Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 10.10.2013, 12:24:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. E bine sa facem diferenta intre eutanasierea unui animal (caine, pisica etc.) propriu si aia de masa.
Sigur, nu este interzis sa eutanasiezi propriul animal daca este batran, sau foarte bolnav si tu consideri ca se chinuie (sau medicul indica asta).
Desi eu n-am sa inteleg de ce sa-i luam zilele, de unde avem acest drept. In fine, alta discutie.

2. E cam exagerat sa spui acum ca omoram acum toti acesti caini pentru ca alegem intre viata lor si a unor oameni. Ci sunt omorati toti ca fiind doar potential pericol, doar pentru ca s-ar putea. Nu stiu ce probabilitate se poate calcula. Luat in parte cati dintre cei 60000 sau chiar 100000 de caini au omorat sau pot omori un om? Daca ar fi omorati de ex. in flagrant delict, in momentul in care ataca pe cineva, atunci da, se poate spune ca a trebuit omorat in legitima aparare. Am ales intre viata cainelui si cea a omului.

3. Asta cu interzisul cainilor sau pisicilor la bloc este alta aberatie. Pai atunci in orase ar trebui sa nu mai existe deloc animale, pentru ca exista doar foarte putine case la curte. Cel putin in Bucuresti...
Iar cu maidanezii se ajunge atunci tot la solutia mea sa-i duca la sate. Acolo sunt numai curti si poti fi tinuti.
Cum adica sa interzici unui om la bloc sa aibe caine sau pisica? Pisicile se simt bine in casa, caini exista si de talie mica. Exista si maidanezi de talie mica.
Da, caini de talie mare sunt greu de tinut la bloc.

Si mai este ceva inlaturand anumite specii se strica echilibrul si se inmultesc altele: soareci, sobolani etc. Natura asta este facuta si ea intr-un fel, nu dupa cum vrem noi.
Iar cainii au atatea roluri si aduc atatea servicii, indiferent daca sunt sau nu de rasa. Ei pot fi dresati sa ajute oameni cu dizabilitati, sa recunoasca anumite boli (cancer, diabet), sa ajute la tratamentul bolilor psihice sau de alt fel (la copii, batrani), rol de protectie/paza, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #422  
Vechi 10.10.2013, 16:37:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. E cam exagerat sa spui acum ca omoram acum toti acesti caini pentru ca alegem intre viata lor si a unor oameni. Ci sunt omorati toti ca fiind doar potential pericol, doar pentru ca s-ar putea. Nu stiu ce probabilitate se poate calcula. Luat in parte cati dintre cei 60000 sau chiar 100000 de caini au omorat sau pot omori un om? Daca ar fi omorati de ex. in flagrant delict, in momentul in care ataca pe cineva, atunci da, se poate spune ca a trebuit omorat in legitima aparare. Am ales intre viata cainelui si cea a omului.
Cainii sunt un mare pericol chiar daca nu musca. Cu toate ca acest aspect s-a prezentat de mai multe ori in continutul topicului, nu este luat in considerare. Mizeria de la acestia nu este stransa de nimeni si astfel Bucurestiul (si nu numai) s-a transformat intr-un adevarat focar de infectie.

Un alt aspect: din punctul meu de vedere cainele lasat in strada este un caine necajit, abuzat, neingrijit etc.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 10.10.2013, 16:53:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai noi nu vrem doar sa moara cainile de foame, frig, accidente, etc. ci sa se chinuie pana moare, asa demonstram ca ii iubim, asa aratam ce oameni suntem.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 10.10.2013, 17:02:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cainii sunt un mare pericol chiar daca nu musca. Cu toate ca acest aspect s-a prezentat de mai multe ori in continutul topicului, nu este luat in considerare. Mizeria de la acestia nu este stransa de nimeni si astfel Bucurestiul (si nu numai) s-a transformat intr-un adevarat focar de infectie.

Un alt aspect: din punctul meu de vedere cainele lasat in strada este un caine necajit, abuzat, neingrijit etc.
Aha,si cum iti arati dragostea de el ca sa nu mai stea amaratul in strada?
Ahhhh deci omorarea lor cu sange rece este dovada dragostei vizavi de animal ca sa nu mai sufere...vai ce poveste duioasa...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 10.10.2013, 17:02:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Desi eu n-am sa inteleg de ce sa-i luam zilele, de unde avem acest drept. In fine, alta discutie.
Dar de unde nu-l avem?
Adica poti manca bine mersi gaina,vaca,miel, etc. si caine ...hopa ca nu e bine, sa ne omoare el pe noi, nu invers.

Citat:
Ci sunt omorati toti ca fiind doar potential pericol, doar pentru ca s-ar putea.
Fara suparare, ai o problema neurologica cumva?

E drept ca cei care au murit din cauza cainilor se pot numara pe degete si tu oricum nu dai doi bani pe viata lor, dar oamenii muscati, spitalizati, etc?

A, atat timp cat nu esti tu, un apropiat de al tau, atat timp cat tu stai bine mersi intr-o tara unde cainii sunt luati de pe strazi si eutanasiati in mod curent, de ce te-ai plange?

Citat:
Iar cu maidanezii se ajunge atunci tot la solutia mea sa-i duca la sate. Acolo sunt numai curti si poti fi tinuti.
Cu alte cuvinte dupa ce ca bietul taran traieste de la un an la altul muncind de-i sar capacele, o munca de care tu n-ai fi capabila nici macar o luna incheiata, ar trebui sa mai ia in intretinere si vreo 10 caini?

