.09.2009, 16:38:52
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iisus a spus : "Nimeni, aprinzând făclia , n-o ascunde sub un vas sau n-o pune sub pat, ci o așează în sfeșnic, pentru ca cei ce intră să vadă lumina. Căci nu este nimic ascuns, care să nu să dea pe față și nimic tainic, care să nu se cunoască și să nu vină la arătare. Luați seama deci cum auziți : Celui ce are i se va da ; iar de la cel ce nu are, și ce i se pare că are se va lua de la el ". Și au venit la El mama Lui și frații ; dar nu puteau să se apropie de El din pricina mulțimii. Și I s-a vestit : " Mama Ta și frații Tăi stau afară și voiesc să Te vadă ". Iar El, răspunzând, a zis către ei : " Mama mea și frații Mei sunt aceștia care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l îndeplinesc ".
Fratele meu, doresc niste lamuriri. M'am tot gandit dar ... numai ganduri!

Imi poti explica mai bine partea in "bold"?
Reply With Quote
  #727  
Vechi 10.09.2009, 16:54:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Fratele meu, doresc niste lamuriri. M'am tot gandit dar ... numai ganduri!

Imi poti explica mai bine partea in "bold"?
Daca vei citi pilda talantilor Ev. Matei cap. 25, vei observa ca acolo Mantuitorul aminteste aceste cuvinte: "26. Si raspunzand stapanul sau i-a zis: Sluga vicleana si lenesa, stiai ca secer de unde n-am semanat si adun de unde n-am imprastiat?
27. Se cuvenea deci ca tu sa pui banii mei la zarafi, si eu, venind, as fi luat ce este al meu cu dobanda.
28. Luati deci de la el talantul si dati-l celui ce are zece talanti.
29. Caci tot celui ce are i se va da si-i va prisosi, iar de la cel ce n-are si ce are i se va lua. "
Ptr ca aceasta pilda se refera la darurile lui Dumnezeu este de inteles de ce Dumnezeu il va lipsi la sfarsitul lumii pe cel care nu a valorificat darurile primite.
Reply With Quote
  #728  
Vechi 10.09.2009, 16:57:37
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Daca vei citi pilda talantilor Ev. Matei cap. 25, vei observa ca acolo Mantuitorul aminteste aceste cuvinte: "26. Si raspunzand stapanul sau i-a zis: Sluga vicleana si lenesa, stiai ca secer de unde n-am semanat si adun de unde n-am imprastiat?
27. Se cuvenea deci ca tu sa pui banii mei la zarafi, si eu, venind, as fi luat ce este al meu cu dobanda.
28. Luati deci de la el talantul si dati-l celui ce are zece talanti.
29. Caci tot celui ce are i se va da si-i va prisosi, iar de la cel ce n-are si ce are i se va lua. "
Ptr ca aceasta pilda se refera la darurile lui Dumnezeu este de inteles de ce Dumnezeu il va lipsi la sfarsitul lumii pe cel care nu a valorificat darurile primite.
Deci, trebuie sa incercam sa "inmultim talantii". Acest lucru cred ca'l vedem foarte bine la protestanti si calvinisti nu?
Reply With Quote
  #729  
Vechi 10.09.2009, 17:01:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Deci, trebuie sa incercam sa "inmultim talantii". Acest lucru cred ca'l vedem foarte bine la protestanti si calvinisti nu?
Nu inteleg de ce acolo?????
Reply With Quote
  #730  
Vechi 10.09.2009, 17:07:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, da, shi mie mi-a fost greu sa pricep shi recunosc ca n-am intzeles oricat mi s-a explicat shi oricat am incercat sa pricep, pur shi simplu era ceva de neintzeles

"celui ce are i se va da shi celui ce nu are i se va lua shi ceea ce credea ca are"

shi m-a luminat o discutzie la care am tras cu urechea, pvestea o femeie de servici la o secretara a unui profesor shi zice ea:

am dat la cineva ceva, primise shi ea de la cineva un mic dar, un plocon, shi daduse cuiva ce primise shi a zis ca:

daca dai Dumezeu itzi da, daca nu dai atunci Dumnezeu itzi ia shi ceea ce ai... shi m-am luminat pe loc... ea avea dreptate... asa cum a spus-o, fericita de Dumnezeu shi ca a facut shi ea o fapta buna m-a molipsit shi pe mine shi atunci am priceput ceva pe aproape... ca defapt Dumnezeu se refera la ceva tainic...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30