Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.02.2009, 16:29:30
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar nu noi am hotarat plecarea, ci Dumnezeu, si asta nu pentru ca eram cei mai buni!!! Toate sunt incercari de viata. Si acum mai pleaca romanii, se umilesc cu diverse munci, invatand astfel smerenia. ALTII DIMPOTRIVA PIERD SI TALANTUL PE CARE IL AU. E O VREME A CERNERII.
Ma bucur ca am un castig venind incoace si anume credinta, pe care nu am avut-o in Romania. Predispozitia exista, dar nu vedeam drumul. Si ca mine multi altii.
Iata cum, prin semenii nostri, Dumnezeu ne da RASPUNSUL la intrebarile si cautarile noastre pline de framantare, suferinta si lacrimi!!!
Multumim Doamne!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.02.2009, 16:38:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incet, incet intelegem de ce Dumnezeu ne-a adunat pe acest forum, atat de diferiti si totusi atat de asemenatori...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.02.2009, 18:16:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur de siguranta ta: Dumnezeu ne-a adunat pe forum, Dumnezeu ne-a trimis in strainatate, Dumnezeu asta, Dumnezeu cealalta! Dumnezeu ne-a facut liberi si ne lasa liberi asa ca-i putin probabil sa fi facut El toate astea. In viata noastra se amesteca insa f. des altcineva care numai liberi nu ne vrea. Faptul ca esti pe un forum cu titlul CRESTINORTODOX nu inseamna ca nu te-a putut aduce aici cel rau sau ca de aici nu poti pleca mai inselat decit ai fost! Iar raspunsurile la intrebarile si cautarile noastre pline de framantare, suferinta si lacrimi!!! date de semenii nostrii nu trebuie sa vina de la Dumnezeu nici ele! Si in majoritatea lor...nici nu vin (parerea mea)
In ceea ce priveste [COLOR=red]raspunsurile mele nu le luati deloc a fi venite de Sus[/COLOR] prin intermediul meu chiar daca va plac sau mai ales cind va plac (lucru rar, pentru ca de obicei nu plac ) sint atit de pacatos incit cu siguranta nu Dumnezeu va da raspunsul prin mine!

Anca de muncit muncesc prea mult (dar nu ca vreau ci pentru ca-s obligat) de strins nu am strins inca ceva pentru ca de risipit risipesc cam mult! Refereirea mea era ca "nu te-ai realizat" in strainatate (ca si mine)fiindca altfel nu te lipeai de biserica. Ma insel?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.02.2009, 19:50:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am "lipit" de Biserica din alte motive, nu pecuniare. Am depasit si stadiul dubiilor; acum am certitudini. Cu timpul ajungem sa-L recunoastem pe Dumnezeu in multe situatii. Daca fructele sunt rele, atunci nu e de la Dumnezeu. Eu pe forum am facut un adevarat curs intensiv de religie crestin-ortodoxa, deci Dumnezeu m-a trimis aici. Si crede-ma, imi folosesc f mult cunostintele acumulate aici, in viata de zi cu zi. Chiar m-au salvat de la pieire duhovniceasca.
Marius, tie iti place sa filozofezi, "sport" pe care l-am parasit de cativa ani.
Dar ma bucur de bucuria ta...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.02.2009, 20:34:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-ai inteles nimic. Probabil nu stiu eu sa ma exprim. Numai bine!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.02.2009, 22:25:35
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

De 2000 de ani aram si semanam pamantul acesta roditor,am secerat si-am copt in vatra sfanta painea noastra,l-am aparat cu sange ,n-am cotropit pe nimeni, ne-am vazut de bucuriile si necazurile noastre , ne-am tinut pana astazi crestini si-am fost scut in fata paganilor in timp ce Europa a avut timp de progres si dezvoltare ..e suficient sa spun .. Constantin Brancoveanu ...meditati la acestea ...avem de ce sa fim mandri ca suntem romani ..!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.02.2009, 22:39:51
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare de Constantin Brincoveanu era mindra si tara?
Dar el de ea?
Cum au fost scut in fata paganilor cu totii cind au venit de l-au luat cu toata familia! Mindrie mare!
Aproape la fel de mare ca cea pentru armata in mijlocul careia a fost ucis Mihai Viteazul!

Sintem un neam cu oameni de exceptie, 1-2 pe generatie, dar un popor unit nu sintem cu siguranta. Ne laudam cu ce au facut altii pt neam uitind sa facem si noi ceva. Si nu trebuie sa devii marir ca sa faci ceva pt neam. Ajunge sa nu taci. Sa nu treci nepasator. Sa nu intorci privirea.............
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.02.2009, 23:39:53
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Spunea Anca ,,aici vom vorbi NUMAI despre cele bune ,,-asta am incercat sa fac si -am scris exact ce am simtit . Da ,ai dreptate aici ,,Ne laudam cu ce au facut altii pt neam uitind sa facem si noi ceva., Nimeni nu-i perfect ..cu atat mai putin un neam .Sa stii ca intrebarea asta m-a urmarit cu ceva ani in urma ..ce am facut pt tara asta ..? eu nu sunt un om de exceptie si m-am mangaiat ca am adus pe lume doi baieti ..stii , am gandit ca tot e bine si atat .. merge neamul de romani mai departe ..
Reply With Quote
  #69  
Vechi 10.02.2009, 00:09:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu scrie nicaieri ca toti trebuie sa fim conducatori sau ca toti trebuie sa luam Premiul Nobel. Dar toti trebuie sa ne mantuim. Prin prisma aceasta trebuie sa privim lucrurile. "Femeia se va mantui prin nastere de fii." Nu cred ca un om de stat se va mantui pentru functia pe care o are. Ba dimpotriva, caci poate trebuie sa faca unele compromisuri...
Dar m-am gandit la Brancoveanu si feciorii lui.. Ce exemplu extraordinar pentru vremurile ce vin! Daca si cand vom fi pusi sa alegem intre Dumnezeu si Belzebut, sa ne amintim de acest mare domnitor, pe nume Brancoveanu, car nu a pregetat sa isi dea viata, asistand la moartea fiilor lui, pentru HRISTOS! Iata un exemplu de urmat. Un Iov roman, care a mers pana la moarte.
Nu stiu daca oamenii din vremea sa au fost mandri de el; sau daca Brancoveanu a fost mandru de tara, caci nu din mandrie a facut toate acestea, ci din DRAGOSTE.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 10.02.2009, 00:29:50
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit pt ANCA

Imi place cum gandesti si -ti impartasesc si eu pc de vedere ,esti o persoana echilibrata si sensibila . Raspunsul meu era pt Marius -BMB - nu stiu de ce mi s-a parut ca ..ma cearta ...sunt sigura ca mi s-a parut .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a doua romanie....MOARTA.terifiant iulyaan Generalitati 117 28.02.2011 16:46:24
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32