Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2023, 12:12:36
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu putem să-i judecăm pe Nord Americani după standardele Est Europene, fiindcă acolo de mic te naști cu desfânare la tot pasul, tentațiile sunt de 10x mai mari și spre droguri și altele, eu sunt onest deși cred că societatea americană a eșuat.
Eu nu îi judec pentru desfrânări sau ce păcate or mai avea. Am eu destule păcate proprii și sunt nedemn să judec. Dar aici nu e vorba de tentații, e vorba că te duci la vot și te întreabă dacă ești de acord cu uciderea unui suflet omenesc prin avort. Nu se pune problema de tentații și slăbiciuni duhovnicești de care suferim toți, se pune problema de educație, dacă înțelegi că Biserica este foarte clară pe acest subiect și nu ai voie să aprobi așa ceva. Zice Mântuitorul că păcatul de neiertat este blasfemia împotriva Duhului Sfânt. Știu că se referă la sinucidere dar când ei votează să fie voie să omori un prunc nevinovat în care a suflat viață Duhul Sfânt oare ei cred că sofismele de tip pseudo-stiintific cum că viața începe când decide domnul omul de știință contemporan-ateu o să țină la judecată? Dacă nu ai susținere scripturală, canonică, sau patristică pentru ce afirmi, ba din contră, ele te condamnă repetat, atunci ce spui și ce crezi nu doar că nu este ortodox dar este vădit anti-ortodox.

Nu e vorba de slăbiciuni trupești sau duhovnicești, este vorba de a înțelege niste lucruri fundamentale ortodoxiei din care ei susțin că fac parte. Tot la fel cu Sfintele Taine care stau la fundația credinței ortodoxe. Homosexualii să fie ajutați să nu păcătuiască, nu să fie încurajați ba chiar binecuvântați în desfrâu!


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare cum sa intelegem ultima fraza?

Oare evolutionismul il bagi(datorita conjunctiei si) intre "chestiile" neesentiale?
Daca foloseai conjunctia sau(in loc de si) se putea intelege ca evolutionismul e diferit de alte chestii neesentiale.

Trebuie sa adaug ca dpmdv evolutionism inseamna induhovnicire.
Când am zis certuri despre evoluționism mă refeream la discuțiile despre interpretarea Facerii. Adică dacă să fie interpretată științiific prin prisma teoriei evolutive sau literal în chip "Young Earth creationism" sau variații. Aceste certuri în special populare în America unde subiectele superficiale au mare trecere în fața subiectelor de importanța esențială distrag de la credința adevărată care se poate împlini independent de rezultatul discuției ăleia. Tot la fel se certau pe teologumene cum ar fi vămile văzduhului care iar nu e esențial de înțeles pentru mântuire. Părerea mea este că Satana își bagă coadă să distragă și în America lipsește mai mult ca nicăieri înțelepciunea să discearnă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 31.08.2023 at 12:18:51.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2023, 22:46:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu nu îi judec pentru desfrânări sau ce păcate or mai avea. Am eu destule păcate proprii și sunt nedemn să judec. Dar aici nu e vorba de tentații, e vorba că te duci la vot și te întreabă dacă ești de acord cu uciderea unui suflet omenesc prin avort. Nu se pune problema de tentații și slăbiciuni duhovnicești de care suferim toți, se pune problema de educație, dacă înțelegi că Biserica este foarte clară pe acest subiect și nu ai voie să aprobi așa ceva. Zice Mântuitorul că păcatul de neiertat este blasfemia împotriva Duhului Sfânt.
Votul e direct proporțional cu traumele și modul de viețuire al omului, unii sunt lacși, comozi spre nesimțire în viața morală, nu vor să facă niciun fel de jertfă, nu-și asumă nimic nici copil și atunci se identifică cu modele de tip neoliberalism.
Unii au traume de la divorț sau pt că nu s-au putut căsători și evident vor vota cu sete niște liberali cărora nu le pasă de căsătorie de ex.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu e vorba de slăbiciuni trupești sau duhovnicești, este vorba de a înțelege niste lucruri fundamentale ortodoxiei din care ei susțin că fac parte. Tot la fel cu Sfintele Taine care stau la fundația credinței ortodoxe. Homosexualii să fie ajutați să nu păcătuiască, nu să fie încurajați ba chiar binecuvântați în desfrâu!
Ei nu pleacă decât din vreo patru motive în US,
1.bani,
2 să scape de traume sau experiențe neplăcute în România sau țara ortodoxă de naștere,
3 pt că nu mai au rude și nu-i mai leagă nimic de România, sau țara ortodoxă de naștere

4. rar din prigoană de tot felul.

Când vrei să faci bani cu orice preț nu prea ai scrupule, nici cu privire la viață, familie șamd, când fugi de traume poate chiar un model disfuncțional de familie te-a aruncat în brațele progresiștilor.

