Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2009, 05:27:41
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Despre Criza Mondiala

"Ma intrebi, omule al lui Dumnezeu, de unde vine criza actuala si ce inseamna ea. Cine sunt eu ca sa ma intrebi despre o taina atat de insemnata? „Vorbeste cand ai ceva mai bun decat tacerea”, spune Sfantul Grigorie Teologul. Si desi socot ca tacerea este acum mai buna decat orice vorbire, totusi, din dragoste fata de tine, iti voi infatisa ceea ce cred eu despre problema pe care mi-ai pus-o."

„Criza” e un cuvant grecesc, si inseamna „judecata”. In Sfanta Scriptura acest cuvant este intrebuintat des. Astfel, Psalmistul spune: pentru aceasta, nu vor invia necredinciosii la judecata (Psalmul l, 5), si in alt loc: mila si judecata voi canta (Psalmul 100, 1). Inteleptul Solomon scrie ca de la Domnul se face judecata omului (Pilde 29, 27). Insusi Mantuitorul a zis ca Tatal toata judecata a dat-o Fiului, iar ceva mai incolo ca acum este judecata lumii acesteia (Ioan 5, 22; 12, 31). Si Apostolul Petru scrie: ca vremea este sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu (I Petru 4, 17). Inlocuieste cuvantul judecata cu cel de criza, si citeste: pentru aceasta, nu vor invia necredinciosii la criza; mila si criza voi canta; Tatal toata criza a dat-o Fiului; acum este criza lumii acesteia; ca vremea este sa inceapa criza de la casa lui Dumnezeu. Pana sa vina vremurile de acum, popoarele europene intrebuintau cuvantul „judecata” in loc de criza de cate ori se abatea asupra lor vreo nenorocire. Acum a fost doar inlocuit cuvantul vechi cu unul nou si cel pe inteles cu unul de neinteles. Cand era seceta, se spunea: „Judecata lui Dumnezeu!” Cand era inundatie: „Judecata lui Dumnezeu!” Cand era razboi sau molima: „Judecata lui Dumnezeu!” Cand erau grindina, cutremure, omizi, soareci, iarasi si totdeauna: „Judecata lui Dumnezeu!” Iar asta inseamna: criza prin seceta, criza prin inundatii, criza prin razboaie, molimi si asa mai departe. Si actuala restriste financiar-economica este privita de popor ca o judecata a lui Dumnezeu, dar nu este numita „judecata”, ci „criza”. Ca restristea sa fie sporita prin neintelegere! Fiindca atunci cand se rosteste un cuvant pe inteles, cum este Judecata”, se stie si pricina pentru care a venit restristea, se stie si Judecatorul Care a ingaduit-o, se stie, in fine, si scopul pentru care a fost ingaduita ea. Iar cand e folosit cuvantul „criza”, cuvant neinteles de toti si de oricine, imeni nu stie sa lamureasca nici de ce, nici de la cine, nici pentru ce. Aceasta este singura deosebire dintre criza actuala si criza care este de la seceta sau inundatie sau razboi sau molima sau omizi sau vreo alta napasta.
Ma intrebi de cauza crizei actuale, sau de cauza actualei judecati a lui Dumnezeu. Cauza este intotdeauna aceeasi. Cauza secetelor, inundatiilor, foametelor si a celorlalte flageluri ale neamului omenesc este si cauza crizei actuale. Apostazia oamenilor. Prin pacatul apostaziei au provocat oamenii aceasta criza, si Dumnezeu a ingaduit-o ca sa-i trezeasca, sa le destepte constiinta, sa-i induhovniceasca si sa-i intoarca la Sine. La pacate moderne, criza moderna. Si, cu adevarat, Dumnezeu S-a slujit de mijloace moderne pentru a-i cuminti pe oamenii moderni: i-a lovit prin banci, prin burse, prin finante, prin valuta. A rasturnat casele de schimb valutar din intreaga lume, ca oarecand mesele schimbatorilor de bani in templul din Ierusalim. A pricinuit o panica nemaipomenita intre comercianti si schimbatorii de bani. Inalta, coboara, schimba, tulbura, inspaimanta: face totul ca trufasele capsoare ale inteleptilor europeni si americani sa se trezeasca, sa li se destepte constiinta si sa se induhovniceasca. Ca cei ancorati in limanul sigurantei materiale sa isi aduca aminte de sufletul lor, sa isi recunoasca faradelegile si sa se inchine Dumnezeului Preainalt, Dumnezeului Celui viu. Cat va tine criza? Atata timp cat duhul oamenilor va ramane neschimbat. Atata timp cat trufasii pricinuitori ai acestei crize nu vor capitula in fata Celui Atotputernic. Atata timp cat oamenii si popoarele nu se vor gandi sa traduca neintelesul cuvant „criza” pe limba lor si sa strige cu suspinare si pocainta: ”Judecata lui Dumnezeu!” Spune si tu, cinstite parinte, „judecata lui Dumnezeu” in loc de „criza”, si totul o sa-ti fie limpede.
Sanatate tie si pace!


