Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2012, 14:02:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru

Am vrut mai demult să aduc în atenție subiectul ăsta. Dar nu e prea tîrziu nici acum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2012, 14:18:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

ARHIMANDRITUL EFREM (Staretul Sf. Man. Vatopedu):
"...De aceea, cred ca si dumneavoastra ati inteles ce scop important aveti de implinit. Trebuie, pentru a reusi, sa ravniti a avea o relatie neintrerupta cu harul Duhului Sfant, pentru ca in felul acesta va veti umple de slava si voi si veti contribui si la slava Bisericii. Biserica nu s-a temut de prigoanele lui Traian, Diocletian sau Nero, Biserica nu a fost niciodata ingenuncheata de prigoanele ateilor. Biserica a fost insa ingenuncheata, in latura sa umana, atunci cand reprezentantii ei nu au fost consecventi cu ei insisi.De aceea Mantuitorul Hristos, in Noul Testament, se adreseaza cu „vai”celor care scandalizeaza pe fratii lor mai mici. „Vai omului aceluia prin care vine sminteala”(Matei 18:7 ). Si cea mai mare sminteala care se produce in viata Bisericii este aceea care vine de la oamenii ce reprezinta Biserica. Fie ca acestia sunt teologi laici, fie ca sunt teologi purtatori de rasa, fie ca sunt calugari, fie ca sunt episcopi. Fie ca sunt egumeni.

Va doresc — ca sa nu ma lungesc, pentru a va da dumneavoastra cuvantul —sa nu va uitati nici o secunda telul. Luati aminte la pacat! Luati aminte la curatenia morala! Pentru ca trebuie sa tinem minte neincetat ca aceasta curatenie morala este premisa dogmatica a sfintirii omului! Daca nu ia aminte la acest lucru studentul teolog sau oricine se nevoieste, atunci seamana in vant. Veti dobandi aceasta sfintenie daca aveti un duhovnic, daca sunteti bine incadrati in viata Bisericii si va impartasiti de Sfintele Taine ale Bisericii. Atunci Duhul Sfant va va ajuta sa deveniti oameni plini de har. Nu va intristati, nu deznadajduiti si nu va infricosati de caderile pe care eventual le aveti. Sfintii Parinti nu s-au nelinistit de cei care se nevoiesc, chiar daca acestia, in lupta, pot aluneca pe moment. Sfintii Parinti s-au nelinistit si au plans, s-au interesat si i-a durut pentru cei care si-au dispretuit mantuirea. Sa nu se intample acest lucru cu noi!"
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2012, 14:44:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am tot pus întrebarea, oare ce cred oamenii care nu prea merg biserică, dar care văd un preot dându-se jos dintr-o mașină supărată. Eu am rămas mască, și recunosc că pe moment m-am smintit, într-o zi când doi călugări tineri au coborât dintr-un A8 supărat, erau dezorintați, probabil se rătăciseră prin oraș, mașina avea număr de alt județ. Nu spun că preoții nu ar trebui să folosească mașini, dar să aibă în vedere faptul că prin ceea ce sunt ei pot sminti ușor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2012, 15:10:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu spun că preoții nu ar trebui să folosească mașini,
Există și alternative "eco", pentru satisfacția credincioșilor adepți ai austerității clerului.

__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 30.08.2012 at 15:12:14.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2012, 15:22:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Există și alternative "eco", pentru satisfacția credincioșilor adepți ai austerității clerului.
Așa este. La biserica de metanie, mai vine din când un preot pensionat. Când timpul este favorabil vine cu bicicleta, iar pe timp de iarnă cu autobuzul. Probabil că nici nu dispune de mașină sau chiar dacă dispune, este un exemplu mai rar întâlnit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2012, 17:46:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand cercetam cu atentie, vedem de cate ori am fost o surse de ispite, chiar fiind mireni.

Daca o femeie se imbraca prea elegant, se umfla de mandrie si le poate pune pe alte femei in situatia de a o invidia, iar pe barbati de asemenea ii poate sminti.

Daca un om se lauda ca are bani, poate duce in ispita pe unul care sufera de pacatul lacomiei.

Cand suntem trufasi, dispretuitori sau sarcastici, putem starni mania aproapelui nostru. Smerenia singura ne poate pazi de pacatul de a-l ispiti pe aproapele nostru. Iata de ce e atat de importanta.

Dar una e sa vorbesc despre smerenie si alta e sa o am.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2012, 17:53:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dar una e sa vorbesc despre smerenie si alta e sa o am.
Chiar și această atitudine este o dovadă a smereniei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2012, 18:48:39
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mi-am tot pus întrebarea, oare ce cred oamenii care nu prea merg biserică, dar care văd un preot dându-se jos dintr-o mașină supărată. Eu am rămas mască, și recunosc că pe moment m-am smintit, într-o zi când doi călugări tineri au coborât dintr-un A8 supărat, erau dezorintați, probabil se rătăciseră prin oraș, mașina avea număr de alt județ. Nu spun că preoții nu ar trebui să folosească mașini, dar să aibă în vedere faptul că prin ceea ce sunt ei pot sminti ușor.
Nu ma smintesc cand coboara un preot din ultimul tip de masina...imi pare rau ca simte nevoia sa aiba ultimul tip de masina (desi n-ar trebui sa judec)...ca de o masina in ziua de azi cam ai nevoie..degeaba spuneti de biciclete..cand ai rude intr-un sat apropiat sau trebuie sa ajungi la copii sau faci cumparaturi etc.
Preoti adapteaza stilul de viata putin dupa stilul societatii si fara sa vrea de cele mai multe ori...problema e atunci cand doresc sa impresioneze sau sa depaseasca un standard (ce e drept la noi standardele sunt cam ridicate pentru aportul pe care il aducem societatii)...desi e posibil si sa fi primit masina...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.08.2012, 18:55:49
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
(ce e drept la noi standardele sunt cam ridicate pentru aportul pe care il aducem societatii)
Foarte adevărat, din păcate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2012, 18:57:15
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit Si cand ispitim fara sa constientizam?

Luni am venit de la parinti si cum nu-mi mergeau prizele am chemat un electrician.
Mi s-a parut de treaba, amabil...m-am gandit sa-l servesc cu ceva. Nu aveam decat mere si struguri ..m-am gandit strugurii nu prea merg..ii dau un mar. Il spal si cand il stergeam cu o carpa mi-am dat seama cum arata situatia (parca il tentam ca Eva pe Adam). M-am rusinat si am ascuns marul desi mai aveam putin si-l puneam pe masa. Cred ca nu m-a vazut. Dar mi-am dat seama ca am tendinta de a atrage instinctiva atunci cand imi place cineva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam pentru aproapele nostru? alexdu Generalitati 6 14.02.2012 10:44:10
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21
Aproapele nostru invizibil elizabeta Generalitati 35 17.11.2009 16:45:38