Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2012, 17:50:07
Alexey's Avatar
Alexey Alexey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

@grigoras gherase
Conceptele precum adevar si dreptate, nu sunt mai presus de om, deoarece el le-a creat. Adevarul nu e ceva precum intrebarile existentiale, singularitate, ce e dupa moarte. Ca sa fac o analogie, adevarul este pentru informatie, precum e starea de agregare pentru corpuri. Adica, adevarul denumeste "starea de agregare" a unei informatii, ce poate fi adevarata sau falsa. Acest concept nu trebuie sa primeasca un caracter mistic. Iar "adevarul suprem" pe care l-ati mentionat, nu poate exista, deoarece, celalalte adevaruri s-ar raporta la acesta, fiind mai mult sau mai putin adevarate. Dar ma ma bucur ca macar v-a placut discutia.

@Demetrius
Nu am adus problema in discutie pentru a fi sarcastic, retoric, etc., am incercat sa discut serios. Si stiu exact ce am spus... Iar acele enunturi pe care nu stiti cum sa le denumiti politicos, sunt definitii dezvoltate de ganditori, iar eu doar le-am explicat. Doar pentru ca nu le-a mentionat nimeni in Biblie, nu inseamna ca sunt invalide, mai ales ca au fost teoretizate pe baza ratiunii si a logicii.
Iar cat despre "Trebuie să admiteți că prezența pe acest forum ar presupune o minimă cateheză(...).", va rog politicos sa pastrati pentru dumneavoastra enunturile de genul. Am venit putin pe acest forum, deoarece pana acum am dezbatut astfel de teme doar cu tovarasii, si doream sa vad si parerea crestinilor, ca pana la urma pentru a fi impotriva a ceva, trebuie sa cunosti acel ceva. De asemenea, am intrat in discutie datorita faptului ca m-am simtit obligat sa iau apararea filosofiei. Nu consider ca trebuie acceptat ca unic adevar, ceva rostit de homo religiosus, cu o carte-n mana, si o poveste tragica, avand in vedere ca se bazeaza pe exemple metafizice, mistice si mitice. In aceste cazuri, cand defineste prin Dumnezeu, ceva ce nu ar trebui, trebuie tinut in frau. Nu mi se pare nici frumos sa-ti impui credinta religioasa in orice. Trebuie sa fii ipocrit sau fanatic, sa nu vezi ca nu poti demonstra oxistenta divinului, dar sa spui ca ai dreptate(vezi Mitul Pesterii).
Stiu ce cred, si am vointa. Nu trebuie sa mai dati si dumneavoastra acelasi raspuns, precum un preot, care nu stie ce sa mai spuna.

@iustin10
Serios? Pillat? "Pillat" este cel mai prost exemplu pe care il poate da un crestin...

Concluzie: detest cand o discutie capata un caracter agresiv, intrebarile mi-au fost raspunse, si nu cred ca mai are rost sa continuam, avand in vedere ca dialogul tinde spre conflict. Buna ziua.
__________________
Deus Ex Machina
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.08.2012, 19:04:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexey Vezi mesajul
... Iar "adevarul suprem" pe care l-ati mentionat, nu poate exista,...
17. Cel ce spune adevărul vestește dreptatea, iar martorul mincinos umblă cu înșelăciunea.(Pilde Solomon12,17)

Citat:
În prealabil postat de Alexey Vezi mesajul
@Demetrius
...De asemenea, am intrat in discutie datorita faptului ca m-am simtit obligat sa iau apararea filosofiei...
Îmbucurător, mai ales pentru că studiile de teologie(evident că nu știați) fac parte din sfera filozofiei.
Când vreți să începeți?

Last edited by Demetrius; 13.08.2012 at 21:18:58.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.08.2012, 23:30:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Mi-amintesc un cuvant foarte interesant pe care un parinte l-a spus maicii Maria Comptov, o maica ortodoxa, de origine rusa, plecata in Occident si moarta intr-un lagar - poate la Auschwitz - se pare ca in locul altei persoane.