Citat:
Si mai este ceva inlaturand anumite specii se strica echilibrul si se inmultesc altele: soareci, sobolani etc.
Habar n-ai ce vorbesti, o pisica de bloc cu greu se mai atinge de un soarece/sobolan, mai mult din distractie asa, ca sunt deja burdusite cu carneturi din galantare.
Desi cersesc mancare, daca ii arunci o bucata de paine nici nu stie ca e de mancare, spre deosebire de o pisica de la tara care lupta umar la umar cu un caine pentru o bucata de mamaliga veche de 3 zile (caz real).

Citat:
Natura asta este facuta si ea intr-un fel, nu dupa cum vrem noi.
Ba uite ca exact asta incercati sa faceti, sa schimbati "food chain" -ul si sa puneti omul dedesupt si cainele deasupra.
Mai bine sa fie omul mancare pentru caini decat sa moara un caine.

Mai rar intalnesti asa logica defecta.

Citat:
Iar cainii au atatea roluri si aduc atatea servicii, indiferent daca sunt sau nu de rasa.
Nu zice nimeni sa fie omorati "cainii care aduc servicii" ci cainii care NU aduc servicii, ci ranesc si omoara oameni, transmit boli, etc.

Citat:
Ei pot fi dresati sa ajute oameni cu dizabilitati, sa recunoasca anumite boli (cancer, diabet), sa ajute la tratamentul bolilor psihice sau de alt fel (la copii, batrani), rol de protectie/paza, etc.
Avem din aia.
Astia sunt surplusul.

Si culmea, nici macar nu-i mancam dupa ce-i omoram, spre deosebire de tine vs alte animale de ex.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 10.10.2013, 17:31:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Solutia salvatoare e tot romaneasca !!!

In sfarsit, a venit ziua cea mare !!!
A dat mintea de pe urma in capul romanului,fratilor !!!

Radu Cezar, directorul Spitalului Municipal Rădăuți și consilier local PDL a venit cu o propunere șocantă în ceea ce privește maidanezii.

Mai mult: http://www.libertatea.ro/detalii/art...#ixzz2hKV7mIXP
Mare ,eveniment mareee, neamuleee, evrika !!!

[
Reply With Quote
  #427  
Vechi 10.10.2013, 18:00:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aha,si cum iti arati dragostea de el ca sa nu mai stea amaratul in strada?
Ahhhh deci omorarea lor cu sange rece este dovada dragostei vizavi de animal ca sa nu mai sufere...vai ce poveste duioasa...
Pai care sunt alternativele:

1. De adoptat, nu-i adopta mai nimeni. Pe majoritatea in nici un caz

2. Pe strazi, fac foame, mor de frig, sunt schiloditi de masini, omorati de oameni disperati de agresivitatea lor sau pur si simplu sadici

3. Sa-i aduni si sa-i tii cu miile cativa ani buni intr-un spatiu de cativa metri patrati, iarasi nu cred ca asta e viata. Tie ti-ar place sa traiesti asa? De buget nu mai vorbesc.

4. Da, acelasi principiu se aplica si in tara unde locuiesti acum. Asta e motivul principal pentru care, nu ti s-a intamplat niciodata sa fii atacata de o haita de 10-20 caini.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #428  
Vechi 10.10.2013, 18:02:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Radu Cezar, directorul Spitalului Municipal Rădăuți și consilier local PDL a venit cu o propunere șocantă în ceea ce privește maidanezii.
Mai mult: http://www.libertatea.ro/detalii/art...#ixzz2hKV7mIXP
[
Moment publicitar?
Cum ar mai hrani foamea de telenovelism a romanului bogat in vorbe dar inert in fapte?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 10.10.2013, 18:04:48
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Vorbesti serios?
Ce imbecili avem in politica. O propunere mai proasta decat aceasta nu am auzit.

Adica e mai bine sa moara prin inanitie? Cum mai mananca dupa?

E o moarta mai chinuita decat eutanasierea.

Si ce legatura are castrarea cainilor cu violatul oamenilor?! Se vorbeste despre castrarea lor ca sa nu se mai inmulteasca atat, n-are nimic de-a face cu violul!

Ce aberatii, ce aberatii!
Reply With Quote
  #430  
Vechi 10.10.2013, 18:26:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai care sunt alternativele:

1. De adoptat, nu-i adopta mai nimeni. Pe majoritatea in nici un caz

2. Pe strazi, fac foame, mor de frig, sunt schiloditi de masini, omorati de oameni disperati de agresivitatea lor sau pur si simplu sadici

3. Sa-i aduni si sa-i tii cu miile cativa ani buni intr-un spatiu de cativa metri patrati, iarasi nu cred ca asta e viata. Tie ti-ar place sa traiesti asa? De buget nu mai vorbesc.

4. Da, acelasi principiu se aplica si in tara unde locuiesti acum. Asta e motivul principal pentru care, nu ti s-a intamplat niciodata sa fii atacata de o haita de 10-20 caini.
Ba ironia sortii este ca AICI am fost alergata de catre caini agresivi de rasa,din aia cu stapan care omiteau sa le puna lesa si credeau ca doar ei locuiesc pe strada aia.
Mereu vad la stiri cu copii atacati de caini cu stapan,din aia agresivi de lupta,evident.

In Romania,atata timp printre maidanezi nu am avut probleme pt ca erau toti blanzi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare