Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.11.2008, 13:16:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zapopaul Vezi mesajul
mai exact 13.7 miliarde plus sau minus 120 de milioane de ani.
Extraordinar d'le , cata precizie. Multumim mult pentru luminarea noastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.11.2008, 16:15:51
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Unii zic ca prin evolutie s-a creat oamenii si nu prin Dumnezeu pentru ca e absurd ca Dumnezeu in 7 zile sa faca lumea ,asa poc ,si gata lumea.Dumnezeu poate a facut lumea prin evolutie,in Biblie zice ca a facut lumea dar nu zice cum ,si multi dintre cred ca a facut-o pur si simplu.NU ,au existat fenomene,calcule,evolutie ca sa faca Dumnezeu lumea.Eu cel putin asa cred.Si omul,nu s-a format asa ,,pang'' si gata a aparut omul si prin fenomene fizice ,chimice etc.
Daca luam ca nu exista Dumnezeu si toate s-au format prin evolutie,fenomene chimice ,explozii (Big Bang) si alte lucruri ,tot nu au inteles,fiindca daca e sa o iei logic de la om si planeta de acum si sa ajungi la gaze si bacterii te intrebi bacteria ,gazul,explozia,atomul,de unde vine?Nimic nu apare deodata ,nici gazele ,daca la inceput erau numai gaze,aer etc,te intrebi de unde erau acele gaze? Au aparut asa pur si simplu? Si exemplele pot continua.Este simplu sa dovedesti ca Dumnezeu exista daca vreti dovada.Pe mine mai mult ma intereseaza mesajele si faptele lui Dumnezeu nu cum a facut planeta.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.11.2008, 18:12:44
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Unii zic ca prin evolutie s-a creat oamenii si nu prin Dumnezeu pentru ca e absurd ca Dumnezeu in 7 zile sa faca lumea ,asa poc ,si gata lumea.Dumnezeu poate a facut lumea prin evolutie,in Biblie zice ca a facut lumea dar nu zice cum ,si multi dintre cred ca a facut-o pur si simplu.NU ,au existat fenomene,calcule,evolutie ca sa faca Dumnezeu lumea.Eu cel putin asa cred.Si omul,nu s-a format asa ,,pang'' si gata a aparut omul si prin fenomene fizice ,chimice etc.
Daca luam ca nu exista Dumnezeu si toate s-au format prin evolutie,fenomene chimice ,explozii (Big Bang) si alte lucruri ,tot nu au inteles,fiindca daca e sa o iei logic de la om si planeta de acum si sa ajungi la gaze si bacterii te intrebi bacteria ,gazul,explozia,atomul,de unde vine?Nimic nu apare deodata ,nici gazele ,daca la inceput erau numai gaze,aer etc,te intrebi de unde erau acele gaze? Au aparut asa pur si simplu? Si exemplele pot continua.Este simplu sa dovedesti ca Dumnezeu exista daca vreti dovada.Pe mine mai mult ma intereseaza mesajele si faptele lui Dumnezeu nu cum a facut planeta.
Doamne ajuta!

Sfanta Scriptura si evolutia sunt incompatibile. Biblia rfepeta de nenumarate ori ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, ca a fost un potop carer a acoperit tot pamantul, etc. Apoi mai e si ordiena in care au fost create: cele 6 zile din Biblie nu ar fi putut fi 6 perioade de timp.

Bogdan.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.11.2008, 22:53:17
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Si inca ceva, dinozaurii au existat sigur desi nu cred ca scrie in Biblie de ei. Au fost ei inainte de crearea lui Adam?
Eu am gasit mai demult in cartea lui Iov 40:15-23 o descriere a unui animal ce-mi suna a dinozaur. Cred ca nu a incaput in Arca, iar daca a fost in Arca cred ca nu s-a adaptat noilor conditii climaterice si a disparut specia. Cu siguranta cred in existenta lor.

