Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.04.2013, 12:29:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Unitatea credintei de fapt nu se refera la unirea cultelor, ci la ceva aproape opus, la pastrarea curata a credintei, fara invataturi gresite. Un articol din ziarul Lumina, cu titlul "Sinoadele ecumenice au păstrat unitatea credinței și mărturisirea acesteia." http://www.ziarullumina.ro/interviu/...sirea-acesteia
Stim ca la Sinoadele ecumenice s-a condamnat invatatura gresita si cei ce o acceptau erau indepartati din Biserica (cel putin pana renuntau la ea).
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.04.2013, 12:33:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu socotiți că ne stricăm postul pentru că spunem Hristos a înviat! unui catolic sau îi dorim să se bucure, atunci când crede el, de învierea Domnului.
Însă îmi pare rău că iar s-au iscat tulburări, și în loc de a face bine facem rău.
Vă cer iertare celor pe care v-am tulburat sau întristat.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.04.2013, 12:34:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Floricica la usa ta n-am batut si ce spui tu eu nu am spus.Daca sunt prilej de pacatuire pentru tine atunci Dumnezeu te va apara daca inima iti este curata.Daca chiar ai suflet bun nu pe mine sa mai dai afara ci pe cel din spatele meu,daca crezi ca este cel rau si in acest mod vei lupta cu pacatul si vei iubi omul.Asa te invata scrierile patristice.Nu cu omul te lupti ci cu puterile intunericului care il tin rob.Cataline,sorry,ramine sa discutam cu alta ocazie,acum am treaba cu buchetul de flori din fata mea care ma mangaie cu matura in timp ce eu ii fac serenade sub geam cu un florilegiu patristic pe post de buchet de ,,nu ma uita".
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.04.2013, 12:37:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

intrebare:
Bine, bine, e pe 5 mai. atunci Sarbatori Fericite e politically correct?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.04.2013, 12:43:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Paște fericit , multă liniște și bucurii alături de cei dragi vouă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.04.2013, 12:48:56
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Floricica la usa ta n-am batut si ce spui tu eu nu am spus.Daca sunt prilej de pacatuire pentru tine atunci Dumnezeu te va apara daca inima iti este curata.Daca chiar ai suflet bun nu pe mine sa mai dai afara ci pe cel din spatele meu,daca crezi ca este cel rau si in acest mod vei lupta cu pacatul si vei iubi omul.Asa te invata scrierile patristice.Nu cu omul te lupti ci cu puterile intunericului care il tin rob.Cataline,sorry,ramine sa discutam cu alta ocazie,acum am treaba cu buchetul de flori din fata mea care ma mangaie cu matura in timp ce eu ii fac serenade sub geam cu un florilegiu patristic pe post de buchet de ,,nu ma uita".

Nici prin gand nu-mi trece sa ma lupt cu cel din spatele tau.Daca mi-ai bate la usa ti-as tranti usa in nas. Dar nu tie personal, ci celui pe care il duci in spate. Deci eu in bunatatea inimii mele,asa cum spui tu, vreau sa te primesc, dar cum nu ma pot lupta cu cel rau din spatele tau, ma vad nevoita sa-ti inchid usa. Deci eu ce vina am ca umbli cu cel rau dupa tine? Si ma mai acuzi si de neospitalitate!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.04.2013, 12:54:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Eu nu ma rog impreuna cu tine Dragos pt ca nu sunt ecumenist :)
Nici n-am zis să ne rugăm împreună. O putem face, ești bine primit în bisericile noastre. Cu un minim de rânduială.
Dar tot e bine să ne rugăm.
Cât despre cine și cui ia locul în Rai, ai fost rău. Dar probabil că am meritat-o, știe Bunul Dumnezeu mai bine!
Doamne ajută să ajungem toți la Adevăr!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.04.2013, 12:56:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Paște fericit , multă liniște și bucurii alături de cei dragi vouă !
Mulțumim Cristi! Dar mai sunt 5 săptămâni de post, nevoințe și rugăciuni în duh și adevăr, după cum ne învață Sfinții Părinți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.04.2013, 13:03:51
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Floricica nu te-am acuzat de nimic,nu-ti face griji.Vad ca mai mult te supar,nu ma baga in seama,ai tu dreptate si post binecuvantat,sa nu-ti fiu eu prilej de tulburare.Doamne ajuta.Dragos ce am avut sa ne spunem ne-am spus si cred ca este mai bine sa lasam lucrurile asa,nu mi-ai gresit cu nimic si sa imi ierti rautatea.Post linistit si numai bine.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.04.2013, 13:11:08
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Floricica nu te-am acuzat de nimic,nu-ti face griji.Vad ca mai mult te supar,nu ma baga in seama,ai tu dreptate si post binecuvantat,sa nu-ti fiu eu prilej de tulburare.Doamne ajuta.Dragos ce am avut sa ne spunem ne-am spus si cred ca este mai bine sa lasam lucrurile asa,nu mi-ai gresit cu nimic si sa imi ierti rautatea.Post linistit si numai bine.

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde