Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 24.09.2013, 22:00:13
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
de ce nu vorbeste nimeni oare de adevaratii satanisti care practica magie neagra ,care scot sufletele din oameni-AM REPETAT DE NU STIU CATTE ORI ACEST LUCRU SI NIMENI DE PE ACEST FORUM NU ZICE NIMIC,SAU NU STIE DESPRE CE VORBESC,SAU II E FRICA SAU E LAS

--problema maidanezilor este pe ultimul loc
-care sunt problemele reale:SATANISMUL SUB ORICE FORMA (MAGIE,VRAJITORIE,SECTE SATANICE,NEW AGE,ECUMENISM,MASONERIE,COMUNISM,SCOATEREA SUFLETULUI DIN OAMENI SI CONTROLUL CORPULUI FIZIC SI AL MEMORIEI LOR manipulare,control psihic..),distrugerea economiei,.. astea sunt probleme reale si foarte grave
-PROBLEMA CEA MAI GRAVA ESTE CA SUNT ROMANI SATANISTI (CHIAR "ORTODOCSI" SAU CARE MERG LA BISERICA-unii) CARE ISI FAC LOR RAU SI ALTORA .
-PROBLEMA CEA MAI GRAVA ESTE RAZBOIUL PSIHOLOGIC SI SUFLETESC SI CU OCULTA DAR SUNT ROMANI SATANISTI CARE FAC RAU ALTOR ROMANI ASTA E PROBLEMA! CINE II OBLIGA SA FIE SATANISTI SAU CHIAR CRIMINALI (NU DE TRUP CI DE SUFLET) ? NIMENI.ASA VOR EI,NU-I OBLIGA NICI MASONERIA ,NICI ALTCINEVA,DOAR CA LE-A LUAT DRACUL MINTILE SI SUFLETUL SI AU DEVENIT SATANISTI ,CA ALTA EXPLICATIE NU AM.
Nu sunt familiara cu aceste probleme, poate ar trebui sa ne expuneti d-voastra parerile d-voastra si ce stiti despre aceste lucruri dar pe alt thread, normal.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 24.09.2013, 22:01:44
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
0 comentarii 8455 afișăriHomePuterea GanduluiAtenție, om turbat!
de Lucian Mîndruță Publicat la: 20.09.2013 18:45 Ultima actualizare: 20.09.2013 19:36

Un text scris de Lucian Mandruta,in Gandul !!!


E la modă la televizor acum dezbaterea pe problema maidanezilor. M-au chemat și pe mine ieri la o emisiune, n-am putut să mă duc, dar m-am uitat puțin, astfel încât să înțeleg rețeta. Deci, cum să salvezi maidanezii prin dezbatere publică?

În primul rând îți trebuie o aberație și un nebun. Aberația e orice altă cauză a morții a lui Ionuț decât a constatat procuratura. N-au încercat sinucidere până acum, restul e tot acoperit. Nebunul îl găsești printre oamenii politici pe care nu-i mai ia nimeni în serios demult, drept care ei nu se mai pot distinge decât strigând tâmpenii. Gen Vadim.

După aceste două ingrediente, îți trebuie o oală, adică un studio de televiziune, unde torni o fiertură de babe. Trebuie neapărat să fie babe celebre, semi-vii, pot să și doarmă în emisiune, ideea e ca din când în când să se trezească oftând și să lăcrimeze în timp ce îngaimă ceva despre sufletul câinilor. Pentru acest gen de babă uitucă, doar câinele mai are suflet, poate și pentru că e singură ființă care-o iubește necondiționat, pentru că niciun câine nu trăiește suficient să înțeleagă ca lumea oamenii.

În fine, peste fiertura asta se pune carnea: asociațiile de protecție a câinilor și avocații lor. Ăștia nu dorm, pentru că la salariile pe care le sifonează din fonduri își pot permite să bea nonstop în culise doar Red Bull. Mai departe, rețetă e simplă: toți acești schilozi la suflet, care confundă psihopatia cu dragostea și cățelul cu copilul pe care nu l-au avut niciodată, toți acești dopați cu adrenalină propriei orbiri, toți aceștia vorbesc.

De obicei, contra unui prost, aflat din greșeală pe acolo, care crede că rațiunea îl ajută la ceva, ca și cum colacul de salvare ar fi util când te arunci într-un lac cu benzină în flăcări. Din povestea asta nu iese nimic, nici adevăr, nici soluții, nici milă, nici umanitate, nici mai puține mușcături. Doar rating.

Și, pe lângă el, mirosul urât al urii, de data asta între oameni.

Pentru că, dacă au învățat ceva de la câini, iubitorii de animale au învățat să se organizeze și să atace în haită. Să latre share-uri pe facebook, ca să nu doarmă nimeni în cartier.