15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul; și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.11.2008, 23:40:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Eu am gasit mai demult in cartea lui Iov 40:15-23 o descriere a unui animal ce-mi suna a dinozaur. Cred ca nu a incaput in Arca, iar daca a fost in Arca cred ca nu s-a adaptat noilor conditii climaterice si a disparut specia. Cu siguranta cred in existenta lor.

15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul; și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.
Mai degraba uita-te in capitolul 41 de la Iov. Acolo este descrierea unui alt animal foarte puternic, leviatanul...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.11.2008, 16:07:13
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Apoi mai e si ordiena in care au fost create: cele 6 zile din Biblie nu ar fi putut fi 6 perioade de timp.

Bogdan.
De ce nu? (intrebare sincera)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.11.2008, 20:57:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu cred ca omul se trage din maimuta,altfel maimuta nu ar fi ramas la stadiul de animal,si o specie anume sa evolueze intr-atat.Dar nici nu cred ca pamantul are doar sapte mii si ceva de ani.Pare imposibil daca stai sa urmaresti atent evolutia naturii.documentatii pretioase despre aceasta evolutie,absolut fantastica.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.11.2008, 21:18:30
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E o diferenta cam mare sa fie neglijata, nu?

Sau poate se pot cumva imbina: pamantul sa fie creat acum cateva miliarde de ani, viata sa evolueze de la primele bacterii pana la complexitatea de astazi, insa omul sa fie creat dupa varianta biblica, acum cateva mii de ani.

Si inca ceva, dinozaurii au existat sigur desi nu cred ca scrie in Biblie de ei. Au fost ei inainte de crearea lui Adam?

Iar despre zilele creatiei, se poate crede ca primele 3 zile au durat cateva miliarde de ani si celelalte sa fie zile obisnuite de 24h? Ca in mod sigur varsta Universului este undeva la ~13-14 miliarde de ani calculati, ceea ce nu se poate contesta.
cum zic si altii in viata e mai bine sa-l crezi pe Dumnezeu [e cuvant :)...Pamantul are ceva intre 5500-7800 de ani....cam asa :D
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.11.2008, 22:41:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Eu am gasit mai demult in cartea lui Iov 40:15-23 o descriere a unui animal ce-mi suna a dinozaur. Cred ca nu a incaput in Arca, iar daca a fost in Arca cred ca nu s-a adaptat noilor conditii climaterice si a disparut specia. Cu siguranta cred in existenta lor.

15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul; și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.

Pai aici vad ca zice de hipopotam nu de dinozaur.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.11.2008, 22:55:42
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Eu am gasit mai demult in cartea lui Iov 40:15-23 o descriere a unui animal ce-mi suna a dinozaur. Cred ca nu a incaput in Arca, iar daca a fost in Arca cred ca nu s-a adaptat noilor conditii climaterice si a disparut specia. Cu siguranta cred in existenta lor.

15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul; și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.
Ba ar fi incaput foarte bine daca a luat un puiut si nu un adult. La un animal de asemenea dimensiuni, trec multi ani pana sa creasca mare.

In afara de asta, nu a luat cate 2 din fiecare specie, ci doar cate 2 din fiecare "fel". Multi dintre dinozaurii care ne par noua astazi ca ar fi specii diferite probabil ca erau de fapt de acelasi fel. Variatia in cadrul aceleiasi specii nu e nimic neobisnuit, unul din cele mai bune exemple din ziua de azi fiind cainii. Pe Arca lui Noe au fost suficienti probabil doar 2 caini cu suficient potential genetic pentru a cauza toata variatia canina pe care o vedem astazi.

Bogdan.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rotunjimea Pamantului in Biblie BogdanF2 Generalitati 37 21.11.2011 14:11:03
Consumul de vin rosu poate preveni aparitia cancerului absolutep0wer Generalitati 6 08.06.2010 21:42:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
[Sondaj] Care considerati ca este varsta reala a Pamantului? hmiron Generalitati 40 29.10.2009 15:24:23
22 APRILIE **De Ziua Pamantului, vezi cum arata Terra din spatiu! Caroline_37 Stiri, actualitati, anunturi 6 23.04.2009 19:22:01