Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2011, 23:55:26
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Aha, as vrea si eu sa va ajut.
Da-ti-mi adresa intr-un mesaj privat daca nu vreti sa o faceti publica.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2011, 14:48:13
Danielbucur's Avatar
Danielbucur Danielbucur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danielbucur Vezi mesajul
Buna ziua. Ma numesc Mocanu Daniel, am grad de handicap I sufer de arterita,Burger sunt cu ambele picioare amputate rog oamenii cu sufletul mare care pot sa ma ajute si pe mine cu niste banuti sa imi mai pot plati si eu din datorii Va multumesc mult tel 0762457817 id mess. danydaniel46@yahoo.com.
Sa va dea Dumnezeu Multa sanatate putere fericire si tot ce va doriti de la viata sa vi-se implineasca in cea ce faceti pentru oameni ca noi sa o putem duce un trai mai bun si decent Multumesc Daniel si ii mai multumesc domnului Mihnea Dragomir care ma ajutat cu niste Banuti pentru a imi lua o tona de lemne de foc Multa sanatate Daniel
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2011, 19:43:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Situația este următoarea: omul nostru locuiește într-o căsuță fix la capătul Bucureștiului (în Chitila, am putea spune). Căsuța este, în linii mari, într-o stare relativ funcțională, având chiar și un petec de curte în față, cu viță de vie. Omul nostru nu are picioare (mai precis: ambele membre inferioare sunt amputate de la rădăcina coapsei), bonturile fiind văzute cu ochii mei. Soția nu l-a părăsit, spre lauda ei, dar abia și-a găsit de lucru (cu plata la mișto), după ce a stat șomeră un timp, timp în care a ținut gospodăria pe linia de plutire, așa cum a putut. Amândoi sunt relativ tineri. Problema nu este numai că au lemne pe sponci, ci și că soba din camera omului nu funcționează. Trebuie reclădită. Deocamdată se încălzește de la o sobă din hol, lăsând deschisă un fel de ușă dublă. Refacerea sobei costă cam 5 milioane de lei vechi, e greu de crezut că va găsi acești bani, veniturile familiei fiind de așa natură că, dacă au o pâine și un parizer să pună pe masă, socotesc că L-au prins pe Dumnezeu de un picior.

Deci, trebuie să facă rost de 5 milioane. Scotocind bine prin toate sertarele, cred că am să găsesc un milion pentru soba lui până la Paști. Mai trebuie încă 4 frați sau surori să ne asociem. Eu așa văd lucrurile: în a treia zi de Paști venim toți 5 acasă la om și la nevastă-sa, fiecare cu milionul adus și un ou roșu. Ciocnim un ou, spunem o rugăciune și plecăm lăsându-i darul de sărbători pe masă. Altfel, se cheamă că vom face și mai departe ceea ce am făcut până acum: vom dovedi pe acest forum cât de buni teoreticieni ai creștinismului suntem.

Aștept subscripțiile, deocamdată lista arată astfel:

1.............................
2............................
3.............................
4.............................
5. Mihnea Dragomir (cu voia dv, ultimul pe listă).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2011, 19:47:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Cunosc cazul.
Acum lista arata asa:
1 ..............................
2 ..............................
3 ..............................
4. Groza Diana
5. Mihnea Dragomir


P.S. din pacate nu pot fi prezenta fizic, dar am sa fiu cu mintea... distanta mare, dar... traiasca posta romana.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!

Last edited by dianagroza; 16.02.2011 at 19:49:58.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2011, 19:59:04
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cunosc cazul.
Acum lista arata asa:
1 ..............................
2 ..............................
3 Popescu Gabriela
4. Groza Diana
5. Mihnea Dragomir


P.S. din pacate nu pot fi prezenta fizic, dar am sa fiu cu mintea... distanta mare, dar... traiasca posta romana.
Si eu vreau sa contribui, lasati-mi un numar de telefon pe mesaj privat, cum sa va gasesc ca sa luam legatura. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2011, 21:06:32
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Situația este următoarea: omul nostru locuiește într-o căsuță fix la capătul Bucureștiului (în Chitila, am putea spune). Căsuța este, în linii mari, într-o stare relativ funcțională, având chiar și un petec de curte în față, cu viță de vie. Omul nostru nu are picioare (mai precis: ambele membre inferioare sunt amputate de la rădăcina coapsei), bonturile fiind văzute cu ochii mei. Soția nu l-a părăsit, spre lauda ei, dar abia și-a găsit de lucru (cu plata la mișto), după ce a stat șomeră un timp, timp în care a ținut gospodăria pe linia de plutire, așa cum a putut. Amândoi sunt relativ tineri. Problema nu este numai că au lemne pe sponci, ci și că soba din camera omului nu funcționează. Trebuie reclădită. Deocamdată se încălzește de la o sobă din hol, lăsând deschisă un fel de ușă dublă. Refacerea sobei costă cam 5 milioane de lei vechi, e greu de crezut că va găsi acești bani, veniturile familiei fiind de așa natură că, dacă au o pâine și un parizer să pună pe masă, socotesc că L-au prins pe Dumnezeu de un picior.

Deci, trebuie să facă rost de 5 milioane. Scotocind bine prin toate sertarele, cred că am să găsesc un milion pentru soba lui până la Paști. Mai trebuie încă 4 frați sau surori să ne asociem. Eu așa văd lucrurile: în a treia zi de Paști venim toți 5 acasă la om și la nevastă-sa, fiecare cu milionul adus și un ou roșu. Ciocnim un ou, spunem o rugăciune și plecăm lăsându-i darul de sărbători pe masă. Altfel, se cheamă că vom face și mai departe ceea ce am făcut până acum: vom dovedi pe acest forum cât de buni teoreticieni ai creștinismului suntem.

Aștept subscripțiile, deocamdată lista arată astfel:

1.............................
2.eu pacatoasa.....sub anonimat
3.............................
4.............................
5. Mihnea Dragomir (cu voia dv, ultimul pe listă).
Vreau sa dau si eu o mana de ajutor. Va voi contacta pe privat. Deci ar mai ramane o persoana pentru completarea listei.

Last edited by skicolour; 16.02.2011 at 21:11:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2011, 21:22:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Lista este completă și arată așa:

1. eu_păcătoasa
2. Iulita
3. Popescu Gabriela
4. Groza Diana
5. Mihnea Dragomir

Ne vom întâlni toți cei din București acasă la Isus să-I aducem darul nostru ca să se poată încălzi. Cei care nu locuiesc în București dintre noi sunt rugați să trimită banii prin mandat poștal unuia dintre noi, cu rugămintea ca acest lucru să fie făcut ÎNAINTE de Sf Paști. Numărul meu de telefon este public: 0726 195503, ca și adresa mea de poștă electronică: doctordragomir(coada de maimuță)yahoo(punct)com.

Kyrie, eleison !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2011, 21:37:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ups ! Acuma, recitind mesajele, văd că Iulita și Popescu Gabriela sunt aceeași persoană. Deci avem așa:

1..............................
2. eu păcătoasa (anonimă)
3. Popescu Gabriela (Iulita)
4. Groza Diana
5. Mihnea Dragomir

Mai trebuie cineva, altfel ultima parte a sobei nu va putea fi clădită. Și aceea ține laolaltă toate cahlele. Cine contribuie pentru Piatra din Capul Unghiului ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2011, 22:25:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ați auzit de versetul cu "cei din urmă vor fi cei dintâi" ? Ei bine, iată că avem și acoperișul sobei. Claudia Hodina este utilizatoarea (nouă pe forum) care completează subscripția.

Deci:
1. Claudia Hodina
2. eu păcătoasa (anonimă)
3. Popescu Gabriela
4. Groza Diana
5. Mihnea Dragomir

Întâlnirea noastră va avea loc marți 26 aprilie (Marțea Luminată) la ora 18.30 la stația de metrou "Grivița". Reamintesc rugămintea ca cei care nu sunt în București să ne trimită partea lor din dar ÎNAINTE de această dată, astfel încât să putem să-i lăsăm omului întregul dar fără ciuntirea niciunei părți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2011, 18:05:56
Danielbucur's Avatar
Danielbucur Danielbucur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Buna Seara Va multumesc din suflet pentru ajutorul Dumneavoastra nici nu mai stiu cum sa va multumesc mai ales cand am vazut acest ajutor din partea Dumneavoastra pentru mine este un dar de la Dumnezeu sa va dea Dumnezeu multa sanatate putere si fericire Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45