Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2009, 00:06:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, Miruna, nu numai acum in Triod, ci in tot restul anului sa ne vedem de pacatele noastre.
Romanii au toate calitatile, dar nu sunt uniti. Poate ne spune cineva de ce este asa. Este o realitate. grupurile, "bisericutele", vizibile si pe forum, sunt facute dupa interese, insusiri, etc. nu stiu ce ar duce la unirea tuturor romanilor; poate o figura harismatica, menita sa ne adune in jurul ei; poate un pericol. Cine stie?!?
Pe acest topic vorbim in general despre calitatile romanilor, nu evidentiem pe nimeni in special. Dar a fost buna interventia lui Cristian, caci astfel l-am vazut pe pagina lui personala, impreuna cu Mirela si cred ca si Stefan. Pe restul nu-i pot ghici. Eu nu prea umblu pe paginile personale decat rareori, asa ca acum.
Ai intuit perfec si acum imi dai dreptate : Asta e românul ! Fara masca, necosmetizat, adica romanul obisnuit, un roman dornic de cunoastere, iubitor si cu frica de Dumnezeu, rabdator, bun la suflet, prietenos si iubitor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.02.2009, 00:09:14
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Eu cred cu adevarat ca Romania e cea mai frumoasa tara avem tot ce ne trebuie in special multa credinta,oameni buni iubitori,bogatia naturii o face si mai minunata!Eu zic daca esti roman e imposibil sa nu iti placa propria tara asa cum e buna rea e tara ta si stramosii nostri au luptat pana la moarte pt a ramane unita.Imi plac si alte tari dar ca a mea eu zic ca nu gasesc nicaieri nu cred ca as putea trai in alta tara,cine nu stie sa o pretuiasca inseamna ca nu e roman adevarat.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2009, 00:09:56
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Va doresc o duminica linistita si fara de pacat!
Sa ne simtim uniti prin Sfanta Liturghie din duminica aceasta!


Dumnezeule, fii milostiv mie, pacatosului.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2009, 00:15:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa te auda Dumnezeu, Miruna!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2009, 00:15:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=nastac_miruna;114696]Va doresc o duminica linistita si fara de pacat!
Sa ne simtim uniti prin Sfanta Liturghie din duminica aceasta!
Frumoasa urare si daca e si din suflet, asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2009, 00:19:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
si daca e si din suflet, !
Nu e nici un motiv sa ne indoim unii de altii, atunci cand rostim asemenea cuvinte.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2009, 00:22:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu e nici un motiv sa ne indoim unii de altii, atunci cand rostim asemenea cuvinte.
Da, ai perfecta dreptate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2009, 09:29:49
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
Pt carcotasii de serviciu!oamenii mor pe strada,fara sa fie bagati in seama si in alte tari.mai terminati cu prostiile.ai diabet?sa te ajute Dumnezeu sa te faci bine.schimba topicul si gusta niste acreala,poate nu-ti creste glicemia
A grait inteleptul Iulian asa ca-i voi urma sfatul, am sa schimb topicul sa invat despre sufletul romanesc.
De exemplu am sa intru pe topicele unde se vorbeste despre avort. Nu am sa ma uit la miile de avorturi care se fac (care au decimat tara) ci ma voi mindrii cu Pro Vita! Nu o sa vorbesc de preotii care au un copil sau niciunul ci voi fi mindru de Pr. Tanase care are 300.
O sa intru pe topicele unde se vorbeste de credinta ortodoxa. De ce strins uniti sintem noi in jurul bisericii. Acum nu conteaza ca sint biserici diferite (stilisti, nestilisti, ai Sf. Ilie , ai Noului Ierusalim, samd) si fiecare ii tine pe ceilalti de eretici, fiecare le gaseste celorlalti pacate de moarte eu o sa ma uit doar la BOR-
Si am sa fac abstractie de faptul ca majoritatea considera conducerea BOR masonica. Sau ca ba un episcop ba altul o da in bara si ca unii ii considera sfinti in timp ce altii ii considera inselati.
O sa ma uit in topicele despre mari duhovnici. Cit de strinsi sintem in jurul lor, cit de mult ii iubim, ii ascultam! Desigur fac abstractie de faptul ca BOR nu-i prea inghite, de faptul ca unii ii tin de legionari iar altii de senili principal este ca ei exista!
O sa intru sa vad cit de ingaduitori sintem noi romanii cu restul confesiunilor. Cum ii ingaduim noi pe ceilalti romani catolici sau protestanti, cit de mult ii iubim noi ca doar in fiecare este Iisus. Cum ii indreptam noi pe ei cu duhul blindetii.
Cum nu sintem noi de loc anti-semiti!
O sa ma minunez de multa intelegere fata de islam (aici nu-i ironie) si cit de mult ii dispretuim noi pe ceilalti satanisti!
Si pot continua la nesfirsit.
Daca ma leaga ceva bun de Romania? Ma leaga multe de Romania; cunosc si oameni buni, cunosc sfinti din Romania, cunosc traitori, cunosc si romani OAMENI [COLOR=red]dar toate astea nu ma fac sa fiu orb[/COLOR]! Nu sintem nici pe departe poporul pe care ne inchipuim noi a fi! Iar caderea comunismului a umplut e drept bisericile dar cum spuneam le-a umplut calcind pe cel cazut in mocirla.
Legea crestinismului nu-i insa DOAR "Sa iubesti pe Dumnezeul tau din tot sufletul.." ci si inca ceva la fel de important ca aceasta......
Probabil stim cu totii ce.... ca la teorie nu ne intrece cu adevarat nimeni!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2009, 10:23:50
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Inca odata,aceste fete le are intreg pamantul.nu numai in Romania.Aceasta este fata pamantului.prefer sta stau aici,decat sa vad 10 parade gay pe an si lideri de biserici homo.asa cum este ea,biserica din Romania inca mai are oameni demni.Spui de avorturi?sa nu uitam ca in multe tari acesta este LEGALIZAT!ca si homosexualitatea,consumul de droguri(chipurile,cele usoare),prostitutia etc.nu cosmetizam Romania.dar nu este inca,asa de cazuta moral ca dincolo.INCA.dar pana atunci,cred in ea
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.02.2009, 14:11:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene eu de aproape 20 de ani in strainataten-am vazut inca o parada gay si nici lideri de biserici homo. Cunosc doar doua persoane care se drogheaza aici in schimb cunosc mai multe in Romania.
De ce iti place sa te imbeti cu apa chioara.
Decaderea este peste tot si aici si acolo. Aici a devenit normalitate pentru f. multi in timp ce in Romania cei care spun ca decaderea este anormala sint ceva mai putini.
Te certi cu mine ca aici este legalizat un pacat, asta fiind mai grav decit un pacat nelegalizat? Crezi ca pe Dumnezeu il intereseaza daca a fost legal?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a doua romanie....MOARTA.terifiant iulyaan Generalitati 117 28.02.2011 16:46:24
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32