Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2012, 13:51:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De unde atat.
Stim ca multi suntem crestini de forma, deci nu avem astfel de asteptari, stim ca la un sut, urmeaza altul inapoi :)

Dar stai linistit, sunt doar in plan "ideologic", "forumistic", sa zicem asa, daca ne-am vedea "live" am zice "Doamne ajuta" si am ocoli politica si alte subiecte care ar risipi atmosfera duhovniceasca. :)
De multe ori am senzația că oamenii uită că în spatele unei adrese de email sau a unui pseudonim de forum este de fapt un om, un creștin și, uneori, poate chiar un Sfînt.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt sigur ca protejarea orgoliului celuilat este una din invataturile de capatai ale crestinismului.

Asa cum si orgoliul in sine, este o virtute care trebuie intretinuta, stimulata, protejata..
M-am exprimat greșit. Să spun mai bine că nu trebuie să-l deranjăm pe celălalt nicicum cu faptele și vorbele noastre, să nu ne jucăm cu demnitatea lui. Să nu scăpăm demonii noștri în ograda sufletului lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.09.2012, 16:21:38
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking dezlegarea imaginatiei.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De multe ori am senzația că oamenii uită că în spatele unei adrese de email sau a unui pseudonim de forum este de fapt poate chiar un Sfînt.
un sfint nu cred ca va intra in harmalaia creata mai tot timpul aici,ci va traii departe de lumea dazlantuita,in pace, liniste, rugaciune,comuniune cu Dumnezeu.forumistii crestini, se schilodesc unii pe altii,si ateii lovesc in tot ce misca.unde esti smerenie?.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam pentru aproapele nostru? alexdu Generalitati 6 14.02.2012 10:44:10
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21
Aproapele nostru invizibil elizabeta Generalitati 35 17.11.2009 16:45:38