Aceasta, inainte de a deveni maica, la Paris, a intrebat pe cineva in Rusia: „Parinte, ce este adevarul?”. Si acela i-a raspuns asa: „Adevarul e sa iubesti pe aproapele tau. Cine iubeste pe aproapele sau, acela traieste in adevar”.Si a subliniat: pe aproapele tau, nu pe cel de departe. Ca e foarte usor sa-i iubesti pe cei de departe. E foarte usor sa-ti pui teoretic problema iubirii, ca iubesc pe cei din Brasov, din Bucuresti, din America. Dar pe cel cu care traiesc in casa, pe sot, pe copil, pe cel de pe strada, pe cel de la locul de munca, cu care ma intalnesc in toate zilele si care e adevaratul meu aproape, pe acesta e mai greu sa-l iubesc. Deci, adevarul e sa-l iubesti concret pe aproapele tau, nu pe cel de departe". Un cuvant al Parintelui Rafail Noica, pe care vi-l impartasesc spre folos.
BUCURIA SI SENSUL CREDINTEI

,,Toate ar trebui sa aiba la temelia creatiei si credintei noastre bucuria. Bucuria, daca nu fericirea este scopul, sensul de a trai, fiecare dintre noi dorind sa cunoasca si sa traiasca cat mai multe astfel de bucurii. Aceasta bucurie se transforma intr-o stare, felul nostru de a fi , de a simti, de a visa si a lucra, zidind nu cu mainile, nu cu trupul, ci cu sufletul, plamadind nu materia, nu obiectele efemere, trecatoare, ci din lumina, sufletul, dragostea si credinta noastra. Din inima noastra.A te bucura presupune a simti binecuvantarea divina de a primi si trai viata in cel mai firesc, senin mod cu putinta, in adevar, asa cum a dorit Dumnezeu sa vietuim noi, oamenii.

A trai si a te bucura. Bucuria se naste in inima omului, din sufletul sau si este legata de virtutile crestine ale acestuia : credinta, nadejdea si dragostea. Doar, trebuie sa admitem aceasta, omul este crestin in sufletul sau, structura sa sufleteasca este plamadita din aceasta fericita si mantuitoare stare, iar virtutile si constiinta pe care le primeste in dar sunt crestine. Caci sentimente precum iubirea, mila, bunatatea neconditionata, constiinta morala, lacrimile insele, omul insusi, asa cum este creat, toate acestea sunt dovada vie ca Dumnezeu Cuvantul l-a inzestrat cu aceste calitati crestine.

Credinta inseamna bucurie, o bucurie continua pe care fiecare persoana este fericita sau macar are datoria de a o trai, marturisi, asuma. Marturisirea si trairea credintei se face prin faptele, cugetele, prin inima noastra. Daca aceasta credinta a noastra nu duce la bucurie, la o stare de seninatate, de puritate, sfintenie chiar, daca nu ne zideste in launtrul nostru o inima de copil, inocenta si nobila totodata, inseamna ca ea e zadarnica, inseamna ca nu marturiseste adevarul, ca undeva am gresit. Inseamna ca nu credem sau nu putem crede in invierea noastra, in renasterea noastra spirituala. Poate ca nu iubim destul sau nu iubim deloc, fiind slabi. Poate ca nu acceptam modul de a fi al credintei care nu este alta adevarata, buna, sfanta decat credinta crestina, ortodoxa, asa cum ne-au lasat-o Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti. Aceasta credinta , asumata si marturisita prin viata noastra de zi cu zi presupune o permanenta, continua rastignire: rastignirea patimilor, a egoismului nostru; presupune un urcus greu, sinuos adesea spre inima noastra, spre recladirea noastra, plamadirea noastra din lumina, din cuvant, din dragoste.

Masura ei este data de cat de mult iubim, de cat de mult suntem in stare sa jertfim in numele ei si al iubirii, cat de mult suntem noi in stare sa iertam , sa acoperim din imperfectiunile, greselile, goliciunea (spirituala, morala) celor de langa noi, a celor pe care, poate ii iubim sau ar trebui sa-i iubim. Deasemenea, masura credintei noastre este data de cat de bine intelegem sa purtam haina nobletei, elegantei fara a o confunda cu haina materiala scumpa, dar dobandita adesea din lucrari dezonorante, necinstite si care oricum nu inseamna nimic pentru suflet, fiind trecatoare. In schimb noi trebuie, chiar de am fi sub chipul unor cersetori, sa dobandim haina virtutilor : a iubirii, a milosteniei, a generozitatii, a iertarii aproapelui, a sacrificiului si a jertfei din iubire. Fara a judeca pe nimeni si fara a gandi rau despre nimeni.