Nicolae Velimirovici

Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2009, 05:42:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate judecata e mai impropriu spus ci mustrare e mai corect.
Adica aceia cand ziceau judecata lui Dumnezeu se refereau la mustrarea sa.
In rest foarte frumos si foarte adevarat articolul.
Da si eu am o particica asa foarte mica de vina in aceasta criza caci as fi putut si eu sa fac asa putintica misiune pentru cei care nu cunosc credinta ortodoxa in adevar si nu am facut.
Eu vorbesc raportandu-ma la mine si la cata misiune am facut eu , de unde sa stiu eu cata misiune fac altii?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2009, 13:45:55
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Nah, criza e un fenomen la care trebuia sa ne asteptam.

De cand cu criza din anii 30, se stia ca e un fenomen ciclic si ca va reveni, e doar normal, doar ca s-a amanat ceva din cauza semi-crizei din 2000.

Nu este neaparat ceva rau criza asta. Din punct de vedere economic, este o oportunitate imensa pentru unele tari de a-si schimba pozitia in lume si de a-si folosi avantajele competitive. De exemplu, daca guvernul nostru stie ce face, Romania ar putea face mari progrese in lume, ce nu ar fi fost posibile (asa de repede) sub conditiile unei economii stabile de piata.

Doar sa jucam cum trebuie si vom trece peste cativa ani de economie inceata cu bine. Oricum Romania nu e afectata de criza asta ca celelalte tari vestice, fiindca nu ne bazam asa de mult pe actii si bursa (ci pe activele fixe. Intr-un fel se poate spune ca tocmai fiindca suntem mai inapoiati decat vestul, nu o sa avem asa mari probleme.

Si daca stiti cum a inceput criza...

Citat:
Prin pacatul apostaziei au provocat oamenii aceasta criza, si Dumnezeu a ingaduit-o ca sa-i trezeasca, sa le destepte constiinta, sa-i induhovniceasca si sa-i intoarca la Sine. La pacate moderne, criza moderna. Si, cu adevarat, Dumnezeu S-a slujit de mijloace moderne pentru a-i cuminti pe oamenii moderni: i-a lovit prin banci, prin burse, prin finante, prin valuta.
Criza a inceput printr-o schimbare de lege in SUA, care a permis oamenilor sa-si ia credit mai usor. In mare parte, acesti oameni nu aveau o siguranta financiara destul de mare, sa plateasca creditul inapoi. Deci, criza la bancile lor, apoi la noi.

Daca Dumnezeu bate pe cineva, atunci pe economistii Casei Albe, care n-au putut sa aprecieze corect efectele legilor date.

Insa printr-o criza economica, Dumnezeu nu va reusi sa apropie mai multa lume spre El. Cel mai probabil rezultat va fi o schimbare in felul de a face business. Eu zic ca nu este un SEMN din partea Lui, ci un rezultat al propriei noastre prostii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2009, 11:30:14
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Trebuie sa ne aducem aminte ca Dumnezeu ne vorbeste in mod deosebit prin Sfintii Sai.Ceea ce a spus Sfantul Nicolae Velimirovici mai sus este de fapt un mesaj de la Hristos rostit indirect prin intermediul sfantului Nicolae.Criza financiara=judecata Lui Dumnezeu pentru trezirea noastra din somnul cel dulce si pierzator al patimilor.Explicatia e simpla,oricine o poate intelge,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2009, 10:18:57
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Trebuie sa ne aducem aminte ca Dumnezeu ne vorbeste in mod deosebit prin Sfintii Sai.Ceea ce a spus Sfantul Nicolae Velimirovici mai sus este de fapt un mesaj de la Hristos rostit indirect prin intermediul sfantului Nicolae.Criza financiara=judecata Lui Dumnezeu pentru trezirea noastra din somnul cel dulce si pierzator al patimilor.Explicatia e simpla,oricine o poate intelge,Doamne ajuta!
Nu zic ca Domane Doamne nu ar putea sa ne pedepseasca aspru, insa in aceasta criza eu nu vad nici o directionalitate spre morala si etica. Invataturile care vor fi trase de lume sunt acelea sa se asigure din punct de vedere financiar si sa invete din greselile economice.

Tu ce vezi in criza asta? Ca (parafrazez), suntem pedepsiti pentru patimi? Nu e prea general spus? Care patimi, si ce vrea Doamne Doamne sa ne invete cu asta?

Cu asta vreau sa spun (poate nu intelegi cum ma exprim...) ca daca eu as avea, sa zicem, un caine, si sper sa nu-mi iei analogia de rau... daca acest caine ar facea ceva rau, l-as pedepsi doar in conjuctie cu fapta comisa. I-as arata ce a gresit si de ce nu are voie, sa se invete minte. Dumnezeu ce ne arata exact?

Asta vroiam eu sa spun. O fi spunand Sfantul Nicolae Velimirovici ce vrea, dar nu este clar pentru tot restul lumii. Sa clarifice, sa faca legaturi si sa traga concluzii directe. Chestii de-astea generale sunt spuse de fiecare data cand se intampla ceva rau, de fiecare data.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2009, 10:56:07
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Nah, criza e un fenomen la care trebuia sa ne asteptam.
[COLOR=green]Felicitari pentru postare. Scurt, concis, la obiect. Chiar m-a ajutat sa inteleg fenomenul de care se face atata caz pe TV-uri, cu sau fara motiv. [/COLOR]
[COLOR=green]Multumesc![/COLOR]
[COLOR=green]Și, ca sa fiu in ton cu forumul: daca lumea a supravietuit crizei din anii '30, nici acum nu vine apocalipsa peste noi. [/COLOR]
[COLOR=green]Acestea sunt valurile vietii care se abat periodic peste diferite generatii de oameni. E bine sa le tratam ca atare.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2009, 03:30:46
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Sa credem in Sfintii parinti si nu in mintea noastra lumeasca

Askeladd si silverstar daca credeti ca voi sunteti mai intelepti si mai credinciosi decat un Sfant asta este parerea voastra dar eu il cred pe Sfantul Nicolae Velimirovici caci Dumnezeu a vorbit prin el si iata dovada:

The Holy relics of Serb Bishop Nicholas (Velimirovich) of Zica and Ochrid in the village of Lelic, the birthplace of St. Nikolaj



Cand o sa aveti si voi moaste sfinte si facatoare de minuni si frumos mirositoare,pline de Duh Sfant eu am sa va cred si pe voi,atata timp cat vorbiti in contradictoriu cu un sfant nu va pot crede,Domane ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.01.2009, 09:04:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Askeladd si silverstar daca credeti ca voi sunteti mai intelepti si mai credinciosi decat un Sfant asta este parerea voastra dar eu il cred pe Sfantul Nicolae Velimirovici caci Dumnezeu a vorbit prin el...
[COLOR=green]Suntem realisti, domnule! Traim cu picioarele pe pamant si suntem ancorati in realitate. Nu va pierdeti ratiunea si nu mai aberati. Lasati mortii sa se odihneasca. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]In ce perioada a trait Sfantul Nicolae Velimirovici si ce legatura are cu criza mondiala?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2009, 09:49:04
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Suntem realisti, domnule! Traim cu picioarele pe pamant si suntem ancorati in realitate. Nu va pierdeti ratiunea si nu mai aberati. Lasati mortii sa se odihneasca. [/COLOR]