Cine are pretenția să i se aducă Athosul la picioare în SUA e desprins rău de realitate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.08.2023 at 22:51:59.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2023, 06:06:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
...
Când am zis certuri despre evoluționism mă refeream la discuțiile despre interpretarea Facerii. Adică dacă să fie interpretată științiific prin prisma teoriei evolutive sau literal în chip "Young Earth creationism" sau variații.
Aceste certuri în special populare în America unde subiectele superficiale au mare trecere în fața subiectelor de importanța esențială distrag de la credința adevărată care se poate împlini independent de rezultatul discuției ăleia. Tot la fel se certau pe teologumene cum ar fi vămile văzduhului care iar nu e esențial de înțeles pentru mântuire. Părerea mea este că Satana își bagă coadă să distragă și în America lipsește mai mult ca nicăieri înțelepciunea să discearnă.
Nu e greu de priceput care ar fi opinia ta despre Evolutie si Creatie daca spui ca Serafim Rose se pierdea in certuri zicand:


... în răspunsul său la articolul lui Kalomiros „The Eternal Will” (Activistul creștin, volumul 11, toamna/iarna 1997), Rose a afirmat că: „Ar trebui să afirm un adevăr elementar: știința modernă, atunci când se ocupă de fapte științifice, stie într-adevăr mai mult decât sfinții Părinți, iar sfinții Părinți pot greși cu ușurință faptele științifice; nu faptele științifice le căutăm la sfinții Părinți, ci adevărata teologie și adevărata filozofie care se bazează pe teologie.”



PS Traducere automata din Wikipedia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2023, 09:57:11
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Aia e scoasa din context. In pasajul ala el continua sa argumenteze impotriva teoriei evolutive. Daca tot ce stii se rezuma la Wikipedia, nu stii nimic.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2023, 20:26:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aia e scoasa din context. In pasajul ala el continua sa argumenteze impotriva teoriei evolutive. Daca tot ce stii se rezuma la Wikipedia, nu stii nimic.
Eu am citat din Wikipedia ce mi s-a parut a fi o scurta sustinere a evolutiei, dar daca tu spui ca in continuare el combate evolutia, atunci poate ca se "pierde in certuri".



PS
Ai la indemana pasajul(linkul) cu argumentarile lui impotrriva evolutiei(ca eu nu l-am gasit)?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.09.2023, 01:05:27
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu am citat din Wikipedia ce mi s-a parut a fi o scurta sustinere a evolutiei, dar daca tu spui ca in continuare el combate evolutia, atunci poate ca se "pierde in certuri".



PS
Ai la indemana pasajul(linkul) cu argumentarile lui impotrriva evolutiei(ca eu nu l-am gasit)?
Gasesti pasajul citat de tine aici, unde vorbeste de Vasile cel Mare, sub sectiunea "Development, Not Evolution": http://orthodoxinfo.com/phronema/evo...kalomiros.aspx

Argumentele lui sunt in general bazate pe ideea ca nu ar fi destule dovezi pentru evolutia de la o specie la alta, ci doar pentru evolutia din cadrul unei specii. Concluzia lui este ca teoria evolutiei ar fi daunatoare ortodoxiei:

Citat:
În prealabil postat de Fr. Seraphim Rose
The sophisticated, worldly-wise laugh at those who call evolution a "heresy." True, evolution is not strictly speaking a heresy; neither is Hinduism, strictly speaking, a heresy: but like Hinduism (with which it is indeed related, and which probably had an influence on its development) evolutionism is an ideology that is profoundly foreign to the teaching of Orthodox Christianity, and it involves one in so many wrong doctrines and attitudes that it would be far better if it were simple a heresy and could thus be easily identified and combated. Evolutionism is closely bound up with the whole apostate mentality of the rotten "Christianity" of the West; it is a vehicle of the whole "new spirituality" and "new Christianity" in which the devil is now striving to submerge the last true Christians. It offers an alternative explanation of creation to that of the holy Fathers; it allows an Orthodox Christian under its influence to read the Holy Scriptures and not understand them, automatically "adjusting" the text to fit his preconceived philosophy of nature. Its acceptance cannot but involve the acceptance also of alternative explanations of other parts of Divine revelation, of an automatic "adjustment" of other Scriptural and patristic texts to fit in with modern "wisdom."
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.09.2023, 23:27:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Am gasit o harta cu raspandirea ortdocsilor in State deci o atasez aici. Aparent in nord-est sunt concentrati (in afara de Alaska).

Pe langa asta, voiam sa mai adaug doua lucruri:

1. Se poate ca America sa fie singurul loc in care ortodoxia este in crestere numerica. Aceasta poate sa insemne doua lucruri: a) acest trend s-ar putea sa se raspandeasca si in Europa la fel cum alte trenduri au venit din America; b) trebuie sa fim atenti sa nu fie o ortodoxie corupta cu tendinte schismatice (schismele inca sunt posibile!)

2. Ritul lor din America arata foarte strain: https://youtu.be/Ixor3GA8obk
Attached Images
File Type: jpg ortodocsi_america.jpg (95,2 KB, 4 views)
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 09.09.2023 at 01:14:54.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2023, 08:06:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Argumentele lui sunt in general bazate pe ideea ca nu ar fi destule dovezi pentru evolutia de la o specie la alta, ci doar pentru evolutia din cadrul unei specii. Concluzia lui este ca teoria evolutiei ar fi daunatoare ortodoxiei:
Dar el are dovezi de mantuire? O poate dovedi?

Este conceptual gresita/ilogica cautarea de dovezi materiale de evolutie (asa-zisa veriga lipsa) de la o specie la alta, ca si cum un schelet intermediar intre specii asemantoare la trup ar fi o dovada accceptabila. Acel schelet intermediar ar insemna deja un alt cod genetic care trebuia sa se nasca din parinti cu acelasi cod, care ar dovedi ca este vorba de o specie distincta si astfel s-ar cauta apoi din nou eterna veriga lipsa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
america, ortodox, statele unite