Și să rupă lanțul bunului simț, năvălind peste dorința noastră normală de a ne duce copiii în parc, nesupravegheați.

Da, măi, javrelor! Nesupravegheați!

Pentru că, dacă e să fie cineva supravegheat, îndeaproape de doctor și tratat de turbare publică, ar trebuie să fie tocmai dog-loverii și aliații lor!
Bun articol!
Reply With Quote
  #363  
Vechi 24.09.2013, 22:19:35
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Din cate vad eu pe acest thread, si nu numai, pe acest forum s-au creat diverse gasti, bisericute sau cum sa le spun, ceva tipic romanesc de altfel, formate din oameni care activeaza de mai mult timp pe acest forum, dupa cum observ. Probabil ca unii se si cunosc personal fata in fata sau mesaje private sms-uri si telefoane.

De multe ori, in discutii nu se merge pe argumente doar, pentru ca discutia sa fie civilizata, ci se procedeaza in felul urmator ,daca vechilor membrii ai forumului nu le place ce posteaza un membru nou sau care nu este in gasca lor, in gratiile lor, il ataca, ii vorbesc urat, il jignesc si ceilalti sar in ajutor ca hienele.

Cazul de fata in care domnul Antiecumenism a fost facut in fel si chip mi se pare un exemplu foarte bun. Mie personal mi se pare extrem de urat cum s-a procedat aici. Daca sunteti crestini ar fi trebuit sa fiti mai cu bun simt nu sa va porcaiti asa. Si domnul Antiecumenism a ripostat intr-adevar, nu foarte frumos.

Ar trebui sa fiti mai diplomati, sa raspundeti cu argumente si nu cu atac la persoana, doar pentru ca nu va place ce posteaza unul si altul, puteti sa va abtineti si sa nu jigniti!
Daca nu ne convine un topic sa nu mai intram, nu sa jignim persoana!
Reply With Quote
  #364  
Vechi 24.09.2013, 23:41:21
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Hai mai cezare, ca nu trebuie neaparat sa se excluda una pe alta! :) Mai sunt si femei din acelea, dar cred ca stau ascunse bine... :)))
De curiozitate, ai idee câte femei sunt implicate în conducerea falimentarului și îndrăcitului sistem al învățământului?
Începînd cu creșele și grădinițele și terminînd cu studiile postdoctorale.

Dar în Sănătate?
În Comerț?
În Sport?
În Cultură?
În Politică?

Îți las plăcerea să savurezi cifrele și ... performanțele!...

Cei care au promovat mișcarea feministă în România au știut bine să cântărească roadele...
Parcă a mai fost cineva, cândva, care a pariat tot pe o femeie, nu-i așa?

Nu spun basme. Invit la constatări. Fără comentarii.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 25.09.2013, 00:09:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Si mie mi-au parut reci la inceput, dar trebuie sa ne gandim ca nu toti oamenii sunt la fel, unii sunt mai reci, altii mai sentimentali, nu stim cum se comporta in casa lor! Doar pentru ca nu plang in fata camerei, pentru ca nu se tiganesc, nu inseamna ca avem dreptul sa ii judecam!
Multi nu plang la inmormantari cand le moare cineva drag dar nu stim cum se comporta in intimitate, cum sufera acasa! Judecata sau mai bine zis prejudecata nu este buna!
Tatal arata in orice caz nebarbierit si obosit, nu foarte bine as zice, cu toate ca nu a plans!
Poate erau inca in stare de soc.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 25.09.2013, 00:40:24
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Eu te cred, dar acum ce-i de facut?

Peste tot se bat femeile cu pumnul in piept ca vor sa fie la egalitate cu barbatii, ca vor si ele functie de prim-ministru, presedinte, reprezentant de care si mai care si cate si mai cate...

Sistemul de care zici s-a dezvoltat si promovat atat de tare ca e prea incurcat sa mai fie descurcat.

Eu, ca femeie, atunci cand voi fi casatorita si mama, sper sa am posibilitatea sa stau acasa cu copii, sa ii invat eu litrele, cifrele, animalele, sa le fiu alaturi macar in primii ani de viata, sa ma ocup de casa, de tot. Sa fiu cea la care toti pot apela daca au nevoie de mine, din toate punctele de vedere.

Stau si ma intreb, NU mai e nimeni care vrea sa fie.. mama? O mama adevarata, dulce, plina de sfaturi, rabdare, buntate?!

Ar fi de vis, daca ar fi si mereu posibilitati. Majoritatea femeilor se axeaza asa de tare pe cariera si mai putin pe familie pentru ca uneori nu au incotro, salariile sunt prea mici si costurile prea mari. Aceasta este situatia in Romania.