[COLOR=green]In ce perioada a trait Sfantul Nicolae Velimirovici si ce legatura are cu criza mondiala?[/COLOR]
Suntem ancorati in pacate aia e realiatatea.Nu stiu despre ce morti vorbesti tu caci moarte nu exista.Poza aceea reprezinta moastele Sfantului Velimirovici(moaste inseamna trupuri care nu putrezesc,miros frumos si fac minuni).Ai vazut vreodata un cadavru,e urat mirositor si infricosator,dar moastele sfintilor nu sunt asa.Sa sti ca cel mai mare pacat este necredinta.De cand stai aici pe forum si nu ai priceput ca nu exista moarte si ca oamenii nu mor ci traiesc vesnic.Nu realizezi ca din dragostea si mila Lui Dumnezeu esti pe acest forum de atata amar de vreme si ca Hristos te asteapta sa te intorci la El prin credinta?Iata ce zice un vers din psalmul 48:

12. Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alaturatu-s-a dobitoacelor celor fara de minte și s-a asemanat lor.

Va veni vremea cand vom da socoteala pentru fiecare cuvant nesabuit pe care l-am rostit,deci pana atunci mai avem timp de indreptare.Esti in mare pericol pentru necredinta ta la fel cum sunt si eu pentru pacatele mele dar inca mai este timp sa ne indreptam,sa mergem la Biserica,sa ne spovedim,sa ne impartasim,sa postim,sa traim ca niste crestini ortodocsi adevarati.A fi roman inseamna a fi crestin-ortodox si nu doar cu numele dar traitor si marturistor al dreptei credinte ortodoxe.Pana cand sa traim in necredinta?Pana cand?Daca stramosii nostri nu ar fi fost credinciosi adevarati nu am mai fi existat ca popor roman,turcii si alti navalatori ne-ar fi cotropit demult.Am fi fost o natie de musulmani fara pamant daca nu ar fi fost Stefan cel Mare si altii ca el.Avem sfintii marturisitori ai inchisorilor comuniste ca Valeriu Gafencu,Ioan Ianolide,Corneliu Codreanu si multi altii.Oameni ca ei au tinut si tin in continuare neamul romanesc.Faptul ca te poti bucura de o ceasca de cafea este meritul lor,caci fara ei eram demult dusi.

Vrei sa sti cine sunt sfintii,hai sa vezi cine sunt sfintii,acesti morti de care vorbesti cu atata indiferenta:


Prin venirea lui Hristos în lume,Împarația lui Dumnezeu s-a apropiat de noi,pentru ca noi sa ne apropiem de Dumnezeu.Prin fața umana a Fiului veșnic al lui Dumnezeu devenit Om,Dumnezeu și-a întors pentru veșnicie fața catre oameni,pentru ca oamenii sa-și întoarca veșnic fața spre Dumnezeu.Știți ce este un sfant?Un sfant este un om din univers,ca și noi,care își face sufletul și trupul treapta pe care Dumnezeu sa coboare,sa ne ierte și sa ne ajute.Și ca sa-și faca trupul treapta,el trebuie să fie de o curație extraordinara.Cu adevarat importante la sfinți sunt minunile,dar cel mai important lucru este cum își traiesc viața lor.Însași viața lor,a fiecaruia,e o minune de la un capat la altul.Astfel de oameni sfinti sunt si martiri anticomunisti din inchisorile comuniste!

Dan Puric

Ai vazut ce a zis Dan Puric?Am dat acest citit scris de el ca sa iti fie mai usor de inteles.

Daca vrei sa sti cine este Sfantul Velimirovici aici poti viziona un film documentar despre viata sa:

http://ca.youtube.com/watch?v=hRf2Ze...x=0&playnext=1

Domnul sa te binecuvanteze si sa te lumineze!Sa sti ca de cate ori imi vei scrie de atatea ori am sa-ti raspund,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2009, 12:20:57
alex_baiatul alex_baiatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Mesaje: 2
Implicit crezi?

ce parere ai avea despre asta?http://www.magneticmarketing.ro/?r=4...a7536c2555c43a
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CRIZA MONDIALA saccsiv Generalitati 12 16.04.2012 09:25:18
Monseniorul Ioan Robu despre criza economica andra_v Biserica Romano-Catolica 0 10.04.2012 11:43:47
Criza = ? elena20 Generalitati 7 28.07.2010 02:24:18
Preotul în anii de criză mondială CalinAndrei Preotul 18 09.11.2009 23:40:44
Despre criza laurschepsis Generalitati 2 07.10.2009 12:46:25