Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 26.04.2017, 23:11:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adrian ai vazut emisiunea cu Duca de la Trinitas ? Ecumenistul Banescu si papistasul Duca vorbeau de Pasti despre misionarism. Astia vor sa ne tulbure pe noi cei atat de adanciti in practicarea isihasmului. :)

Antonia nu ti-ar strica nici tie sa te uiti la ecumenist si papistas. Poate o sa intelegi ca asa zisa salvare a ortodoxiei, seamana extrem de mult cu comportamentul cultelor milenariste. Ba chiar si aia fac misionarism, chiar daca ii injura pe toti ceilalti si isi sperie credinciosii ca in afara cultului lor e fiara. :)
Ar fi bine sa prețuim ortodoxia. Aici e Adevărul. Am făcut destule căutări pana sa cred cu tot sufletul ca e așa. Cauta mai bine și tu. Nu se pune problema sa salvam ortodoxia, ci sa o trăim. Sa o trăim, ca sa ne mantuim. Ortodoxia se salvează prin cei care o traiesc. Indiferent de numărul ortodocsilor, aceștia vor rămâne pana la venirea Mântuitorului. De erezia ecumenista ,,scapă cine poate"!
Reply With Quote
  #602  
Vechi 26.04.2017, 23:18:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai problema este ca fiecare dintre noi intelege cu totul altceva despre ortodoxie. Ca si despre "erezia ecumenista".

Uite ca mi-a dat Cristian o idee. Cineva poate spune ca e obligatoriu sa botezam catolicii ( stiu ca in gruparea voastra, chiar e o idee dincolo de orice indoiala ). Si poate face chiar o lista cu sfinti care au sustinut asta, plus cu aia care le spuneau papistasi samd. Si atunci, oricine spune ca nu trebuiesc botezati, e automat ecumenist.
Eu cu acest tip de rationament nu pot sa fiu de acord. Este prostesc, e o speculatie menita sa-i sperie pe oamenii usor de speriat dar e teologie de balta. Cam asa sunt toate rationamentele celor din tabara aia. Imi pare rau dar eu nu pot sa accept prostiile lui Chirila si ale altora, cand il ascult pe un "ecumenist" de asta cum e Patriciu Vlaicu, imi pare un titan pe langa Chirila. :)
Reply With Quote
  #603  
Vechi 26.04.2017, 23:45:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai problema este ca fiecare dintre noi intelege cu totul altceva despre ortodoxie. Ca si despre "erezia ecumenista".

Uite ca mi-a dat Cristian o idee. Cineva poate spune ca e obligatoriu sa botezam catolicii ( stiu ca in gruparea voastra, chiar e o idee dincolo de orice indoiala ). Si poate face chiar o lista cu sfinti care au sustinut asta, plus cu aia care le spuneau papistasi samd. Si atunci, oricine spune ca nu trebuiesc botezati, e automat ecumenist.
Eu cu acest tip de rationament nu pot sa fiu de acord. Este prostesc, e o speculatie menita sa-i sperie pe oamenii usor de speriat dar e teologie de balta. Cam asa sunt toate rationamentele celor din tabara aia. Imi pare rau dar eu nu pot sa accept prostiile lui Chirila si ale altora, cand il ascult pe un "ecumenist" de asta cum e Patriciu Vlaicu, imi pare un titan pe langa Chirila. :)
Pai Duca, Patriciu, Bahrim, etc.: toti sint uriasi pe bune. Nu mai zic in raport cu stirpituroizi ai teologiei ca acesti Chirila, Savva, Staicu, Buza, de care nu au auzit decit vreo doi-trei grecotei si zece-cinspe romani. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 27.04.2017, 01:43:57
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adrian ai vazut emisiunea cu Duca de la Trinitas ? Ecumenistul Banescu si papistasul Duca vorbeau de Pasti despre misionarism. Astia vor sa ne tulbure pe noi cei atat de adanciti in practicarea isihasmului. :)

Antonia nu ti-ar strica nici tie sa te uiti la ecumenist si papistas. Poate o sa intelegi ca asa zisa salvare a ortodoxiei, seamana extrem de mult cu comportamentul cultelor milenariste. Ba chiar si aia fac misionarism, chiar daca ii injura pe toti ceilalti si isi sperie credinciosii ca in afara cultului lor e fiara. :)
Chiar merita vazut! Multumesc, iuliu46!
https://www.youtube.com/watch?v=3BM-7mC0KeA
Reply With Quote
  #605  
Vechi 27.04.2017, 09:08:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu ne mai suporta. Nu gireaza nimic. Nu e bine sa sa fim prea superficiali.
putea foarte bine ca Sfanta lumina sa se pogoare in alta biserica, asa cum s-a intamplat in 1580, pentru a arata cine este drept si cine este eretic. Dar acest lucru, NU s-a intamplat...din pacate pentru unii
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #606  
Vechi 27.04.2017, 11:10:21
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
putea foarte bine ca Sfanta lumina sa se pogoare in alta biserica, asa cum s-a intamplat in 1580, pentru a arata cine este drept si cine este eretic. Dar acest lucru, NU s-a intamplat...din pacate pentru unii
Nu ai ce le face schismaticilor. Ei tot în nebunia lor urîtoare de Biserică rămîn...deocamdată, unii din ei, cel puțin.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 27.04.2017, 16:50:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spre culmile cele mai inalte ale Ecumenismului


https://stranaortodoxa.wordpress.com...ecumenismului/
Reply With Quote
  #609  
Vechi 27.04.2017, 17:31:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Broșură - Adevărul despre ECUMENISM și SINODUL din CRETA


http://www.glasulstramosesc.ro/blog/...2016-12-06-243
Reply With Quote
  #610  
Vechi 27.04.2017, 18:02:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De aceea, eu mă rog asa: ,Doamne, Iisuse Hristoase, iarta-mă! "
Nu e greșit, dar Sfinții Părinți ne recomandă să ne rugăm un pic altfel. :)

Last edited by simpllu; 27.04.2017 at 18:22:38.
Reply With Quote
Răspunde