Aici, femeile sunt asa pentru ca vor, pentru ca nu au chef sa faca copii, pentru ca cine vrea sa se deranjeze de la viata confortabila si plina de bani doar ca sa creasca copii? Copii inseamna sacrificiu, copii inseamna sa lasi mult de la tine, sa renunti la egoism, chestie care pe nemti nu ii incanta. Lor le place sa fie liberi, sa aiba viata usoara, sa calatoreasca peste tot fara, citez, "niste plozi care ii tin legati de casa".

Conform catorva statistici, Germana are cea mai scazuta rata a natalitatii din toata Europa. Iar vorba de posibilitati nu poate fi, ca si cei care mentin curatenia pe strada au un salariu cat sa te descurci.

De multe ori acolo unde se doresc copii, nu sunt posibilitati, iar acolo unde nu sunt doriti, sunt posibilitati din plin!
Reply With Quote
  #367  
Vechi 25.09.2013, 02:09:36
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Eu, ca femeie, atunci cand voi fi casatorita si mama, sper sa am posibilitatea sa stau acasa cu copiii, sa ii invat eu literele, cifrele, animalele, sa le fiu alaturi macar in primii ani de viata, sa ma ocup de casa...
Așa să te ajute Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #368  
Vechi 25.09.2013, 02:11:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate erau inca in stare de soc.
Ba chiar mai mult de-atât...
E de neînchipuit ce s-a întâmplat. Te poți imagina în locul lor?
Reply With Quote
  #369  
Vechi 25.09.2013, 08:27:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Yasmina, nu stiu daca ai citit comentariile de cand nu ai mai intrat pe forum. Unii din cei ce apar la tv ca aparatori ai animalelor propaga tot felul de neadevaruri. De exemplu Vadim spune ca toti din strainatate ne-ar condamna, ca o sa se faca de ras la Bruxelles din aceasta cauza. Care e adevarul de fapt?
In toate tarile din vest cainii sunt eutanasiati, caini comunitari exista in general in tarile ortodoxe din Europa. Uite si statisticile, le-am dat intr-un mesaj:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Maidanez
In SUA se eutanasiaza 3-4 milioane de caini si pisici in fiecare an.
În Belgia, în 2009, au fost eutanasiați 17.468 câini și pisici.
În Marea Britanie în fiecare oră este eutanasiat un câine, ceea ce înseamnă 24 de câini pe zi, adică 8760 câini pe an.
Canada: 7.644 câini și 40.790 pisici eutanasiate în fiecare an.
În Franța sunt eutanasiați cel puțin 50.000 de câini și pisici din cei peste 100.000 abandonați anual.

Tu stai in SUA, uite ce se intampla acolo. In alte tari se eutanasiza si pisici care nu au stapan, la noi nici nu s-a pus vreodata problema asta. Si tu spui ca renunti la ortoodxie din aceasta cauza, ca altii nu fac asta.
Doar unii iubitori de animale (am mai spus ca sintagma asta mi se pare gresita, nu exista uratori de animale, decat cei care sunt sadici) sunt exagerati. Unii din ei dezinformeaza, postand clipuri si poze cu sadici din alte tari si sugerand ca asta s-ar intampla in Romania acum. Chiar si unii din strainatate au ajuns sa ii creada, citeam acum de un prezentator la tv franceza care spune a ca a vazut poze din Romania cu ce se intampla acum cu cainii, erau acele poze neadevarate care sunt propagate de acesti oameni. De asemenea, unii din ei jignesc si sunt agresivi, chiar cand apar la tv. pe facebook si pe alte site-uri ii ameninta cu moartea pe cei ce nu sunt impotriva eutanasierii. Chiar si pe mama copilului mort au amenintat-o.
Multumesc pt raspuns,am citit ce ati scris si chiar daca nu am replicat cam de o saptamana.

Nu sunt de acord cu dvs si cu altii,intr-un punct de vedere:din moment ce rasa umana isi doreste animale de companie si de ajutor in gospodarie-trebuie sa intoarca si rasa umana serviciul cand vine vorba de a ajuta aceste animale-care din perspectiva crestin ortodoxa nici macar nu au suflet,deci au o viata limitata si apoi se duc in neant.
De ce sa le tratam ca pe obiecte de unica folosinta?
Nu ne mai plac,nu ne mai trebuiesc le aruncam la gunoi,le sufocam in pungi,le omoram in fel si chip sau mai nou,le lasam la oras pe strazi ca poate vrea altul sa se ingrijeasca de problemele noastre.
Nu,nu sunt de acord sa se caute solutiile cele mai usoare in detrimentul si pierderea animalelor;oamenii I-au lasat pe strazi,oamenii I-au pus acolo,acum trebuie sa faca cheta sa gaseasca solutii si sa plateasca pt greselile facute.

