Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 06.11.2008, 11:56:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
"Unde va este credintza voastra?"
Cine au fost cei de pe Muntele Taborului, cand Hristos a aratat o parte din slava Sa? Petru, Iacob si Ioan. Cine a fost cel care s-a lepadat de El cand a fost vorba de suferinta? Petru. Oare n-a vazut clar Petru ca Iisus este Dumnezeu? Oare ii mai trebuia lui credinta cand a fost rapit in extaz vazand lucruri mai presus de fire? Si totusi s-a lepadat de trei ori, desi ii promisese Invatatorului ca-l va urma fie si pana la moarte...

Ce ne spune asta? Ca slabi suntem, ca usor si inevitabil cadem, dar ca putem sa ne ridicam imediat fara sa deznadajduim ca Iuda...

[SIZE=3]15.[/SIZE] [SIZE=3] Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a lui: Paște mielușeii Mei. [/SIZE] [SIZE=3]16.[/SIZE] [SIZE=3] Iisus i-a zis iarăși, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? El I-a zis: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstorește oile Mele. [/SIZE] [SIZE=3]17.[/SIZE] [SIZE=3] Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubești? și I-a zis: Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paște oile Mele. [/SIZE]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 06.11.2008, 12:17:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine au fost cei de pe Muntele Taborului, cand Hristos a aratat o parte din slava Sa? Petru, Iacob si Ioan. Cine a fost cel care s-a lepadat de El cand a fost vorba de suferinta? Petru. Oare n-a vazut clar Petru ca Iisus este Dumnezeu? Oare ii mai trebuia lui credinta cand a fost rapit in extaz vazand lucruri mai presus de fire? Si totusi s-a lepadat de trei ori, desi ii promisese Invatatorului ca-l va urma fie si pana la moarte...

Ce ne spune asta? Ca slabi suntem, ca usor si inevitabil cadem, dar ca putem sa ne ridicam imediat fara sa deznadajduim ca Iuda...

[SIZE=3]15.[/SIZE] [SIZE=3]Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a lui: Paște mielușeii Mei. [/SIZE][SIZE=3]16.[/SIZE] [SIZE=3]Iisus i-a zis iarăși, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? El I-a zis: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstorește oile Mele. [/SIZE][SIZE=3]17.[/SIZE] [SIZE=3]Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubești? și I-a zis: Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paște oile Mele. [/SIZE]

aici n-ash vrea sa comentez ca e prea inaltzator textul respectiv, dar se observa ca intai ii cere Domnul sa Pasca mielusheii Mei, apoi sa Pastoreasca oile Mele shi abea la sfarshit sa pasca oile Sale, shi toate astea pentru ca are mai mult dragoste de Dumnezeu decat aceshtia, decat ceilaltzi... caci fiecare Persoana din Dumnezeu l-a intrebat pe Petru:

Tatal i-a cerut sa pasca mielusheii, Fiul sa pastoreasca oile iar Duhul Sfant sa pasca oile... pe ale Lui Dumnezeu... Petru s-a intristat ca i-a zis a treia oara, pentru ca precis se gandea la prea puztina sa pocaintza... shi la neputintza omeneasca de a face ceea ce ne cere Dumnezeu... ca din dragoste de Dumnezeu sa mani turmele Domnului, dupa porunca...

deci aici ni se este arata din ce izvorashte pocaintza cea adevarata dar shi motivul care te poate ridica inapoi la datoria de Apostol...

sfanta intristare...
Reply With Quote
  #373  
Vechi 06.11.2008, 12:32:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
aici n-ash vrea sa comentez ca e prea inaltzator textul respectiv
...am vrut sa spun ca Hristos l-a intrebat de trei ori pe Petru daca Il iubeste pentru ca tot de trei ori si Petru s-a lepadat El... N-am subliniat textul citat, ci caderea si pocainta lui Petru, cel care vazuse ca Invatatorul sau langa care petrecea nu e unul obisnuit, ci Insusi Fiul Lui Dumnezeu coborat printre oameni! Desi a stiut, a cazut...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 06.11.2008, 12:47:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poate cel mai important este adresarea: "Simone, fiul lui Iona..." facand trimitere atat la NUMELE lui de botez cat shi la tatal lui dar mai ales facand trimitere shi la proorocul Iona...
Reply With Quote
  #375  
Vechi 07.11.2008, 05:59:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Marturisirea lui Hristos

Joi 6 Noiembrie 2008

"Și zic vouă: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, și Fiul Omului va mărturisi pentru el înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Iar cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, lepădat va fi înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Oricui va spune vreun cuvânt împotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta. Iar când vă vor duce în sinagogi și la dregători și la stăpâniri nu vă îngrijiți cum sau ce veți răspunde, sau ce veți zice, Că Duhul Sfânt vă va învăța chiar în ceasul acela, ce trebuie să spuneți." (Luca 12, 8-12)
Reply With Quote
  #376  
Vechi 07.11.2008, 09:41:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Joi 6 Noiembrie 2008

"Și zic vouă: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, și Fiul Omului va mărturisi pentru el înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Iar cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, lepădat va fi înaintea îngerilor lui Dumnezeu. Oricui va spune vreun cuvânt împotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta. Iar când vă vor duce în sinagogi și la dregători și la stăpâniri nu vă îngrijiți cum sau ce veți răspunde, sau ce veți zice, Că Duhul Sfânt vă va învăța chiar în ceasul acela, ce trebuie să spuneți." (Luca 12, 8-12)
Circula prin Iasi un nene la vreo 45 de ani, imbracat modest, cu barba sura, care predica in locurile publice cu Biblia ortodoxa in mana. Oamenii s-au obisnuit deja cu el, ca de multi ani face asta. In ochii lumii arata a nebun, dar probabil ca se face nebun pentru Hristos...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #377  
Vechi 08.11.2008, 15:45:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Cele ceresti se descopera pruncilor.

"<<Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine>>. Și s-au întors cei șaptezeci (și doi) cu bucurie, zicând: <<Doamne, și demonii ni se supun în numele Tău>>. Și le-a zis: <<Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer. Iată, v-am dat putere să călcați peste șerpi și peste scorpii, și peste toată puterea vrăjmașului, și nimic nu vă va vătăma. Dar nu vă bucurați de aceasta, că duhurile vi se pleacă, ci vă bucurați că numele voastre sunt scrise în ceruri>>. În acesta ceas, El S-a bucurat în Duhul Sfânt și a zis: <<Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului și al pământului, că ai ascuns acestea de cei înțelepți și de cei pricepuți și le-ai descoperit pruncilor. Așa, Părinte, căci așa a fost înaintea Ta, bunăvoința Ta>>." (Luca 10, 16-21)
Reply With Quote
  #378  
Vechi 09.11.2008, 23:43:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Apostolul Duminicii a XXIV-a dupa Rusalii

Efeseni 2, 14-22

14. Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărțiturii,
15. Desființând vrăjmășia în trupul Său, legea poruncilor și învățăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou și să întemeieze pacea,
16. Și să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniți într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmășia.
17. Și, venind, a binevestit pace, vouă celor de departe și pace celor de aproape;
18. Că prin El avem și unii și alții apropierea către Tatăl, într-un Duh.
19. Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu,
20. Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21. Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22. În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 09.11.2008, 23:48:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a XXIV-a dupa Rusalii (Invierea fiicei lui Iair)

Luca 8, 41-56

41. Și iată a venit un bărbat, al cărui nume era Iair și care era mai-marele sinagogii. Și căzând la picioarele lui Iisus, Îl ruga să intre în casa Lui,
42. Căci avea numai o fiică, ca de doisprezece ani, și ea era pe moarte. Și, pe când se ducea El, mulțimile Îl împresurau.
43. Și o femeie, care de doisprezece ani avea scurgere de sânge și cheltuise cu doctorii toată averea ei, și de nici unul nu putuse să fie vindecată,
44. Apropiindu-se pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui și îndată s-a oprit curgerea sângelui ei.
45. Și a zis Iisus: Cine este cel ce s-a atins de Mine? Dar toți tăgăduind, Petru și ceilalți care erau cu El, au zis: Învățătorule, mulțimile Te îmbulzesc și Te strâmtorează și Tu zici: Cine este cel ce s-a atins de mine?
46. Iar Iisus a zis: S-a atins de Mine cineva. Căci am simțit o putere care a ieșit din Mine.
47. Și, femeia, văzându-se vădită, a venit tremurând și, căzând înaintea Lui, a spus de față cu tot poporul din ce cauză s-a atins de El și cum s-a tămăduit îndată.
48. Iar El i-a zis: Îndrăznește, fiică, credința ta te-a mântuit. Mergi în pace.
49. Și încă vorbind El, a venit cineva de la mai-marele sinagogii, zicând: A murit fiica ta. Nu mai supăra pe Învățătorul.
50. Dar Iisus, auzind, i-a răspuns: Nu te teme; crede numai și se va izbăvi.
51. Și venind în casă n-a lăsat pe nimeni să intre cu El, decât numai pe Petru și pe Ioan și pe Iacov și pe tatăl copilei și pe mamă.
52. Și toți plângeau și se tânguiau pentru ea. Iar El a zis: Nu plângeți; n-a murit, ci doarme.
53. Și râdeau de El, știind că a murit.
54. Iar El, scoțând pe toți afară și apucând-o de mână, a strigat, zicând: Copilă, scoală-te!
55. Și duhul ei s-a întors și a înviat îndată; și a poruncit El să i se dea să mănânce.
56. Și au rămas uimiți părinții ei. Iar El le-a poruncit să nu spună nimănui ce s-a întâmplat.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 11.11.2008, 05:31:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu.

Luni 10 Noiembrie 2008

"Zis-a Lui cineva din mulțime: <<Învățătorule, zi fratelui meu să împartă cu mine moștenirea>>. Iar El i-a zis: <<Omule, cine M-a pus pe Mine judecător sau împărțitor peste voi>>? Și a zis către ei: <<Vedeți și păziți-vă de toată lăcomia, căci viața cuiva nu stă în prisosul avuțiilor sale>>." "Și a zis către ucenicii Săi: <<De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru viața voastră ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca. Viața este mai mult decât hrana și trupul mai mult decât îmbrăcămintea. Priviți la corbi, că nici nu seamănă, nici nu seceră; ei n-au cămară, nici jitniță, și Dumnezeu îi hrănește. Cu cât mai de preț sunteți voi decât păsările! Și cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot? Deci dacă nu puteți să faceți nici cel mai mic lucru, de ce vă îngrijiți de celelalte? Priviți la crini cum cresc: Nu torc, nici nu țes. Și zic vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia. Iar dacă iarba care este azi pe câmp, iar mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu așa o îmbracă, cu cât mai mult pe voi, puțin credincioșilor! Și voi să nu căutați ce veți mânca sau ce veți bea și nu fiți îngrijorați. Căci toate acestea păgânii lumii le caută; dar Tatăl vostru știe că aveți nevoie de acestea; Căutați mai întâi împărăția Lui. Și toate acestea se vor adăuga vouă>>." (Luca 12: 13-15, 22-31)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30