Sensul credintei este starea de bucurie pe care ar trebui s-o purtam, s-o pastram in suflet, iar cel mai frumos lucru, gest este acela de a impartasi din bucuria noastra, din credinta noastra, din roadele lucrurilor zidite sau dobandite din suflet tuturor.Hristos inviat le-a spus femeilor mironosite : „Bucurati-va!”. Iar ele s-au bucurat, primind in sufletul lor sensul si implinirea credintei pentru care traiau. Caci daca Hristos n-a inviat, zadarnica este credinta voastra, ne spune si Sfantul Apostol Pavel. Sensul credintei noastre este Hristos Cel inviat, credinta in invierea noastra spirituala, dar si cea trupeasca la timpul stiut doar de Dumnezeu Tatal. Iar invierea trebuie s-o intampinam cu toata bucuria noastra, cu toata fericirea noastra, fiind mai buni, generosi in a darui, a iubi, a impartasi din ceea ce avem, din ceea ce suntem, din credinta noastra.

Multi, foarte multi dintre noi, traiesc luptand, straduindu-se toata viata sa se implineasca, sa se regaseasca in ceva, sa cunoasca poate totul, daca nu cat mai mult, sa fie fericiti. Fie ca au cunoscut sau nu au cunoscut si trait macar o clipa din bucuriile credintei.Masura credintei este data si de faptele noastre, gesturile, cuvintele noastre, zidirea noastra.Fiind plamaditi si din huma, trup care este aplecat spre profan, spre efemer, ne simtim neimpliniti, nemultumiti, nefericiti. Ne izbavesc insa, fericita situatie, gesturi, fapte, cuvinte, uneori doar unul singur, intr-o clipa, prin care daruim celor de langa noi, lumii in ansamblul ei, o picatura de bunatate, de dragoste, de compasiune, daruim o mangaiere, putina bucurie. Ne restauram pe noi ca oameni, marturisind adevarul, dand sens credintei noastre prin astfel de gesturi: daruind lumii din omenia noastra, din hrana noastra, din energia si iubirea noastra.Astfel, simtind ca a cunoaste presupune a faptui si a trai o seama de gesturi banale, marunte, dar omenesti si sfintitoare."(autor:Traian Calistru,preluare de pe crestinortodox.ro)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.08.2012, 16:02:18
Alexey's Avatar
Alexey Alexey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