Ori se interzice oricarui muritor dreptul de a detine animale de companie si de paza(din care deriva aceste scurgeri de pui nedoriti pe strazi)ori fiecare exemplar se microcipeaza si se pastreaza o monitorizare a lor.
Daca nu vreti sa platiti pt intretinerea animalelor pe care le doriti prin preajma din diverse motive,atunci ar fi bine sa fie interzise ,daca aruncarea lor pe strazi inca nu este pedepsita.

Eu sunt pentru responsabilizare oamenilor,chiar cu forta daca se poate.
M-am saturat de oameni iresponsabili care strica totul in creatie iar inafara faptului de a iubi animalele,sunt si o ecologista inraita.Am militat si pt Rosia Montana,ma intereseaza si ma preocup.

Iar a sublinia mereu ca aceste preocupari pt mediu,natura si animale nu intra in aria de interes a unui orthodox,este cum sa spun,un pumn peste fata.

Pana una,alta stiti cum se zice ca in Rai vei vedea pe cineva care iti parea ca nu merita iar in iad pe cineva care nu se potrivea cu locul...mari surprize vor fi la sfarsit caci multi oameni buni,milosi si pacifisti sunt printre multe religii dintre cele care nu L-au cunoscut si nu au auzit de Iisus Hristos dar Domnul este pururea milostiv si I-or milui pt sufletele lor bune,dupa care nu ar pierde viata nici unei muste.

La polul opus,nu-i inteleg nici pe unii aparatori de animale care vorbesc atat de urat in vremurile turburi de acum;probabil ca sunt foarte stresati,amenintati de noile reglementari si si-au lasat manierele acasa.
Oricum este foarte urat ce se intampla in momentul de fata;oamenii rup prietenii si se separa pe baza acestor alegeri personale.

Dar daca de la ei nu aveti pretentii,macar ei au vizavi de crestini :)
Care crestini,nu fac nici o diferenta cand se exprima intr-o polemica...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 25.09.2013, 08:39:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Eu te cred, dar acum ce-i de facut?

Peste tot se bat femeile cu pumnul in piept ca vor sa fie la egalitate cu barbatii, ca vor si ele functie de prim-ministru, presedinte, reprezentant de care si mai care si cate si mai cate...

Sistemul de care zici s-a dezvoltat si promovat atat de tare ca e prea incurcat sa mai fie descurcat.

Eu, ca femeie, atunci cand voi fi casatorita si mama, sper sa am posibilitatea sa stau acasa cu copii, sa ii invat eu litrele, cifrele, animalele, sa le fiu alaturi macar in primii ani de viata, sa ma ocup de casa, de tot. Sa fiu cea la care toti pot apela daca au nevoie de mine, din toate punctele de vedere.

Stau si ma intreb, NU mai e nimeni care vrea sa fie.. mama? O mama adevarata, dulce, plina de sfaturi, rabdare, buntate?!

Ar fi de vis, daca ar fi si mereu posibilitati. Majoritatea femeilor se axeaza asa de tare pe cariera si mai putin pe familie pentru ca uneori nu au incotro, salariile sunt prea mici si costurile prea mari. Aceasta este situatia in Romania.

Aici, femeile sunt asa pentru ca vor, pentru ca nu au chef sa faca copii, pentru ca cine vrea sa se deranjeze de la viata confortabila si plina de bani doar ca sa creasca copii? Copii inseamna sacrificiu, copii inseamna sa lasi mult de la tine, sa renunti la egoism, chestie care pe nemti nu ii incanta. Lor le place sa fie liberi, sa aiba viata usoara, sa calatoreasca peste tot fara, citez, "niste plozi care ii tin legati de casa".

Conform catorva statistici, Germana are cea mai scazuta rata a natalitatii din toata Europa. Iar vorba de posibilitati nu poate fi, ca si cei care mentin curatenia pe strada au un salariu cat sa te descurci.

De multe ori acolo unde se doresc copii, nu sunt posibilitati, iar acolo unde nu sunt doriti, sunt posibilitati din plin!
Am un amic german si prin el am cunoscut mai multe familii germane...desi toti sunt in jur de 40+ nu au nici un copil,un urmas.
M-am mirat foarte...Ba mai mult,au un nivel de viata mult spre ridicat.
Tristetea noastra a oamenilor este ca traim paradoxuri,ne dorim ceea ce nu putem sa avem sau nu ne dorim desi am avea toate resursele(asta este valabil si pt copii,si pt familie,si pt scoli,planuri de viata etc).

Am un vecin,care este paralizat dar si intarziat mintal(sau debil)si in starea lui este inscris la cursurile unei facultati,unde se duce in scaunul cu rotile iar uneori si cu butelia de oxygen dupa el...si cati altii,nu am prin jur care s-ar gandi sa urmeze o scoala,ca la ultimul lucru din viata lor :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde