Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.09.2010, 10:29:36
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Mai repet, au fost puse sa minteasca persoanele alea ? Sau care e problema cu biserica asta ? De unde si pana unde cuvantul escrocherie folosit cu atata usurinta in cadrul topicului ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.09.2010, 10:36:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Nu sunteti familiarizati cu limba romana si dex-ul ? De regionalisme ati auzit ? Cel putin la noi in regiune doar asa am auzit cuvantul. Poate e corect poate nu, dar probabil tot asa il voi folosi. N-oi fi eu prietenul cel mai bun cu limba romana mai ales ca n-am avut contact cu ea o perioada lunga, dar nu accept lectii de la cineva cu logica si posibil siIq-ul la pamant.
Regionalismele sunt cuvinte în forme corecte ale limbii române. "Mințească" nu e un regionalism sau un cuvânt ci o conjugare greșită a verbului a minți. Că e așa te poți convinge încercând să-l conjugi pe "mințească" la infinitiv.


Penibil nu este faptul că ți se face observație ci că nu accepți aceasta. Ar trebui să fii mai deschis la a primi lecții, este o dovadă de inteligență să nu respingi sfaturile.

Logica și iq-ul de care faci paradă s-ar putea să nu le ai; acolo unde ele există transpar din cuvintele și ideile posesorului asupra a diverse domenii, nu din menționarea posesiunii lor. Lauda de sine e mai degrabă semnul lipsei calităților și de fapt mesajele tale pe acest forum trădează incapacitate de înțelegere, naivitate, erori de gândire.


Și răspunzându-ți la întrebarea pe care ai pus-o, de ce ar fi mai escroci acești "evangheliști" decât ortodocșii, ar trebui să-ți dai seama și singur(ă) din faptul că, așa cum a observat Scoțianul, pe pagina siteului lor e la loc de cinste zeciuiala iar minunile pe care pretind că le fac sunt de dubioase. Biserica Ortodoxă e foarte atentă cu ceea ce se pretinde a fi minuni iar bani nu ia credincioșilor.

Și făcând o paralelă, te întreb serios: crezi că așa cum există șarlatani religioși există și șarlatani în domeniul științific sau în rândul ateilor?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2010, 10:38:31
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Va rog

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
I-auzi. Si lasa-ma sa ghicesc, BOR este sinonim cu spiritualitate si antonim cu sarlatanie, si biserica asta e exact pe dos. (restul post-ului tau e irelevant pentru mine)
[quote=heaven;284277]Stiu,inteleg ca incerci sa iti aperi imaginea agatandu-te ca inecatul de colac,
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Stiu,inteleg ca incerci sa iti aperi imaginea agatandu-te ca inecatul de colac,dar ti-am mai spus ca nu reusesti decat sa te afunzi si mai tare in ridicol...
...dar,multumesc de sfat oricum!

Va rog nu va mai certati, jigniti, pe un forum care se vrea crestin. Iar si-a bagat coada cineva............
Fiti mai ingaduitori unii cu altii...si mai iertatori.
Presupun ca atunci cand ati dorit sa va inscrieti pe acest forum nu era pentru certuri...Ci ca sa ne imbogatim fiecare cunostintele, unii de la altii, sa sporim sufleteste, sa aflum lucruri pe care nu le stiam, unii dintre noi nu au avut parte de educatie religioasa in copilarie, am fost lipsiti de aceasta datorita vremurilor.
Altii au prins alte vremuri, la scoala a inceput sa se predea religia, si uite asa cei mai varstnici au ce invata de la cei mai tineri...
Va rog nu va mai certati.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.09.2010, 10:47:35
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
1) Biserica Ortodoxă... bani nu ia credincioșilor.

2)Și făcând o paralelă, te întreb serios: crezi că așa cum există șarlatani religioși există și șarlatani în domeniul științific sau în rândul ateilor?
1) Esti (h)ilar, ca sa folosesc cuvintele lui heaven. Ai facut mai sus un fel de analiza freudiano-psihologica probabil izvorata din adancul sufletului tau si inchei apoteotic cu propozitia aia care neaga orice fel de realitate, si as folosi cuvinte mai dure dar ma abtin. Mai demult tu te-ai mai legat de o greseala de exprimare de a mea nefiind in stare sa zici ceva la obiect si am zis ca te ignor,,, acuma regret ca ti-am citit postul.

2) Nu stiu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.09.2010, 10:52:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sa fim seriosi ! Avem un etalon - Biserica Ortodoxa....Pot fi de trei feluri: smintiti, escroci financiari, ca banii sunt buni si din tara saraca ...,si malefici. Ultima categorie este ce-a mai periculoasa ! Cica o organizatie internationala a pus la punct crearea a nenumarate secte cu iz crestin, in scopul inlocuirii crestinismului mantuitor.

Last edited by IonelS; 01.09.2010 at 11:06:45.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.09.2010, 10:56:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit da, da

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cica o organizatie internationala a pus la punct crearea a nenumarate secte cu iz crestin, in scopul inlocuirii crestinismului mantuitor.
Nu m-ar mira!
Asa am inteles si din cartile Sfintilor Parinti. Ii cam stanjeneste ortodoxia pe vestici.
Dumnezeu sa fie cu noi!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.09.2010, 11:14:57
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cica o organizatie internationala a pus la punct crearea a nenumarate secte cu iz crestin, in scopul inlocuirii crestinismului mantuitor.
Oare cine lucrează cel mai mult spre atingerea scopului ăsta dacă nu vrăjmașul diavol? Dar desigur, diavolul nu poate acționa de unul singur. Are nevoie de mijlocitori.

Pe pământ, mijlocitorii ăștia sunt tocmai cei pe care îi numim masoni, cei din „elite”; mâna de oameni care „mână” umanitatea spre o dictatură globală și spre distrugerea Adevărului. Ei sunt cei care doresc a profana tot ceea ce ține de trecutul nostru, doresc a ne distruge istoria, cultura și valorile naționale pentru a ne putea subjuga mai ușor.

Exact asta se întâmplă prin tot felul de pseudo„biserici” pe care tot vedem că se construiesc pe teritoriul țării noastre. „Biserici” baptiste, protestante, evanghelice, penticostale și multe altele. Se dorește distrugerea Ortodoxiei prin introducerea a tot felul de secte și erezii care să întineze Credința noastră.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 01.09.2010 at 11:19:25.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.09.2010, 11:27:51
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
1) Esti (h)ilar, ca sa folosesc cuvintele lui heaven. Ai facut mai sus un fel de analiza freudiano-psihologica probabil izvorata din adancul sufletului tau si inchei apoteotic cu propozitia aia care neaga orice fel de realitate, si as folosi cuvinte mai dure dar ma abtin. Mai demult tu te-ai mai legat de o greseala de exprimare de a mea nefiind in stare sa zici ceva la obiect si am zis ca te ignor,,, acuma regret ca ti-am citit postul.

2) Nu stiu.

Ceea ce îți spusesem eu era o observație obiectivă și utilă întânită deseori în literatura patristică; dacă tu ai văzut ceva freudian eu cred că nu știi cu ce se mănână Freud.

"ești hilar", "regret că ți-am citit postul", "apoteotic" astfel de puștisme arată că avem de a face un adolescent sau chiar prea-adolescent sau pe cineva rămas cu intelectul la acest nivel.

Nu știi când e vorba despre atei dar știi când e vorba e oameni religioși. Încă o dată, te comporți ca un copil.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.09.2010, 12:08:34
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
tot felul de pseudo„biserici” .
Iarasi, acelasi lucru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.09.2010, 12:31:10
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Iarasi, acelasi lucru.
Doar nu vrem să mințim, așa că de ce am zice altfel?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41
Despre CATEDRALA cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 187 17.07.2009 07:58:54
catedrala din bistrita quasar Generalitati 1 14.06.2008 09:42:56