Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2012, 01:13:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Omule lozinca,
Ti se pare tie ca Tomita nu a facut eforturi ? Ea vrea sa scape de cafea sa tina post.Deci a incercat prin vointa . Si am incercat sa arat tocmai partea cealalta a balantei,sa nu se increada numai in eforturile sale,fara a le dubla de harul lui Dumnezeu(rugaciune,lasare in voia Sa) . Dar nu am zis ca nu trebuie eforturi .
Si punctul meu de vedere e corect si al tau.Sunt doar 2 fatete ale aceluiasi urcus :efortul personal,imbinat cu harul lui Dumnezeu.
Suntem fenomenali cum toti acceptam aceleasi invataturi si totusi exista disensiuni
Ramin la parerea mea: cred ca sunt doar neintelegeri de comunicare . De aceea ramine in picioare sfatul sa te adresezi pe privat inainte de a combate pe cineva ,ca poate sunt doar neintelegeri de comunicatie,si de fapt gandim la fel.
Am acceptat aceste dispute ca sa fie forumul mai viu.Daca vrei sa nu ne mai tot certam pe aici , si sa smintim pe unii, hai sa vorbim inainte pe privat,inainte ca unul sa scrie ceva in cntradictoriu cu celalalt.
E bine că ai înțeles că am accentuat niște idei promovate și de tine . De ceartă nici nu poate fi vorba , căci nu suntem aici doar să aplaudăm cele spuse de alții. Te asigur că nu-i ceartă, alungă gândurile astea obsesive !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.07.2012, 01:27:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E bine că ai înțeles că am accentuat niște idei promovate și de tine . De ceartă nici nu poate fi vorba , căci nu suntem aici doar să aplaudăm cele spuse de alții. Te asigur că nu-i ceartă, alungă gândurile astea obsesive !
Ciudat mod ai de a fi de acord cu celalalt :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.07.2012, 11:08:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Omul care are dorinta de a se mantui va fi urmarit de mila lui Dumnezeu.
Dorinta de mantuire il face pe Dumnezeu sa mearga spre om. Cu cat este mai mare dorinta, cu atat mai grabit este "pasul" lui Dumnezeu catre om. Tare mult imi place Pilda Fiului Risipitor - fiul doreste sa revina la casa parinteasca, iar Tatal pleaca sa-l intampine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2012, 17:19:24
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

In cazul concret: sora noastra, Tomita, se lupta cu dependenta de cafeina. Un lucru foarte important de constientizat este ca insusi gandul eliberarii de o anumita patima este un dar al Duhului Sfant.
Inteleg ca eu fac un pas mic, iar Dumnezeu pune infinit mai mult, dar chiar si ideea de a face acel pas nu ma poate strafulgera in absenta ajutorului divin. Desigur, eu sunt libera sa pun in practica acel gand insuflat de Dumnezeu, ori sa-l resping, ramanand rob patimilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.07.2012, 18:23:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Atat de mare este dragostea lui Dumnezeu pentru noi incat Isi doreste "a ne rapi" pe fiecare dintre noi "pana la al treilea cer", precum pe Sfantul Apostol Pavel. Dar nu toti putem raspunde dragostei dumnezeiesti, precum a facut-o Apostolul Neamurilor. Si nu suntem rapiti asemenea lui, pentru ca dragostea noastra nu razbate pana in acel loc. Nici nu nazuim la el. Avem prea putin "combustibil".

Cu mai mare usurinta ii ingaduim diavolului sa ne rapeasca unde crede el de cuviinta, purtandu-ne dupa raul sau plac, ca pe niste robi. Asta pentru ca noi alegem sa i ne asemanam in mandrie, ura si necuviinta.

Omul nu poate pasi pe treptele urcusului duhovnicesc fara ajutor dumnezeiesc. Insa cand inima omului se impietreste si nu mai simte acest ajutor de sus, acesta nu mai poate inainta. Fie sta pe loc, fie cade, sub indemnul Satanei.

In aceste cazuri, "primul ajutor" vine tot de la Domnul. Dar de noi tine a dori si a primi "a fi vindecati".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2012, 18:48:07
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
@iustin10 si @yasmina
Eu doar am precizat "intinderea" milei lui Dumnezeu , adica asupra intregii omeniri. Si am subliniat si faptul ca nu toti oamenii inteleg acest lucru.

Nu pricep care e problema aici, din moment ce doar am intarit cele spuse de ekaterina referitor la mila creatorului si am precizat si faptul ca nu toti raspund milei lui Dumnezeu cum trebuie, unii mai tarziu iar altii niciodata.
Iar faptul ca un crestin a ajuns sa-l miste pe Dumnezeu cu staruinta sa pe drumul mantuirii normal ca va duce venirea "in chip simtit" a milei Domnului.

Dar, nu trebuie sa uitam nici faptul ca precum a fost convertit Sf. Ap. Pavel sunt adusi pe calea mantuirii si cei care n-au gasit-o inca sau doar s-au ratacit. Si atunci este mila lui Dumnezeu mai mica sau mai mare fata de cel care a fost botezat si n-a calcat alaturi din calea mantuirii? Si cine poate cantari?
Iov care era in schimb bine credincios, din mila Domnului, a suferit cat pentru un neam si nu s-a dezis de Dumnezeu.

Asta am vrut sa spun in cele scrise mai sus, fratilor...

Off Topic :
Sincer, mie personal nu prea imi place sa postez, tocmai datorita faptului ca de cele mai multe ori, sper ca nu este cazul aici, se gasesc persoane care sunt "gica -contra", sau cu un aer de profesor in dogmatica ortodoxa indiferent cat de bine intentionat sau la obiect este raspunsul tau. Si pot fi copii unii dintre ei...
Cu toate astea, nu-mi pare rau ca am postat in cazul de fata. Si nici nu voi polemiza doar pentru ca nu am ce face altceva.
Prietene,vad si ma bucura nespus ca esti preocupat de apropierea ta de Dumnezeu in vederea mantuirii.Observ ca ceea ce citesti traduci prin intelegerea si trairea ta interioara,si acesta este un lucru deosebit.Degeaba ne ostenim a studia daca o facem numai pentru a epata,daca acestea nu se traduc in traire in viata noastra de zi cu zi.
Am sa te rog sa fi ingaduitor cu cei care nu iti inteleg expunerea sentimentelor tale.Lasa supararea caci poate ei nu au intentionat sa te acuze de ceva anume.Trebuie sa relationam ca si frati in Domnul Dumnezeul nostru,chiar daca uneori ne mai "harjonim" sau mai gresim unii fata de altii.Tocmai prin aceasta se cunoaste ca suntem frati in credinta,pentru ca ne iertam unii pe altii si Domnul pe toti.
Vedeti voi dragii mei,chiar daca cei mai multi dintre noi nu ne-am vazut la fata,relationam cu multa dragoste si aceasta pentru ca noi credem intr-unul Dumnezeu,Tatal nostru al tuturor.
Va iubesc si doresc sa va vad pe toti prieteni.Aceasta este dorinta si bucuria mea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2012, 19:43:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dorinta de mantuire il face pe Dumnezeu sa mearga spre om. Cu cat este mai mare dorinta, cu atat mai grabit este "pasul" lui Dumnezeu catre om. Tare mult imi place Pilda Fiului Risipitor - fiul doreste sa revina la casa parinteasca, iar Tatal pleaca sa-l intampine.
Perfect adevarat si de mare folos aceasta pilda!
Si eu ma consider o fiica ratacitoare si mi-as dori sa fiu intampinata de Tatal in acel mod.Si altii.


Se mai spune si"fa un pas spre Dumnezeu,iar Dumnezeu va face 99 de pasi catre tine".
Frumos.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 01:01:52
Omul este dorinta Ekaterina Morala Crestina 3 30.07.2012 14:34:40
Merita urmarit urmatorul reportaj care face referire la ce se intampla in Mosuni flyboy Generalitati 1 22.03.2011 23:21:15
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 10.02.2011 23:48:04
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54