Stimate Demetrius, se pare ca atunci cand vi se propune incheierea conflictului, aruncati mai multe paie pe foc, lucru ce spune multe despre dumneavoastra. Inteleg ca nu v-a convenit faptul ca v-am spus si demonstrat ca dreptatea nu este doar retributiva, care nu stiu din ce motiv va obseda. Nu va mai tot agitati atat, nu se sfarseste lumea daca nu ati stiut. Dumneavoastra ati intrebat, iar eu doar v-am raspuns politicos, si am si explicat. Acum ca nu vreti sa intelegeti, si nu ma mira, nu mai are legatura cu mine. Insa, facand abstractie de la subiect, observ ca si argumentarea dumneavoastra este precum cea a acelor copii predicatori americani.
Acum, daca tot ati profitat de politetea mea, o sa mai tocesc putin tastatura, pentru a raspunde "contraargumentului" dat.
Vedeti, stimate domn, este interesant ca ati dat citatul unei persoane, a carei existenta este pusa sub semnul intrebarii de catre istorie. Ironic, pilda este atat de potrivita, incat nici daca regizam dialogul, nu iesea mai bine. Este ironic, deoarece eu doar v-am adus argumente bazate pe logica si chestia numita ratiune, in timp ce dumneavoastra, ma acuzati ca insel dar veniti cu un citat, uitand ca religia a cauzat inchizitia, cruciadele, indulgentele, vanatoarea de vrajitoare, masacrarea evreilor (ca de ce nu, hai sa ii invatam ceva pe cei din secolul XX "smintitii diavoli, care erau uratorii de Hristos evrei."-Episcopul Chiril), discriminarea femeii, distrugerea sau interzicerea anumitor scrieri, precum Evanghelia dupa Iuda (sarmanul om poate nici nu s-a sinucis). A da, inca ceva, in Noul Testament sunt scrise relatari false, adica minciuni. Exact cum ati citit, minciuni in Biblie. Guvernatorul Pilat este descris in felul acela, doar pentru a impresiona Cezarul, doar nu era sa spuna ca trimisul Romei era crud, barbar, si violent. Ca sa spunem asa, era comerciala, pentru a fi acceptata de Imperiul Roman. Dar evident, toate acestea nu se pun, si eu sunt cel care minte.
Apoi am vazut acolo, o invitatie. Nu, multumesc. Ateu cum sunt, cunosc si religia. In liceu, din gloata de elevi, printre care erau si crestini, stiam cel mai bine religie. Dupa care observ, ca ati facut acolo cu mandrie o remarca. Am zis mandrie? Vai mie, a uitat cumva crestinul de VII.Mandria? Sau o sa spuna ca citind "blasfemiile" create de ratiune, i-a intunecat Adramelech mintea? Am vazut si filosofia crestina, filosofie aproape ignora(n)ta. Mi-a luat cam 15-20 de minute sa combat o teorie a sfantului Augustin, apoi 2 secunde, sa o combat pe alta. Tot a lui, folosind argument chiar din religie. Sau sa spun altfel. Epicurienii credeau ca obiectele emana niste atomi mai mici, creand o miniatura fidela a obiectului de provenienta, ca apoi sa intre in contact cu organele noastre de simti, creandu-se imaginea realitatii. Teorie, care face parte din filosofia epicuriana. Dar sa nu credeti ca in modul acesta se creaza imaginea. S-a dovedit ca ochiul este responsabil pentru vaz, el fiind ca un mecanism optic, folosind ceva precum acele lentile optice (stati linistit, n-au fost inventate tot de Mephisto). Daca intelegeti unde bat.
Mai bine luati dumneavoastra o carte de mitologie, o istorie a religiilor, chiar si o carte de istorie ar fi buna, a da, si manualul de Logica si argumentare. Nu cititi doar Biblia si texte crestine, ca se atrofiaza neuronii. Eh, macar bine ca cititi totusi ceva.
Asa ca inainte sa aberati, mai cititi, va mai documentati, invatati sa va argumentati opinia, mai folositi si ratiunea, ca vorba aia, "D-aia ti-a dat-o Dumnezeu.". Cand am venit pe forum, am stiut ca ma arunc in gura de lupoaica, dar avand in vedere ca suntem in 2012, am sperat ca sunt oameni mai ca domnul grigoras gherase, care macar a avut bun simt, sau altii care ne-au ignorat, si au discutat despre subiect, care era "adevarul". Inteleg ca nu va convine atunci cand lucrurile nu sunt cum doriti, dar eu va propun sa mergem fiecare pe calea lui, si sa lasam discutia asta din care nu rezulta nimic, deoarece nu doresc sa mai am de-a face cu dumneavoastra, in special pentru ca sunteti un indoctrinat, o drona ce ignora faptele. Iar daca nu va convine ceva din ce am scris, nu mai veniti cu citate si argumente "relevante", ci mai bine cautati despre ce am vorbit, poate va mai treziti putin la realitate. In concluzie, daca sunteti atat de crestin, incat iradiati mendiul inconjurator cu "crestinatate", poate ma lasati in pace si nu ne mai bagam in seama. Cred ca e o idee perfecta...
__________________
Deus Ex Machina
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.08.2012, 22:24:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexey Vezi mesajul
Stimate Demetrius,
... afirmatia "Dumnezeu exista." este o speculatie, nu un adevar...
Dacă în mesajul #16 ați afirmat ceea ce am citat mai sus, oare de ce să mai citesc alte ”perle”, care nu sunt nici atrăgătoare?


P.S. Îmi pare rău, dar n-am mai citit #24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 15:49:22
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
PS Parinte Corneliu este noul Episcop al Husilor eduardd Stiri, actualitati, anunturi 18 20.12.2009 21:35:28